PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Pare nisu problem... Para nema... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=315462)

Superior 03.04.2023. 13:57

Citiraj:

Autor Inovator (Post 3668774)
Ekipa, žena mi ima neke dionice HT-a uplaćene dok su vrijedile 5x više i sad je odlučila iste prodati (cca 600EUR). Dionice vidimo na SKDD-u, ali nemamo nigdje opciju prodaje istih, a web sučelje je takvo da se vjerojatno ni sam autor ne snalazi. Ima li netko iskustva s tim, kako prodati dionice s SKDD-a? U jednom dijelu se spominje broker i nekakav ugovor, ali nigdje u sustavu nemamo tu opciju.

Čeka te procedura traženja brokera i otvaranje računa kod njega te zadavanje naloga za prodaju. Novci sjednu 3 dana po prodaji. Sve moraš odraditi sam.

Inovator 03.04.2023. 15:02

Hvala. A kako i gdje nađem brokera? Ide li to online ili na žgance?

Libertus 03.04.2023. 15:31

Prije su sve banke imale svoje brokerske odjele, vjerojatno je tako i dalje. Pitaj u svojoj banci.

Superior 03.04.2023. 19:17

Bankarski brokeraji imaju najveće naknade ali kod malih iznosa to ionako nije bitno

Matijac 15.05.2023. 15:07

Koji je najbolji način štednje za dijete? Odvajao bi za sina 100€ mjesečno kroz 20tak godina. Oročene štednje su na 7 godina.

Neki fond s dospijećem za 20 godina ili samo na poseban račun na sinovo ime ili? U početku nije neka lova, ali da se skupi kroz godine.

Alister 15.05.2023. 15:12

Ako je račun na ime djeteta onda pazi radi socijalne, ima nešto u vezi toga, ako je on maloljetan. Netko zna bolje od mene

Matijac 15.05.2023. 16:20

Da, nema ni 2 godine. Zato bi krenuo sad da se skupi kroz godine.

Mirkopoter 15.05.2023. 16:31

Uniqa Fidelis pogledaj

dadoremix 15.05.2023. 16:36

odeš u banku i pitaš

imaju te neke pakete, da ne ubiru mjesečnu naknadu
pukneš trajni nalog i vozi

Mirkopoter 15.05.2023. 17:29

Kakvu banku pobogu, tamo se može samo izgubiti novce. Ni slučajno išta u banci uzimati.

Kruno M 15.05.2023. 17:36

Citiraj:

Autor Matijac (Post 3676172)
Koji je najbolji način štednje za dijete? Odvajao bi za sina 100€ mjesečno kroz 20tak godina. Oročene štednje su na 7 godina.

Neki fond s dospijećem za 20 godina ili samo na poseban račun na sinovo ime ili? U početku nije neka lova, ali da se skupi kroz godine.

U banci račun na dijete zbog štednje nema nikakva ograničenja, ali :). Iznos do 10000kn(iskustvo odprije par godina, mozda se nesto promijenilo) nije trebalo nista kako bi roditelj digao novac. Ako je iznos veci od 10000kn, i zelis ga podici. Moralo se 'dokazivati' da novac troais na dijete(soba, laptop, bicikl... bla bla).

Eventualno štednju otvoriti na sebe( minimalni prinos od kamate)

Ziiky 15.05.2023. 18:00

Citiraj:

Autor Matijac (Post 3676172)
Koji je najbolji način štednje za dijete? Odvajao bi za sina 100€ mjesečno kroz 20tak godina. Oročene štednje su na 7 godina.



Neki fond s dospijećem za 20 godina ili samo na poseban račun na sinovo ime ili? U početku nije neka lova, ali da se skupi kroz godine.

Mi imamo stednje za djecu.
Ako povlacis lovu, a djete je maloljetno treba pristanak/potpis oba roditelja.

Ako povlacis lovu, a djete je punoljetno, uz oristanak oba roditelja mislim da treba i pristanak djeteta (nisam siguran)

lowrider 15.05.2023. 18:29

Nije bolje polica osiguranja za dijete kao štednja?
Gdje nakon isteka roka dobiš lovu.
One idu na 15-20 godina.
Takvu ja imam

tiki66 16.05.2023. 08:25

A koliko ćeš dobiti sa tom policom?

nepalac 16.05.2023. 09:01

Citiraj:

Autor Mirkopoter (Post 3676197)
Kakvu banku pobogu, tamo se može samo izgubiti novce. Ni slučajno išta u banci uzimati.

Baš to, još kad vidimo svaki dan kako divovi od banaka propadaju preko noći, inflacija nagriza vrijednost novca i općenito je nekakvo neizvjesno ekonomsko vrijeme.
I sad tu pravit neke projekcije štednje na 10-20 godina je komično.
Štednju treba pravit jedino u investicijskom zlatu, svaki mjesec kupovat par grama polugica.
Zlato je jedino koje će održati vrijednost i kojemu će gotovo sigurno rasti vrijednost kroz duži period.
Nabavi se neki sef doma i polako lageruje, ne ovisiš o nikome i tvoja vrijednost ti je uvijek dostupna.

coconut 16.05.2023. 09:28

Ako ideš na zlato, pogledaj koliko košta vani jer je kod nas znalo biti dosta skuplje.

nepalac 16.05.2023. 09:34

Kupovati vani (Austrija najčešće) se isplati jedino ako planiraš potrošiti veće iznose, od nekoliko tisuća eura.
Za povremenu kupovinu par grama je nebitno.
Iako je i najisplativije kupovati što veću količinu.

OuttaControl 16.05.2023. 09:47

A sad ako si ga kupio u 80tima jos nije doslo sebi :D a i sad nedavno nije bilo puno drugacije
https://i.ibb.co/hYLwS3q/image-2023-05-16-094301083.png

Ali da, štednje apsolutno nemaju smisla, skoro bolje u madracu nego u banci, ETFovi u debelim minusima, big tech otpusta radnike ko veliki :lol2:

Zakljucak, najbolje pojist i popit :lol2:

Ja za malu uplacujem Finax ETF, u minusu sam al sta je tu je....

nepalac 16.05.2023. 09:57

Pa dobro nemoš sad izvući jedan period booma sa charta, gleda se dugoročno:
https://abload.de/img/55qnijw.jpg

Osim toga, o čemu uopće pričamo, radi se o materijalu koji je dragocjen već tisućama godina, dok su sve fiat valute propale.
Sad još kad maknu gotovinu i uvedu isključivo digitalan novac koji ti mogu blokirati jednim klikom - bit će veselo. :)

coconut 16.05.2023. 09:58

Sa svakim danom koji prolazi lova gubi na vrijednosti. A cijene nenormalne.
Po mome, izbor se sveo na 2 opcije: plemeniti metali i kripto. I molit se Bogu da će narasti za 10-20g.

vladjan1901 16.05.2023. 10:12

Svi su u pravu i nisu u pravu. No realno, trebao bi štediti u svemu,

metali, kripto i banke u fiatu.
Najlakše je u banci, osobno imam za malog u zabi. 400kn mjesečno, trajnim nalogom.
Godišnja kamata je dobra, ali inflacija to sve pojede kroz 20 godina.
No štediš, ne zarađuješ.
Metali, kripto, to na svoju ruku, oblik štednje jest, no ide i sa rizikom gubitka vrijednosti većim od inflacije, ali i sa mogućnosti dobre zarade. posebno kripto.
Što se metala tiče, zlato ok, na srebro se plaća pdv, što je sranje, jer si u startu pušiona, no na duži period, zasigurno najmanji rizik od gubitka vrijednosti.
Problem je skladištenje, posebno srebra jer je u odnosu na zlato u povijesnom minimumu, pa se za malo veće iznose kupuje na kile.


U Hr. metali su malo skuplji, sad kad smo u EU, vidim da ima u Beču za kupiti, s dostavom izađe manje nego kod nas.

spiderhr 16.05.2023. 10:17

Na keksici sam zadao da mi svaki mjesec prebaci neku manju svotu u kasicu. Neću puno uštediti ali dobro će doći za servis auta i nešto drugo.

Trenutno je to 10€ (nije puno ali sada ni ne mogu više jer sam imao veći izdatak nedavno).

xlr 16.05.2023. 10:34

Kako "skladistite" te metale? Sef u kuci? Sef na samo vama znanoj off-site lokaciji?

I kako dalje s prodajom, kome ga prodajete/saljete/nosite za kes, ima li tu provizija?

Znam, malo glupava pitanja, samo informativno me zanima. Tnx

Mi smo maloj htjeli raditi stedni racun, pa odustali (inflacija). Pa kao budemo osiguranje placali, ali to jos ceka... Sve manje vjerujem da to ima smisla na 20+ godina. Sigurno bi kroz godinu-dvije htjeli pokrenuti nesto po tom pitanju.

vladjan1901 16.05.2023. 10:45

doma sef ili platiš najam sefa u banci, koji nije baš jeftin.


Mislim da ima kod nas za kupovati metale po trajnom nalogu, kupuje se direktno u švici i tamo skladišti na tvoje ime. Ima firma koja se time bavi, ali morao bi potražiti, davno sam to gledao.



Za dugoročno, kupiš bitcoin, staviš na neki novčanik tipa ledger , ledger u sef, sve potrebne šifre na neku drugu lokaciju. I zaboraviš, ne šifre, nego na cijenu.
U odnosnu na dolar, ili će btc na nulu ili dolar. ja se kladim da će dolar.

mamutarka 16.05.2023. 10:51

mali hint za štednju na dijete

moj poznanik je tako za malog štedio, rastao se sa ženom, odjednom postao neprijatelj njoj i sinu, mali sa 18 digo pare kupio i auto bijesni, za što lova uopće nije bila namjenjena

ja bih štedio lovu za dijete na svom računu, neki vault ili nešto što već postoji kao opcija, nikako ne na dijete, ko zna što sudbina nosi :D

OuttaControl 16.05.2023. 11:40

Citiraj:

Autor nepalac (Post 3676289)
Pa dobro nemoš sad izvući jedan period booma sa charta, gleda se dugoročno:
https://abload.de/img/55qnijw.jpg

Osim toga, o čemu uopće pričamo, radi se o materijalu koji je dragocjen već tisućama godina, dok su sve fiat valute propale.
Sad još kad maknu gotovinu i uvedu isključivo digitalan novac koji ti mogu blokirati jednim klikom - bit će veselo. :)



Izvuka sam skoro isti period ko* ti pajdo, samo što sam stavio kvačicu na "inflation adjusted" najlipse pricat o inflaciji a onda promovirat svoje ideje iskljucujuci inflaciju :goood: Bila je i sol "pozlaoto" tisucama godina pa više nije :D

Vladjan je tocno rekao "Svi su u pravu i nisu u pravu. No realno, trebao bi štediti u svemu,"

kopija 16.05.2023. 16:58

Treba također uzeti u obzir da je otkupna cijena tih "malih polugica" drastično manja od kupovne.

A to (ponekad) vrijedi i za BTC :)
Potrošit na kurve i droge, sve ide u 3PM.

Matijac 16.05.2023. 17:44

Ok hvala svima. Ja sam čisto mislio za dijete tipa 100€ svaki mjesec i nakupi se kroz 20tak godina 25-30.000€ i to je lijepa svota za započeti odrasli život.

coconut 16.05.2023. 17:54

Možda da razmisliš o ovoj soluciji.
Imam stranu policu životnog osiguranja (Austrija). Ono što je dobro kod nje je da nakon par godina uplata postajem 'dioničar' tog društva i dobivam dio njegove dobiti. Naime, po njihovom zakonu, osiguravajuća kuća mora 'dioničarima' vratiti 90% dobiti koju je ostvarila posudbom njihovog novca raznim institucijama. Jedne godine su vratili čak 95%. Dakle, na kraju neće dobiti samo uloženi novac i osigurani iznos nego i 'dividendu'. Svake godine 'dividendu' pripisuju na policu tako da dobivaš kamate na kamate. Par tisuća EUR nije za baciti. Isto tako, osiguravajući iznos je dosta solidniji nego kod naših kuća.
Ima još jedna prednost. U slučaju da ti treba lova, možeš dignuti kredit koji skoro odgovara iznosu koji si do tada uplatio na policu. Postupak je trivijalan jer je polog polica koju uplaćuješ, kamate mizerne jer svake godine javnim natječajem traže banku koja će im dati najpovoljnije uvjete za kredite osiguranicima, a tebi polica i dalje skuplja dividendu kao da je na njoj puni iznos.

tomov 16.05.2023. 18:05

Citiraj:

Autor Matijac (Post 3676397)
Ok hvala svima. Ja sam čisto mislio za dijete tipa 100€ svaki mjesec i nakupi se kroz 20tak godina 25-30.000€ i to je lijepa svota za započeti odrasli život.

Kredit za nekretninu s anuitetom iznosa koji misliš odvajati...?
Daš mu stan koji unovči - trenutno je beton najbolja zaštita od inflacije...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 23:15.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger