PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Diskovi SSD/HDD (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Ugradnja i instalacija HDD-a i SSD-a (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=99054)

Mirkopoter 08.10.2019. 00:36

Citiraj:

Autor calypso (Post 3343990)
Nabavi USB ladicu za ATA diskove na ebay/aliexpress i slicno... Jednostavnije nego se gombat sa adapterima ATA/SATA...

Koja je jeftinija verzija :D

coconut 08.10.2019. 07:03

Imaš i USB dockova u koje idu i SATA i IDE hardovi. Obično ti dockovi imaju i dugme za offline (bez kompa) kloniranje hardova. Idu po nekih 20-25$ na baji i aliji.

Chuxonja 09.10.2019. 15:27

alternativno ćopit PCI IDE Controller, znalo ih je bit po njuškalima ili mrknut online. Najjeftinije je vjerojatno kupit staru ploču/combo sa IDE kontrolerom :D

tiki66 10.10.2019. 07:50

Citiraj:

Autor Mirkopoter (Post 3343991)
Koja je jeftinija verzija :D

Najjeftiniji ti je šrot adapter sa aliexpressa i slično. Malo pogledaj koji provjereno radi. Ja ti ne bih preporučio ovakav izduženi:

Klik

jer imam dva i znaju gubiti kontakt ovisno o tome kako ih nagneš. OVAKO neka izvedba mi se čini puno zgodnija

domy_os 11.10.2019. 02:46

Citiraj:

Autor tiki66 (Post 3344510)
OVAKO neka izvedba mi se čini puno zgodnija

Sličan sam ja koristio, imam ga još negdje po ladicama, radio je bez problema.

Staromodan 11.10.2019. 12:13

Kartica ima smisla ako ces disk aktivno koristiti. Za povremeno pregledavanje je puno jednostavnije koristiti ata-usb. Spoji se vanjsko napajanje i adapter na disk, ukljuci se i spoji kabel na usb prikljucak racunala, kopiraju se podaci, odjavi se, iskopca usb kabel i onda ugasi vanjsko napajanje diska. Pri prebacivanju podataka pripazi da ne pomilujes disk, da ne zapnes za kabele i da disk ne odseta sa stola. Adapter ata-sata sto se stavlja na disk i spoji na sata prikljucak mbo se najbrze pokvario, ustvari mislim da nije ni bio potpuno ispravan, prc kvaliteta. Hm... sad kad razmislim, najbolje rjesenje je ono sto ti bude najjeftinije.

panoramix 10.12.2019. 19:33

Molim za savjet.
Želio bih na Samsung laptopu zamijeniti postojeći hard disk sa SSD diskom.
Postojeći klasični disk je debljine 9,5 mm a vidim da se na netu uglavnom nude SSD debljine 7 mm.
Kako to tehnički riješiti ?
Uz to, koji software je najbolje koristiti za kloniranje postojećeg diska, te što mi treba od kablovinja za tu radnju.
Unaprijed hvala na odgovoru.

coconut 10.12.2019. 20:31

Debljina ti nije toliko bitna stavka kod montaže. Eventualno staviš nešto ispod SSD-a kada ga montiraš u kavez. Osim toga, neki SSD-vi dolaze u retail pakovanju u kojima se nalazi i kit za montažu u laptope.

Max Rockatansky 10.12.2019. 20:33

Citiraj:

Autor panoramix (Post 3362635)
Molim za savjet.
Želio bih na Samsung laptopu zamijeniti postojeći hard disk sa SSD diskom.
Postojeći klasični disk je debljine 9,5 mm a vidim da se na netu uglavnom nude SSD debljine 7 mm.
Kako to tehnički riješiti ?
Uz to, koji software je najbolje koristiti za kloniranje postojećeg diska, te što mi treba od kablovinja za tu radnju.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Već je coconut odgovorio, pogledaj malo retail pakiranja SSD-a pa ćeš vidjeti mali okvir kao umetak na punu visinu iako je zbog male mase dovoljno i koliko se drži na SATA konektorima.
Softvera ima dosta, Macrium Reflect, Clonezilla, Acronis TrueImage ...
Kloniranje u tvom slučaju onda moraš napraviti u 2 koraka jer ne možeš imati istovremeno spojen i hard i SSD.
Treba ti neki ext.disk ili dovoljno veliki USB stick (ovisno koliko je hard disk popunjen) a svaki od alata za kloniranje obično ima i opciju da napraviš bootabilni USB-stick (da imaš čime bootati kad kloniraš i izvadiš hard odnosno ubaciš novi SSD).
Što još imaš od dodatne opreme ? ext. ladicu, dock, USB-stick, dostupan neki file-server/NAS ... ?

Nikky 10.12.2019. 20:41

Šta se montaže tiče, ako je vijcima zavidan za kakav okvir onda ne treba ovaj adapter za debljinu.

Emissary 11.12.2019. 02:14

Citiraj:

Autor panoramix (Post 3362635)
Kako to tehnički riješiti ?
Uz to, koji software je najbolje koristiti za kloniranje postojećeg diska, te što mi treba od kablovinja za tu radnju.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Nedavno sam klonirao jedan stari 80 GB Seagate na Crucial MX500 250 GB, posudio sam ovu stvarčicu, jedan pritisak tipke i to je to (jedino što novi disk mora biti jednak ili veći od starog), pa ako bi uspio nabaviti, preporučam:

Docking station DELOCK, Dvostruka priključna stanica SATA HDD > USB 3.0 s funkcijom kloniranja, crni

Dottore 11.12.2019. 09:30

Najbolje je nanovo instalirati windowse nego klonirati odnosno povući smeća sa starog diska. Brzine mogu biti manje nego nova instalacija.


Отправлено через iPhone

dabomba 27.01.2020. 19:42

Može li se na INTEL P35 ploču spojiti SSD i koji?
Hvala na odgovorima.

nick praskaton 27.01.2020. 20:07

Citiraj:

Autor dabomba (Post 3375131)
Može li se na INTEL P35 ploču spojiti SSD i koji?
Hvala na odgovorima.

može, običan sata, s tim da će radit na pola propusnosti, zbog ogranicenja sata2, al svejedno je isplativa nadogradnja jer ces osjetit razliku u svakodnevnom radu

naravno ovisno o novcima i kapacitetu, gledaj... samsung, crucial, intel...

Brko 27.01.2020. 23:06

Citiraj:

Autor dabomba (Post 3375131)
Može li se na INTEL P35 ploču spojiti SSD i koji?
Hvala na odgovorima.

Za takve ploče meni se najbolji pokazao Kingston A400 :) među najjeftinijima je, sasvim OK je za tu lovu i na toj propusnosti radi na svojih 60% recimo tako da od skupljih i bržih nemaš razlike osim u potrošenim novcima.

Osobno sam ih natovario 10+ komada na razne 11+ godina stare ploče od s775 pa čak FM1 socket i svi još uvijek rade bez greške već preko 2 godine.

240GB mislim da se nađe za 200tinjak kn.

domy_os 27.01.2020. 23:07

Sve ovisi koji CPU ima, meni se recimo na laptopima te generacije nije osjetio neki značajniji pomak.

Brko 27.01.2020. 23:21

Iz iskustva jako dobro radi sa E54x0 Xeon modovima.
Druga je stvar što ti procovi lagano postaju zaqrac.

Također sa E6x50 Conroe i E8x00 Wolfdaleovima rade dobro.

A opet ako i ima neki "slabiji" CPU na toj ploči, upgrade proca košta max 100 kn :D i to 100+% jači :)

domy_os 14.02.2020. 18:23

Život moje Z68 ploče je upravo produžen! :D Uspješno ugrađen NVMe SSD iz Lenova T580 u PCI-E adapter, modificiran BIOS i bootana stara Windows 10-ka od Lenova. :) Brzine nisu neke jer je SSD sranje, a ne mogu naći ni drivere za njega...

Adapter je skroz jednostavan, ne šarafi se na kućište nego samo ubode u slot i ujedno je hladnjak...

https://live.staticflickr.com/65535/...a3ed6c6b_o.png https://live.staticflickr.com/65535/...e730fd7c_o.png

Sa stock BIOS-om se naravno nije vidio u boot izborniku...

https://live.staticflickr.com/65535/...299b5612_o.png

Kad sam modificirao BIOS, device se pojavio pod imenom PATA i odmah je skužio EFI boot file sa SSD-a...

https://live.staticflickr.com/65535/...b443afb2_o.png https://live.staticflickr.com/65535/...8175a902_o.png https://live.staticflickr.com/65535/...1c8400f0_o.png

I evo ga konačno u Windowsima. Da, brzine nisu neke jer je SSD loš, ali temperatura je skroz OK...

https://live.staticflickr.com/65535/...68606a51_o.png https://live.staticflickr.com/65535/...47f1d19f_o.png

Sad ću podignuti novu instalaciju 1909 jer ovo je tragedija koliko je Lenovo zatrpao OS sa svojim smećem.

sinisa2 16.02.2020. 17:59

Molio bih pomoć oko kupovine novog SSD. Umjesto HDD od 1TB, 7200 RPM, SATA III želim ugraditi SSD od oko 500 GB. Matična ploča je ASRock H81M-DG4. Koji SSD kupiti i pošto ga mislim sam ugraditi molim savjete (treba mi li novi kabel za spajanje na matičnu i sl.). Svaki savjet je dobrodošao.

domy_os 16.02.2020. 18:15

Imaš 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors, support NCQ, AHCI and Hot Plug, to bi trebali biti sivi SATA_0 i SATA_1 konektori. Ako nemaš duple SATA i power kabele, onda napravi backup tog diska na neki vanjski USB device, ištekaj HDD i samo na njegovo mjesto ubodi SATA SSD.

sinisa2 16.02.2020. 18:23

Znači bilo koji SSD?

domy_os 16.02.2020. 18:26

Bilo koji SATA 2.5" SSD ti odgovara. Imaš ovdje hrpu preporuka.

http://forum.pcekspert.com/showthrea...23099&page=188

Iako ni 1 TB modeli više nisu skupi. Meni dođe muka kad vidim koliko sam svog platio prije 3 godine... :D

silver_tip 16.02.2020. 19:15

Citiraj:

Autor domy_os (Post 3380602)
Meni dođe muka kad vidim koliko sam svog platio prije 3 godine... :D

A vid prije 5 godina, 3mj. 2015

https://abload.de/img/ssd6sjos.png

Sad za te pare kupis 2TB + 1TB :hitthewal:

vedranzeman 18.02.2020. 12:16

Bome dobar je taj "PRO" porez.
Ovaj 1TB EVO sam 21.4.2015. platio 329,90 EUR.

gorkix 18.02.2020. 20:32

radi se o laptopu HP 6820s, Intel, Core Duo, T2370, 1,73 GHz, 2x 1024 MB, 17", 1440x900, SATA 160 GB, ATI Mobility Radeon X1350,win7


to je sporedni laptop i uglavnom je spojen na lcd te se gledaju filmovi preko njega i rijetko internet..

s obzirom da su video datoteke sve zahtjevnije počeo je imati problema kod reprodukcije pogotovo full hd ,odnosno datoteke sa veći bitrateom...npr 4,5,ili više mbS ,obično je tada procesor na 100%,pa pomalo "steka"



kad bi se stavio umjesto hd -a ,ssd disk neki manji 120gb (da ne ulažem previše u stariji laptop) da li bi se dobilo na poboljšanju ,odnosno da li bi bolje reproducirao video datoteke ,odnosno internet jer te dvije opcije su jednina svrha tog laptopa..


napomentuti ću i da iako ugradim ssd disk videa će ipak i dalje čitati sa vanjskog diska


obično je hdd usko grlo ,ali razmišljam da možda i sam procesor je slab (pa i star) za reprodukciju hd video datoteka ,pa da ugradnja ssd možda ne bi ni donjela neko poboljšanje..
uglavnom se radi o datotekama hd sa bitrateom max 5,6mbs,znači ne nekih večih rezolucija ili previsokg visokog bitratea



Pa me zanima Vaše mišljenje o tome...

calypso 18.02.2020. 20:38

Citiraj:

Autor gorkix (Post 3381144)
radi se o laptopu HP 6820s, Intel, Core Duo, T2370, 1,73 GHz, 2x 1024 MB, 17", 1440x900, SATA 160 GB, ATI Mobility Radeon X1350,win7

to je sporedni laptop i uglavnom je spojen na lcd te se gledaju filmovi preko njega i rijetko internet..

s obzirom da su video datoteke sve zahtjevnije počeo je imati problema kod reprodukcije pogotovo full hd ,odnosno datoteke sa veći bitrateom...npr 4,5,ili više mbS ,obično je tada procesor na 100%,pa pomalo "steka"

kad bi se stavio umjesto hd -a ,ssd disk neki manji 120gb (da ne ulažem previše u stariji laptop) da li bi se dobilo na poboljšanju ,odnosno da li bi bolje reproducirao video datoteke ,odnosno internet jer te dvije opcije su jednina svrha tog laptopa..

napomentuti ću i da iako ugradim ssd disk videa će ipak i dalje čitati sa vanjskog diska

obično je hdd usko grlo ,ali razmišljam da možda i sam procesor je slab (pa i star) za reprodukciju hd video datoteka ,pa da ugradnja ssd možda ne bi ni donjela neko poboljšanje..
uglavnom se radi o datotekama hd sa bitrateom max 5,6mbs,znači ne nekih večih rezolucija ili previsokg visokog bitratea

Pa me zanima Vaše mišljenje o tome...

CPU ponajvise... Sa SSDom ne bi nista postigao...

Za svaki slucaj probaj Potplayer pa vidi da li ce neki HW codec to odraditi preko graficke... Sumnjam, al mozes probat...

r1_team 25.02.2020. 17:59

HDD+SSD
 
Pozdrav,
Na HP laptopu sam imao samo HDD disk: C particija sa Windowsima 7 i D particija sa podacima. Sad sam kupio SSD, stavio ga na mjesto HDD-a i instalirao Windowse 10 na njega. HDD sam stavio u onu ladicu i spojio ga. Sad kad idem u Disk Managment HDD mi prikazuje kao Unknown i Not Initialized.
HDD bi htio koristiti i dalje za pohranu podataka, formatirati C paticiju sa starim Windowsima 7, ali bez da formatiram i D particiju na kojoj su mi svi podaci. Kako to izvesti?

Nikky 25.02.2020. 18:30

Koliko ima tih podataka na ex D particiji ?
Jeli može privremeno stati na ssd ?

Trebaš offline alate kao stari Hiren's ili Live Windows, boot sa USB stika.
Sve skupa ti je lakše odraditi na nekom pc - ju.
Sa nekim od partition managera treba odraditi:
- makniti Boot flag sa bivše boot particije
- obrisati boot particiju i particiju sa bivšim winsima
- ex D particiju "razvući" da uključuje cijeli hdd

gorkix 07.06.2020. 00:03

planiram ugraditi na laptop lenovo 330 ikb17˝ ssd Mx500,500gb,a postojeći hdd prebaciti na mjesto dvd
imam neka iskustva za instalacijima windowsa,ali nisam dosad nikad instalirao na ssd pa ako ima kakav savjet na čega bi trebao pripaziti
-planiram instalirati na jednu particiju win 10 koji je legalan (nadam se da neće biti problema sa aktivacijom -dig.licenca)
vidio sam da je potrebno prebaciti na ahci ,ali toga u biosu nemam pod opcijama,pa pretpostavljam da se to kod ovog laptopa podrazumjeva jer je relativno nov
-da li uopće ima neke razlike oko uefi-legacy
znači ,neki savjet prije instalacije ili kasnije u radu oko održavanja (npr.pročitao sam da se ne treba defregmatirati)...

coconut 07.06.2020. 07:01

A zašto moraš instalirati winse? Kloniraj ih s postojećeg HDD-a na SSD.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 19:01.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger