PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Ethernet, mrežne kartice, uređaji... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=140911)

buljaka 18.09.2018. 11:31

Moguće je da. Ako su svi npr na g standardu a ti na b onda cijela mreža uspori na b. Koja je točno kartica u igri /koji router i ostali uređaji ?

I naravno provjeri da nešto ne uploada puno pa da nije zato usporenje. Npr torrenti

Max_Damage 18.09.2018. 11:57

Isprike, win 10 je resetiral wifi adapter a ne wifi ruter kak sam napisal. Prije sam imal thomson a sad zte ruter od t-com.

Nije problem i u torrentima jer prije ak je išel upload, stranice su se sporo otvarale ali se ipak otvorile. Sad se neće niti jedna otvoriti i veli da server not found ili tak nekaj.

I kad uspijem pokrenuti speed test, jitter je uvijek iznad 100,znaci neka smetnja postoji.... Kad je sve ok, jitter mi je uvijek jako niski

Tp-link je WiFi adapter na kompu, još imam spojena 3 mobitela na wifi mrežu, smart tv je spojen žično na ruter.

nick praskaton 18.09.2018. 12:36

zna li itko, uglavnom, imam na katu i u prizemlju provučenu žicu, odnosno povezano, u bužiru vise nema mjesta, a žica koja je provučena je dvožilna, telefonska, malo deblja... i sad mene zanima, bili ikako moglo funkcionirat ako ja spojim krajeve na cat utičnicu i povežem sa te dvije žice, npr. plava i narančasta i u prizemlju ustekam u ruter, jel moguće dobit gore internet vezu, nema veze sto je ogranicen bandwith, bitno da dobijem

Alister 18.09.2018. 12:48

za mrežu ti treba 4 žice, imaš powerline adaptere pa možeš s njima to riješiti

nick praskaton 18.09.2018. 13:05

Citiraj:

Autor Alister (Post 3230459)
za mrežu ti treba 4 žice, imaš powerline adaptere pa možeš s njima to riješiti

moze li malo vise o tim power line adapterima, jel mi onda trebaju te dvije zice ili ne, i ima li veze sto je taj kat kompletno odvojen strujno, (svoj sekundarni brojač)

Alister 18.09.2018. 13:22

U slučaju da ti je struja na katovima odvojena onda powerline nema smisla, inače ti je to uređaj koji šalje podatke preko strujne utičnice (dobiješ dva u kompletu) i onda ne moraš provlačiti mrežni kabel.

A da ja nisam krivo skužio, da li ti pričaš o postavljanju routera na drugi kat ili bi router ostao u prizemlju ?

nick praskaton 18.09.2018. 13:30

Citiraj:

Autor Alister (Post 3230482)
U slučaju da ti je struja na katovima odvojena onda powerline nema smisla, inače ti je to uređaj koji šalje podatke preko strujne utičnice (dobiješ dva u kompletu) i onda ne moraš provlačiti mrežni kabel.

A da ja nisam krivo skužio, da li ti pričaš o postavljanju routera na drugi kat ili bi router ostao u prizemlju ?

Pa stavio bi gore na kat extender, a ruter ostaje dolje

tskarda 19.09.2018. 11:27

Postoje načini kako umrežiti dvije lokacije sa jednim twisted pairom, odnosno dvije žice, samo dal je to isplativo financijski i funkcionalno je pitanje.

Da izvučeš taj deblji kable i staviš ethernet?

nick praskaton 19.09.2018. 13:26

Citiraj:

Autor tskarda (Post 3230860)
Postoje načini kako umrežiti dvije lokacije sa jednim twisted pairom, odnosno dvije žice, samo dal je to isplativo financijski i funkcionalno je pitanje.

Da izvučeš taj deblji kable i staviš ethernet?

u buziru se nista ne miče, bice se zapeljtali, a nista, ic ce wirelles extender onda...

dvije zice su jednostavno premalo za ikakav bandwith

http://www.firewall.cx/images/storie...categories.png

Nikky 19.09.2018. 14:34

@Max_Damage
"Prije sam imal thomson a sad zte ruter od t-com" > drugi router + vjerojatno i drugi radni kanal.
"Tp-link WiFi adapter" > koji precizno, jeli uštekan u usb napred ili zada ?

Pokazalo se bolje uštekati zada na mobo preko "produžnog" usb kabela (osim ako već nije takva izvedba).
Stavi inSSIDer, WiFi Analyser na komp, mob i skeniraj band na više mjesta na relaciji komp - router,
trebaš "otkriti" na kojem kanalu je nivo signala od susjeda najmanji / minimalan,
potom taj kanal postaviš fiksno u routeru,
preferira se 1. ili 6. ili 11. kanal.
Kad odradiš daj rezultat.

@nick praskaton
Obzirom na navedeno, jel postoji mogućnost da negdje (gdje je zaklonjeno s nečim) probiješ rupu kroz pod / ploču i tuda provučeš mrežni kabel (eventualno kanalica da izgleda pristojno) ?
wirelles extender će vjerojatno raditi samo je pitanje kako, kat ispod / poviše je obično problematičan (zbog x razloga a da sad ne navodim).

Max_Damage 19.09.2018. 14:48

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3230953)
@Max_Damage
"Prije sam imal thomson a sad zte ruter od t-com" > drugi router + vjerojatno i drugi radni kanal.
"Tp-link WiFi adapter" > koji precizno, jeli uštekan u usb napred ili zada ?

Pokazalo se bolje uštekati zada na mobo preko "produžnog" usb kabela (osim ako već nije takva izvedba).
Stavi inSSIDer, WiFi Analyser na komp, mob i skeniraj band na više mjesta na relaciji komp - router,
trebaš "otkriti" na kojem kanalu je nivo signala od susjeda najmanji / minimalan,
potom taj kanal postaviš fiksno u routeru,
preferira se 1. ili 6. ili 11. kanal.
Kad odradiš daj rezultat

TL-WN781ND pciex, naravno spojen na MBO. Sada sam kupio usb nadajući se da nije kakav problem sa pci utorom.

Probao sam ove programe, i naravno da nije našao niti jedan wifi signal osim mojeg jer susjed mi je udaljen dalje od 50m. Ali sam i dalje probao mijenjati kanale. Nekako mi se čini da je 6 najbolji, iako to može biti subjektivno.

Tako da sam sad probao naći rješenje sa usb wifi adapterom koji sam uključio iza na MBO. Pa ću vidjeti kaj dalje.

I da, stavio sam ruter na tvornicke postavke i opet postavio wifi mrežu pa ćemo vidjeti. Idem sad s posla doma testirat.

Hvala na pomoći!

Nikky 19.09.2018. 15:25

Hm, da, pci(-x) verzije kartica su obično bolje (stabilnije rade) ali zna zezati šta antena bude zakopana / zaklonjena od samog kompa.
Tu pomogne ona varijanta antene sa komadić kabela pa je možeš bolje pozicionirati.

Dodatni igrokaz je sa W10 smetjem i njihovim ** peep ** sa drajverima.
Nisi naveo koja je pod verzija, V1 je Atheros AR9285, a V2 je Atheros AR9485.
Možeš probati naći drajver ovdje > https://www.ath-drivers.eu/
Primjera radi za W10 x64 + V2 bi bio ovaj > https://www.ath-drivers.eu/download-...s10-64bit.html

nick praskaton 19.09.2018. 16:00

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3230953)

Obzirom na navedeno, jel postoji mogućnost da negdje (gdje je zaklonjeno s nečim) probiješ rupu kroz pod / ploču i tuda provučeš mrežni kabel (eventualno kanalica da izgleda pristojno) ?
wirelles extender će vjerojatno raditi samo je pitanje kako, kat ispod / poviše je obično problematičan (zbog x razloga a da sad ne navodim).[/B]

zapravo, je situacija da sam ja na drugom katu, a ruter je na prizemlju, tako da cijeli kat je između rutera, međutim, to mi je sekundarna opcija, jer imam gore mobilni internet of ht-a al 300 gb, pa u slucaju da potrosim, da imam ovaj dostupan, uzeo sam sad od prijatelja jedan extender i dobavi signal, jedna crtica signala, al je stabilno i ima mozda 15 mpbs (od 20 mbps dolje u prizemlju)

Max_Damage 19.09.2018. 16:05

Citiraj:

Autor Nikky (Post 3230975)
Hm, da, pci(-x) verzije kartica su obično bolje (stabilnije rade) ali zna zezati šta antena bude zakopana / zaklonjena od samog kompa.
Tu pomogne ona varijanta antene sa komadić kabela pa je možeš bolje pozicionirati.

Dodatni igrokaz je sa W10 smetjem i njihovim ** peep ** sa drajverima.
Nisi naveo koja je pod verzija, V1 je Atheros AR9285, a V2 je Atheros AR9485.
Možeš probati naći drajver ovdje > https://www.ath-drivers.eu/
Primjera radi za W10 x64 + V2 bi bio ovaj > https://www.ath-drivers.eu/download-...s10-64bit.html




PCIex je v2 a ova USB je V3. Device manager mi kaze AR9485. Problema sa jacinom signala nisam nikad imao, uvijek je bilo na ful.


Skinuo sam drivere za ovu usb, stavio usb u komp iza u maticnu i win 10 je odmah nasao drivere i nasao mrezu. Kada sam isao instalirati drivere od tplinka, veli mi da ne moze pronaci doticnu usb karticu a ona je vec ustekana i radi net. Ne kuzim, probao sam sve verzije od doticne usb i nista ne nalazi, i dalje veli da nema doticne usb. Tak da je zasad usb kartica na win 10 driverima.

Znalo mi se događati da jednostavno nestane neta (kad sam bio na pciex) odn da nema wifi mreze. Restartom windowsa opet je bilo sve ok. Tak da je mozda ona pocela nesto zajeb... Ali da ona zajeb cijeli internet (wifi i LAN koji je spojen na tv), ne znam... cudno..


EDIT: Stavio sam drivere za AR9485 sa dotične stranice pa ćemo vidjeti. Hvala na pomoći!

Nikky 19.09.2018. 19:14

@nick praskaton
Prizemlje - drugi kat > još gore tj. dobro da je ikako ostvaren link.
Znam da je gnjavaža ali pravo rješenje je "nekako" provući Lan kabel.

@Max_Damage
Jedna od varijanti kada nešto zeza a bez reboot - a je da konkretni adapter prebaciš na Disable - sačekaš par sec. - prebaciš na Enable.

Tome 21.09.2018. 22:27

Nisam siguran da na dobroj temi pitam
 
Trebam kupiti AC WiFi USB adapter stoga molim prijedloge i savjete :)
Trebam li paziti na nešto posebno ili koji mi se sviđa?

Ag008 18.10.2018. 17:51

Da ne otvaram novu temu, kako sam napravio clean install Win 10 (uz zadnji update), nisam stavljao drivere od matične (za lan).
Kada odem u mrežne ostavke pa etharnet, računalo vidi "veza 100mbps".
Kartica je od gigabita, tj da li bi trebao pokazivati 1000Mbps? (tj znak da trebam staviti novije/druge drivere)
https://image.prntscr.com/image/qdG8...Ndk2IgZvQ.jpeg

Istina, na putu do imam 100mbps port routera no sumnjam da je računalo pametno pa da zna brzinu koju mi t-com pruža.
U biti sada mi je nebitno, no jednog dana ako dobijem optiku da znam je li ispravan driver :D

Facelessone 18.10.2018. 18:00

Ako router nije također 1GBit ne može ti pokazati 1GBit kad nije tom brzinom spojen na njega.

dadoremix 18.10.2018. 18:27

ako imas PC<>modem spojeno
gigabit<>10/100 Mbit .. komp se bude spojio na sporije .. jer modem ne kuži gigabit spiku


stavi između jedan gigabit switch .. pa ti bude pokazivalo gigabit

dakky 26.10.2018. 03:44

ima li u nas nacina za spojit 2 kompa brze od 1gbit..... ? tipa kopirat s jednog ssd na drugi komp u mrezi, dakle treba bar 6gbit... ? da ne kopam :D

pinkskin 26.10.2018. 05:35

Imaš i mrežne kal i switcheve od 10 Gbita

Pupo 26.10.2018. 08:35

https://www.nabava.net/search.php?q=Xg+c100c

Al naravno, treba ti i oatatak opreme koji to moze gutat.

Old Iggy 26.10.2018. 09:19

Citiraj:

Autor dakky (Post 3242450)
ima li u nas nacina za spojit 2 kompa brze od 1gbit..... ? tipa kopirat s jednog ssd na drugi komp u mrezi, dakle treba bar 6gbit... ? da ne kopam :D

AKo to ne radiš stalno, sve stvarne opcije su realno preskupe.

dakky 26.10.2018. 18:16

Bome preskupo, 750 kn samo za mreznu karticu. Nista, ostajemo pri gigabitu :)

Ag008 20.04.2019. 12:58

Htio bi spojiti dva 5m cat6 tanka kabela router-pc, preko njih bi išlo B.netovih 150Mbps tj treba mi gigabitna veza.
Glupo mi je za tu potrebu kupovati gigabitni switch, mogu li ja za 1$ kupiti ovaj extender, tj on samo mehanički vjerujem spoji žice, tu nema pretvaranja iz gigabitne u 100mbps vezu?
https://www.ebay.com/itm/RJ45-Female...r/283348368738
https://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxM...paHhD-/$_3.JPG

Nikky 20.04.2019. 13:25

Da, a možeš ići "na inkanat" pa kupit gotovi 10 M cat6 mrežni kabel :fiju:

Pupo 20.04.2019. 13:31

Nemoraš ništa kupovati, odsjeci konektore na oba kabla s jedne strane, skini izolaciju i zafrči žice o rasporedu kako treba. Pogledaj u konektore raspored prije rezanja.

Tako nećeš ništa potrošiti. :D

nickross 19.10.2019. 19:49

Dečki i cure, pošto sam dosta neuk oko mreža molio bih pomoć.



Imam u sobi powerline i jedan ethernet kabel koji trenutno ide u pc. I trebao bih još jedan ethernet kabel koji bi išao u ps4. Znači treba mi razdjelnik, switch ili nešto što bi signal iz jednog ethernet kabla razdjelio na dva ethernet kabla. Brzine su do 100mb/s (oko 40ak) tako ne treba ništa preskupo.


Koja je opcija?


Jel' ima ovako nešto kod nas? Ne znam niti što bih ukucao u nabava.net da budem iskreno :D

The Exiled 19.10.2019. 19:53

RJ45 razdjelnik i biraj dućan koji ti najbolje odgovara.:)

nickross 19.10.2019. 19:57

45kn :D



Hvala ti :)


Samo još pitanje - oba uređaja bi tada imala internet samo bi brzine bile manje?


Sva vremena su GMT +2. Sada je 04:37.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger