PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Pivo (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=10640)

BojanZD 28.05.2011. 12:39

Neki dan probao Karlovačko radler i ožujsko limun...karlovačko je Bog i batina za žuju.
Inače, sam koncept limuna i piva je odličan,al mora bit jebeno rashlađeno a vani pakleno vruće.
Neloše, neloše..još se moram dokopat Union radler da vidim jesu Slovenci i u tome bolji od nas?

RAUL 28.05.2011. 12:39

http://images.travelpod.com/users/pa....alfa-beer.jpg
Meni definitvno najbolje koje sam ikada probao.

morph 28.05.2011. 12:40

Citiraj:

Autor SrKi (Post 1914894)
radler od crvene narandze union je super.

inace, velebitska mi se gro pogorsala.

Taj crveni Union mi je katastrofa, podsjeca me na breezere - sok sa nesto alkohola unutra. Za Velebitsko se slazem.


Citiraj:

Sve gore navedeno ima svoju cijenu. Pivo iz vlastite proizvodnje : NEPROCJENJIVO !
Kuhajte svoje pivo i nećete zažaliti. Upravo sam suknul svijetli ale, kuhan prije tri tjedna. Još mi ostaje okus u ustima od hmelja i finog slada.
Ima i pivo iz vlastite proizvodnje svoju cijenu i to poprilicno visoku, a to je vrijeme ulozeno u njega.

vga killer 28.05.2011. 12:54

Panorama - kad se mogu dokoturat na jedno svjetlo da to probam :D

A kaj se kralovacko radlera tice, je da to nije ni vrit ni mimo, al mi fakat pase na vrucini, a i mogu s gustom popit dve da me ni murja ne zeza da sam se nacugal.
Jedino kaj nakon trece pocne zeludac od kiseline bolit.

panoramix 28.05.2011. 12:59

Citiraj:

Autor morph (Post 1915409)




Ima i pivo iz vlastite proizvodnje svoju cijenu i to poprilicno visoku, a to je vrijeme ulozeno u njega.

Ne bi vjerovao, od početka kuhanja ( vruća voda iz bojlera ) do završetka, treba mi cca. 5 sati. Odnesem lončugu od 20 litara na balkon gdje se hladi do sutra ujutro. Za pretoku u petgalonsku bocu treba mi 5 minuta. Dodam već pripremljeni kvasac i prst u uho tjedan dana. Nakon tjedan dana opet pretoka u drugu posudu za sekundarnu fermentaciju ( 5 minuta ) i opet prst u uho tjedan dana.
Kad je spremno za flaširanje, kompletna priprema boca ( pranje, dezinfekcija i dodavanje šećera za tzv. priming ) utrošim još niti sat vremena. Sve ovisi punim li u plastične dvolitrenke ili u staklene od pola litre.
Ukupan utrošak vremena je malo više od 6 sati za dvadesetak litara piva.
Za 20 litara : 5 kg slada = 38 kn, hmelj 4 dag = 3 kn, kvasac 6 g. = cca 12-15 kn, ovisno o vrsti.
Trošak vode je zanemariv a utrošenu energiju nisam mjerio, no za orijentaciju, od jedne boce plina mogu skuhati 80-100 litara.
Ukupno otprilike 70 kn za 20 litara. Boca pive = 3,5 kune. Ruke si ne računam.
O kvaliteti i mogućnosti odabira raznih recepata i okusa, jačine i gorčine piva ne treba ni govoriti...neprocijenjivo!
A ti kupuj i dalje Žuju od Chemical brothersa iz Ilice. :D
Živio !

panoramix 28.05.2011. 13:01

Citiraj:

Autor vga killer (Post 1915414)
Panorama - kad se mogu dokoturat na jedno svjetlo da to probam :D

A kaj se kralovacko radlera tice, je da to nije ni vrit ni mimo, al mi fakat pase na vrucini, a i mogu s gustom popit dve da me ni murja ne zeza da sam se nacugal.
Jedino kaj nakon trece pocne zeludac od kiseline bolit.

Bumo se dogovorili, ljudi smo i susjedi. Javim ti kad još malo odleži u podrumu. :goood:

Pupo 28.05.2011. 13:13

Jel prodaje ko ekstrakt u manjim pakiranjima od onih iz ireks arome? Nema smisla da kupujem cijeli kanister za prvo kuhanje :D

Ja isto imam namjeru kuhati, samo da završi ovaj cirkus s faksom i da odem kući :)

morph 28.05.2011. 13:17

Citiraj:

Autor panoramix (Post 1915416)
Ne bi vjerovao, od početka kuhanja ( vruća voda iz bojlera ) do završetka, treba mi cca. 5 sati. Odnesem lončugu od 20 litara na balkon gdje se hladi do sutra ujutro. Za pretoku u petgalonsku bocu treba mi 5 minuta. Dodam već pripremljeni kvasac i prst u uho tjedan dana. Nakon tjedan dana opet pretoka u drugu posudu za sekundarnu fermentaciju ( 5 minuta ) i opet prst u uho tjedan dana.
Kad je spremno za flaširanje, kompletna priprema boca ( pranje, dezinfekcija i dodavanje šećera za tzv. priming ) utrošim još niti sat vremena. Sve ovisi punim li u plastične dvolitrenke ili u staklene od pola litre.
Ukupan utrošak vremena je malo više od 6 sati za dvadesetak litara piva.
Za 20 litara : 5 kg slada = 38 kn, hmelj 4 dag = 3 kn, kvasac 6 g. = cca 12-15 kn, ovisno o vrsti.
Trošak vode je zanemariv a utrošenu energiju nisam mjerio, no za orijentaciju, od jedne boce plina mogu skuhati 80-100 litara.
Ukupno otprilike 70 kn za 20 litara. Boca pive = 3,5 kune. Ruke si ne računam.
O kvaliteti i mogućnosti odabira raznih recepata i okusa, jačine i gorčine piva ne treba ni govoriti...neprocijenjivo!
A ti kupuj i dalje Žuju od Chemical brothersa iz Ilice. :D
Živio !

Zanimljivo, mislio sam da treba vise vremena za to.

Ne kupujem zuju (osim po sumnjivim birtijama kad nema druge) nego fine belgijanere ;)

panoramix 28.05.2011. 13:37

Citiraj:

Autor Pupo (Post 1915421)
Jel prodaje ko ekstrakt u manjim pakiranjima od onih iz ireks arome? Nema smisla da kupujem cijeli kanister za prvo kuhanje :D

Ja isto imam namjeru kuhati, samo da završi ovaj cirkus s faksom i da odem kući :)

Vlasnik Beershopa g. Puf , 091 36 98 374 . Nazovi i kupi što ti treba.

Citiraj:

Autor morph (Post 1915423)
Zanimljivo, mislio sam da treba vise vremena za to.

Ne kupujem zuju (osim po sumnjivim birtijama kad nema druge) nego fine belgijanere ;)

Svaka čast za odabir belgijanera. Uskoro ću se i sam upustiti u kuhanje Belgian witt tj. nešto u tipu Hoegardena.

Amdejac 28.05.2011. 13:54

Citiraj:

Autor morph (Post 1915409)
Ima i pivo iz vlastite proizvodnje svoju cijenu i to poprilicno visoku, a to je vrijeme ulozeno u njega.

Prepravljeni post od Panorame. Recept je za početnike. Skuplja sirovina, ali manje utrošenog vremena.

Ne bi vjerovao, od početka kuhanja ( vruća voda iz bojlera ) do završetka kuhanja, treba mi cca. 1 sat i 30 minuta.
Kuham 7 litara vode, ubacujem 4 kile Back extrakta iz ireksa, nakon sat vremena kuhanja u lonac ubacujem 5 litara leda i nalijem 8 litara hladne vode. Za pretok u petgalonsku bocu treba mi 5 minuta. Dodam već pripremljeni kvasac i prst u uho tri tjedna.
Kad je spremno za flaširanje, kompletna priprema boca ( pranje, dezinfekcija i dodavanje šećera za tzv. priming ) utrošim još niti sat vremena. Sve ovisi punim li u plastične ili u staklene boce od pola litre ili staklene od 0,33 lit.
Ukupan utrošak vremena je niti 3 sata za dvadesetak litara piva.
Za 20 litara : 4 kg sladnog exstrakta = 93 kn, hmelj 4 dag = 3 kn, kvasac 6 g. = cca 8-15 kn, ovisno o vrsti.
Trošak vode je zanemariv a utrošenu energiju nisam mjerio, no za orijentaciju, od jedne boce plina se može skuhati preko 500 litara.
Ukupno otprilike 110 kn za 20 litara. Boca pive = 2,6 kune. Ruke si ne računam.
O kvaliteti i mogućnosti odabira raznih recepata i okusa, jačine i gorčine piva ne treba ni govoriti...neprocijenjivo!

panoramix 28.05.2011. 19:46

Citiraj:

Autor AMD (Post 1915452)
Prepravljeni post od Panorame. Recept je za početnike. Skuplja sirovina, ali manje utrošenog vremena.

Ne bi vjerovao, od početka kuhanja ( vruća voda iz bojlera ) do završetka kuhanja, treba mi cca. 1 sat i 30 minuta.
Kuham 7 litara vode, ubacujem 4 kile Back extrakta iz ireksa, nakon sat vremena kuhanja u lonac ubacujem 5 litara leda i nalijem 8 litara hladne vode. Za pretok u petgalonsku bocu treba mi 5 minuta. Dodam već pripremljeni kvasac i prst u uho tri tjedna.
Kad je spremno za flaširanje, kompletna priprema boca ( pranje, dezinfekcija i dodavanje šećera za tzv. priming ) utrošim još niti sat vremena. Sve ovisi punim li u plastične ili u staklene boce od pola litre ili staklene od 0,33 lit.
Ukupan utrošak vremena je niti 3 sata za dvadesetak litara piva.
Za 20 litara : 4 kg sladnog exstrakta = 93 kn, hmelj 4 dag = 3 kn, kvasac 6 g. = cca 8-15 kn, ovisno o vrsti.
Trošak vode je zanemariv a utrošenu energiju nisam mjerio, no za orijentaciju, od jedne boce plina se može skuhati preko 500 litara.
Ukupno otprilike 110 kn za 20 litara. Boca pive = 2,6 kune. Ruke si ne računam.
O kvaliteti i mogućnosti odabira raznih recepata i okusa, jačine i gorčine piva ne treba ni govoriti...neprocijenjivo!

Samo pravi Đu ide na ovako jeftinu varijantu jer mu se ne da mljeti zrnje, cijediti kroz vreću, imati 5 litara drožđi na dnu fermentora i onda još nositi ostatak iskuhanog slada susjedovom pajceku, eda bi na zimu mogel užicati bar prednju plećku...:D:dajpivu:

vga killer 29.05.2011. 02:20

Citiraj:

Autor panoramix (Post 1915417)
Bumo se dogovorili, ljudi smo i susjedi. Javim ti kad još malo odleži u podrumu. :goood:

Pamtim :D Stvarno sam znatizeljan, nisam jos nikad probal domace ;)

Amdejac 29.05.2011. 21:38

Citiraj:

Autor panoramix (Post 1915616)
Samo pravi Đu ide na ovako jeftinu varijantu jer mu se ne da mljeti zrnje, cijediti kroz vreću, imati 5 litara drožđi na dnu fermentora i onda još nositi ostatak iskuhanog slada susjedovom pajceku, eda bi na zimu mogel užicati bar prednju plećku...:D:dajpivu:

Bio je lijep dan pa sam skuhao 24 litre iz ekstrakta. Bilo bi i 40 ali mi je sfalilo hmelja. Kasnije mi je rekao Ferdo da sam mogao skuhati 40 litara i ubaciti hmelja samo na početku za gorčinu, a ostatak nakon desetak dana fermentacije napraviti suho hmeljenje u demižonu.
SG 1,048, znači da bi ako sve bude po planu trebalo imati cca oko 4,5% alkohola.
Još 7 dana i mladi "Dunkelweisen" bi trebao biti za pit.

definho 29.05.2011. 22:22

žuja i samo žuja :D

dh41400 29.05.2011. 22:44

Belgijska pivanca u Branimir centru (-1 razina) ...

http://imageshack.us/photo/my-images/195/img2791p.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/821/img2765xe.jpg/

probajte (tko već nije), više vam ništa neće biti isto.

Skuplje je, ali jbg ne živi se vječno :)

morph 29.05.2011. 22:55

Citiraj:

Autor dh41400 (Post 1916039)
Belgijska pivanca u Branimir centru (-1 razina) ...

http://imageshack.us/photo/my-images/195/img2791p.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/821/img2765xe.jpg/

probajte (tko već nije), više vam ništa neće biti isto.

Skuplje je, ali jbg ne živi se vječno :)

Nesto sam cuo da nemaju dosta pivi sa cjenika. Imas kakva iskustva po tom pitanju?:nono:

Dizel 29.05.2011. 22:57

Kilkenny mi je bog i batina što se piva tiče i dalje već godinama. Od domaćih trusim jedino vulgaris karlovac.

Ove limunade izbjegavam u širokom luku jer mi se bljuje od same pomisli na pivo + limunadu.

dh41400 29.05.2011. 23:22

Citiraj:

Autor morph (Post 1916044)
Nesto sam cuo da nemaju dosta pivi sa cjenika. Imas kakva iskustva po tom pitanju?:nono:

Ovisi da li pogodiš dan dostave (pitat ću idući put) jer im piva stvarno ide brzo, ali uglavnom ima sličnih zamjena (pošto je izbor ogroman).

Zadnji put nije bilo Kasteela, pa je umjesto njega uskočio Brussels :D

Uglavnom nađe se ponešto za svakog :)

Amdejac 07.06.2011. 12:57

Pije se domaći "Dunkelweisen". Odličan okus pšenice, srednje gorko, ali mi nije ispalo dovoljno tamno. Malo mutno i jače gazirano. 3,9% alkohola da previše ne lupa po ovim vrućinama. Kad se pije fino muzira niz grlo i osjeti se malo osvježavajuće kiseline, ali kiselina ne ostaje nakon toga u ustima već samo puni slatkasti okus slada.
I najbolje od svega je da se može dobro podrignut. :D

mhadina 07.06.2011. 14:09

Citiraj:

Autor Pupo (Post 1915421)
Jel prodaje ko ekstrakt u manjim pakiranjima od onih iz ireks arome? Nema smisla da kupujem cijeli kanister za prvo kuhanje :D

Ja isto imam namjeru kuhati, samo da završi ovaj cirkus s faksom i da odem kući :)


možda tu

Amdejac 07.06.2011. 16:59

Citiraj:

Autor mhadina (Post 1921130)
možda tu

Ne drže back extrakt.
Morat će odmah naučiti kuhati pivo iz zrnja. Kupiti mašinu za mljevenje slada ...
Bolje i jeftinije pivo, ali će učiti na teži način.

prileee 07.06.2011. 17:39

Citiraj:

Autor Dizel (Post 1916045)
Kilkenny mi je bog i batina što se piva tiče i dalje već godinama. Od domaćih trusim jedino vulgaris karlovac.

Ove limunade izbjegavam u širokom luku jer mi se bljuje od same pomisli na pivo + limunadu.

moj covik
osin sta nisan prova domaca piva pa u to necu ulazit :D

Booger 07.06.2011. 20:33

Ljudi jel tuče ko Vukovarsko? Novo pivo, meni odlično. Inače pijem Karlovačko, ali dobro rashlađeno Vukovarsko mi je još bolje.

fre@k 07.06.2011. 20:40

upustio bih se i sam u ovo kuhanje piva, dal netko na podrucju osijeka i okolice da to skoro radi, da malo vidim proceduru vjerujem da nije nista komplicirano ali ljepse vidjeti prvo nekoga kak radi pa nakon toga da ja :D

Juice 07.06.2011. 21:00

Citiraj:

Autor Dizel (Post 1916045)
Kilkenny mi je bog i batina što se piva tiče i dalje već godinama. Od domaćih trusim jedino vulgaris karlovac.

Ove limunade izbjegavam u širokom luku jer mi se bljuje od same pomisli na pivo + limunadu.

Točeni je loš kod nas, flaširani je bolji. No razlika kod nas i gore u Irskoj nebo i zemlja :chears:

Jbg, švabi već skoro stoljeće guštaju u radleru. Na ovim temperaturama paše

panda505 07.06.2011. 23:43

Citiraj:

Autor Juice (Post 1921400)
Točeni je loš kod nas, flaširani je bolji. No razlika kod nas i gore u Irskoj nebo i zemlja :chears:

Jbg, švabi već skoro stoljeće guštaju u radleru. Na ovim temperaturama paše

To sam baš i ja htio reć, inače ne pijem takve stvari, ali kad je hladni radler, a vani vruće, baš lijepo teće :D

Mad_Duke 08.06.2011. 05:18

Citiraj:

Autor Booger (Post 1921380)
Ljudi jel tuče ko Vukovarsko? Novo pivo, meni odlično. Inače pijem Karlovačko, ali dobro rashlađeno Vukovarsko mi je još bolje.

Vukovarsko mi je najbolje naše pivo definitivno. Ma i šire. Prije ću njega popiti nego jedan budweiser :p

Nadam se samo da će održati kvalitetu i ne pretvoriti se u velebitsko!

palookavile 13.06.2011. 15:05

Gdje ima tog Vukovarskog za kupit da konačno probam? Nisam još naletio u dućanima na njega, a kak ga svi hvale stvarno treba probat onda.

Router 13.06.2011. 15:12

Pšenični Paulaner nekako isplivao kao čest gost hladnjaka, zaista odlična piva, nekako ispred svega drugog.

JuiceBox 13.06.2011. 15:23

Citiraj:

Autor Booger (Post 1921380)
Ljudi jel tuče ko Vukovarsko? Novo pivo, meni odlično. Inače pijem Karlovačko, ali dobro rashlađeno Vukovarsko mi je još bolje.

Citiraj:

Autor Mad_Duke (Post 1921561)
Vukovarsko mi je najbolje naše pivo definitivno. Ma i šire. Prije ću njega popiti nego jedan budweiser :p

Nadam se samo da će održati kvalitetu i ne pretvoriti se u velebitsko!

Iss, ja zivim 500 metara od pivovare a jedan od frendova mi tamo radi, pitaj me jel pijem :D .Uvjerljivo najbolje pivo koje sam ikad pio.:chears:


Sva vremena su GMT +2. Sada je 13:21.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger