Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2007., 18:17   #1
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Optimizacija WindowsXP-a

Pošto imam relativno mnogo iskustva u optimizaciji WindowsXP-a odlučio sam ga podjeliti s vama! Pa počnimo...

1) UpDate.

Najvažnije što morate napraviti da bi imali brzo i pouzdano računalo jest redovito ga UpDate-ati preko Windows Update-a: -Windows Update služi za "zakrpavanje rupa" u vašim Windowsima te ga time čini puno sigurnijim, a time i ugodnijim za upotrebu! Moja preporuka je manualan UpDate Windowsa zato što Auto Update troši resurse računala te uvjek počne skidati zakrpe sa neta u neželjeno vrjeme!

Ukoliko relativno često formatirate računalo ili imate doma više računala tada je preporuka koristiti vrlo koristan Auto Patcher koji sadržava sve potrebne zakrpe za windowse te izlazi na mjesečnoj bazi!

Također je vrlo važno imati najnoviju verziju drivera za hardware koji koristite. Drivere možete naći na službenim stranicama proizvođaća hardware-a!

2) Zaštita od virusa, spyware-a i ostalih neželjenih štetočina.

Vrlo je važno imati računalo osigurano od virusa i spyware-a jer oni su najveći uzročnici lošeg rada računala! Da bi se uspješno borili protiv njih morate imati odgovarajući software kojega obavezno morate držati "Up To Date"!

Preporuka zaštitnog software-a:

a) SpyBot Sarch&Destroy - vrhunski program koji će svojom opcijom "Imunize" štiti vaše računalo od potencijalno štetnog spyware-a!
b) AD-Aware SE - također odličan program koji će vrhunski očistiti vaš sistem od neželjenog spyware-a!
c) Zone Alarm - ponajbolji Firewall. U početku može biti malo dosadan ali kada ga savladate, odlično će štititi vaše računalo od virusa, spyware-a i ostalih štetočina! Kolega Kalixius također preporuča Comodo ili Spygate Personal kao dobru alternativu Zone Alarmu (hvala Kalixius)!
d) AntiVirus - ja osobno koristim Bit Defender v10 te sam jako zadovoljan.
- ponajbolji besplati AntiVirus je Avast:
- za usporedbu AV programa ću staviti link u sljedećem postu!

3) Optimizacija - u ovom djelu ću vam opisati neke važnije Tweak-ove koji dižu performanse računala!

a) Zvukovi koje Windows koristi, nepotrebno troše resurse te ih je stoga preporučljivo ugasiti. To napravite na sljedeći način:
Control Panel - Sound and Audio Devices - Sounds -> pod "sound scheme" ugasite sve zvukove tj. odaberite opciju "no sounds" i kliknite na Apply

b) Ljepi izgled WindowsaXP-a također troši resurse te ukoliko želite da Windowsi ostanu i dalje ljepi ali efikasniji potrebno je napraviti sljedeće:
Control Panel - System - Advanced - Performanse -> pod "Visual Efects" slobodno odznačite sve osim zadnje dvije opcije ("use drop shadows..." i "use visual styles...")

c) Ukoliko ne koristite opciju System Restore, preporuka je da ju kompletno isključite jer ona također troši drakocjene resurse. To radite ovako:
Contorl Panel - System - System Restore -> te odaberete "Turne OFF System Restore on all drives"

d) Ako ne koristite "Help & Support", tada je preporuka isključiti Windows Indexing Service na sljedeći način:
My Computer - desni klik na HDD - Properties -> te tamo odznačite "Alow Indexing Service..."

e) Paging File - mnogi preporučuju da si manualno podesite Paging File ali za to nema potrebe, Windowsi sasvim dobro barataju time i nemojte se zamarati oko toga!

f) Vrlo važno je da NE čistite Prefetch File, mnogi ljudi to rade a time samo uništavaju performanse računala! Ne samo da čete time dobiti vrlo dugo gašenje računala već čete time i produžiti učitavanje svih aplikacija! Prefetch služi za brži pristup većim aplikacijama te se ne smije brisati!

g) Koristan Registry Tweak - ubrzava otvaranje prozora u Windowsima!
Start - Run - (upišete) regedit -> pod Hkey_Current_User odete na Control Panel, zatim Desktop (double klik) te na desnoj strani nađete "Menu Show Delay" te mu promjenite vrijednost sa 400 na recimo 100 ili 80!

h) Windowsi u sebi sadrže brojne servise koji samo smetaju i guše računalo! Da bi došli do njih uradite sljedeće:
Start - Run -> upišite "services.msc" (bez navodnika) te pogasite sljedeće... Gasite ih tako da desnom tipkom miša kliknete na određeni servis i pod "Properties" - "StartUP Type" izaberete "Disabled"

Alerter
Distributed Link Tracking Client
Help and Support
Indexing Service
IPSEC Services
Messenger
Portable Media Serial Number
Remote Registry Service
Secondary Logon
SSDP Discovery Service
Telnet
Upload Manager
Wireless Zero Configuration

h) Vrlo važno je redovito Defragmentirati HDD! Defragmenter koji je integriran u Windowse služi svojoj svrsi ali ne najbolje! Ukoliko imate novaca, moja preporuka vam je definitivno Diskeeper, on vam je cjela verzija Defragmentera integriranog u Windowse! Osim njega tu su još i Perfect Disk te O&O Defrag!

Preporuka software-a za dodatnu optimizaciju:

a) XP-AntiSpy: -označite sve osim ovoga i stisnite Apply! (ovo su moje postavke, ukoliko mislite da vam još nešto treba/ne traba onda slobodno radite po svome)

--Miscellaneous Settings--
Don't synchronize with internet time
Clear pagefile at shutdown
Deny starting regedit.exe
Deactivate Scripting Host
Always show *.lnk suffixes
Always show *.url suffixes
Don't autostart CD's
--Network--
Disable integrated Firewall
Hide Computer in Network
Disable Network crawling
--Internet Explorer 6--
Disable automatic updates
Disable scheduled updates
Disable Javascript
Disable ActiveX Controls
Clean website cache on shutdown
--Services--
Disable time server service
Disable task-scheduler
Disable firewall/connection sharing service
--Microsoft Messenger--
Uninstall completely
--Regsrv32 dll's--
licdll.dll
Disable ZIP Functionality

b) TweakUI - besplatan Microsoft-ov Tweak Utility koji nudi brojne opcije kod optimizacije Windows-a!

c) CCleaner (hvala blablu) - besplatan program koji ima mogučnost brisanja file-ova koji se ne koriste, time dobivate više slobodnih resursa te računalo bolje diše (bolje performanse)!

d) TuneXP (hvala blablu) - besplatan program koji ima mogučnost defragmentacije StartUP fileova i boot procesa. Vrlo korisno ukoliko želite brže dizanje sustava! Također nudi podosta dobrih tweak-ova koji su uglavnom pokriveni u ovom vodiču te je vrlo jednostavan za koristiti!

e) PageDefrag (hvala McG) - besplatan Microsoft-ov program koji služi za brzu i efikasnu defragmentaciju Page File-a! Pokrenete program te odaberete opciju "Defragment at next boot" te nakon toga resetirate računalo! Prilikom boot procesa, Page File će se automatski defragmentirati!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evo nadam se da sam nekome pomogao s ovim, ukoliko imate koji prijedlog ili zamjerku slobodno se raspišite!


Pozdrav!

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 21.03.2007. u 18:58.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 18:22   #2
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo korisnih LINKOVA:

Windows Update:
http://update.microsoft.com/windowsupdate/v6/default.aspx?ln=en-us

Auto Patcher:
http://www.autopatcher.com/

SpyBot:
http://www.spybot.info/hr/mirrors/index.html

AD-Aware SE:
http://www.lavasoftusa.com/products/ad-aware_se_personal.php

Usporedba AntiVirusa:
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/

Avast:
http://www.avast.com/eng/avast_4_home.html

XP-AntiSPY:
http://xp-antispy.org/index.php?option=com_remository&func=sellang&iso=en

TweakUI:
http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx

CCLeaner:
http://www.ccleaner.com/download/

Comodo Firewall:
http://www.personalfirewall.comodo.com/

TweakXP v1.5:
http://www.download.com/TuneXP/3000-2086_4-10290928.html

PageDefrag:
http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/PageDefrag.mspx

Jako dobar i detaljan vodič za optimizaciju (hvala Stripy):
http://www.tweakguides.com/TGTC.html

Vodič od kolege Codiac-a:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=25374

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 21.03.2007. u 23:34.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2007., 18:24   #3
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Sve 5 no promjeni font čovječe.., oči izgubi čitajući
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 18:26   #4
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Koj font da stavim?

EDIT:

Nadam se da je sada bolje
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 18:28   #5
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Koj font da stavim?
E baš taj koji te sad citiram Zar ti nije malo teško takva slova čitati ?
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 14:41   #6
mrga
all you need is freeware
Moj komp
 
mrga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Stolica
Postovi: 896
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
e) Paging File - mnogi preporučuju da si manualno podesite Paging File ali za to nema potrebe, Windowsi sasvim dobro barataju time i nemojte se zamarati oko toga!

f) Vrlo važno je da NE čistite Prefetch File, mnogi ljudi to rade a time samo uništavaju performanse računala! Ne samo da čete time dobiti vrlo dugo gašenje računala već čete time i produžiti učitavanje svih aplikacija! Prefetch služi za brži pristup većim aplikacijama te se ne smije brisati!
jel ovdje netko lud ili što? baš se za ove dvije stvari uvijek preporuča uraditi suprotno od onog što si ti napisao
__________________
Ovo je potpis.
mrga je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2007., 15:09   #7
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Ovak,

e) Preporučeno je manualno podesiti Paging File ali nema potrebe jer su dobitci na performansama nikakvi, samo gubitak vremena! Windowsi zadovoljavajuće barataju Paging File-om!

Ukoliko ti, kad stisneš ctrl+alt+delete, te odeš na performance, ikada bude "Commit Charge - Peak" veći od "Physical Memory - Total" onda se moraš pozabaviti sa vrjednosti Paging File-a, inaće nije potrebno jer računalo ne radi bolje ako imaš više "virtualne" memorije!

f) Prefetch File se NE čisti zato jer on pohranjuje tvoju aktivnost tj. tvoj rad u određenim programima te time drastično ubrzava pokretanje tih aplikacija! Znaći, ako ga izbrišeš, onda kad pokreneš aplikaciju ona se otvara kao da je prvi put pokrečeš. Ukoliko ne diraš, tada će se već korištene aplikacije znatno brže otvarati tj. performanse kompa rastu!

Također ako sa nekim programom (Tweak software) označiš da ti pri svakom gašenju kompa očisti Prefetch File, tada češ iskusiti vrlo dugo gašenje kompa koje zna ponekad ići na živce. Drugim rječima, Prefetch se ne dira, vjeruj mi!

Ako imate još pitanja slobodno pitajte. Ali bi volio da i vi stavite neki svoj koristan Tweak koji diže performanse računala!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:07   #8
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Imaš 5, možeš sjesti

mpžda da pod programe za optimizaciju staviš i CCleaner
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2007., 23:27   #9
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
inace nikada nisam updatea windowse preko updejta i rade mi savrseno...

sto se tice page filea ide se obicno 2x ram cisto da windowsi nestavljaju sami inace ok je stivo .
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 08:55   #10
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
kako prefetchat firefox i thunderbird? ima nešto al se nesjećam više, da se kao target upiše nešto kao prefetch:1
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.03.2007., 10:10   #11
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Ukoliko želite prefetch čistiti, možete ovako:

1) Generalni Prefetch: - Odete na c:\Windows\Prefetch\ i sve obrišete iz njega!

2) Firefox Prefetch: - desni klik na ikonu od firefoxa, zatim properties, te pod "Target" dodate tekst /Prefetch:1

To onda izgleda ovako: "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /Prefetch:1

- ovisno o tome gdje je program snimljen!

Što se tiče CCleanera, evo sad bum ga dodal među programe! Hvala na prijedlogu!

EDIT:

@Codiac: Poželjno je update-ati windowse zato jer striček Bill redovito daje neke siguronosne zakrpe za sistem i također zna pasti neki dobar tweak ili tako nešto!

PS: I da, kao što je Codiac rekao, ukoliko sami želite namjestiti (fiksirati) virtualnu memoriju, onda ide max 2x fizičke memorije! Hvala Codiac!

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 10.03.2007. u 10:22.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 12:39   #12
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Poželjno je update-ati windowse zato jer striček Bill redovito daje neke siguronosne zakrpe za sistem i također zna pasti neki dobar tweak ili tako nešto!

je... ali taj isti striček ponekad zna napraviti nekakav "kakač" od zakrpe koja ti bu napravila sve suprotno od onoga kaj bi trebala ... zato ja uvek čekam da dojde service pack i da ga ljudi malo "sprobaju" ... još nisam imal nikakvih problema zbog toga niti su mi windowzi bili nestabilni ili bilo kaj drugo ..
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 12:53   #13
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
@IceFisherman

To je istina i stvarno me zna ispizdit taj Bilkec! Čak, istina, nisu niti bitni toliko ti update-ovi koliko je bitno imati zaštitan software i po mogučnosti Service Pack! Ali uglavnom, ti update-ovi ti neće zahebati komp. Mnogi ljudi tvrde da im SP2 radi sranja na kompu ali opet to je sve individualna stvar! Ko bi ga znao u potpunosti

Ja si redovito update-am windowse jer me niš ne košta, a nikad mi nije odmoglo! Zato preporuka
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 13:38   #14
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
ja sam strasno skeptican prema zakrpama jer evo meni win xp sp2 sporije radi od sp1 tako da imam sp1 i fw i to je to
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 13:50   #15
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Citiraj:
Autor Codiac- Pregled postova
ja sam strasno skeptican prema zakrpama jer evo meni win xp sp2 sporije radi od sp1 tako da imam sp1 i fw i to je to
također, SP 2 dosta uspori, pogotovo bootanje, mogao bi i ja preći na SP1 ponovo
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 13:52   #16
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Evo ja npr. kad nemam SP2 redovito poberem sasera i blastera

A što se tiče usporenog rada nakon SP2 to stvarno nisam primjetio

EDIT:

Evo update-ao sam prvi post sa Blablu-ovim prijedlogom za CCleaner i sa Kalixius-ovim prijedlogom za alternativu Zone Alarmu!

Hvala dečki!

PS: Također su update-ani i korisni linkovi (drugi post)

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 10.03.2007. u 14:04.
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 18:04   #17
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ovo u vezi virtuelne memorije. Da li ona moze biti na nekom drugom fizickom disku ili nekoj drugoj particiji ili mora bas biti na C:\?
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 18:17   #18
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ovo u vezi virtuelne memorije. Da li ona moze biti na nekom drugom fizickom disku ili nekoj drugoj particiji ili mora bas biti na C:\?
Ne mora uopče biti na C:\ disku! Možeš ti napraviti jednu posebnu particiju samo za virtualnu memoriju ako želiš!

Uglavnom:

Desni klik na My Computer, Properties, Advanced, pod Performanse stisneš settings, zatim u novom prozoru na Advanced te izaberš Change pod Virtual Memory! Tu dalje možeš birati gdje i koliko želiš imati virtualne memorije!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 18:25   #19
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Ne mora uopče biti na C:\ disku! Možeš ti napraviti jednu posebnu particiju samo za virtualnu memoriju ako želiš!

Uglavnom:

Desni klik na My Computer, Properties, Advanced, pod Performanse stisneš settings, zatim u novom prozoru na Advanced te izaberš Change pod Virtual Memory! Tu dalje možeš birati gdje i koliko želiš imati virtualne memorije!
Ma znam kako to ide nego me cisto interesovalo da li bi moglo doci do kakvih problema ili mozda da nebi uopste radilo kada bi stavio na neku drugu particiju.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 18:54   #20
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Radit če ti! Jednostavno isključi (izbriši) virtualnu memoriju sa C diska i izaberi novi disk gdje želiš imati virtualnu memoriju te postavi max vrijednost virtualne memorije 2 ili 2,5 puta više nego što imaš RAM-a u kompu, a "initial" stanje memorije na recimo 1,5 puta više nego što imaš RAM-a u kompu!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 19:11   #21
WichitaQ
Soul Eater
 
WichitaQ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Isolated
Postovi: 538
Mali prepravci :
Nije dobro staviti pagefile, ako initial i max stanje nisu jednaki, jer u protivnom komp proširuje i smanjuje taj pagefile, pa na kraju dolazi do defragmentacije pagefile-a i usporava pristup, a bilo bi preporučljivo da je pagefile na nekom drugom fizičkom disku, jer se smanjuje load sa sistemskog diska.
Što se prefetcha tiče, IMO trebalo bi ga ugasiti. Istina da on pohranjuje jedan dio aplikacija, ali on se i svaki put ubacuje u memoriju kad se komp starta, što znači da u memoriji može biti i prefetch nekih aplikacija koje ste pokrenuli jedanput u životu, tako da bespotrebno zauzima memoriju.
WichitaQ je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2007., 20:18   #22
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Što se tiče Prefetcha tu se ne slažem zato jer se Prefetch čisti sam automatski od fileova koji su stari više od xxx dana (ne znam točno koliko) a nisu korišteni! Ako ga kontinuirano brišete dobit čete nešto više memorijskih resursa ali ne dovoljno da ga se isplati brisati!

Što se virtualne memorije tiče, nju je poželjno manualno namjestiti ukoliko imate 512 i manje Mb-RAM-a! Ako imate gigabajt i više memorije, uglavnom nema potrebe za tim jer ne dobivate gotovo ništa!

Zašto sa 512Mb i manje?...

Zato jer neke zahtjevnije aplikacije/igre zahtjevaju npr. 1Gb memorije te se ne želi pokrenuti ako računalo ne zadovoljava taj uvjet. Onda se dodaje virtualna memorija računalu kako bi se "zeznula" ta aplikacija/igra te se ipak na kraju pokrenula! Neke zahtjevnije igre npr. zahtjevaju za pokretanje velike količine memorije makar im nije potrebna ta količina za solidan rad! Primjer takve igre je Quake 4, ako imate malo memorije na računalu (512 ili manje) onda morate dodati dovoljnu količinu virtualne memorije kako bi se igra uopče pokrenula!

Baš zbog takvih stvari sam naveo u prvom postu da se nije potrebno igrati sa virtualnom memorijom jer WinXP sasvim dobro upravlja njome (nije idealno kao manualan rad sa njome ali nije niti loše)!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 09:16   #23
Rivi
Ovo ispod nisam ja! :)
Moj komp
 
Rivi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Split
Postovi: 1,692
Ja sam ipak za opciju da se pagefile namješta manualno, pa kasnije pri defragmentiranju postavi na početak drugog (fizičkog, ne particije) diska.
Nije poanta u veličini fajla, nego u ovome što je Vičita napisao. A to je da se tijekom vremena pagefile rasprši po disku, ima ga svugdje, pa disk uglavnom luduje.
Šta se tiče ostalih điđa za tviking, uglavnom ok, s tim da kod gašenja servisa treba bit oprezan. Može ih se općenito pobrisat još dosta i o tome ima krcato tutorijala na netu (za šta koji služi), ali zna se desit i da ti u kasnijem radu neki od servisa zatreba, pa ga treba znat i uključit.

Ne znam jel igdje spomenuto, ali bi trebalo čistit i višak programa iz startupa, jer masu programa pri instalaciji stavlja se u startup, pa onda tray izgleda ka' veletržnica.
__________________
Potpisujem!
Rivi je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2007., 12:33   #24
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
@Rivi

Ja sam gore stavio samo servise koji uglavnom nikome ne trebaju, istina je da ih ima još!

Evo LINK sa svim servisima: http://infinite.on.neobee.net/xpserv...tivCard%20Gold

Što se tiče čišćenja StartUP programa, to se može raditi sa TweakUI-em ili TuneUP Utilities programom!

Hvala na dopuni!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2007., 20:02   #25
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
ajd pod programe stavi tuneXP za brže bootanje

šta ovo neide u stiky?
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2007., 16:40   #26
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Hvala Blablu, update-ao sam prva 2 posta!

Uglavnom, koristio sam i TweakXP i program je dobar ali ima par opcija koje se moraju izbjegavati. To su opcije tipa "Clear Page File at shut down" (ne znam dali se točno tako zove ali skužili ste bit svega ) i ostale koje se protive nekim navodima iz prvog posta! Što se vodiča tiče, sve su informacije provjerene jer sam iste te optimizacije provodio na starome kompu koji je morao biti u formi da bi se mogao nositi sa novijim naslovima igara!

Dakako, ukoliko želite izmjeniti neke stvari i drugačije optimizirati sustav, slobodno radite što želite! Nemrete nikaj zeznuti, ak nekaj ipak zeznete, javite se i bumo popravili

Pozdrav!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2007., 16:45   #27
Tekla
Premium
Moj komp
 
Tekla's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: livno
Postovi: 1,065
To je meni s*****o komp.
__________________
Tekla je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2007., 17:41   #28
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Tekla Pregled postova
To je meni s*****o komp.
Koje ti je točno shebalo komp i na koji način? Reci tak da možemo pokušat popraviti grešku!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2007., 17:52   #29
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
sta ak je page file 0,u slucaju da se ima 2 i vise gige rama?
komer je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2007., 18:13   #30
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
@Komer, iskreno nisam nikad probao raditi bez page file ali...

Za Komera i sve koji žele besplatno (bez skupog software-a za defragmentiranje) defragmentirati Page File:

Predpostavka je da svi znate baratati Page File-om, tko ne zna, spomenuto je u ovom topicu:

1) Potpuno maknite (izbrišite) Page file! Znaći uključite opciju "no paging file"!
2) Restartajte računalo!
3) Defragmentirajte disk na kojemu je bila virtualna memorija iliti Page File (default je C disk)!
4) Nakon Defragmentacije ponovno kreirajte Page File na disku koji ste defragmentirali!
5) Ponovni restart računala!
6) Ponovno defragmentirajte disk sa Page File-om! Ovo traje par sekundi!

Ovo je način na koji možete BESPLATNO defragmentirati Paging File! Malo duže traje ali je BESPLATNO

Pozdrav svima
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na