Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2023., 17:01   #1
DangerousB
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: sarajevo
Postovi: 2
Kucna mreza savjet

Pozz drustvo!
Treba mi savjet za kućnu mrezu?!
Posto sam kuću renovirao odradio sam u cijeloj kuci mrežu odnosno u svakoj sobi imam rj45 utinice.
Svi mrežni kablovi su spušteni u prizemlje (server sobu) gdje sam ubacio rack ormar, tplink switch (sg3216) jet stream i naravno telemachov router tehnicolor.
Sve sam spojio, sve utičnice sam testirao na spratu i potkrovlju i rade kako treba.

Eh sad razmišljam kako srediti wifi mrežu na spratu i potkrovlju?
Radi se oko cca 160 kvadrata sprat i potkrovlje (dvo etazno). Razmišljao sam o mesh sistemu točnije da na sprat stavim jedan ubiquiti ac ap lite i takodje u potkrovlje isti jedan takav,
ili mi je pametnije da na telemachovom router iskljucim wifi i jedan AP stavim u server sobu i jedan na sprat gdje cu zivjeti?

Na zalost u fazi provlačenja kablova nisam razmisljao o ubiquiti-u tako da nisam na plafonima ostavio mrezne kablove.
Interesuje me jel imam nekih previše podešavanja sto se tiće IP adresa i sl?
Čak sam razmišljao posto imam jedan tp link archer c80 da njega stavim u server sobu jer će biti pokrivenost veća oko kuce jer ima 3 antene a da telemachov router stavim u bridge mode?

Svaki savjet je dobro dosao. hvala i pozdrav.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.02.2023. u 17:22.
DangerousB je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 18:10   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Po opisanom / traženom najbolje bi odgovarao neki MESH sistem sa "Wired Backhaul" tehnologijom,
radi se o tome da Mesh uređaji međusobno komuniciraju preko mrežnog kabela (umjesto preko WiFi) i time se dobiveni rezultat bitno poboljšava.
"Wired Backhaul" imaju određeni modeli TP-Link - a.

Ako origigi telemach - ov router uredno odrađuje svoj posao onda ga ostavi kako je, eventualno "snagu" WiFi na njemu smanjiš na min. (da ostane kao neka rezerva) a i tako mu je lokacija u "server sobi".
Tada MESH sistem "gradiš" da je jedan glavni u AP modu rada + x "satelita",
u ovoj kombinaciji gl. MESH uređaj ne mora biti u "server sobi".
Koliko "satelita" trebaš ovisi o situaciji / stanju u kući.

Ako origigi telemach - ov router "je za kua" onda igra da se prebaci u Bridge mode (ako to možeš dobiti) + gl. MESH uređaj ne mora biti u "server sobi" jer odrađuje ulogu gl. routera.

Kao prijedlog uređaja:
TP-LINK Archer AX72 / AX73 / AX90 za varijantu kada treba dobar gl. router + MESH WiFi

TP-LINK Deco X60 > https://www.tp-link.com/us/deco-mesh...specifications
naći ćeš različite cijene a štos je jeli paket sa 1 ili 2 ili 3 "satelita",
računaj da ovaj ima samo 2x GB Lan
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2023., 18:42   #3
DangerousB
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2023
Lokacija: sarajevo
Postovi: 2
Hvala na savjetu glavno sam zaboravio napisati a to da mi je budzet oko nekih 300 maraka! Razmisljao sam i tp linku ali deco m4 ili m5..
DangerousB je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 23:07   #4
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
potencijalno jeftina alternativa ako si vičan prčkanju: mesh sa wired backhaulom na openwrt-u:
https://www.youtube.com/watch?v=kMgs2XFClaM

Kažem "potencijalno" jer ovisi o trenutačnim cijenama jeftinijih routera, npr. "Xiaomi Mi 4a Gigabit".
Imaj na umu da treba istražit i da li ima kakvih novijih revizija tih uređaja (čitaj da li se može dignuti openWRT na njih). Nisam baš u toku u zadnje vrijeme no neko vrijeme sam se doma igrao upravi sa 2 komada Mi 4a u meshu i bome čisto dobro je to radilo.

EDIT: zanemari gore predloženi model, ima nova revizija i ne ide (još) na njega openwrt. No sigurno postoji još dobrih alternativa, možda netko od ekipe tko je više u toku može predložiti...
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 09:57   #5
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Može li savjet glede opreme za kućnu mrežu?

Želio bih napravit "one mesh" kućni sustav koji ima PoE ekstendere signala i dvije kamere. Temeljni uvjeti su:
- mora se spojiti na A1 optiku
- mora stati i biti lako dostupan te biti uredan u zidnom server ormariću

Trenutno imam:
- huawei 8145v5 (A1)
- TP-Link Easy Smart switch TL-SG116E
- TP-Link RE500x AP/range extender

Što želim:
- "one mesh" ruter, po mogućnosti sa FTTH modemom te PoE (pikiram TP-Link ER7212PC , nisam siguran jel podržava FTTH mogućnosti)
- 2x PoE AP/range ekstender kompatibilna s "one mesh" sustavom rutera (pikiram TP-Link EAP225)
- da se sve navedeno može monirati uredno u navedeni ormarić

Bonus:
- Da u ormarić stane i NAS (QNAP TS-231)

Znači obična kućna mreža
Jel može bolje ali i jednostavnije do toga za te pare?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 18:30   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,062
za "ftth" ti nije bitan toliko router koliko gpon sfp u kojeg ćeš tu optiku ubost, kao i mogućnost da iz postojećeg routera iščitaš potrebne podatke koje ćeš onda ubaciti u gpon sfp da ti prođe autentifikacija.



ovo ostalo, djeluje ok. slagao sam tplinkove, fino to radi za kućne potrebe.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 19:39   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ima tu cijeli niz (bitnih) detalja:

1 - Dimensions (Internal): (19")483mm x 360mm x (4RU)176mm (WxDxH) nije puno ako se gleda od naprijed ali dubina od 440 mm spašava stvar.
Za početak ja bih montirao vent na vrh, ako sam dobro zaključio ide 120x120 jer treba kopati po njihovim accessory opcijama ...
Tu bi fino sjeo AC P12 TC + od nekud mu daš 12V, može i bilo koji 12V "šteker ispravljač".
Po potrebi kasnije termo sondu prilijepiš uz najtopliji hw u rack - u.

2 - "ispod" venta stavi nosač za keystone module, onaj bez police iza da zrak lakše cirkulira.
Budi kreativan i iskukičaj nekakav rack nosač za taj TL-SG116E,
primjer > https://www.printables.com/model/338...kmount-adapter

Huawei 8145v5 može na policu ispod switch - a a na dno rack - a stavi NAS + ostane mjesta za produžni, PoE napajanja / insertere ...

3 - Pošto je Huawei 8145v5 u metalnom ormaru + WiFi ćeš rješavati dodatnim uređajima onda mu ugasi WiFi.
Obzirom da imaš A1 optiku mislim da ćeš se teško / nikako riješiti njihovog routera, treba provjeriti sa kolegama.

Moj prijedlog je da WiFi riješiš da nekim od MESH kompleta sa 2 ili 3 satelita,
kad kreneš sa jednim proizvođačem onda ga se moraš držati ili sve prodavati / mijenjati,
svakako gledaj da ima "wired backhul" opciju.
Samo za primjer, Asus ZenWiFi AX Mini (XD4).


Toliko za sada
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 22:09   #8
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
za "ftth" ti nije bitan toliko router koliko gpon sfp u kojeg ćeš tu optiku ubost, kao i mogućnost da iz postojećeg routera iščitaš potrebne podatke koje ćeš onda ubaciti u gpon sfp da ti prođe autentifikacija.
Mislio sam od tplinka tl-sm321b no zanima me da li gornji ruter s tim spf modulom može raditi kao optički ftth modem? Ne uspijevam naći tu informaciju.. u suprotnom sam mislio staviti XZ000-G3 prije rutera...
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Huawei 8145v5 može na policu ispod switch - a a na dno rack - a stavi NAS + ostane mjesta za produžni, PoE napajanja / insertere ...

3 - Pošto je Huawei 8145v5 u metalnom ormaru + WiFi ćeš rješavati dodatnim uređajima onda mu ugasi WiFi.
Obzirom da imaš A1 optiku mislim da ćeš se teško / nikako riješiti njihovog routera, treba provjeriti sa kolegama.

Moj prijedlog je da WiFi riješiš da nekim od MESH kompleta sa 2 ili 3 satelita,
kad kreneš sa jednim proizvođačem onda ga se moraš držati ili sve prodavati / mijenjati,
svakako gledaj da ima "wired backhul" opciju.
Ma rado bih se riješio Huawei-a... čitam na drugoj temi da se može koristiti vlastiti FTTH modem za optiku ako se izvuku podatci...

Glede wired backhul-a, da to mi i jest cilj, da su svi AP-ovi spojeni putem UTP-a te da su napajani putem PoE. Gornji Tplink ruter daje do 100W PoE, a ovi AP troše do 10W (3 kom) i kamere isto do 10W (2kom) tako da je dovoljan, a imao bih one mesh koji je spojen kabelom na ruter. Ma milina!
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 19.07.2023. u 06:42.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2023., 07:09   #9
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
SFP ne moze biti LC.
Optika je na ONT ili router spojena SC konektorom.
Pogledaj XZ000 gpon da ima SC konektor.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 10:00   #10
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima tu cijeli niz (bitnih) detalja:

1 - Dimensions (Internal): (19")483mm x 360mm x (4RU)176mm (WxDxH) nije puno ako se gleda od naprijed ali dubina od 440 mm spašava stvar.
Za početak ja bih montirao vent na vrh, ako sam dobro zaključio ide 120x120 jer treba kopati po njihovim accessory opcijama ...
Tu bi fino sjeo AC P12 TC + od nekud mu daš 12V, može i bilo koji 12V "šteker ispravljač".
Po potrebi kasnije termo sondu prilijepiš uz najtopliji hw u rack - u.
ispravak, imam ormar drugog proizvođača: Triton (model RXA)

dimenzije su mu 505x400x180
tek sam sad skužio da mi električari nisu montirali na njega bočne vertikalne rail-ove (Vertical rail (04U, 06U, 09U))
obzirom na model, ništa od venta bez da ga sam izrežem. Nešto mi pada na pamet da mu izrežem na plastičnim vratima rupu za vent te da mu otvorim donju rupu (70x300) i na nju stavim mrežicu pa da vuče zrak od tuda a izbacuje na rupu na vratima



Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
2 - "ispod" venta stavi nosač za keystone module, onaj bez police iza da zrak lakše cirkulira.
Budi kreativan i iskukičaj nekakav rack nosač za taj TL-SG116E,
primjer > https://www.printables.com/model/338...kmount-adapter
pod donji nosač za keystone module si mislio nešto ovakvo?



Zanima me da li postoje nosači (na slici "dodatni rail-ovi")koji služe da se prostor ormara suzi, tako da ne moram printat nosač za switch za punu širinu ormara već da s tim nosačima namjestim dodatni vertikalni rail na dužinu switcha a da u prostor između tog srednjeg rail-a i bočnog ormara stavim NAS?
ovako:



u stvari me najviše zanimaju ti dodatni nosači - gdje se to povoljno može nabaviti? Koliko vidim po netu, svaki taj rail je bar 15-20$ a majstori mi nisu ugradili ni ove osnovne koji dolaze sa ormarićem...
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.07.2023., 15:38   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Kako se kaže, igraš sa kartama koje si dobio

1 - 19" vertikalni nosači
Ako nisu montirani, montiraj ih ti, vjerojatno ćeš se sada više izgnjaviti nego da se to napravilo pri sastavljanju

2 - Ventilacija
Kod tog modela ormara za usis / ispuh su predviđene ove kose perforacije naprijed na donjem / gornjem poklopcu.
Ako si snalažljiv i imaš DIY mota predlažem da sam skuješ "19" fan modul", a kao pomoć i vodić nađi na netu nacrt i to iskoristi, primjeri:
https://schroff.nvent.com/en-de/products/enc10713-099
https://schroff.nvent.com/en-de/prod...etails-section

gotovi modul je preskup, primjer > https://www.schrack.hr/trgovina/orma...-dtltm02a.html

ventilator(i) bi trebali puhati prema gore kako bi topli zrak izlazio kroz spomenute kose perforacije.
Možda će trebati dodati komad kartona / plastike kako bi usmjerio zrak prema perforacijama.

3 - 19" keystone nosač
primjer > https://www.schrack.hr/trgovina/it-t...a-2-51412.html
https://iponcomp.hr/shop/proizvod/di...4-port/1401316

ne moraš popuniti svih 24 ako nemaš toliko ...
+ mrežni keystone moduli koliko već trebaš + par za rezervu, izaberi prema Lan kabelima koje si provukao,
sa kvalitetnijim toolles modulima ćeš sigurnije, brže i bolje odraditi posao spajanja.

4 - Polica
Ispod staviš policu i na nju switch, router, ... po potrebi učvrstiš ih sa duck tape ili vezicama da "ne bježe",
primjer > https://iponcomp.hr/shop/proizvod/ka...-1u-bk/1614073
https://iponcomp.hr/shop/grupa/mrezn...r=olcso&page=8

na taj način ti ne treba dodatni vertikalni nosač a to se i izbjegava jer samo smeta ako trebaš kopati / reorganizirati u ormaru.

U svakom slučaju trebaš dobro prokopati trgovce ako želiš nabaviti kvalitetno i najpovoljnije. Gornji linkovi su samo primjeri radi slika da dobiješ predodžbu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 09:45   #12
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
da ne otvaram novu temu.

znaci situacija je ovakva.
u prizemlju se nalazi router. na prvom katu svi uredaji koriste wifi ali je taj wifi ponekad neupotrebljiv.

jedino lan kabel dolazi do maxtv uredaja koji je ajmo reci na sredini kuce u boravku.

pretpostavljam da je moguce ovo:

kupiti neki ap i taj lan kabel ubost u njega i onda iz njega lan kabel nazad u max tv.

tako bi imao WIFI u boravku i maxtv bi radio.

sta mi tocno treba? i moze li to tako kako sam zamislio?
Zeryx je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 09:47   #13
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 534
A možeš li provući još jedan kabel? Mislim da ti to ne bu radilo zbog nekih postavki za maxtv kaj ide preko tog lan porta.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 10:09   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Dobro ti govori kolega, provuci još jedan Lan kabel za lokalnu mrežu / Internet i na kraju stavi neki router u AP modu rada, to je ujedno i najjeftinija varijanta.

Skuplja i komplicirana varijanta je sa dva smart switch - a, pa se oboje "progura" kroz jedan kabel a gore opet razdvoji ... opisivali smo u par tema.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 12:57   #15
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
Moram provjeriti kako i kuda je prvi kabel provucen. Nije moja kuca pa ne znam kako idu instalacije. Hvala provjerim i to pa se javim.

Negdje na tavanu jmam neki stari siemensov router koji je isao uz ht nekad.

Mozda bi i on mogao posluziti. Samo je ogroman u usporedbi s nekim novijima.

Poslano sa mog SM-G986B koristeći Tapatalk
Zeryx je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 16:28   #16
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
nema tu kaj posluzit tht smece
kupuj novo i amen
STOP kemiji
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 16:43   #17
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
@zeryx - probaj rukom jace povuc taj kabel koji je vec u zidu. Ako nema prevelikog otpora odnosno ako se mice onda bi mogao provuc 2 utp-a (cat 5e, nista deblje) umjesto njega uz uvjet da imas dovoljno mjesta u buziru.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 21:25   #18
Zeryx
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 145
Tako ce i biti.

Bit ce dosta mjesta. Labavo je oko postojeceg kabla.



Poslano sa mog SM-G986B koristeći Tapatalk
Zeryx je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2023., 09:32   #19
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Eto i mene da piggybackam na temu...

Slažem si mrežu za obiteljsku kuću, 2 stambene etaže + tavan + podrum.
Imam FTTH priključak, želio bih po jedan PoE AP na svakom katu, 4 PoE kamere za video nadzor i potencijalno ubaciti i portafon za dvorište. U budućnosti vjerojatno ide još jedan AP (tavan). Imam u kući 12 LAN utičnica.

U rack još dolazi Synology NAS i vjerojatno mali Back-UPS.

Kako sam jednom već slagao sve sa Ubiquiti opremom, tu znam kako bi išlo pa sam gledao na setup:
Dreammachine Pro (UDM-PRO) router+switch+controller
USW-Lite-16-PoE, 16-portni PoE switch
2x U6-PLUS APovi
4x G5-Bullet kamere
Ukupno oko 1400€

Eh sada, kako je u UniFi svijetu sve skupo, išao sam baciti oko što još ima...
TP-Link ima također interesantan "eko-sistem", koliko vidim pokrio bih istu funkcionalnost i next-next-done sistem iz UniFia.
tamo mi setup pak izgleda:
ER7212PC router+8-port PoE switch+controller
TL-SG1016 16-port switch
2x EAP650 AP
4x VIGI C540 kamere
Ukupno oko 960€

Ima li netko iskustva sa TP-Link / Omada sustavima?

Postoji li treća alternativa koja bi mogla ponuditi istu funkcionalnost (Mikrotik+Hikvision ili tako nesto?)
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2023., 09:46   #20
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,062
zašto sve od istog proizvođača?

osobito ne kamere, tplinku to nije core biznis, kao šta nije ni ubiquitiju.



ap-ove možeš tplink, eap-i lijepo rade. za fast roaming ti treba i njihov controller.

videonadzor gledaj dahua ili hikvision. čak rađe dahua, slagao ih nedavno kolegi...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2023., 13:01   #21
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Ne mora biti sve od jednog proizvodaca, samo sam tudum za Dahua i Hikvision sisteme, tu cu se svakako morati educirati.

Gledam kod TP-Linka ER7122PC jer je kao 3-in-1 (controller, router i PoE switch), pa se lako moze ukomponirati za vrtiti ovih "par" PoE stvari sto mi trebaju, a sve ostalo puknem na switch i gotovo.

Koliko sam gledao njihov Omada sistem, mogu preko njega kontrolirati bilo koju IP kameru i koristiti NAS za storage. Time onda rijesim problem.

Ako uzmem Dahua videonadzor, mogu implementirati i njihov portafon kad bude vrijeme...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 05:54   #22
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Nedavno sam testirao Omada.
Nakon nekoliko dana i premjestanja u konacnici sam dobio losiji rezultat nego s Ubiquiti.

EAP650 vs UAP-AC-LITE
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 16:34   #23
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
U smislu data throughputa / broja klijenata /stabilnosti ili?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2023., 19:15   #24
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
stabilnost i domet
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 12:57   #25
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
pozdrav.
trebam savjet za slozit kod frenda.
covjek ima optiku iskon u kuci i provucen UTP (cca 50ak m) do svog man cave-a .

to smo mu slozili pred par g i stavili u cave Siemens Gigaset SE555 u AP mode il kak se vec zove. radilo sve savrseno do neki dan (LAN i wifi).
treba sad novo jer je ocito dao svoje.
interesira me sta gledati/uzeti da je sto jednostavnije/jeftinije za slozit. znaci samo mu treba da ima 2 LAN porta i wifi coverage u garazi. nista specjalno ni skupo.


prvo mi je ovo uletilo u oko, ali ne kuzim dali dolazno moze ic preko UTP-a il je to za izlaz il pak samo za setiranje preko UTP-a:


https://www.hgspot.hr/pojacivac-sign...-300-mbps-wlan
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 14:30   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Pogriješio si, ne igra ti taj Extender jer ima samo 1 Lan.
Po opisanom treba ti Router koji ima AP mod rada, tako imaš x Lan - ova + WiFi za klijente.
Koji ?
Ovisi šta želiš (nofčići, brzine preko WiFi, 100 Mb ili 1 GB portovi.
Neki low budget bi bio TP-LINK Archer C64.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 14:40   #27
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
Nije neophodan 2 lan-a. Moze i jedan ak je to uvjet. Zaboravih napomenuti. Poanta je napravit sto jednostavnije sa sto manje prckanja. 100mbit sasvim dovoljno.
Ak nema druge bice opet router i stelanje. Imam negdje još jedan gore spomenuti Siemens, relic from t-koma pa ak ga iskopam probam samo restore settingsa i deri dalje.
Thx
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2024., 11:26   #28
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Koristi netko ovdje Omada sustav, konkretnije, ER605 (ili neki drugi njihov ruter) + Jetstream switcheve (u mom slucaju SG2008P)?

Htio bih u mrezu staviti 2 ista Jetstream switcha i gledam kako ih najefikasnije spojiti da ne gubim na performansama i "preopteretim" ruter.

Na jednom switchu bi bili servisi i hardver (AP-ovi, NAS, server...), a na drugog bi preselio klijente. Razmisljam na glas, hoce li ER605 biti veci bottleneck od samih gigabitnih portova? Ili bi dva daisy chainana switcha lakse odradjivala komunikaciju izmedju servisa i klijenata - bez upletanja rutera u taj posao?

Pitanje je samo prometa unutar lokalne mreze, nista izlaz na internet.

Ako je bitno za pricu, svi uredjaji su u Omada SDN-u i imam 3 VLAN-a.

Probao bih izbjeci opciju samo jednog veceg switcha zbog vecih troskova u tom slucaju.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2024., 14:29   #29
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Daisy chain nije problem dok ga ne zagušiš.
Ako switch - evi imaju bondong i 2 Lan kabela između njih ... eto ti rješenje bandwith - a.
Vidi > https://www.tp-link.com/us/support/faq/991/
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 17:29   #30
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Izgleda da nisam nikada poslao odgovor na tvoj post... Nema veze, u međuvremenu stigao switch, spojio sam ih s dva kabela prema sljedećim uputama
https://www.tp-link.com/us/support/faq/3689/


Pitanje, zašto ne mogu ostvariti dva gigabitna linka istovremeno kako sam mislio da ću moći?

Setup je:
Code:
server1 i server2 --/ switch1 /==LACP==/ switch2 /-- klijent1 i klijent2
Na serverima vrtim openspeedtest, svaki na odvojenom hardveru, svaki server gigabitno spojen na switch1.
Na klijent1 pokrećem speedtest prema server1. Klijent2 pokreće test na server2. Klijenti su spojeni gigabitno na switch2.

Kada vrtim individualne speedtestove na svakom klijentu, brzine su gigabitne. Kada pokrenem test na oba klijenta istovremeno, brzine na klijentima padnu i njihov zbroj daje 1 gigabit. To bi bio normalan scenario kada ne bi koristio agregaciju. LACP bi trebao proširiti bandwidth linka i dati mi redudanciju zbog korištenja više uplinkova.

Što propuštam?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 15.03.2024. u 20:50.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na