Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2006., 14:43   #1
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
WLAN sa Gigaset routerom i wifi karticom

1.Instalacija usb adaptera 108, ili bilo koje druge wifi kartice:
-priloženi software od kartice se ne koristi
-za svoju karticu treba skinuti zadnju verziju drivera


Drivere se otpakira na c: i potom u contol panel->system->hardware->device manager



U network adapters imati ćemo unknown device (na mjestu mog gigaset usb adaptera 108)




Dva klika na network adapter->driver->update driver->no not this time->install from a list or a specific location->pod browse na]emo driver na c:, odnosno gdje smo ga otpakirali->next, i kad update wizard završi instalaciju-> finish.

Mrežnoj kartici je preporučljivi dodijeliti fiksnu ip adresu 192.168.1.2 (gigaset se515, i standardni “modemi”), odnosno 192.168.2.2 (gigaset se555)

2. Kreiranje wifi mreže iz windowsa:

Prvo idemo u control panel i pokrećemo wireless network setup wizard




U idućem koraku mreži dodjeljujemo ime (SSID), te označujemo da želimo koristiti WPA enkripciju.


Pri unosu network ključa nude nam se 2 opcije : a) between 8 and 63 characters (ASCII- odnosno bilo koju kombinaciju brojki i slova)
b)exactly 64 characters using 0-9 and A-F (hexadecimalni brojevi).
Radi lakšeg pamćenja šifre bi bilo poželjno koristiti prvu opciju.


Kad smo kreirali šifru u idućem prozoru izabiremo set up a network manually, next I potom finish.





3.Podešavanje mrežnih I sigurnosnih opcija u routeru (gigaset se515):
Kakos smo već podesili mrežne postavke u windowsima router moramo podesiti preko mrežnog kabela.
U security setupu prvo zadajemo routeru njegovu login šifru, šifru koju koristimo za pristup routeru preko njegovog web sučelja, u browser upisujemo 192.168.1.1, odnosno 192.168.2.1 za se555, login->security setup



Next->upisujemo SSID (ime mreže) mora biti isti ono koje smo upisali u wireless network setup wizardu, i SSID visibility stavljamo na invisible




Next->wifi protected access mechanism WPA-PSK, WPA preshared key characters, i upisujemo network key identičan onome iz win, izmđu 8 i 63 znaka, WPA group rekey interval:10, data encryption: tkip


Idemo sa next do kraja wizarda i napravimo eventualni backup postavki. Reboot routera.
Sigurnost radi kasnije još pod advanced setup ->wireless->access control upisati mac adresu svoje wifi kartice.

Sve je rađeno na čistoj instalaciji win xp sp2 i siemens routeru gigaset se515. Za bolje razumjevanje bilo bi potrebno barem pročitati stiky o umrežavanju računala by RAK.
Budući da je ovo orijentirano prema umrežavanju rotera i kompa nisam stavio uputstva za podešavanje adsl konekcije. Za spajanje preko router web sučelja preporuka je koristiti opciju always connected, a za spajanje iz win postupak je isti kao i za 56k modem samo izabiremo opciju connect using a broadband connection that requires username and password (PPoE). Pri korištenju običnog dsl modema također je potrebno postaviti adresu mrežne kartice na 192.168.1.2, i spajamo se preko PPoE konekcije iz win. Korištenje instalacijskih cd-a od t-coma izaziva probleme i ne preporuča se.

EDIT1 (win 98, Me, 2000): Na mašinama sa starijim Windowsima, nažalost mora se koristiti priloženi software od vaše wifi kartice, zbog toga što windowsi 98, Me, i 2000 nativno ne podržavaju bežično umrežavanje.

EDIT2 (win xp sa i bez sp1):
Instalira se driver za Vašu wifi karticu, U my network connections desni klik na wireless adapter->properties->wireless networks tab->add->i dobijemo ovaj prozor


Tu upisujemo network SSID i ključ za mrežu. Ove verzije windowsa podržavaju samo WEP enkripciju koja je puno slabija od WPA i WPA2 podržane u win xp sp2 (WPA2 dolazi sa dodatnim zakrpama za sp2), te njeno korištenje nije preporučljivo.

Zbog bolje enkripcije a samim time i bolje zaštite vaše bežične mreže, preporučio bi u starijim verzijama windowsa da se ipak koristi software koji ste dobili uz vašu wifi karticu.

EDIT3: Zakrpu koja u win xp sp2 donosi podršku za WPA2 enkripciju možete skinuti ovdje (ako neko nađe bolji sajt nek posta u ovoj temi, ovo je prvo što je meni izbacio google):
http://pcworld.com/downloads/file_de...d,30721,00.asp
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 15.02.2006. u 18:09.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 14:53   #2
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

evo mene s 1. pitanjem....

a što ako nemam ikonu "wireless network setup wizard"?? jer ja je nemam u control panelu
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 02.02.2006., 15:05   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
To ti je ja mislim zato kaj nemas SP2...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je online   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:09   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Re: ...

Citiraj:
Originally posted by ZMAJ
evo mene s 1. pitanjem....

a što ako nemam ikonu "wireless network setup wizard"?? jer ja je nemam u control panelu
Ocito nemas wireless uredjaj konektiran na pc.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:18   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Re: ...

Citiraj:
Originally posted by ZMAJ
evo mene s 1. pitanjem....

a što ako nemam ikonu "wireless network setup wizard"?? jer ja je nemam u control panelu
Nemaš SP2.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:22   #6
G0RKI
Premium
 
G0RKI's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 1,753
Zmaj siguran sam da koristis frizirane windowse na nacin da ih optimiziras preko device managera na najbolje performanse! na taj nacin ti se makne lijeva strana padajuceg izbornika,te tako ne vidis tu opciju! Pogledaj sliku gdje se to nalazi...ja mislin da je to posrijedi!
G0RKI je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:24   #7
G0RKI
Premium
 
G0RKI's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 1,753
Bemu sliku san zaboravija

Zadnje izmijenjeno od: G0RKI. 05.04.2006. u 01:45.
G0RKI je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:46   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Originally posted by G0RKI
Zmaj siguran sam da koristis frizirane windowse na nacin da ih optimiziras preko device managera na najbolje performanse! na taj nacin ti se makne lijeva strana padajuceg izbornika,te tako ne vidis tu opciju! Pogledaj sliku gdje se to nalazi...ja mislin da je to posrijedi!
O čem ti pričaš? Wireless Network Setup Wizard je stavka u Control Panelu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:51   #9
G0RKI
Premium
 
G0RKI's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Solin
Postovi: 1,753
Da u pravu si nisam vidija (procita san na brzinu) mislija san da da pita za Create new connection!?
Ispricavam se!
To je nedotatak Sp2 na WinXP!?
G0RKI je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2006., 15:57   #10
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

pogledao sam i nema ikone i na drugom kompu koji ide preko 108 adaptera (moj komp ide preko kabla...)

ne zelim instaliravati SP2 jer sam prosli put imao problema s njim...ne svida mi se onaj protect sistem...
postoji li neki drugi nacin da dobim tu ikonu ili neki drugi nacin instaliravanja te mreze?
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 02.02.2006., 16:04   #11
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Hmm... u planu mi je malo proširiti ova uputstva sa uputama za win 98, Me, 2000 pro i XP sa sp1, ali morate sačekat da osposobim drugu "kantu", u međuvremenu ovo radi na xp sa sp2.

Edit: Probaj nabavit zakrpu koja ima samo wireless zero configuration utility-možda neka starija verzija autopatchera za sp1?
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2006., 00:05   #12
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Vidim, lijepi je ovo stiki

Nego da predjem na bit mojeg problema:
Imam SE555 i USB 108 Adapter, i napominjem, da mi nije uspjelo napraviti mrezu ovako kako si ti rekao, vec sam morao instalirat Gigasetov software za USB 108-icu. Nakon installa software-a, sve radi super, cak sam uspio napraviti i PPoE za vezu, al napominjem za PPoE vezu (znaci raditi ono sto je Pomo rekao da se mora napraviti konekcija kao za broadban uz Username i password) na routeru mora biti stavljeno da se na internet spaja pomocu, connect manually, inace ne radi!

Samo je jedan problem, meni je ocito da router nakon nekog vremena prestane reagirat na Internet konekciju. Bilo da idem preko PPoE ili da stavim na always on->meni pise da mreza radi, mogu uci u router preko browsera, a na samom routeru vidim da internet radi, ali jednostavno nece mi otvarati ikoju web stranicu!
Znaci, rezimirano, wireless mreza radi, router je prikopcan na internet (ADSL) ali ja jednostavno ne mogu na ijednu web stranicu.

Tada mi jedino pomaze ili da zgasim pa upalim router ili moram router preko njegovog web sucelja reboot-at (znaci u oba nacina radim istu stvar), kad se on load-a onda sve radi super, mogu surfat!

Sad ja vas pitam zasto mi se to dogadja? zasto router jednostavno ko da prestane odasiljat podatke od interneta (kak da to drugacije kazem)?
Moja pretpostavka je da je to do zbugiranog routera...Vasa?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je online   Reply With Quote
Staro 04.02.2006., 01:07   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Moj susjed ima SE515 i ista stvar se događa s routerom. Al meni radi bez instalacije onog Siemensovog smeća.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2006., 14:39   #14
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Originally posted by Vucko
Imam SE555 i USB 108 Adapter, i napominjem, da mi nije uspjelo napraviti mrezu ovako kako si ti rekao, vec sam morao instalirat Gigasetov software za USB 108-icu.
Probaj desni klik na označeni file, pa install
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 14:30   #15
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

i na ovaj komp koji ide u router prek Lan kabla idem na taj wireless network setup wizard ili samo na onaj koji ima 108icu??
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 14:42   #16
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Samo na onaj sa 108.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 15:10   #17
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

a kaj da zriktam na ovom kaj ide prek kabla?
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 15:20   #18
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Prvo namjesti mrežu da radi preko wifi, preko kabla ne moraš ništa riktat, osim ako ne želiš da ti se kompovi "vide", odnosno sheraju foldere.Ako želiš da se vide stavi im fiksne ip adrese i pobrini se da se nalaze na istoj mreži. Na kojoj ti se mreži nalaze vidit ćeš ovdje:

Ako je jedan na Workgroup, a drugi na Mshome, na bilo kojem (ali samo na jednom) klikni na network id, i restartaj komp.Nakon toga network id morao bi bit isti na obadva..
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 05.02.2006. u 19:32.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 19:21   #19
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

pa ja želim umrežiti ta dva kompa tak da mogu igrati u mreži, prenositi podatke itd...
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 19:28   #20
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Pa zbog toga ti moraju biti na istoj mreži. Sorry malo sam glupo napisao u prošlom postu.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 19:47   #21
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

na oba kompa sam napravio ovo:

otisao na "network setup wizard" odabrao na oba kompa opciju da idu preko network huba na internetu...

u my computeru napravio network ID i odabrao isto ime za workgroup-u ali nis se nije dogodilo...

kad stavim jedan file u shared documents onaj durgi komp to ne vidi u svom shared dokumentu...
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:11   #22
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
IP adrese? Firewall? SE555 uljučen da radi i kao access point?
Drugi komp to ne može vidit u svom shared documents folderu, nego ideš na My computer->my network places->view workgroup computers->tu bi trebao vidit drugi komp->dva klika i kopi-pejstanje dokumenata na svoj komp. Ovo sve pod uvjetom da mreža radi.
I još jedna stvar, jednom kad napraviš wifi mrežu između routera i kompa broj 1, spojiš drugi sa kabelom na router, dalje ih umrežavaš kao da si ih direktno spojio kabelom.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:21   #23
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

Citiraj:
Originally posted by Pomo
IP adrese? Firewall? SE555 uljučen da radi i kao access point?
Drugi komp to ne može vidit u svom shared documents folderu, nego ideš na My computer->my network places->view workgroup computers->tu bi trebao vidit drugi komp->dva klika i kopi-pejstanje dokumenata na svoj komp. Ovo sve pod uvjetom da mreža radi.
I još jedna stvar, jednom kad napraviš wifi mrežu između routera i kompa broj 1, spojiš drugi sa kabelom na router, dalje ih umrežavaš kao da si ih direktno spojio kabelom.
ovako

nariktano je samo da internet radi (to sam napravio kako pise u uputama od t-coma...)
- 1. IP adrese su "obtain" jer sam skuzio ako idem pisati brojeve kako pise u rakovom "how to" onda nemogu na internet...
- firewall je iskljucen
- neznam di se bira da SE555 radi kao acces point
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:32   #24
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ti na krivom mjestu pises IP adrese
Tamo di ti je obtain, to ti je IP adresa za kad si spojen na ADSL (znaci prakticki radis staticku IP adresu za internet, a to ti kod nas nije nikako moguce; kod nas T-com daje svakome novu IP adresu svaki put kad se spojis na internet)

Imas negdje drugdje za upisati IP za router (ono kaj ti je po defoltu 192.168.2.1, mislim da ti je to pod "advanced settings" i onda pod "local network"

Ja ti doma imam 2 kompa, spojena zicom preko LAN kartice. IP su im 192.168.0.1 i 192.168.0.2, subnet im je isti, onaj 255.255.255.0
Workgroup kod svakog kompjutera mi je nrihtan na KUCA

I LAN radi bez problema.

Sad kad sam dobio WLAN (gigaset SE555) od T-com-a, svaki kompjuter ima wi-fi karticu; postavke su ovakve:
IP routera (DHCP je na off)- 192.168.2.1
IP jedne wi-fi - 192.168.2.5
IP druge wi-fi - 192.168.2.9
(ova zadnja dva broja nisu uopce vazna, mos ti staviti kod jednog 2 ako drugog 3)

I sad prakticki mogu ici po burazovom kompu (sve particije smo stavili na shering: stisnes properties na particiju koju oces->sharing->i tamo stisnes prvo jednu pa drugu kvacicu, ovisno kaj oces) i preko wireless mreze, ili preko LAN-a...
I onda kad ocu ic na burazov komp, udejm u win. explorer i tamo imam pod my network places tu njegovu particiju)

samo kaj dosta cesto prevladava wireless mreza naprema LAN (mrezi preko zice)...pa je sve sporije malo

I da, ponekad mi preko wireless mreze nece odma vidjet ovu particiju sto sam ju kod brata stavio na sharing (neznam zasto)?:confused:
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je online   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:38   #25
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Nisi napisao jel vidiš drugi komp pod view workgroup computers.
Fiksne ip ti nisu potrebne, ali pod uvjetom da je dhcp u routeru uključen (advanced opcije->lan->dhcp server).
Access point se uključuje (se515- kod tebe vjerojatno malo drugačije) advanced setup->wireless->wireless repeater.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:48   #26
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

Citiraj:
Originally posted by Pomo
Nisi napisao jel vidiš drugi komp pod view workgroup computers.
Fiksne ip ti nisu potrebne, ali pod uvjetom da je dhcp u routeru uključen (advanced opcije->lan->dhcp server).
Access point se uključuje (se515- kod tebe vjerojatno malo drugačije) advanced setup->wireless->wireless repeater.
ne postoji mi ikona "view workgroup computers" u "my network places"...

DHCP je na ON
lease time: 2 days
First issued IP adress: 192.168.2.100
Last issued IP adress: 192.168.2.199
Domain name: tu nije nis napisano ... prazno polje
Clients MAC adress je prazno, IP adress je 192.168.2. prazno polje

naso sam neki reapeter(WDS) pod wireless opcijama i kad stavim "Wireless distribution system" na ON onda MAC adress polja koja su prazna i valjda ih trebam popuniti??

moram napomenuti da ja sve radim na ovom kompu koji ide preko mreznog kabla...
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:53   #27
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Kako nema ikone :confused: Okači sliku i daj mi reci koji operativni sustav na kojem kompu imaš.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 06.02.2006. u 12:28.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2006., 20:57   #28
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Originally posted by Pomo
Access point se uključuje (se515- kod tebe vjerojatno malo drugačije) advanced setup->wireless->wireless repeater.
Pa kod SE555 brijem da je to sto si ti rekao, da kad imas jos dodatno repeater, za pojacanje signala, pa onda moras napisati njegovu MAC adresu (ovo kaj je zmaj rekel)
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2006., 04:50   #29
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Pitanje:
Da li se na svakoj wi-fi kartici moze napraviti PPPoE veza? Znaci onak preko "set up new connection->broadband etc..."

Mislim, ja sam na svojem USB adapteru 108-ici uspio napraviti, al bratu nemogu, a on ima neku noname wi-fi PCI karticu?

Da li je to do mene ili to mora kartica podrzavat?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2006., 09:18   #30
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Na svakoj bi se moralo dat. Jedini uvjet je da digneš driver. PPoE nije ništa drugo nego mrežni protokol, i svaka kartica ga mora podržavat.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na