Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2015., 12:13   #1
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Question Server soba za neznalice

Pozdrav svima.

Trebam stručnu pomoć vezanu za hlađenje u server sobi!

Znam, vrlo često postavljano pitanje - a neke odgovore sam I nasla - no sve je to na prestručnoj razini, tako da pola vaših riječi ne mogu ni razumijeti. Ovim putem molim da mi netko laički priskoči u pomoć
Naime. Radim u firmi koja ima sobu u kojoj se nalaze dva ormara sa serverima. Soba je veličine 10-ak m2 (možda i manje) i u njoj se osim ormara nalaze i neki papiri, uredski materijal, kablovi i jedna Toshiba klima. Točnije TOSHIBA RAV-SM562KRT-E. U tu sobu ulazi se radi uredskog materijala nekoliko puta dnevno (recimo 2 puta) i od recepcije je odvojena običnim kliznim vratima.

Samo da pojasnim da nemam apsolutno nikakve veze sa informatikom, obični sam asistent, ali volim informatiku i obavljam neke stvari po tom ormaru putem telefonskih uputa. (grozno right?) Također se želim potruditi da to bude bar donekle kako treba, kada već nemam dostupnu IT podršku.

Podešeno je tako da mi na sms javlja kada postane pretoplo u sobi, pa bih ja kao nimalo stručna osoba trebala doći u ured i upaliti klimu (ovo je samo za slučaj da nestane struje).

Naši IT-evci se nalaze u Beču jer nam je tamo sjedište i oni me posjete dva puta godišnje. Zadnji put su donjeli taj drugi ormar i od tada je nekako toplo u toj sobi, pa sam dobila nalog od nadređenih (nakon upozorenja) da provjerim što je s klimom i bla bla bla.
Pošto ne radim tako dugo u toj firmi išla sam tražiti podatke o klimi i neke informacije, ali na kraju krajeva ja nemam pojma (a ni nitko drugi) da li je ta klima uopće bila na servisu (ikada). (?!)

Tako da sam sada zvala servis...

Nadređenima govorim da je to lose što nemamo rezervne opcije ako ta klima krepa slučajno i što ćemo onda, pa mi je rečeno da pogledam ima li kakva mobilna klima koja se može kao rezerva koristiti.

Ja sad molim uvaženo mišljenje stručnjaka, jer moj IT mi ne može pomoći ni u odabiru klime ni u ičem sličnom.

Molim vas bez previse stručne terminologije.

Vrlo zahvalna.
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 12:19   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ajme majko... za početak.

prvo - u sistem sali nemaju šta raditi bilokakvi papiri te se u nju ne treba ulaziti bez razloga iliti zbog papira.

drugo - jedna klima koja se ne pali nakon nestanka struje (!!!) je krajnje neozbiljan pristup

treće - redundancija iliti imanje dvije klime je minimum minimuma ukoliko jedna krepa, a očito da u startu jedna nije dosta

četvrto - mobilna klima kao preporuka može doći samo od nekoga tko nema blagog pojma o ničemu te mu nije u interesu da firma kao takva posluje i dalje

dakle pošto je očito da se radi o presmiješnom rukovodstvu, nabavite najobičniju split sistem klimu od jedno 5kw i to nek vam netko ugradi i bok... jer po ovoj priči od toga ništa ozbiljnije se neće dogoditi.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2015., 12:22   #3
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Svega sam ja to svjesna :/

možda bih i mogla probuditi svjesnost nadređenih samo da znam vise o tome i da mogu nešto pametno reći

Znam i da je katastrofa što nema rezervne i što se unutra ulazi po sto puta dnevno...ali jedini odgovor koji znam da ću dobiti je "kako je išlo zadnje 3 godine, zašto ne bi i dalje tako bilo"

osim ako nemam stvarno dobre argumente, a tu mogu možda dobiti pomoć od vas
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 12:27   #4
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Možeš li mi objasniti što split system odnosno po čemu se razlikuje od obične klime i znači li to da ti ne treba rezervna?

hvala!
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 13:24   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
najobičnija klima koj se odaziva na ime split sistem
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 13:59   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
I ova klima šta je sad imate (TOSHIBA RAV-SM562KRT-E) je split sistem, zovu se tako jer se sastoje od vanjske i unutarnje jedinice.

Po specifikacijama ta klima ima dovoljno kapaciteta da tu sobicu od cca 10 M2 brzo ohladi ili ugrije (5.1/5.6 hlađenje/grijanje).

Ako servis nije nikad napravljen ili tko zna kad, lako moguće da je "izgubila plin" ili neki drugi nedostatak.
Zvala si servis, kada završe neka ti primjerom dokažu tj. ima da napravi sj. pol i saunu u cca pola sata.

Nakon toga obratiti pažnju da je postavljena na automatski režim rada i cca 18 - 20 stupnjeva, na taj način će sama birati jeli treba grijati ili hladiti a kako bi postigla zadanu temperaturu.

Kad je već Google iskopao evo neka se nađe TOSHIBA RAV-SM562KRT-E Service Manual > http://www.climamarket.bg/wp-content...T-2-GEN-EN.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 27.01.2015. u 14:04.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:03   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
niki morat ću te upozoriti da je standard topline sistem sale 22c po nekakvim svjeckim normativima

isto tako nije isto 10m2 domaćinstva i 10m2 sistem sale sa dva rack-a

druga klima je tu nužna.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:09   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ma ocke, sve stoji, mada može i Hitler temp
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:17   #9
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Ugasi klimu na sat vremena, možda se rukovodstvo malo uspaniči. Ili ti da otkaz.
Bez minimalno dvije klime, kao što kolege vele, nema smisla to uopće pogoniti.
Moja preporuka još jedna ista takva klima, samo spojena na drugu razvodnu kutiju ako je moguće, tako je kod nas u firmi. Nikad se nije dogodilo da smo ostali bez struje, no dogodilo se da jedna kutija ispadne zbog osigurača itd i onda jedna klima izgubi struju. No druga zato uredno radi i hladi, dok se ne dignu osigurači ili sanira kvar.
Rukovodstvo ne shvaća koliko je to bitna stvar, pitaj ih kako bi im bilo da se stvar uskuha, i da ih čeka downtime poslovnog softvera/podataka/web servisa/telefonije na nekakvih 24/48h. Mislim da je to za svaku ozbiljnu firmu najmanje rečeno katastrofa.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:31   #10
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Ja ostanem bez rijeci kad procitam da jos uvijek postoje budaletine od sefova sa odgovorom "do sad je tako radilo", jos vise kad procitam da tko god zeli moze u posjet server sobi.

Mi imamo 13m2 server sobe sa 2 rack-a. Puna do vrha.
Imamo 2x 6kW klime, nisu split sistem vec industrijske klime (kompresor+industrijska voda) i drzimo sobu na 23C.

Nazalost, iz svog iskustva tesko da ces uspijeti sefu bilo sta objasniti dok se ne dogodi neko pravo sra...e.
Da Vam nesto od opreme zakuha i da downtime bude toliko dug da sef/direktor/nadredeni dobije 6 zivcanih slomova, ali mozda ni tada se nece nista promijeniti.

Kako god Nyssa, sretno ti bilo.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2015., 14:39   #11
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
da,i meni dodje za plakat
radia san kao student u firmi, koja je imala server sobu nekih 10m2 sa dva racka, 2 klime,split system ,ups ogromni,i agregat na krovu,u slucaju nestanka struje,agregat se automatski pali, i napaja server sobu preko upsa + jednu klimu
ta dva miseca dok san radia, jednom je bilo gadno grmljavinsko nevrime,nestalo je struje,nastala panika u IT admina,ali agregat je odradia svoje...svi podaci sacuvani, mreza onlajn sa svim poslovnicama u hrvatskoj
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:40   #12
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Talking

Hvala. Podaci o temperaturi su pomogli, bar ću znati kasnije kako treba biti a isto tako i to da već imamo split system-sku klimu i da trebamo samo još jednu takvu za rezervu.

Ova koju imamo trenutno je upaljena na 17, ali vraga...unutra je toplo skoro kao u mom uredu. Jedino na što se oslanjam se sms koji bih dobila da je pretoplo

Znači ova mobilna nikako ne dolazi u obzir?

Sada samo ovo sve moram sročiti u jednom lijepom mailu za odgovorne osobe

Hvala!
Svaki dodatni savjet, ako se netko nečega sjeti, je dobrodošao
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 14:56   #13
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
ako bas nikako ne zele kupiti dodatnu klimu, mozes probati sa http://www.klimarent.com/hr/?s=0

oni iznajmljuju mobilne klime (iako to nije rijesenje) cijena je nekih 50€ na dan.

da dokazes svojima da je trenutna klima u banani (sto je lako moguce ako nikada nije radjen servis/dopuna) ili preslaba klima (sto sumljam jer 5.1 kW mora ohladiti prostor bar malo).

Tocnije pitanje bi bilo koliko ti oprema u server sobi proizvode topline u 1h. (BTU), kako bi se moglo izracunati kolika ti snaga klime treba i koliko klima uredjaja.

Ovo sto decki pricaju je okvirno koliko ti treba klima biti jaka, to pricam jer sam proveo 2mjeseca da bi rijesili hladenje sobe jer je moj direktor tezak kad su pare u pitanju.

Tako da samo morali dokazati da je omjer toplog zraka proizveden od opreme 1:3 naspram klime koja upuhuje hladan zrak u sobu.

Mi mozemo imati samo jednu klimu upaljenu i temperatura ostaje na 23C u sobi.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:04   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa napiši slobodno u mejlu da je mobilna klima jedno neozbiljno rješenje za svakoga tko misli da bi firma trebala raditi i dalje.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:07   #15
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Koliko biste Vi ulazaka/izlazaka po sobi tolerirali?

Predložit ću svakako da se sve iz server sobe makne van te da ostanu samo ormari... samo ne znam čime da to potkrijepim osim što razmišljam da veliki problem može biti grijanje sobe i prašina koja se nakuplja "prometom" u sobi.
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:10   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa potkrijepi to sa činjenicom da u system salu se može ulaziti samo kada je nužno za rad sistema, a ne uzimanjem papira iz iste koji nemaju šta raditi tamo.

dodatno grijanje uslijed svakog ulaska etc.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:11   #17
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Citiraj:
Autor Nyssa Pregled postova
Koliko biste Vi ulazaka/izlazaka po sobi tolerirali?

Predložit ću svakako da se sve iz server sobe makne van te da ostanu samo ormari... samo ne znam čime da to potkrijepim osim što razmišljam da veliki problem može biti grijanje sobe i prašina koja se nakuplja "prometom" u sobi.
0
ulazi se samo ako se treba nest raditi direktno po racku i adio...
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:15   #18
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Ma takve stvari treba argumentirati, jer šefovi vole crno na bijelo što zašto zbog čega i kako da onda mogu raspravljati o tome i izmišljati toplu vodu, a sve u smislu da se uštede novci a tebe napravi budalom. Ne kod svih, ali primjećujem da je pojava sve češća.

"Šta'ć nama nov server, ovaj radi već dvanajst godina ko beba, šta'š ti sad nama tu prodavat pamet" bla.

Konkretno napiši zašto mobilna klima ne može izdržati napor (nepraktičnost, uzimanje prostora, nedostatak snage i trajnosti, nekompatibilnost s potrebama u toj situaciji), također navedi da u slučaju pregrijavanja može doći do kvara na serverima/switchevima gdje sama dijagnostika na licu mjesta traje min 12h + troškovi izlaska na teren + zaustavljen rad firme. A radi čega, radi dvije jedinice koje koštaju x tisuća kn.
Bilo kakav ulazak i izlazak u i iz server sobe nije dopušten nikome osim sistemcu i šefu (o tom potom također), znači pod ključ i nema izmišljanja tople vode. To su vrlo delikatne stvari i nek se desi da netko rukavom potegne kabel par mm iz switcha, evo ti epizode gdje je 16/24 računala/uređaja offline i slijedi party program ako imaš glupe switcheve. Ili neka slučajno neka štefica opali metlom po serveru i ugasi ga, a server ima uzheban mod paljenja, pa slijedi cirkus.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:34   #19
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
sto se tice mobilne klime zasto NE valja je samo praznjenje vode iz sistema rucno. TU vodu treba negdje baciti.

Ulaz/Izlaz samo i SAMO osobi koja odrzava sistem i sefu jer je sef.
Nikakvi fucking papiri, to se moze potkrijepiti cinjenicom "u slucaju pozara, papir ce biti dodatni akcelrator".

Svako otvaranje server sobe pusta odredjenu kolicinu toplog zraka u prostoriju iz vana. (to nije toliki problem ako se vrata zatvore ODMAH)

Ja sam dozivio da teta cistacica ODSPOJI server iz struje da bi mogla malo usisati prostoriju, pa do toga da cistacica "cisti" CAT-5 kablove na telefonskoj centrali i centrala postane nedostupna itd... covjek ni ne vjeruje 50% stvari koje sam dozivio u ovih 15 godina u IT-u.

Postoje ISO standardi, za sigurnost, za opremanje server sobe i sve vezano za IT.
Kad nadjem mail o ISO-u šumi mailova posaljem ti link ako zelis potkrijepiti svoje tvrdnje i obrazloziti svom šefiću.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:45   #20
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor n E v E n Pregled postova
Postoje ISO standardi, za sigurnost, za opremanje server sobe i sve vezano za IT.
Mi smo u firmi započeli implementaciju ISO-a, ali stvar je stala (zbog lijenosti djelatnika i neaktivnosti rukovodstva), no mene silno zanima gdje se (i da li se uopće može i smije) nabaviti samo taj dio dokumentacije vezano za IT ili bez keša ništa? Čisto radi sebe pitam. Sorry na ot.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:50   #21
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
ISO kosta grde pare, a sama provjera je rigorozna.
Toliko da se SVEEEEE gleda i padne se na provjeri radi gluposti.
Posaljem kad nadjem mail, ima toga jako puno.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:51   #22
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Hvala Neven!
I da, potpuno u pravu kada govoriš da treba dobro potkrijepiti tvrnje! Bez argumenata sa takvim šefovima nikad ništa dobiti

Postoji li neki IT stručnjak kojeg se eventualno može naručiti da za neku lovu dođe, pogleda i "ocijeni" sobu te kaže što još eventualno može/mora napraviti u njoj da bi bila pogodna za život naših servera?

Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:52   #23
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Hvala na trudu, kaj god uspiješ poslati. Ja se trenutno zadovoljavam samo s izradom radnih uputa koje su osnova sustava, no nekakvi operativni procesi, politika kvalitete, nesukladnosti, dokumentacija, to je sve toliko zastarjelo i nedorađeno da mi se plače.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 15:53   #24
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ako trebaš certifikat onda teško, ako trebaš "oglednu" radnju onda nas ima par tu...
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 16:00   #25
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Imas firmi koliko hoces, bas rade takve stvari, ustvari sve firme koje se bave odrzavanjem IT sustava, naravno trazis firme koje imaju priznate certifikate koji su "updejtani", znaci da konstantno rade na izobrazbi svojih djelatnika.

Jedini koji meni padaju na pamet a da imaju certifikate su Optima OSN Inzenjering, sad su clanica STORM grupacije. (ako se dobro siječam, oko 1000kn pa na dalje je cijena)


Koliko sam shvatio, ti imas isti problem kao i ja prije x godina.

Tada sam nasao lika koji je imao certifikate za svakakve gluposti i onda je on objasnio mom bivsem sefu "JA sam BAJA i sad čete MENE slušati što pričam"
i ko za vraga stvarno šef poslusao.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 16:21   #26
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Koliko znam, ZIK (Zavod za Ispitivanje Kvalitete) je ovlašten za dodjelu ISO
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 16:35   #27
Nyssa
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Ja ne kužim kako nitko od ta naša 2 IT-jevca koji dođu dvaput godišnje iz Austrije nikad ništa nije rekao O.o

Čak su i vidjeli gomilu svega u sobi i radili tamo po cijela dva dana i spajali te nove servere (ili štogod to već je)...

Stvarno mi nisu jasni.
Nyssa je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 16:47   #28
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
boli ih...
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 16:50   #29
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Mo'š mislit što se njima iz Austrije išlo u Hrvatistan zbog nekih servera. Oni izigravaju turiste - dođe, baci oko, napiše da je sve ok i naplati EU dnevnicu. Case closed.

Uz sve ovo što su kolege napisale, nadodao bih da kućne klime nisu namijenjene za 24/7 rad i da bi tu trebalo upucati više love i nabaviti profi/industrijske klime koje su namijenjene za heavy duty šljaku. Naravno, svaka mora imati vlastiti izvor napajanja koji su neovisni jedan o drugome.

Problem je što će u slučaju problema netko dobiti po glavi, a to si izgleda ti. Sve bi ovo trebalo staviti na papir, poslati odgovornima pa u slučaju sr**a imaš čime mahati njima pred nosom i vikati 'I told you so'.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 27.01.2015. u 16:57.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2015., 20:19   #30
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Mo'š mislit što se njima iz Austrije išlo u Hrvatistan zbog nekih servera. Oni izigravaju turiste - dođe, baci oko, napiše da je sve ok i naplati EU dnevnicu. Case closed.
OT ali mislim da ti se dnevnice isplaćuju prema zakonima zemlje u koju si došao, daklem dobije HR dnevnicu koja mu izađe ala malo bolji gablec.
Mislim da je za Austriju 70€ dnevnica, a u HR, koliko, 170kn?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na