Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2013., 15:53   #4951
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Kao što sam napisao na drugim temama, u EU je prodavač jedini odgovoran.
Sve drugo ovisi o državnim zakonima, koji daju dodatna prava i nije obavezno po EU.
Znači kad nešto krepa, šalje se u dućan, a oni se dalje bave s time.
Sve drugo je dobra volja (=marketing) proizvođača ili distributera.

Tako neke firme imaju paneuropsku (ili svjetsku) garanciju.
Primjerice Nikon daje godinu dana paneuropske garancije (točnije malo šire: Europe/Africa and Russia).
Prvih godinu dana od kupovine s tom garancijom možete servisirati vaš Nikon u bilo kojem ovlaštenom servisu u ovom dijelu svijeta.
U drugoj godini garanciju možete ostvariti samo u dućanu gdje ste taj proizvod kupili, bez obzira je li vam prodavač dao dodatnu (pisanu) garanciju ili nije (tada se pozovete na EU zakon).
Opet, ovdje imamo iznimku, pa tako distributer Nikona u RH Fototeh, otprije daje 2 godine svoje garancije, neovisno o Nikonu.
U te dvije godine možete donijeti fotić direktno njima na servis, ako ne želite nositi u dućan gdje ste proizvod kupili.

Drugi primjer su bolji proizvođači (Logitech, Corsair...) koji nude brz i jednostavan direktni RMA postupak, ali to je njihov marketinški potez i nisu obvezni to raditi po zakonu.
Treba napomenuti da Corsair ipak puno lakše odobrava RMA, dok Logitech traži da stvar pokušate najprije riješiti tamo gdje ste kupili (POP - Point of Purchase).

E sad, pošto slanje u Nizozemsku (Corsairu) ili u primjerice UK (prodavaču) košta jednako, u tom slučaju je jedino pitanje kod koga će RMA postupak skupa sa shippingom brže proći.
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2013., 16:16   #4952
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Znači da ne važi da ako nešto kupiš u EU, gara vrijedi 2g. u cijeloj EU.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.07.2013., 14:36   #4953
mmatrix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
Mene ovo isto interesira. Sad sam se dopisiva malo s MagazinomRS u vezi artikla za koji piše da ima 1 god. garancije. Poslao sam im ovaj link gore i odgovor je bio da ne znaju što bi rekli jer uvoznik daje 12 mjeseci garancije. Nisam vidio ovaj dio da se prodavač smatra odgovornima, tj. ispada da je svejedno koliko uvoznik daje. Tko će uopće kontrolirati poštivanje te odredbe, inspektorat? Baš me interesira što će biti nakon 1.7.2014. godine kada počmu prve takve reklamacije.
__________________
Origin_ID: mmatrix05
Steam_ID: mmatrix05
mmatrix je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2013., 15:09   #4954
alf
Premium
Moj komp
 
alf's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 41
Savjet vezan uz reklamaciju grafičke kartice

Imao sam gianward nvidia gtx 560 grafičku karticu koja je nakon godine počela izbacivati artefakte i pregrijavati se (temperatura skočila na 120 stupnjeva) i naravno otišla u vječna lovišta. Pošto posjedujem račun (garancija bi još trebala vrijediti godinu dana) dostavio sam je firmi gdje sam je i kupio. Oni su je uredno poslali Asbisu gdje je nabavljena. Eh sad ide zanimljiv dio. Garanciju su odbili zato što se naljepnica koja se nalazi na šarafu od hladnjaka odljepila. To je obična naljepnica koja se od temperature se sama izvila i otpala, a i ostale su se same odljepile (ima još jedna na kojoj se nalazi serijski broj kartice). Dotičnu naljepnicu sa šarafa hladnjaka našao sam na dnu kućišta. Sama kartica je fizički neoštećena i mislim da sam zakinut za reklamaciju. Nisam kriv ni najmanje

Ima li netko kakav prijedlog što napraviti i kome se dalje žaliti (možda društvo za zaštitu potrošača?)
alf je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2013., 15:39   #4955
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ne vjerujem da mozes ista sto se toga tice uciniti ako se odlijepila neka od "warranty void if removed" naljepnica.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2013., 20:03   #4956
alf
Premium
Moj komp
 
alf's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 41
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ne vjerujem da mozes ista sto se toga tice uciniti ako se odlijepila neka od "warranty void if removed" naljepnica.
Uh baš ta, a nisam je ni taknuo (rastavljanje i slično) . Ali evo probat ću direktno na gianwardow support pošto ne spadam niti u jednu kategoriju za koju one ne priznaju garanciju (http://www.gainward.com/main/support_detail.php?id=3).

Zadnje izmijenjeno od: alf. 23.07.2013. u 20:16.
alf je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2013., 14:46   #4957
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Kupio sam Sidewinder x4 prije cca mj. dana i vidim da su se nasa slova koja su naljepljena pocela polako skidat tj vec su se neka malo izlizala.
Pokriva li to jamstvo ili kako to rijesit?
Tipkalo je kupjeno u Protisu, uredna garancija i sve.
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2013., 15:22   #4958
GetRight
Premium
Moj komp
 
GetRight's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Frkjevci
Postovi: 344
Citiraj:
Autor win32 Pregled postova
Kupio sam Sidewinder x4 prije cca mj. dana i vidim da su se nasa slova koja su naljepljena pocela polako skidat tj vec su se neka malo izlizala.
Pokriva li to jamstvo ili kako to rijesit?
Tipkalo je kupjeno u Protisu, uredna garancija i sve.
Ako ne upali u trgovini,email na podršku proizvođača.Ne vjerujem da takvu stvar ne bi rješili.
__________________

CPU: Phenom II x4 960T@Phenom II x6 1605T
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 2x4GB DDR3 Corsair Vengeance Red
HDD: Hitachi 320GB
VGA: VTX3D Radeon HD 6850
PSU: Coolermaster 600w Silent Pro
Monitor: Samsung SM 2233BW
OS: Windows 7 Ultimate
Ostalo: CM 690 II Advanced,ROCCAT Kone[+]

CPU: Phenom II X2 555 BE@Phenom II X4 B55
MBO: ASRock M3N78D
RAM: 2x2GB DDR3 Corsair XMS3-1600
HDD: WD 320GB,Hitachi 160GB SATA
VGA: Sapphire Radeon 5670 512MB DDR5
PSU: XFX Core Edition 450W
Monitor: 17 "Dell E173FP
OS: XP Pro SP3
Ostalo: Thermaltake VC3000BWS
GetRight je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2013., 15:43   #4959
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Poslao sammail Protisu pa cekam odgovor.
Nema smisla jer je tipkovnica stara jedva mjesec dana i vec se izlizuju nasa slova....to mi se nije dogadalo ni na tri puta jeftinijim tipkovnicama.
Javim sta su rekli u Protisu, a problem je sto i ako ponude zamjenu ne znam sta ce dati posto im Sidewiner x4 vise nije dostupan.
Ako ne prode kod njih, da saljem upit na Microsoft Hrvatska ili...?

Hvala puno!
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2013., 20:18   #4960
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Odnio sam danas Samsung Galaxy S2 u T-Com na garanciju..čini se da mi je headphone utor zeznut jer mi rade samo slušalice originalne od Samsunga, a od svih ostalih ne, makar rade normalno na drugom S2. Jedino pod određenim kutom, ali čim stavim mob u hlače prestane raditi.

Javim rezultate

ako to ne žele zamijeniti, na što da se žalim itd?
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.07.2013., 23:38   #4961
win32
Premium
Moj komp
 
win32's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Postovi: 1,517
Javili se iz Protisa te su rekli da ce kontakirat ovlasteni servis te da ce mi javit sta i kako dalje.

Ako ne budu priznali, slati cu mail Microsoftu i svima okolo jer nije ok da nova tipkovnica koja nije bas jeftina, pocne ostajati bez nasih znakova jer su ih lose zalijepili (ne znam samo od kuda dolazi ta ideja tako loseg lijepljenja na takve tipkovnice, bolje da nisu nista radili, a ne da su napravili ovakvu glupost).
__________________
"In the beginning there was 0. And then there was 1. A mind-bending meditation on the transcendent power of digital computation."

Pošteni trgovac: 1, 2, 3, 4, 5...
win32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2013., 07:07   #4962
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Traje koliko treba da ju odnesu dobavljaču, da oni to riješe i da je vrate ADM-u.

Računaš 15 dana okvirno. Koji dan uštediš ako nosiš ili šalješ direkt uvozniku. Ako šalješ poštom u ADM, naglasi im da su dužni platiti poštarinu u povratku.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2013., 12:57   #4963
JURGOLINHO
Premium
Moj komp
 
JURGOLINHO's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Reklamirao sam već ja stvari u ADM-u i nije bilo problema. Riješili su reklamaciju u par dana. Reklamirao sam slušalice. S druge strane, frendu je grafička bila mjesec dana kod njih. Nema pravila.
JURGOLINHO je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2013., 13:04   #4964
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Zato ja odnesem uvozniku a ne u adm, adm mi samo uzme vremena jer dok ini posalju to prode dan dva


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2013., 10:02   #4965
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Dakle priča ide ovako...

Prije otprilike dva tjedna kupio sam USB Flash Drive Kingston DT111/16GB @ Protis. Prvi (nazovimo ga tako) problem uočio sam nakon svega nekoliko sati kada sam (na moju veliku žalost) već bio udaljen nekih 80 kilometara od njihovog dućana. Naime ekipa je na kartonsku ambalažu od Kingstona zakeljila jamstveni list od (pazite sad ovo) Toshiba USB diska od 1TB koji je pod garancijom 24 mjeseca, a na njihovoj stranici stoji da je garancija na moj Kingston 60 mjeseci. Odlučio sam da mi se ne da gnjaviti oko toga, jer nikada u životu nisam imao problema s USB memorijama. Nakon par dana kopirao sam na njega neke datoteke i sve je na prvi pogled izgledalo uredno, no kasnije pola tih datoteka nisam nikako mogao otvoriti, a neke su čak i izgledale kao da sam ih označio sa CTRL + X, što naravno nisam učinio. Jučer piknem USB u računalo i dobijem info da ga moram formatirati prije korištenja. Ok, probam to napraviti i ne ide. Danas ujutro probam opet, ali ovaj put preko disk managementa @ Control Panel i USB se najnormalnije formatira. Nakon toga probam isto via desni klik @ My Computer, pa klik na format i opet sve uredno odradi.

Moje pitanje je šta da radim s ovim nepouzdanim Kingstonom? Ako sad ispadne da radi mogu me pilat da kenjam, a opet s druge strane nemam namjeru da koristim nepouzdan USB, jer takvo što nema nikakvog smisla.

Čovjek koji tamo radi rekao mi je da im ga donesem ili pošaljem i da ga oni zatim šalju u OS na dijagnostiku. Htio sam na te riječi otići tamo i demolirati im dućan, ali predomislio sam se jako brzo, jer USB koji košta 100 kuna nije vrijedan te zajebancije, no opet, ne želim im pokloniti te novce. Nije mi zgodno ići do njih dva (ili više puta) da to riješim, a nitko mi ne garantira da ću išta i riješiti na normalan i civiliziran način.

Zar taj čovjek koji tamo radi nije u stanju ustanoviti da li USB radi ili ne i dati mi drugi u zamjenu ili oni stvarno žele izgubiti još jednog kupca s tim posve nepotrebnim kompliciranjima koje mi troše vrijeme, novac i živce.

Da se razumijemo, ako su oni u stanju zauzeti stav da bi se netko zbog jednog pišljivog USB štapića natezao s njima u slučaju da je isti ispravan, onda stvarno nemam riječi i posvetit ću ostatak svog života tome da odvratim što je više moguće ljudi od kupnje u njihovom dućanu.

Dajte koji savjet kako da ovo rješim ili bar kako da im (legalno) zabiberim do daske.

Hvala!
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote