Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2017., 10:52   #7441
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Izgleda da bi nekad skoro i HT mogao krenuti sa FTTB-om i FTTDP-om.
Jučer je u javnu raspravu HAKOM pustio izmjenu standardne ponude hrvatskog telekoma za uslugu izdvojenog pristupa lokalnoj petlji gdje u dokument dodaju pojmove FTTB i FTTDP i njihova ograničenja tj. objašnjen je razlog zašto kod tih koncepata se ne mogu koristiti usluge izdvojenog pristupa. Što znaći welcome back HT monopol i bijela zona...

Evo i objašnjenje što je to FTTDP
Citiraj:
FTTDP čvor: lokacija na kojoj je instalirana aktivna oprema HT-a – najčešće izvodni stup, izvodni stupić ili zdenac, gdje se nalazi koncentracija bakrenih privoda prema privatnim kućama ili manjim zgradama, odnosno lokacija u kojoj počinje razvodni dio mreže. Razvodni dio mreže predstavlja zavisni dio u situaciji kada je istovremeno povezan i putem postojećeg primarnog bakrenog kabela s lokacijom drugog čvora.“
Citiraj:
Prijedlozi izmjena Standardne ponude s ciljem uvođenja FTTB/FTTDP tehnologije u mrežu HT-a temelje se na korištenju VDSL2 tehnologije uz maksimalno poštivanje spektralne kompatibilnosti u mreži. Prije samog uvođenja FTTB/FTTDP tehnologije u mrežu HT-a, HT je pokrenuo pilot projekt na ograničenom broju korisnika radi ispitivanja FTTB/FTTDP tehnologije na tržištu. Predloženim izmjenama stvaraju se uvjeti za investicije u FTTB/FTTDP tehnološko rješenje te se potiču investicije u NGA infrastrukturu.

Zadnje izmijenjeno od: Froxie24. 06.04.2017. u 11:07.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 16:04   #7442
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
https://www.hrvatskitelekom.hr/Resou...d=8614&rType=2

https://www.hrvatskitelekom.hr/Resou...d=9219&rType=2

Citiraj:
Testno tehničko rješenje je FTTDP, što predstavlja skraćenicu od eng. fibre-to-the-distribution-point ili optika do zadnjeg
(bakrenog) izvoda. Navedeno tehničko rješenje je hibridno rješenje iz portfelja pristupnih mreža nove generacije (NGA
mreže), u kojem se kao pristupna mreža koristi svjetlovodna mreža do zadnjeg bakrenog izvoda a tek u zadnjem
segmentu pristupa koristi se bakrena mreža i to distributivni dio bakrene mreže od zadnjeg izvoda do korisnika do
maksimalno 300m
Citiraj:
Testno tehničko rješenje dostupno je ograničenom broju privatnih korisnika HT-a na području Šibensko-kninske
županije

Testno tehničko rješenje bit će realizirano na način da se osigura povratno napajanje HT-ovog DSLAM uređaja putem
korisničke parice distributivnog dijela bakrene mreže s obračunskog mjernog mjesta krajnjeg korisnika za električnu
energiju (dalje u tekstu: Povratno napajanje) te će HT u tu svrhu krajnjem korisniku dostaviti i instalirati potrebni uređaj
(dalje u tekstu: Napajačka kutija).

Inicijalno uključenje Ultra MAX paketa putem Testnih tehničkih rješenja moguće je isključivo na osnovnu brzinu 35- 50 Mbit/s / 5-
10 Mbit/s (uključena u paket), nakon čega je moguće zatražiti povećanje brzine pristupa Internetu putem dodatne Turbo
100 opcije. Mogućnost korištenja Turbo 100 opcije ovisi o tehničkim mogućnostima na lokaciji konkretnog krajnjeg
korisnika. Opcije Turbo+ 200 i Turbo++ 500 nisu dostupne na Testnom tehničkom rješenju.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 23:33   #7443
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Znaci, DSLAM ce napajati krajnji korisnici? Koliko uopce moze to cudo povuci kWh?
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 02:07   #7444
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Uf.. meni bi to sjelo ko budali samar. Ja sam prvi sa izvoda, imam mozda 15m zice od njega do tavana sa regletom.

Problem je sto je izvod ~1300m od centrale pa ni VDSL nije neka sreca sada no ako ce oni optiku do izvoda progurati, beck to t-mulj.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 05:45   #7445
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Znači oni u postojeće POTS razvodne kutije po banderama stave nekakav mini-DSLAM koji se napaja po bakrenoj žici od korisnika?
Pa kolko može ta žičica propustit ampera prije nego se počne topiti?
Vrlo interesantno. Nice find Froxie.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 06:51   #7446
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Inace reverse power feeding(rpf) je kolko znam zmisljen za gfast i "micronodove" ali moze ic i vdsl2. Primjer ima nokia https://youtu.be/6IsuDokGSkY
U zgradama pak koristit rpf na fttb dpu... nevidim neki smisao kad se tamo moze puno lakse instalirat el ormar ili spojit fttb na vec postojeci.
https://www.microsemi.com/product-di...rse-power-feed
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 15:53   #7447
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Znači oni u postojeće POTS razvodne kutije po banderama stave nekakav mini-DSLAM koji se napaja po bakrenoj žici od korisnika?
Pa kolko može ta žičica propustit ampera prije nego se počne topiti?
Vrlo interesantno. Nice find Froxie.
Tko zna možda imaju neku soluciju s obzirom na to da kuće kojima idu telefonski kablovi preko stupova ujedno idu i HEP-ovi električni. Možda u dogovoru sa HEP-om to napajanje dslamova spoje odmah na izvod električnog kabla na stupu koji napaja istog korisnika. Ne bi bilo nemoguće za izvesti.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 16:52   #7448
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Tko zna možda imaju neku soluciju s obzirom na to da kuće kojima idu telefonski kablovi preko stupova ujedno idu i HEP-ovi električni. Možda u dogovoru sa HEP-om to napajanje dslamova spoje odmah na izvod električnog kabla na stupu koji napaja istog korisnika. Ne bi bilo nemoguće za izvesti.
Mislim da teže upravo suprotnom: izbaciti HEP iz jednađbe.
Barem sudeći po onim linkovima koje je viper postao.
Nego, kakve su to "bijele zone" koje spominješ i kakve veze imaju s ovim čudom tehnike koje nam Tcom misli uvaliti?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 17:41   #7449
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Mislim da teže upravo suprotnom: izbaciti HEP iz jednađbe.
Barem sudeći po onim linkovima koje je viper postao.
Nego, kakve su to "bijele zone" koje spominješ i kakve veze imaju s ovim čudom tehnike koje nam Tcom misli uvaliti?
Pa bijele zone (usluge izdvojenog pristupa lokalnoj petlji) su tamo gdje HT nudi veleprodajne usluge ostalim operatorima preko njihove infrastrukture. HT ima u domeni komplet infrastrukturu do korisnika a operater samo pristupni modem. A u predloženoj izmjeni u dokumentu piše citiram:

Citiraj:
„FTTB koncept, kao hibridno rješenje, ne omogućava pružanje usluge izdvojenog pristupa lokalnoj petlji/potpetlji niti uslugu kolokacije iz razloga što se u okviru FTTB koncepta koristi samo bakrena kućna instalacija koja nije u vlasništvu HT-a, a ista ne čini dio lokalne petlje/potpetlje HT-a kako su ti pojmovi definirani u ovoj Standardnoj ponudi.
FTTDP koncept, kao hibridno rješenje, ne omogućava pružanje usluge izdvojenog pristupa lokalnoj petlji/potpetlji niti uslugu kolokacije iz razloga što se FTTDP pristupni uređaj postavlja na lokaciji bakrenog izvoda (na izvodnom stupu, izvodnom stupiću ili zdencu), odakle se do krajnjeg korisnika koristi samo privodni kabel do objekta (privatne kuće ili manje zgrade).
Tako da korisnici koji budu htjeli ostvariti veće brzine će se morati ili prebaciti na HT ili prijeći u bijelu zonu ali samo u slučaju ako ni jedan drugi operater ne izgradi isti tip infrastrukture koji omogućava veće brzine.

No i tu opet HT ima svoje mušice jer sam naišao na dio teksta u dokumentu citiram:

Citiraj:
Ne preporuča se postavljanje više od jednog FTTB/FTTDP čvora na istoj lokaciji kako bi se omogućilo naknadno uključenje vektoring funkcionalnosti na FTTB/FTTDP čvoru.
Što u prijevodu znači ako HT izgradi nemojte graditi isto i vi jer ćete usrati mogućnost za vectoring.

A ako HT bude koristio u startu vectoring postoji mogućnost da će HAKOM odrediti drugim operaterima zabranu izgradnje slične infrastrukture na već izgrađenoj od strane HT-a upravo da ne bi prouzročili smetnju HT-u...

Ukratko iz svega toga vidimo da je HT uzeo maha u izgradnji NGA infrastrukture prvo FTTC a u skoroj budučnosti i FTTB/FTTDP i polako će opet zauzeti veći dio korisnika preko svoje infrastrukture dok ostali operateri ne ulažući u svoju infrastrukturu gube polako bitku, a korisnicima će sve više biti važno imati veće pristupne brzine.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2017., 19:02   #7450
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Zna li itko koliko brzo HT prebaci korisnika sa duo na trio paket uz produljenje, znaci dostava uređaja i aktivacija samog paketa od dana dogovora?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 00:03   #7451
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Zna li itko koliko brzo HT prebaci korisnika sa duo na trio paket uz produljenje, znaci dostava uređaja i aktivacija samog paketa od dana dogovora?
Kroz 15ak min od kreiranja zahtjeva sustav uključuje maxtv, najviše ubiti traje dostava samog prijemnika. On se salje odmah isti ili idući dan pa dok stigne.
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 01:13   #7452
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Mislim da teže upravo suprotnom: izbaciti HEP iz jednađbe.
Barem sudeći po onim linkovima koje je viper postao.
Nego, kakve su to "bijele zone" koje spominješ i kakve veze imaju s ovim čudom tehnike koje nam Tcom misli uvaliti?
Evo nokia ima malo detaljnije objasnjeno pa koga zanima nek pogleda ovo na linku

https://insight.nokia.com/power-peop...-power-feeding
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 06:08   #7453
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor viper Pregled postova
Evo nokia ima malo detaljnije objasnjeno pa koga zanima nek pogleda ovo na linku

https://insight.nokia.com/power-peop...-power-feeding
Evo i hardvera
http://www.comtrend.com/cee/links/235$product.htm
http://www.netcommwireless.com/what-...on-point-fttdp
evo tu jedan čovo drži u ruci to čudo tehnike:
http://www.nbnco.com.au/blog/the-nbn...n-network.html

Znači 16 portova, točno kolko otprilike jedan POTS ormarić na banderi opslužuje otprilike korisnika.

BTW, re: G.fast, nije Tcom mačji kašalj
http://www.zdnet.com/article/g-fast-...-by-2021-ovum/

Zadnje izmijenjeno od: kopija. 08.04.2017. u 06:23.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 08:42   #7454
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Da al to sto je gfast ne znaci da ce se sve lokacije napajat strujom korisnika.
Trenutno je max 24 porta a u proizvodnji je i sustav od 96portova ( 4x24port) al to nece kacit na bandere.
Za tcom(i sestr. firme) vec se duze zna da imaju alfa test. Ceka se masovnija proizvodnja opreme jer neke firme malo zaostaju, tipa zyxel, oni uopce nemaju nista za veci test jos. I naravno tu jos dolazi 212 MHz cipovlje jer trenutno se svi baziraju na 106MHz. Pa su vjerovatno neki telekomi i zbog toga malo usporili s testiranjima.
Neki proizvodjaci vec stanacju na tisuce komada opreme ali to je sve rezervirano za velike igrace, Uk /us.
Swiscom je imao test 4 godine i tek su prosle godine gfast pustili komercionalno.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 17:22   #7455
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor viper Pregled postova
Da al to sto je gfast ne znaci da ce se sve lokacije napajat strujom korisnika.
Pa nisam to napisao, samo sam linkao članak i tablicu o testovima G.fasta širom svijeta.

Mislim da je G.fast test HT-ov PR za uljepšavanje godišnjih financijskih izvještaja i smirivanje dioničara koje strepe od VIPnetovog gigabitnog kabela.
Samo jake firme u zemljama di je ROI visok si mogu priuštit skupocjeni G.fast HW.
No ovaj FTTDP mi se čini moguć već danas, hardware je tu i jeftin je, regulator dao blagoslov, whats not to like?
Čekaju se slikice s terena!
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 22:09   #7456
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Kod mene ovako izgleda izvod.



Kako bi onda to cudo trebalo instalirati ? Gdje ?

Doduse u tavanu imam regletu jos ali koliko sam prebrojao nema vise od 10-tak parica...



E sad moja parica ide direktno iz kabla, nema veze sa regletom.

Izvod->regleta cca 15m ima zracni kabl.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 22:16   #7457
Conroe
Power Abuser
Moj komp
 
Conroe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 388
sredio kod svojih paket za 265kn, da bi danas zvali hoćete li optiku za 219kn, vele da im je tako jednostavnije i jeftinije održavat mrežu...i još ponudio max sport plus za 15kn...reku može..
Conroe je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 08:57   #7458
tomifish2002
Honda Prelude 2.0i driver
 
tomifish2002's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb Dubrava
Postovi: 1,128


može li mi netko reć kako je ovo moguće ? tako mali noise margin ? inače imam oko 35 sad je preko 40 , u čemu je caka ?
__________________

tomifish2002 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 11:16   #7459
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Što veći signal to noise margin, to bolje. Valjda se neki kabel negdi pokvario ili će nešto u centrali uskoro riknuti.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 12:48   #7460
donatello
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 110
Ima li negdje karta pokrivenosti gdje je dostupna tcomova optika?
donatello je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 12:58   #7461
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 20:35   #7462
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor tomifish2002 Pregled postova


može li mi netko reć kako je ovo moguće ? tako mali noise margin ? inače imam oko 35 sad je preko 40 , u čemu je caka ?
Ista stvar mi se dva puta desila na ZTE routeru. Spoji se iz nekog razloga na veću brzinu od nazivno moguće (što ti se lijepo vidi i na slici) i onda posljedično SNR margina padne. Kada mi se to desilo, max tv mi je znao "pucat" odnosno vidjeli su se problemi zbog male margine.
Rješenje - restart routera da se ponovno spoji na normalnu brzinu
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:16   #7463
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Je li zna itko išta još o ovim navodno nadolazećim novim HT fiksnim paketima? Pitao sam kolegu koji radi u HT-u i nema pojma o ikakvim novim paketima..
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 10:48   #7464
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Je li zna itko išta još o ovim navodno nadolazećim novim HT fiksnim paketima? Pitao sam kolegu koji radi u HT-u i nema pojma o ikakvim novim paketima..
netko je napisao da budu išli 20-og
a možda su se predomislili, il ih je hakom blokirao opet
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 11:50   #7465
Spikeman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bi volio znat?
Postovi: 1,107
ja se nadam da ce paketi ipak doc, jer samo radi toga jos nisam potpisao novi ugovor
Spikeman je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2017., 00:36   #7466
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Ne znam otkuda uopće informacije o novim paketima na fiksnim uslugama, službeno nema još ništa. Dosta je ovih dana problema sa maxtv2go, čak su ga povukli iz prodaje vidim, možda kad se to riješe objave
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 19:41   #7467
Papcina
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 39
BOk ljudi, da pitam i ovdje jer sam vec isfrustriran sa svime...
kalvarija kreće od lani kad sam bio na Optimi još, nakon niza dobrih godina suradnje prelaskom na digitalnu tehnologiju i objedinjenjem voipa umjesto tadasnje analogne linije pocinju problemi s vezom i internetom, pa sam u medjuvremenu bio dva mjeseca bez interneta/telefona bla bla bla, od 1.3.2017 presao na Tcom, sve je sredjeno sa dotadasnjim kvarom na zici ali sam pop**dio kad sam vidio da postoji samo user level na ruterima koje daju i uopce nemam pristup VoIP dijelu u samom ruteru... pozivima u korisnicku sluzbu receno mi je da oni nemogu to otkljucat i da je svaki modem poseban i da sve ide preko centrale...
modem je siemens sx 763, moje vlasništvo, od tcoma mi je dodijeljen thomson ali njega ne koristim (isto je sve blokirano)
sve sto bih htio da imam fiksnu tel liniju ukopcanu kao i do sada u Phone1 utor, a u Phone2 da imam mogucnost dodavanja drugog VoIP providera...

jel postoji ikakva mogucnost da je vec netko od vas uspio da mu ISP otkljuca adsl ruter/modem? razmišljam i o prigovoru HAKOMu ili nekoj drugoj instituciji...
da li postoji neki drugi ISP koji ima "otkljucan" router/modem? Znam da Optima i Tcom imaju zakljucano, sto je sa drugima?

Hvala
lp
Papcina je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 20:38   #7468
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Citiraj:
Autor Papcina Pregled postova
modem je siemens sx 763, moje vlasništvo, od tcoma mi je dodijeljen thomson ali njega ne koristim (isto je sve blokirano)
sve sto bih htio da imam fiksnu tel liniju ukopcanu kao i do sada u Phone1 utor, a u Phone2 da imam mogucnost dodavanja drugog VoIP providera...
Za ovo ce ti trebat posebna kemija, jer svi T-Com Firmware-i na svim njihovim routerima podrzavaju samo jednog VoIP klijenta, i to na njihovom IMS-u. Nemoguce je na njihovom FW-u konfigurirat dodatnog VoIP provajdera.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 21:00   #7469
damir1
Ancient
Moj komp
 
damir1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Đakovo-097 7881186
Postovi: 867
administrator ovlasti
!tc0Mht ispred passa ---znaći !tc0Mhtxxxxxxxxxxxx
__________________



Asus Z97-A-i5 4690K-xfx 470 -Kingston DDR3 1866 SDRAM 2x4GB -dvd ladice-asus 450W-sve to u chenbro gaming bomb, jedinici + Dell U2412HM



damir1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 23:54   #7470
ilje
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: SB
Postovi: 114
sta se desava sa t coma evo ima vise od pola sata sporo mi ucitava vecinu sajtova streamovi ne idu nikako steka ko ludo
ilje je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na