Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2009., 00:04   #1
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Front panel audio problem

E ovako, imam problem sa spajanjem front audia na ploču s obzirom da su oznake u najmanju ruku različite...

Ovo su oznake na ploči

Na kablovima imam ove oznake: GND, GND, MIC IN, MIC bias, SPKOUT R, SPKOUT L (ova dva su dupla jumpera).

E sad kako to uparit da mi rade sluške i mic na prednjoj strani. Za sada sam rješio tako da sam ih ukopčao u zvučnu sa zadnje strane...

P.S. Ovu temu sam otvorio i pod hardwerski problemi, ali tamo ne dobivam odgovor. Nadam se da ovdje ima nekih koji ne posjećuju onu skupinu, a mogu mi pomoći...
simba je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 02:39   #2
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Slucajno naletih...
Imam i ja probleme, samo sto na mojim kablovima ne pise koji je sto.
Maticna ti je HD Audio, a kablovi AC'97.

Moram ic van kuce na tren se s nekim nac pa ti odgovorim kroz 20ak min.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2009., 02:45   #3
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Evo ti koristan link:
http://www.intel.com/support/motherb.../cs-015851.htm
ja bi gnd spojio na GND, MIC IN na Mic_L, SPKOUT R na Line Out R, a SPKOUT L na Line Out L.

Moj konektor je 'citav', odnosno, nema jedan po jedan pin, i nista nije oznaceno tako da je to 'snadji se druze'.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 10:49   #4
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Evo rješio sam nekako...

Spojio sam GND na GND (pin 2), Mic in na Mic L (pin 1), Mic bias na Presence signal (pin 4), SPKOUT R na pinove 5-6, SPKOUT L na pinove 9-10 (ta dva štekera su mi 2 u 1). I u driverima treba označit AC97 front panel audio support, al radi i bez toga. Razlika je samo što se vidi da su uštekani...

Ne znam samo jel postoji neka fora kako to spojit da komp automatski detektira kad uštekam slušalice i mic s prednje strane...

Zadnje izmijenjeno od: simba. 13.07.2009. u 12:26.
simba je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 14:40   #5
TROOPER007
Propali User
Moj komp
 
TROOPER007's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 221
isti problem je i kod mene cini se cak da su i oznake iste.Budem pokusal pa javim.

EDIT:Mikrofon radi ali slusalice djelomicno.Rade samo kad su ustekane do pola zadnji dio je vani i rade tada a kada ih do kraja ustekam nista.Spojio sam isto kao i simba ali ja imam jos dva prikljucka koja ne vidim di bih mogao ustekati.Imam GND, Mic VCC, Mic in, Line L, line R.To sam sve spojio.Ostala su mi dva na kojima piše EAR L i EAR R.Vjerujem da kad bi to jos spojio da bi proradilo do kraja.

ovako je opisano u instrukcijama



spojeno:

GND na 2
MIC in na 1
Mic VCC na 3
Line R na 5
i
Line L na 9

to je to sta pise a sad ova dva vise neznam kamo bi spojio.
Prijedlozi?

Zadnje izmijenjeno od: TROOPER007. 13.07.2009. u 15:45.
TROOPER007 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 17:25   #6
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Ja ko ja morao mrdat. Jedva sam spojio da opet radi. I nije mi radilo po sistemu kako sam prvo spojio nego kako je Computer_modder dao link. Spojio sam po onoj drugoj slici i konačno proradilo.
simba je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 18:13   #7
TROOPER007
Propali User
Moj komp
 
TROOPER007's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 221
da izgleda da je kod mene malo drugacije.

trazio sam malo po netu i svi imaju slican problem umjesto 5 imaju 7 zica koje su spojene na nacin kako je opisano u manual-u ali ne radi.Jel moguce da se mora nesto u biosu promjeniti?Ima tko isti problem?

maticna je GIGABYTE GA-N650SLI-DS4

Zadnje izmijenjeno od: TROOPER007. 13.07.2009. u 18:59.
TROOPER007 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 19:31   #8
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Ma u 3pm! Sad mi radi i mic i slušalice, ali kad pustim neku glazbu mic mi reagira na to, u biti pokazuje da reagira čak i ako je isključen. Negdje je kratki spoj, a ne znam gdje! Kako mutavi sklopovi!

Sad mi više ne radi dobro ni kad je sve uključeno sa stražnje strane. Kad slušam glazbu mogu ju odmah i snimat. Sve je poludilo!

Zadnje izmijenjeno od: simba. 13.07.2009. u 19:48.
simba je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 20:04   #9
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
@simba: cupaj van Mic_bias prije nego stro bude bijelog dima! PIN 4 NE SPAJATI. Nema potrebe spajati, sve radi i bez toga.

Takodjer, probaj GND zamijeniti (uzmi drugu GND zicu).

I SPKOUTL i SPKOUTR probaj staviti obrnuto (ili ako imas manual od kucista pa kako tamo pise tako da dva pina spoji). Ako i dalje nebude radilo, onaj pin na SPKOUTL koji je na pinu 5 spoji, pin 6 ostavi prazan. Tad bi trebalo raditi, ako ni tad ne radi, spoji samo pinove 2 (GND), 5 (spk out L) i 9 (spk out R). A mic bi trebao se spojiti samo na MIC L, a mic bias nikamo ne spajati.

Ja bih se s time igrao, ali je problem sto je moj konektor citavi 10-pin, a i ne pise mi koji je pin koji pa moram nadadjati i snalaziti se kako znam...
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2009., 20:08   #10
TROOPER007
Propali User
Moj komp
 
TROOPER007's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 221
evo meni proradilo sve zamijenio sam EAR i line out i sve radi super.
TROOPER007 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2009., 20:13   #11
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Radi mi sad nakon što sam ponovo instalirao drivere.

Zašto ne spajati mic bias? Hoće radit i bez toga? Nebih rekao da bi moglo bit bijelog dima zbog toga, ipak to daje samo napajanje mikrofonu, znači mogao bi samo on riknuti... A što se tiče GND-a jel smeta ako su oba spojena?

Edit:
Ako ne spojim MIC BIAS, onda mi mikrafon radi samo na jedan zvučnik...

Zadnje izmijenjeno od: simba. 13.07.2009. u 22:13.
simba je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 01:44   #12
TROOPER007
Propali User
Moj komp
 
TROOPER007's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 221
i mic power i mic bias moraju biti spojeni ali oni se spajaju najcesce na 2 i 3 4 se nikad ne spaja!
TROOPER007 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 02:44   #13
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Iscupaj Mic_bias i ako ne radi, promjeni GND kabel na drugi.
Mic_bias se u principu NE SPAJA za HD audio, vec samo za AC'97. Mic_bias je nepotreban.
Rekao si da ne radi jedan kanal kad mikrofon imas ako nije mic_bias spojen? Kratkospoji pinove 1 i 3 (audio L i audio R za mic).

Pinovi 6 i 10 kontroliraju kad je spojen konektor u 3.5 mm uticnicu.
Tocnije: kad se spoji konektor, u samom konektoru se dvije zice spoje, ili odspoje. Nisam siguran sad... Taj signal ide na pinove 6 i 10. GND je masa za zvuk i mikrofon. Pin 5 i 9 su audio izlazi (ljevi i desni), a pinovi 1 i 3 mikrofon ulazi. Mikrofon ima 2 zice, jedna ide na MIC_L, druga na GND. Po zelji kratkospojiti pinove 1 i 3 da mic radi na oba zvucnika a ne samo lijevi.

Idem ja sad u proboj, istekat cu sve osim 5 i 9 pa vidjet... Samo moram zapisat koja je koja boja jer imam jedan konektor s 10 pinova, a ne 3×2 i 2×1 konektor (li 2×3, nisam siguran).
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 03:28   #14
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
http://www.asrock.com/support/faq.asp?c=Audio

Pici MIC_Bias na PIN 3 prije nego sto bude bijelog dima. Pin 4 ce se u buducnosti ukloniti.

Nego, iako imam CD, ljen sam otvarati kutiju, pa sam skinuo s neta realtek driver (iako nije bilo zutih usklicnika u device manager) i sve je radilo, trebalo je samo u programu od realteka staviti 'disable auto detection front jack' ili sl.
Idem sad u BIOS podesiti na Auto, kako je i bilo pa vidjet oce li raditi. Nepotrebno sam otvorio kuciste 3 puta zbog tog i sad maknuo 2 kartice da dodjem do audio porta.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2009., 10:57   #15
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
U driverima mi i piše da je front panel AC97.
A što se tiče spajanja audio porta vjerujem ti. Prava zajebancija. Baš su našli mjesto na gdje će ga stavit...
simba je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 22:35   #16
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
Evo i mene sa problemom front audio konektora. Ploča Gigabyte, kućište Coolermaster Centurion 5. U manualu MB lijepo objašnjeno kako se spaja HD audio, a kako AC97. Međutim problem je što Centurion 5 "HeatMaster"(unutra su par stupnjeva veće temperature nego na starom žutom kućištu koji je imao samo 92 mm ispuh) ima konektora viška. Baš konektora, a ne žice jer sa svakog L-Out i R-Out konektora ide po jedna žica sa istim oznakamana kraju- L-Out i R-Out. Dakle nisu zasebne 4 žice već dvije sa po 2 identična konektora svaka. Da njih nema sve bi štimalo jer AC97 na MB ima upravo 5 pinova koji odgovaraju žicama sa kućišta(L-Out, R-Out, Ground, Mic-In, Mic-Power). E sad strah me spajati zbog bijelog dima koji se javi u u najbanalnijim situacijama. Ako neko ima ovakav slučaj molim pomoć
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2009., 09:17   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Bijelog dima neće biti i zato spoji tih 5 žica kako si mislio.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2009., 14:10   #18
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
Spojio, radi, hvala.
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 02:30   #19
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Ok da malo bumpam temu jer imam problem.
Znaci imam kabel od front audio panela koji ima HD i AC97 konektore na sebi, spojio sam AC97 konektor i nije bilo dobro... sad mi preostaje HD, ali jednostavno se bojim da ne bude sranja :P
U manualu od maticne pise "The front panel audio header supports Intel High Definition audio (HD) and AC'97 audio." pa mi nije vise nista jasno ako pretpostavimo da su zice na konektorima dobro rasporedene.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 09:22   #20
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
HD audio ima više konektora od AC97. Ukoliko spojiš konektora od AC97, imati ćeš AC97 zvuk. Ako spojiš HD konektore, imati ćeš HD zvuk. Kontaš?
Ne možeš ništa shebati ni da hoćeš. Gb ima u svojim manualima prilično jasno označeno koji pin audio konektora na ploči čemu služi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 11:30   #21
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
A cuj znam da ne mogu ako je sve dobro spojeno na konektoru, samo jucer dok sam spojio AC97 nije bilo...
Bilo je ovako, odmah cim sam spojio kabel od napajanja i buduci da imam Tagan 420W i-Xeye on ima ledice na ventovima (koji se nisu vrtili) one su pocele svijetliti tj treperiti i svi ostali ventovi u kucistu su se zavrtjeli, cim sam maknuo taj kabel od front panela sve je bilo dobro.
Morat cu onda danas kad stignem malo to detaljnije pogledati jer je vec jucer bilo kasno pa mi je bilo bitno samo da komp radi.

Zadnje izmijenjeno od: veve. 03.03.2010. u 11:44.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 12:13   #22
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Možda glupo pitanje, ali vidim da imaš ATI-cu. Pri instaliranju drivera, ATI-ce imaju tendenciju da njihov 'ATI HD audio' postane primarni izvor zvuka umjesto postojećeg Realteka na ploči. Vidi malo u postavkama zvuka da li je Realtek glavni.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 12:30   #23
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Možda glupo pitanje, ali vidim da imaš ATI-cu. Pri instaliranju drivera, ATI-ce imaju tendenciju da njihov 'ATI HD audio' postane primarni izvor zvuka umjesto postojećeg Realteka na ploči. Vidi malo u postavkama zvuka da li je Realtek glavni.
Znam, ali vec sam ja davno to promijenio da je Realtek po defaultu
veve je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 14:10   #24
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Jesi u biosu stavio hd audio na on??
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2010., 15:30   #25
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Jesi u driverima od zvučne isključio da ti javlja kad uštekaš nešto u front panel?

Evo link sa slikom
simba je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 00:25   #26
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
ustekaj ovaj hd konektor i nemas frke, nemozes ga krivo stavit.

@simba
to nema nikakve veze s njegovim problemom.
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 00:47   #27
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Citiraj:
Autor mujica¸ Pregled postova
ustekaj ovaj hd konektor i nemas frke, nemozes ga krivo stavit.

@simba
to nema nikakve veze s njegovim problemom.
Ok probat cu sutra ujutro, nadam se da nece biti bijelog dima

Tesko da je do winsa i drivera ako ga nisam ni upalio nego sam samo spojio kabel za napajanje pa je vec bilo problema.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 06:51   #28
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Da ti nije problem u kratkom spoju ploče i kućišta pa zato imaš problema s napajanjem?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 10:19   #29
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
Ok da malo bumpam temu jer imam problem.
Znaci imam kabel od front audio panela koji ima HD i AC97 konektore na sebi, spojio sam AC97 konektor i nije bilo dobro...
Citiraj:
Autor mujica¸ Pregled postova
@simba
to nema nikakve veze s njegovim problemom.
Mislio sam da ima kad kaže da spajanje nije bilo dobro. Valjda da nije imao zvuka. A neće ga imati ako ne isključi tu detekciju. Naravno to vrijedi za AC97 (bar mislim).
simba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na