PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ozvučenje restorana (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=302588)

Wuchko 19.03.2020. 21:09

Ozvučenje restorana
 
Pozdrav ekipa,

najprije isprike ako sam temu otvorio na pogrešnom mjestu, neka je admin prebaci :)
Sad na temu - jedan poznanik me uhvatio "u mašinu" da mu probam složiti novo ozvučenje za restoran s terasom. Unutarnji dio restorana je cca 80m2 (8*10) dok terasa ima cca 130m2 (13*10). Nisam radio nikakve skice budući da i restoran i terasa imaju relativno pravilan oblik. Nekakvi zahtjevi su:
- odvojeno puštanje glazbe i podešavanje glasnoće za restoran i terasu
- mogućnost spajanja mikrofona za koji bi također trebala mogućnost odvajanja (da se govornik čuje samo u restoranu/terasi po potrebi).

Moja nekakva ideja je bila:
- postaviti 2 zvučnika u restoran i 4 na terasu.
- za puštanje glazbe pretpostavljam da posao može obaviti i PC u koji bih uz integriranu ubacio i dodatnu zvučnu karticu te bi svaka zvučna kartica bila zadužena za jednu zonu.
- nekakvo "multiroom" pojačalo s mogućnošću reguliranja glasnoće za svaku zonu te mogućnošću spajanja mikrofona.

E sad, vlasnik kaže da "pare nisu problem", no iz iskustva znam da to obično ne bude baš tako :D Budući da meni ovo nije "primarna djelatnost", ne znam ima li netko nekakvu preporuku za opremu do neke umjerene cijene, nek bude cca 10.000 - 15.000kn. Hvala unaprijed

Sinac 19.03.2020. 22:53

Bez pojačala nećeš proći, bolje ti je staviti više manjih zvučnika pa pokriti veću površinu zvukom, to se pogotovo osjeti kad se pusti neka tiša ambijentalna muzika, s 2 velika zvučnika jednostavno ne dobiješ dobru pokrivenost zvukom a kod glasnije muzike imaš prejaki izvor koncentriran u dvije točke/dva zvučnika.
Ostalo će ti napisati kolege koji se bolje razumiju u brandove i nazive opreme.

Matta 20.03.2020. 08:14

Moje preporuke:

- 100-voltno zonsko pojačalo (i to dva komada, ako misliš imati dva različita izvora zvuka) - primjer: ja sam za jedan setup koristio PA Systems TA-28F, cca 2500 kuna komad, neka best buy opcija.
- 100-voltni zvučnici (primjer: OVI za terasu, a OVI kao ugradbeni gdje se može ugraditi u strop).
- Kao što kolega Sinac kaže - više manjih zvučnika da što bolje pokriješ prostor što "tišim zvukom" (da se ne desi da gost koji sjedi blizu zvučnika ne može razgovarat od buke a gost najudaljeniji da ne čuje)
- Sa 100-voltnim setupom nema problema što se tiče duljine žice, količine zvučnika i ostalih stvari koje muče omska pojačala. Osim toga, imaš master volume i pored toga svaku od zona pojačavaš/smanjivaš individualno (što je dobro i zato što nije isti zvuk na terasi i u unutrašnjosti restorana, ili na dva različita mjesta unutar istog prostora radi visine, itd.).

smuchac 25.03.2020. 19:55

Ja bih,da sebi radim,stavio dvije aktivne kutije 10" unutra a dvije 12" vani,ovisno koliko je potrebno snage i za što se prostor koristi. Jedan fini mali mikser (pasivni) ili dva čak pa da su sistemi odvojeni ali da se mogu i zapetljat po potrebi i amen. Jedino što aktivni sistemi trebaju i struju pa može biti problem...

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Wuchko 27.03.2020. 10:32

Puno hvala svima na odgovorima, sad imam neke smjernice što i kako! Što se tiče prostora, 95% vremena je to "normalan" restoran, ostalih 5% su fešte za koje pretpostavljam da bi i gore navedeni zvučnici bili dovoljni..

Psycho 27.03.2020. 11:16

nadji profesionalniju opremu, nemoj poluproizvode. Ovo sto je Matta predlozio bi bila i moja preporuka.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 04:00.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger