Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2008., 10:14   #1
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530
Post Vodič za foobar2000 0.9.x u 60+ slika (V2.0)

Kao što najavih evo novog vodiča za foobar. Od crnovog vodiča dosta toga se promijenilo, a htio bih napraviti malo detaljniji vodič. Krenut ću od osnova, iako su poznate mnogima, kako bih olakšao novim korisnicima. Ako se nekome učini da je nepotrebno neke stvari objašnjavati i slikom i riječima - na taj korak sam se odlučio kao bih otklonio moguće nedoumice (i hrpu privatnih poruka i dodatnih objašnjavanja koji idu sa tim).Iako se čini kompliciranim nije riječ o cijepanju atoma, sve se svodi manje više na koncept "stavi (tj. copy/paste) pravu stvar na pravo mjesto. Naravno potrebno je nešto dobre volje i vremena jer nije riječ o next-next-yes aplikaciji. Prikazao sam foobar onako kako ga ja koristim, sve navedeno je istestirano i na neke veće probleme nisam naišao (u biti niti na jedan problem osim onog sa playlist tree panelom). OS je XP Sp2, ne znam hoće li sve navedeno funkcionirati na Visti.

Odmah na početku htio bih se zahvaliti Crnom, Costi i Mcgu na angažmanu oko
foobara ovdje na PCE-u.

Vjerojatno ima grešaka u tekstu, time ću se pozabaviti. Isto tako moguće je da ću složiti i nekakav update kroz neko vrijeme.

Edit: bilo bi dobro da netko tko nije koristio foobar, a ima volje, malo pročita i kaže je li razumljivo.

Zadnje izmijenjeno od: morph. 06.04.2008. u 10:24.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 10:15   #2
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530


O foobaru

Kao što već vjerojatno znate foobar je player/organizer za muziku. Podržava sve formate sa kojima sam se dosad susreo (mp3, flac, ape, alac, wav, wma, ogg vorbis).
Sam po sebi program djeluje poprilicno asketski (tj. djelovao je do verzije 0.9.5 kada je i to promijenjeno), ali caka leži u ogromnom broju pluginova (komponenti) koje razvijaju korisnici i velikim mogućnostima podešavanja. Tu ujedno leži i mali problemčić - svaki taj plugin treba istestirati, pripaziti da je kompatibilan sa ostalim pluginovima i raznim verzijama foobara. Instalacija tih pluginova je krajnje jednostavna - dovoljno je kopirati .dll file unutar "Components" foldera.





Instalacija


http://www.foobar2000.org/

Sama instalacija je jednostavna, nakon što ste pokrenuli instalacijski file i odabrali destination folder ostaje samo podesiti par opcija (osobno ne volim shortcute osim onih koje sam napravim, ako vam ne smetaju možete uključiti i tu opciju).



Moguće je bez problema imati više instalacija foobara na jednom računalu, potrebno je samo prilikom instalacije odabrati drugi folder.





Izgled foobara




DefaultUI


Nakon što ste prvi put pokrenuli foobar dočekat će vas popup u kojem ćete izabrati raspored koji vam najbolje odgovara. To je takozvani DefaultUI koji je bitno faceliftiran u 0.9.5.x verziji foobara.



Tu se možete igrati i isprobavati različite rasporede elemenata (do tog prozora je moguće doći i kroz preferences (u koje ulazite sa File>> preferences ili CTRL+P) >> Display >> Default User Interface >> Quick Setup. Dodatne opcije kao što su boje i fontovi možete podesiti u preferences u Display >> Default User Interface >> Colors and Fonts


Muziku dodajete u player vrlo jednostavno: u opcijama idete na Media library, pa na Add i dodate folder(e) sa muzikom. Pri tome imate opciju ograničiti svoj library na samo određene formate (Restrict to, exclude). Kada dodate novu muziku u library folder odete na Library >> Rescan Media Library. Muziku možete dodati i drag & dropom iz explorera u foobar.



Pod Media library >> Album list >> Events možete podesiti koji će biti rezultat vašeg klikanja po Album listu - osobno volim namjestiti da middle clickom dodajem na postojeću playlistu.

Dosad ste uz malo podešavanja i prčkanja po layoutu, bojama i fontovima mogli doći do ovoga


Što se podešavanja same playliste tiče uočite da middle clickom na prostor gdje se nalaze playlist tabovi stvarate novu playlistu, a playliste je moguće i sačuvati ako nakon desnog klika odete na Save all Playlists.
Različite stupce u playlistu dodajete vrlo jednostavno - dovoljan je desni klik na header jednog od stupaca, a tamo možete podesiti i na koji način će se grupirati pjesme u playlisti.

Moguće je da niste zadovoljni preset layoutima i želite složiti nešto svoje. To možete napraviti tako da uključite "Layout Editing mode" na jedan od dva prikazana načina.





Pa umjesto gornjeg layouta možete dobiti ovako nešto


U odnosu na gornji dizajn dodan je jedan left/right splitter i Album art kućica te Playlist manager. Različite kombinacije možete isprobavati u Scratchboxu
(View >> Layout >> Scratchbox) kako ne biste pokvarili postojeći layout.

Isto tako možete eksportirati svoj layout ili importirati layout drugih korisnika.



Za mene je nedostatak kod ovog defaultnog prikaza Album Arta to što prikazuje samo covere koji se nalaze u folderu albuma te one koji su u formatu folder.jpg. Kod drugih prikaza moguće je odrediti neki svoj custom path.


Za kraj evo dva linka sa galerijama DefaultUI sučelja.
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...pic=58574&st=0
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...pic=58686&st=0

Time bih završio dio o DefaultUI sučelju, prije pisanja ovog tutoriala nisam imao skoro nikakvih kontakata sa tim sučeljem tako da je ovo i za mene bilo nešto novo . Sve u svemu nije loše, ne sviđaju mi se baš neka ograničenja (Software development kit za njega još nije releasan, pa još nema 3rd party pluginova), ali za početnike i manje zahtjevne po pitanju nekih funkcija i izgleda je odlično.




ColumnsUI


Dalje kada govorimo o sučelju i podešavanju istog na red dolaze ColumnsUI i PanelsUI. Nekako mi se najlakše čini pokazati na primjeru kako to funkcionira i kako prilagoditi neke već postojeće konfiguracije.
Cilj je dobiti ovakav setup


Sve potrebno za setup setup možete naći ovdje, u postu #65
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...ic=31027&st=50

Prvo treba skinuti odgovarajuće pluginove i kopirati ih u components folder (ugasiti foobar ako je upaljen). Da ne skidate jedan po jedan, to sam ja obavio.
http://rapidshare.de/files/39017361/components.rar.html

Zatim je potrebno skinuti i kopirati images folder u foobarov folder, a cristox4.fcl u themes folder.

Kada pokrenete foobar pojavit će se prozorčić "New user interface found" - u njemu odaberite ColumnsUI, u drugom prozorčiću odaberite Playlist Tabs.

Dobili ste ovo:


Idete u preferences (ctrl+P) >> Display >> ColumnsUI >> tab Main >> import FCL i odaberete cristox4, u popupu neka sve kvačice budu uključene. Jedanput kada ste zadovoljni sa postignutim izgledom ovdje možete exportirati svoj FCL.



Rezultat je ovo


I sad samo treba podesiti elemente da odgovaraju nasim preferencijama

1.Album list prilagođavate tako da nakon desnog klika odaberete settings i odete u tab advanced. Tu određujete boje, fontove i ponašanje album lista. Meni svi elementi izgledaju bolje kad na "Windows frame style" stavim None.

2.Quicksearch toolbar - lijevi klik na povećalo >> preferences

3.Album art panel - desni klik >> preferences >> sources
Po defaultu traži covere koji su smješteni u folderu albuma u formatu cover.jpg, folder.jpg ili ako su u jpg formatu, a sadrze u nazivu riječ front.
Meni to ne odgovara jer su mi coveri smješteni u posebnom folderu u formatu
album - artist.jpg i zato dodajem source 'C:\Documents\Covers\'%artist%' - '%album%'.jpg'. Ako ima više covera Album art panel učitava prvoga po redu, a može se namjestiti i da ih šalta (Cycle sources during playback).

4.Ovo su različiti toolbarovi koje jednostavno možete maknuti u izborniku koji se otvara nakon desnog klika

5.Za taj Info display je bio potreban images folder. Desni klik pa settings i možete recimo promijeniti fontove - samo u kodu nađete ime fonta (Arial) i zamijenite ga nekim svojim. Nemojte mijenjati Font 4 i Font 5 jer su potrebni za zvjezdice i kvačice. Zvjezdice predstavljaju rating koji dodijelite pjesmi, a kvačice se dodjeljuju ovisno o tome koliko ste puta poslušali pjesmu. Kriterije za dodjeljivanje kvačica možete i sami urediti.

Nađete u settingsima ovaj komad koda i samo mijenjate brojeve iza %play_counter%
Isto tako pozadina je image (carb.png) koji mozete
zamijeniti nekim drugim, po zelji, samo gledajte da je odgovarajućih dimenzija.

6.Playlist dropdown
Podesava ga se se slično kao i ostale elemente - desni klik pa preferences. Samo što se osim boja ovdje mogu promijeniti i neke dodatne stvarčice u tabu display. Klik na onaj fields gumb i mozete ubaciti recimo %size% koji daje broj pjesama u playlisti ili %filesize% koji daje veličinu playliste u kb (ako želite da vam se prikaže veličina u mb ovo je kod: $div(%filesize%,1048576)).
Tu nisam ništa previše mijenjao samo sam prvi redak zamijenio sa ovim:
Citiraj:
%index%/%total% %title% Songs:%size% Size:$div(%filesize%,1048576)mb
Evo rezultata navedenih promjena.


7.Sad ostaje još samo podešavanje ColumnsUI playliste (Properties >> Display >> Playlist view. U ovom konkretnom slučaju je malo nezgodno što se koristi Ariel Unicode MS za prikaz zvjezdica i kvačica što znači da će neki drugi font umjesto njih pokazivati bezvezne znakove.
Ali postoji opcija da se importira skroz druga ColumnsUI playlista. Sa već spomenutog linka
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...ic=31027&st=50

skinete Empty.fcl iz posta #70 i importirate ga (Display >> Import FCL, sve kvačice uključene. Rezultat baš i ne odgovara ostatku setupa:


Zato ćemo otići u preferences >> display >> playlist view >> tab globals



Autor je predvidio 22 color teme i 5 načina grupiranja boja, šaltate ih mijenjajući brojeve iza color.theme i color.grouping. Kombinacija 2 i 5 izgleda prilično efektno. Evo kako to izgleda uz promijenjeni font.


Desnim klikom na header stupaca (Index, album artist, itd) možete dodavati nove ili uklanjati postojeće stupce. Širina stupaca isto nije prekomplicirana za promijeniti:



Ukoliko ste zadovoljni postignutim napravite svoj Fcl (export).
I to bi bilo to, u neke detaljnije promjene ne bih ulazio. Opisani setup koristi PanelsUI samo za prikaz info boxa, a za sve drugo se koristi ColumnsUI. ColumnsUI ima nekih svojih ograničenja (među kojima je npr. nemogućnost uklanjanja sivih splittera (okvira) koji dijele pojedine elemente setupa) pa bih htio pokazati kako podesiti setup koji u potpunosti iskorištava PanelsUI.
morph je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2008., 10:17   #3
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530

PanelsUI
(Edit: (22/03/09) PanelsUI nije kompatibilan sa novijim verzijama foobara i ne preporucam njegovo koristenje. Jednake mogućnosti pruža i ColumnsUI + Panel stack splitter tako da preporucam Br3ttove setupe koji dolaze sa iscrpnim uputama)


Htio bih napomenuti da se PanelsUI više ne razvija zbog nesuglasica autora sa developerima foobara. Zbog toga su mogući bugovi kod nekih setupa, ali bez obzira na to PanelsUI je trenutno najpopularnije sučelje za koje je moguće naći najviše gotovih setupa.

Evo što je cilj (klik za 2mb gif)



Riječ je o FofR-ovom setupu.
Kao prvu stvar potrebno je downloadati i instalirati fontove: Calibri, BigNoodleTitling , Silkscreen, Wingdings 3 i Small Fonts. Fontove instalirate tako da ih kopirate u C:\WINDOWS\Fonts.

Druga stvar koju treba napraviti je skinuti plugine i kopirati ih u Components folder. Uz pretpostavku da ste već instalirali prethodni paket plugina evo što treba instalirati:
http://rapidshare.de/files/39015644/...ents2.zip.html

libmzgc360_000.dll i libmzsch360_000.dll su iznimka i njih treba kopirati u Foobar root folder. Evo ovako bi trebao izgledati root folder (lijevo) i Components folder (desno):



Treći korak je download FofR-ovg setupa . Pluginove koji se nalaze u paketu već smo instalirali i sada ostaje samo kopirati sve osim pluginova u PanelsUI folder unutar foobar foldera:



Sada možemo pokrenuti Foobar (ili ga restartati). Nakon pokretanja uđite u preferences >> display >> user interface module >> odaberite PanelsUI >> klik na Save all (na dnu) i restartajte Foobar



Bez panike, treba ličiti na ovo



Sada opet uđete u preferences (CTRL+P) pa na Display >> PanelsUI >> Pod Layout odaberete FofR i klik na Save All



Ako ste sve dobro napravili ovo je rezultat



Neću se previše baviti objašnjavanjem različitih opcija tog setupa. Uglavnom možete mijenjati teme, pozadine i razne druge opcije u izborniku u koji ulazite klikom na kotačić u donjem desnom kutu. Nove pozadine možete ubacivati tako da ih kopirate u C:\Applications\Multimedia\Foobar2000 0.9.5.1\PanelsUI\images\backgrounds i nazovete 4,5,6... Od ostalih opcija istaknuo bih miniplayer, library, button za google search, wikipediu. Zgodna stvar je hotness rating koji kolorira pjesme u playlisti ovisno broju slušanja.

Kada odete na playlistu pjesme neće biti podijeljene prema albumima. To ćete riješiti tako da nakon desnog klikan a pjesmu u playlisti odaberete Sort/Group by i odete na opciju edit. Tamo odaberite način na koji želite da vam pjesme budu grupirane i sortirane. Ja preferiram Sort - Folder, Group - Album.



Ostaje još sređivanje covera, ovaj setup po defaultu vuče covere iz foldera albuma i to ako su u formatu cover.jpg. Kao što rekoh to meni nikako ne odgovara, pa ću to promijeniti. Preferences >> Display >> PanelsUI >> User Globals
Iza coverPath stavljam svoj path 'C:\Documents\Covers\'%artist%' - '%album%'.jpg'



Isto tako možete dodati path do slike artista po želji tako da iza artistPath stavite odgovarajući path npr. 'C:\Slike\Artists\'%artist%'.jpg'


Jedno upozorenje u vezi ovog setupa: Probleme bi vam mogao stvarati Playlist Tree. Riječ je o dosta bugovitoj komponenti, ali ja sam riješio probleme tako da sam u Preferences >> Media Library >> Playlist Tree Panel maknuo kvačicu sa "Enable bitmaps", kao Edge Style stavio "none" i resetirao foobar.



Dalje bih htio pokazati kako ubaciti neke druge pluginove u FofR-ov setup jer je to poprilicno lako.

Prvo na red dolazi foo_uie_graphical_browser, riječ je o pluginu koji su razvili kinezi i koji omogućava browsanje aktualne playliste pomoću covera. Instalacija je standardna - samo ga otpakirate u components folder i restartate foobar.Nakon što se to napravili uđete u preferences >> Display >> PanelsUI >> klik na "Edit Layout". Otvorit će se novi prozor sa kodom u kojem nas zanima dio ispod Custom tab 1



u taj dio samo treba nadodati sljedeće iz zareza:



S tim da je ovo "Cover Browser" proizvoljno. Restart foobara poželjan. Isto tako zgodno bi bilo da ga stavite u Full Mode tako da je podijeljen na dva dijela
(klik na na skroz lijevu ikonu dolje desno), pa onda klik na "Cover Browser" koji se pojavio desno od "Lyrics". Ovako nešto bi trebao biti rezultat:



Desni klik na bijelu povrsinu pa settings.


Kao Background Color sam stavio crnu boju, Item size 200x200. Umjesto postojećeg koda stavite ovaj (od thuana @ hydrogenaudio):

Citiraj:
//cover sources, if you add more sources please add more $draw_image functions below
$puts(cpath1,$replace(%path%,%filename_ext%,*))
$puts(cpath2,$replace(%path%,%directory%\%filename_ext%,*))

//no cover source, remember to change this if needed
$puts(nocover,components\default.png)

//other image sources
$puts(glareImage,components\glareyo0.png)
$puts(playIcon,components\Play-icon256-by-nagaya.png)

//font settings
$puts(fontName,Segoe UI)
$puts(fontSize,9)

//dimensions and positions of objects
$puts(itemW,$eval(%gb_width%-1))
$puts(itemH,$eval(%gb_height%-1))
$puts(frameD,$eval(%gb_height%-8))
$puts(frameCu,$eval(%gb_height%/30))
$puts(coverD,$eval($get(frameD)-4))
$puts(textX,$eval($get(frameD)+7))
$puts(textW,$eval(%gb_width%-$get(textX)-4))
$puts(textH,$eval(%gb_height%-20))
$puts(subitem_countY,$eval($get(textH)+6))

//check whether item is playing
$puts(isplaying,$if($and($strcmp(%cwb_activelist%,%cwb_playinglist%),
$greater($add(%gb_playlist_number%,%gb_subitem_count%,1),%cwb_playing_index%),
$greater(%cwb_playing_index%,%gb_playlist_number%)),
1,))
///////////////////////////////////

$if(%gb_focused%,
$set_pen(44-98-139)
$draw_rect(0,0,$get(itemW),$get(itemH))
$gp_set_brush(255-109-182-221,0,%gb_height%,0-255-255-255,0,0)
$gp_fill_rectangle(1,1,$eval(%gb_width%-2),$eval(%gb_height%-2)),
$set_brush(240-240-240,cross)
$fill_rect(0,0,%gb_width%,%gb_height%)

$select($add($mod(%gb_item_index%,2),1),
$gp_set_brush(100-200-200-200),
$gp_set_brush(100-240-240-240)
)
$gp_fill_rectangle(0,0,%gb_width%,%gb_height%)
)

$set_pen(0-0-0)
$set_brush(0-0-0)
$round_rect(5,4,$get(frameD),$get(frameD),$get(frameCu),$get(frameCu))

//add more cover sources here
$if3(
$draw_image(7,6,$get(coverD),$get(coverD),$get(cpath1),255,nokeepaspect),
$draw_image(7,6,$get(coverD),$get(coverD),$get(cpath2),255,nokeepaspect),
$draw_image(7,6,$get(coverD),$get(coverD),$get(nocover),255,nokeepaspect)
)

$draw_image(7,6,$get(coverD),$get(coverD),$get(glareImage),50,nokeepaspect)

$if($get(isplaying),
$draw_image(7,6,$get(coverD),$get(coverD),$get(playIcon),128)
)

$set_font($get(fontName),$get(fontSize))
$draw_text($get(font) %gb_group% $get(font),$get(textX),6,$get(textW),$get(textH),right,wordbreak,word_ellipsis)
$set_font($get(fontName),$get(fontSize),i)
$draw_text(%gb_item_index%/%gb_item_count% %gb_subitem_count%
$ifgreater(%gb_subitem_count%,1, tracks, track),
$get(textX),$get(subitem_countY),$get(textW),12,right,singleline,bottom)

$if(%gb_mouse_over%,
$gp_set_brush(128-255-255-255,0,0,0-255-255-255,%gb_width%,%gb_height%)
$gp_fill_rectangle(0,0,%gb_width%,%gb_height%)
)
U prve 3 linije su vam određeni pathovi do covera, kao što vidite na slici ja sam ih sebi prilagodio u odnosu na originalni kod.

Rezultat je Cover Browser sa desne strane kojim se vrlo lako može navigirati po playlisti:



Drugi plugin koji cu bih htio pokazati je Chronialov Chronflow - coverflow plugin. Evo kako to izgleda http://chron.visiondesigns.de/misc/ChronFlow.avi . Kao prvo potreban vam je Windows Script control ako ga nemate. Skinete plugin, kopirate ga u Components folder i restartate foobar.
Ponovno idete u preferences >> display >> PanelsUI >> Edit Layout
Sad dodajemo Custom tab 2 ovako:



Kliknete Apply i rezultat bi trebalo biti ovo:



Preferences >> Display >> ChronFlow

>> Album Source >> Sources
-namještate path do covera (ja sam morao restartati foobar da bi se učitali coveri)

>>display
-podešavate izgled

Rezultat:


E sad recimo da zelite malo drugaciji display covera:

Properties >> display >> Chronflow >> Cover display
-pod saved configurations imate još dva načina prikazivanja, kad odaberete kliknite compile/apply
-možete sa "Add" dodati svoje načine prikaza covera u Chronflowu, kako ne biste morali sve sami pisati, u Chronflow threadu na hydrogenaudio forumu ima zanimljivih uradaka samo malo potražite

Evo kako to može izgledati, samo vodite računa da fenomenalno izgleda kada počnete šaltati covere, u svakom slučaju puno efektnije nego na slikama.


Mogući su problemi sa ovim pluginom jer se radi o relativno novoj stvarčici, ali mislim da se isplati pokušati.

To bi bilo to što se tiče FofRovog setupa. Slijedi mali pregled raznih setupa sa linkovima gdje ih naći. Instalacija se kod većine svodi na jednostavno kopiranje u PanelsUI folder, instalaciju plugina (pročitajte readme ili pogledajte po stranici sa koje skidate koji su pluginovi potrebni) i podešavanje par stvari kao što je path do covera ili eventualno path do images.
mogelbrod foobar2000 layout



FooTunes

Podešavanje covera


Cepiperez's Dark config

Namještanje covera


FooHud


Ovaj setup koristi drugu vrstu coverflowa foo_bubble_coverflow, podesavanje je krajnje jednostavno samo desni klik na coverflow i podesite par sitnica.

FooAVA
Dolazi sa samoraspakiravajućim exe fileom, potrebno je samo odrediti instalacijski folder od foobara.


Coveri


fooSmooth


Na ovome bih se zadržao što se tiče izgleda foobara. Napomenuo bih da su svi navedeni setupi isprobani i da rade. Tako da ukoliko vam nešto ne radi postoji velika mogućnost da nešto krivo radite, da ste nešto previdjeli ili da sam ja zaboravio napomenuti.
Ukoliko tražite još setupa evo par linkova:
Foobar @ DeviantArt
Columns UI / Panels UI appearance thread @ hydrogenaudio
Foobar2000 Customization Topic @ Neowin
Foobar @ Mytheme.net
Foobar @ Customize.org

Koga zanima upotrebljavanje foobara za HTPC evo vrlo korisnog linka
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...howtopic=62359

Zadnje izmijenjeno od: morph. 22.03.2009. u 03:14.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 10:17   #4
morph
*
 
morph's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,530

Funkcije





Tagiranje


Tagove možete unositi na više načina:

1.Ručno - desni klik na pjesmu (ili vise njih) >> properties
Naravno takav način tagiranja je samo za nekakve iznimne slučajeve, kada drugi nacini zakažu.

2.Tagiranje preko freedb-a
Potreban je freedb tagger. Na ovaj način se mogu tagirati samo cijeli albumi (jer ključnu ulogu ima trajanje pjesama) i pjesme moraju biti poredane po redu. Tagiranje je jednostavno - nakon što ste selektirali sve pjesme albuma - desni klik >> tagging >> get tags from freedb. ako namjeravate česće tagirati na ovaj način pametno bi bilo dodati keyboard shortcut (Properties >> General >> Keyboard Shortcuts)

3.Tagiranje preko discogsa
Potreban je foo_discogs
Nakon što ste instalirali plugin i restartali foobar dovoljno je selektirati pjesmu, te nakon desnog klika otići na Discogs >> Write tags.
Ovakav način tagiranja se pokazao posebno dobrim kod tagiranja vinyl ripova gdje freedb zakazuje. Također moguće je podesiti da sa ovim pluginom povuče i album art i/ili artist art (desni klik >> Discogs >> configuration).

4.Tagiranje preko filenamea.
Za ovo vam je potreban masstagger.
Desni klik file koji želite tagirati >> tagging >> manage scripts >> add >> Guess file from filename.
Otvara se prozorčić u kojem možete zadati parametre na temelju kojih će se izvrsiti tagiranje.




Rename fileova

Masstagger
omogucava još jednu zgodnu opciju, a to je rename, kopiranje i premještanje fileova i foldera prema tagovima. Nakon desnog klika na pjesmu >> File Operations >> Move, rename or copy files.
Preporučam oprez prilikom baratanja sa ovom funkcijom i za početak operacije sa manjim brojem fileova. Svakako pogledajte preview prije nego što kliknete na Run.




Konvertiranje

Konvertiranje iz formata u format je vrlo jednostavno: selektirate pjesme >> desni klik i





Pronalaženje Covera

Ukoliko vam se ne da skenirati postoji način da jednostavno dođete do covera sa više različitih lokacija. Potreban je plugin foo_run, .NET framework 3.5 i Album Art Downloader
. Kada ste sve to instalirali idete u preferences >> tools >> run services >> add

Pod label stavite ime skripte, pod path sam ja stavio ovo:
Citiraj:
"C:\Applications\Multimedia\AlbumArtDownloader\AlbumArt.exe" "%artist%" "%album%"
Naravbno path kod vas ne mora biti isti pa ga možete prilagoditi.


Sljedeći korak je radi jednostavnosti korištenja - u preferences >> general >> keyboard shortcuts:



I sad selektirate pjesmu u playlisti i pritisnete shortcut. Pokreće se album art downloader:


Dvostruki klik na cover i cover će biti spremljen u C:\Documents\Covers\ u fomratu %artist% - %album%.%extension%. Naravno vi u opcijama Album Art Downloadera možete staviti drugi destination folder kao i drugi format u kojem će se cover spremiti.




Korisni pluginovi koje preporučam


Foo_title Neka vrsta miniplayera koji prikazuje info o pjesmi cover, omogućava kontrolu osnovnih funkcija. Nema potrebe za korištenjem vanskih aplikacija tipa samurize.


Skinove možete naći ovdje:
http://www.hydrogenaudio.org/forums/...ic=46619&st=75
http://mytheme.net/zboard/zboard.php...in&category=14




Foo_Run


Ovo je vrlo zgodan plugin koji omogućava sljedeće funkcije:





Foo_Advanced_controls
Omogućava kontroliranje foobara iz system traya




foo_sendtodevice
- pomoću ovog plugina možete poslati selektirane pjesme na USB device, desni klik >> send to device. pri tom će se pjesme automatski konvertirati u mp3 ukoliko se nalaze u nekom drugom formatu. od podešavanja potrebno je samo odrediti destination folder i odrediti path do lame.exe koji je potreban za konverziju.


http://foosion.foobar2000.org/compon...n=0.6.2+beta+6 - dodaje neke dodatne opcije u context menu

foo_input_monkey - plugin koji omogućava reprodukciju ape fileova

foo_scheduler - uz ovaj plugin možete odrediti vrijeme u koje će foobar započeti sa reprodukcijom glazbe. znači možete upotrebljavati foobar kao alarm, radi i iz standbya/hibernacije

foo _menu_addons - dodaje neke dodatne opcije u menu, libmmd.dll treba staviti u root od foobara.

foo_burninate - omogućava prženje audio cd-a izravno iz foobara. Potrebno je imati instaliran Nero.


foo_binpack - plugin koji će za vas napraviti playlistu dužine koju odredite. za upotrebu selektirate pjesme >> desni klik u playlisti >> create binpack playlists i samo odedite vrijeme trajanja


foo_pqview - omogućava pregled pjesama koje ste dodali u playback queue





Što se tiče same reprodukcije glazbe tu nemam dodati ništa novo pa da ponovimo gradivo:
Citiraj:
Autor crn Pregled postova

Slika 9.

Za korisnike željne avanture postoji 'kernel streaming' plugin koji zaobilazi windows mixer i instalirane drivere i omogučava foobaru da radi direktno sa hardwareom ne trošeći procesorsko vrijeme. U teoriji foobar2000 s ovim pluginom daje najbolju kvalitetu zvuka uz najmanje zauzeće resursa. Da bi ga uključili potrebno ga je odabrati pod 'Preferences > output > output device' i nakon toga restartati foobar. Dobit će te upozorenje :

Koristite ga na vlastitu odgovornost ... osobno ga koristim sa Creative Live i Audigy serijom kartica već godinama i nisam nikad imao problema.

Slika 10.

Za vlasnike sourround sistema koristan plugin je 'channel mixer' koji 'širi' stereo signal na svih 5.1 ili 7.1 zvučnika i dozvoljava fino podešavanje zvučne slike. Uz njega je uvijek dobro staviti i 'Advanced Limiter' koji spriječava neugodne kliktaje (clipping) loše kodiranih mp3-ca. Obratite pažnju da se promjene ne detektiraju trenutno nego je potrebno resetirati foobar.


Za kraj evo nekoliko pluginova koje nisam isprobavao, ali nekima bi mogli biti korisni
foo_audioscrobbler - šalje podatke o na Last.fm
foo_prettypop - popup prozorčić koji iskače kad se promijeni pjesma

foo_removeplayed - miče odsvirane pjesme iz playliste
scrobblecharts - stvara playliste na temelju last.fm top ljestvica

Što se tiče ostalih pluginova možete ih naći na sljedećim mjestima:
Foobar components @ wikipedia
Components @ FooBlog
3rd party plugins @ hydrogenaudio

Ukoliko naletite na probleme sa nekim od plugina najpametnije je pročitati discussion thread o tom pluginu na hydrogen audio forumu jer postoji velika vjerojatnost da nista jedini.



Evo svih plugina koje sam koristio pišući ovaj tutorial:
http://rapidshare.de/files/39036609/components.rar.html






Što se tiče sastavljanja vlastitih setupa od nule time se nisam bavio jer postoji sasvim dovoljan broj gotovih setupa koji mi estetski i funkcionalno u potpunosti odgovaraju. Ako imate nekih želja ići u tom pravcu evo nekoliko korisnih linkova:

http://brother-john.net/tagz/index.html
http://eolindel.free.fr/foobar0.9/index.php
http://wiki.hydrogenaudio.org/index....tle=Foobar2000

Zadnje izmijenjeno od: morph. 07.04.2008. u 06:32.
morph je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 12:25   #5
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Svaka čast Morph!

Baš mi je to trebalo pošto sam krenuo u modifikaciju svog Foobara preko Crnovog stickya, i pola toga nije radilo kak spada, jer je već dosta toga zastarilo kako si i sam to već napomenuo.

Nadam se da će ovo biti prava stvar, bacam se na posao.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 14:38   #6
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
evo moj setup:
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 17:29   #7
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Šta još uvijek ovo nije sticky?? Fenomenalno morph, svaka čast!
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 17:31   #8
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
@morph - svaka čast, izvrsno odrađeno
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 17:32   #9
McG
-------