Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2019., 13:22   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Gumenjaci/brodovi/morske carolije

Kada po svastari pise Buljo o kremama za hemoroide ili tor o tome kako su Sesvete njegov raj (nikad nisam vidio covjeka u zivotu, ali malo baca na Stoku ovako po pisanju, vjerojatno je stvar o heroinskoj apstinencijskoj krizi ili nesto) - siguran sam da ovdje ima netko tko je malo obrazovaniji po pitanju (jednostavnog) mora i plovljenja.

Naime, nakon 40 godina druzenja s Elanom 401 (jugonostalgicari, navalite), odlucio sam da bi stvarno bilo krajnje vrijeme za zamjenu plovila. Gore je Tohatsu 15KS, 2 taktni, kratka osovina.

Uglavnom, trazim neki kumenjak slicnih gabarita do 4 metra, a obzirom da se uopce ne kuzim u te price, poput brendova, izrade, detalja i slicno, trazim neki savjet.

U principu, ima li smisla na tako mali motor (kojeg ne planiram mijenjati) uzimati veci gumenjak gdje bih imao konzolu i kormilo? Moze li se nabaviti gumenjak na kojem se to moze ugraditi naknadno? Je li praksa da kada se gumenjak kupi, napravi aranzman i doplata da ga dostave/porinu u more na lokaciju koju im ja kazem? Kako ide procedura registracije (prije 15ak godina sam prosao to u Sisku, ali zaboravih iskreno)? Isplati li se iz bilo kojeg razloga registrirati brod na društvo (doo), odnosno, trazi li to kakve dodatne zahtjeve s razlikom na fizicku osobu?

Eto, to je ugrubo za pocetak; u ocekivanju lokalnih morskih PC vukova i nadi da necu morat otvarati akaunt na nekom specijaliziranom forumu, pusa s kopna!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 14:02   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Imali smo godinama (cca 20) Maestral 50 (4.20m), zadnjih godina s yamahom 20, na rucku. Na toj velicini gumenjaka mislim da konzola zauzima previse mjesta, a mozes na rucku imati dovoljno jaki motor (do 40ks), da ti ne treba konzola.
Inace, jos uvijek ga imamo u garazi, neunistiv camac ak ga odrzavas

Jesi razmisljao mozda o ne-fiksnom dnu? Sjecam se da sam se vozio u nekoj yamahi 3.80, bas je bio super camac, a potencijalno jako pojednostavni stvari jer ti ne treba prikolica.
rendula je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2019., 14:18   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Jesi razmisljao mozda o ne-fiksnom dnu? Sjecam se da sam se vozio u nekoj yamahi 3.80, bas je bio super camac, a potencijalno jako pojednostavni stvari jer ti ne treba prikolica.
Rendula, brate moj dobri, pojasni, jer sam zainteresiran, a ne mogu niti teoretski zamisliti o cemu pricas.

OK, znaci, konzola otpada!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 14:51   #4
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Znaci veci gumenjaci tipicno imaju fiksno dno i kobilicu, od stakloplastike. Samim time jedino se mogu transportirati na prikolici.

Kod manjih gumenjaka < 4m cesto ces naci drveno/alu dno, i sve se spakira u paket koji stane u gepek.
Za Yamahu koju sam rekao pogle tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUW7burxUyM
https://www.yamaha-piccilo.hr/marine...40s-310s-275s/

15ks motor je uvrh glave. Inace, jos jedna prednost je lakse odrzavanje - gumenjaci se ne mogu ostaviti u moru cijelu godinu, nego ga ionako moras dizati na prikolicu i cistiti mu dno nakon koristenja, tako da je kod ovih "sklopivih" to isto jednostavnije.
(mislim, mogu se drzati cijelu godinu u moru, ali ce propasti prilicno brzo, i recimo nakon mjesec dana stajanja izgubit ces 25% brzine zbog algi koje se nakupe)


I jedna bitna stvar - koja ce biti glavna namjena i koliko ce se koristiti?
Gumenjak od 4m je "manji" od Elana 401, i losije podnosi lose odrzavanje (aka drzanje u moru non stop).

Zadnje izmijenjeno od: rendula. 01.08.2019. u 15:21.
rendula je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 15:17   #5
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,753
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 16:30   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Jebi jebi Milivoje...

Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Kod manjih gumenjaka < 4m cesto ces naci drveno/alu dno, i sve se spakira u paket koji stane u gepek.
Za Yamahu koju sam rekao pogle tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUW7burxUyM
https://www.yamaha-piccilo.hr/marine...40s-310s-275s/
Hm, znaci, ovdje je ~4 metra skoro 2k evra. Ima'l sta jeftinije?

Citiraj:
15ks motor je uvrh glave. Inace, jos jedna prednost je lakse odrzavanje - gumenjaci se ne mogu ostaviti u moru cijelu godinu, nego ga ionako moras dizati na prikolicu i cistiti mu dno nakon koristenja, tako da je kod ovih "sklopivih" to isto jednostavnije.
Kuzim.

A mane tih sklopivih?

Inace, kad smo kod odrzavanja, kada bih rasklopio takav, onda ga predpostavljam pocistim i moze dalje sljedece godine? Jer u principu ovaj Elan 401 koliko god da je star i sve ostalo, ta njegova vanjska "ljuska" je sasvim OK (valjda)... Iznutra je odron, sve plastike popucale i tako to, ali valjda mu je ta elementarna "struktura" OK.

Citiraj:
I jedna bitna stvar - koja ce biti glavna namjena i koliko ce se koristiti?
Dodjem svojih 10 dana na Korculu, odvezem se 300 metara od obale ili do prvog otocica tamo, skinem gace i boli me kurac. 2 ljudi max, ali ne bih bas da se guzvamo i da mi prdac od brancina potopi brod. Ovaj Elan je "visok", ako me razumijes, ali i dalje prska unutra kad naletim na bilo sto "jace" od vala, tako da mi je taj dio jasan i uglavnom se vozim prijepodne kada u toj regiji ne puse nista i more je mirno...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 17:09   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Ako si ga od datuma proizvodnje do danas barem dvaput presmirglao, provjerio plastiku od osmoze i stavio koper (po mogucnosti onaj ukradeni iz brodosplita ili uljanika), ta pasara ce te nadzivjeti!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 17:21   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ako si ga od datuma proizvodnje do danas barem dvaput presmirglao, provjerio plastiku od osmoze i stavio koper (po mogucnosti onaj ukradeni iz brodosplita ili uljanika), ta pasara ce te nadzivjeti!
To je sve tocno i tako je uradjeno. Ali kao sto rekoh, unutra je koma. Sve plastike popucale, nemas gdje za sjedit, trebalo bi odpilati cijelo duplo dno, izpromijenjivati pur pjenu ispod, bla bla bla bla... Ima valjda 200 kila sada, ako ne i vise, kolko se to napunilo, otvrdnulo i razjebalo sve.

Zato sam i mislio prijeci na nesto gumenjacko i lakse odrzivo za 10-20-30 dana u moru godisnje maksimalno.

Tako da, slusam neke best buy opcije, da nije bas luftic od 2 metra, nego da svoje dvije sise i 100 klla seksipila instaliram unutra s nekom olakšom djevom od do 60kg i Bog da nas vidi!

Ova Rendulina prica mi je vrlo zanimljiva, pa slusam dalje!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2019., 17:50   #9
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jebi jebi Milivoje...

Hm, znaci, ovdje je ~4 metra skoro 2k evra. Ima'l sta jeftinije?
Os kupit mog maestrala, 500E s prikolicom?

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Kuzim.

A mane tih sklopivih?

Inace, kad smo kod odrzavanja, kada bih rasklopio takav, onda ga predpostavljam pocistim i moze dalje sljedece godine? Jer u principu ovaj Elan 401 koliko god da je star i sve ostalo, ta njegova vanjska "ljuska" je sasvim OK (valjda)... Iznutra je odron, sve plastike popucale i tako to, ali valjda mu je ta elementarna "struktura" OK.

Dodjem svojih 10 dana na Korculu, odvezem se 300 metara od obale ili do prvog otocica tamo, skinem gace i boli me kurac. 2 ljudi max, ali ne bih bas da se guzvamo i da mi prdac od brancina potopi brod. Ovaj Elan je "visok", ako me razumijes, ali i dalje prska unutra kad naletim na bilo sto "jace" od vala, tako da mi je taj dio jasan i uglavnom se vozim prijepodne kada u toj regiji ne puse nista i more je mirno...
Iskreno ne znam u detalje oko mana, trebao bi istraziti. Za upotrebu kakvu si opisao bi trebao biti dobar, ali sigurno nece biti stabilan kao neki sa fiberglas kobilicom. Nikoga nije ubilo malo spricanja na moru :P
rendula je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na