Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2018., 20:06   #31
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
nit jedno
https://www.emmezeta.hr/multimedija/...tamska-antena/

ovo kupiš ..
napajanje. pojačalo i vozi miki
eventualno 2 antene, ako si u takvom kraju da imas vise toga za lovit
I nikako pod krov.. i dalje mora bit vani, ako ne želiš probleme
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 20:19   #32
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
nit jedno
https://www.emmezeta.hr/multimedija/...tamska-antena/

ovo kupiš ..
napajanje. pojačalo i vozi miki
eventualno 2 antene, ako si u takvom kraju da imas vise toga za lovit
I nikako pod krov.. i dalje mora bit vani, ako ne želiš probleme
nesto renoviram i sredjujem jedan stan, a treba mi 7 izlaza za antenu, antena bi isla na krov, sa direktnim pogledom na odasiljac, odnosno, jedna kuca smeta, al mislim da nije strasno, jel mogu stavit dvi obicne riblje kosti i na svaku antenu razdjelnik 1 na 4, odnosno 1 na 3, oce to radit bez pojacala, s tim da sad radi bez pojacala na 3 izlaza jedna antena
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 20:25   #33
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
a šta fali pojačalu ?
svaki spliter ima svoje gušenje
čim veči .. tim veče gušenje
ili da razdjelis na 1 antena 4 way spliter i pokaš .. x2
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 20:37   #34
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
a šta fali pojačalu ?
svaki spliter ima svoje gušenje
čim veči .. tim veče gušenje
ili da razdjelis na 1 antena 4 way spliter i pokaš .. x2
Svašta fali pojačalu, koliko pojačava korisni signal toliko pojačava i raznorazne smetnje npr. od raznoraznih električnih i elektronskih uređaja pogotovo kineskih.
Ako se već ide na pojačalo onda treba kupiti pojačalo sa što manjim šumnim brojem a što je manji šumni broj to je potrebno više krznašica.
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 09:42   #35
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ta antena ne odgovara iako može raditi, dovoljno je antena za uhf koja je manja a pokriva sve kanale koje primaš.Duplo bolju dobit(dBi) imaju Yagi naprema LPDA i normalno uži kut prijema.
Pošto se dobit kreće oko 7dBi znači da pokriva prijemni kut od preko 60' pa netrebaju dvije ako su odašiljači u smjeru tog kuta prijema. Radi gušenja kao što i kažu na spliteru bilo bi dobro uzeti pojačalo koje montiraš što bliže anteni ( na isti stup) i ima splitera sa 8 izlaza. Gledaj da spliter montiraš negdje (npr potkrovlje) gdje ima struje jer se tu treba spojiti i napajanje za pojačalo.
Šumni broj i veliko pojačanje (>20dB) kod pojačala se zanemari ako je odašiljač blizu i imaš vidljivost prema njemu.

ps: Ima kupit uhf yagi sa ugrađenim pojačalom koje ima filter protiv smetnji od mobilnih odašiljača (Vip Tele2 itd.)

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 22.02.2018. u 09:58.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2018., 22:39   #36
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Imam jedan nezahvalan problem s vanjskom antenom. Riblja kost mi mora bit pozicionirana u određenom smjeru no prepreku mi radi zid te nedostaje 20° za pozicioniranje željenog smjera. Mislim da je to najduži i najveći model riblje kosti...ali palo mi je napamet da uzmem onu "mini" model pa me zanima dal je dovoljno jaka da uhvati signal ? Konkretno LOG mini UHF 7.5dB...klik
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2018., 23:09   #37
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Zašto nebi mogla, pa te LPDA imaju maksimalno 8dBi bila ona 2m ili pola metra duga.
Kod LPDA za UHF najduži elemenat je upola kraći nego kod VHF/UHF a VHF se u HR i ne koristi za TV.
Ukoliko je odašiljač daleko možda zatreba antena veće dobiti (dBi) pa pogledaj UHF yagi po trgovinama.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 08:09   #38
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Bio bih zahvalan kad bi mi dao pokoju sliku da vidim kakve je konstrukcije ta yagi antena...odmah bi znao da li će odgovarati za rotaciju smjera.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 08:32   #39
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Evo par sličica .. ova prva je ta što sam predložio a dobit (dBi) joj se povećava sa brojem elemenata na njenom nosaču. (Triplex yagi vrste su samo problem sa otporom na vjetar , glomazne a pojačanje gotovo isto kao konstrukcija sa jednim nosaćem elemenata).

https://ibb.co/mAwvxo
https://ibb.co/jqGHA8
https://ibb.co/bPH2co
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 13:01   #40
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Riblja kost mi mora bit pozicionirana u određenom smjeru no prepreku mi radi zid te nedostaje 20° za pozicioniranje željenog smjera.
Vrlo nejasna situacija. Zasto nisi slikao ? Kakav zid ? Zgrada, kuca ?

Koliko sam ja to sebi predocio ti antenu ne mozes okrenuti ljevo ili desno radi nekakvog zida tj. fali ti kut od 20 stupnjeva da antena gleda u zeljeni smjer i naravno u taj zid ?

Dakle kakav je zid u pitanju jer ako je to primjerice zgradurina onda i da skratis antenu tj. zamjenis sa kracom vrlo je upitno da bi dobio ista bolje kroz zid nego pokraj zida.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 18:22   #41
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Vrlo nejasna situacija. Zasto nisi slikao ? Kakav zid ? Zgrada, kuca ?

Koliko sam ja to sebi predocio ti antenu ne mozes okrenuti ljevo ili desno radi nekakvog zida tj. fali ti kut od 20 stupnjeva da antena gleda u zeljeni smjer i naravno u taj zid ?

Dakle kakav je zid u pitanju jer ako je to primjerice zgradurina onda i da skratis antenu tj. zamjenis sa kracom vrlo je upitno da bi dobio ista bolje kroz zid nego pokraj zida.
U pravu si da sam trebao poslikati,ali bilo mi malo nezgodno zbog bebača da ne otvaram prozore i naginjem za sliku mog problema. No potpuno si dobro shvatio za taj kut zakretanja antene,a još bolje potvrdio da je upitno dobiti bolji signal kroz zid. Evo mučio se danas dobrih 2 sata da bih dobio sljedeće:


MUX A (HRT1-HRT2-NOVA-RTL) jačina signala varira 71-85
MUX B (HRT3-HRT4-RTL2-DOMA) jačina signala varira 71-78
MUX D (KOCKICA-CMC-SPTV-SBTV-PLAVA TV) jačina signala varira 65-71 s tim da nebitna zadnja 3 kanala u zagradi imaju varijaciju signala 71-78

Svih tih 13 programa imam u boravku na tv koji je spojen na malu riblju kost...jačina signala svih programa 100% i ne varira nikad jer je usmjerena tip top i bez ikakvih prepreka.

A u ovoj spavaćoj sobi situacija je drugačija...sjeverna strana,puno vjetra,kiše,snijega zimi i loša pozicija za usmjeravanje. Nisam ništa dobio kad sam je usmjerio identično pravcu ove druge koji drži 100% jer očigledno zid smeta. Jedino što mi pada na pamet da spojim još jednu antenu pa napravim 2 smjera...jedan za mux A/B i drugi za mux D. Dobijem jačinu signala za mux A/B 93%,ali mux D pada u vodu i obratno. Jbg zid zid! Navjerojatnije on uzima svoj danak.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 18:49   #42
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor bixsy the king Pregled postova
Svih tih 13 programa imam u boravku na tv koji je spojen na malu riblju kost...jačina signala svih programa 100% i ne varira nikad jer je usmjerena tip top i bez ikakvih prepreka.

A u ovoj spavaćoj sobi situacija je drugačija...
I kaj sad imas zenu zmaja da ne smijes kablom iz dnevne do spavace ?

Potpuno nevezano za tvoj problem i situaciju to mi je inace najjace kada se jave papci da se rijesi kakav hw/mrezni/tv i slicni problem ali kuciste more bit u boji zida ili mora biti 5 routera u stanu/kuci jer zena ne voli zice.


Nema razloga da si kabl po podu uz lajsnu/zid ne dovedes do spavace sobe, makar i duzim putem gdje se manje vidi ako ce zena pizdit. Posto je ta antena za dnevnu dobro pozicionirana taman i da oslabi nesto signal u spavacoj uvjek mozes staviti dodatno pojacalo nakon dnevne ili gore na antenu kakvo, opcija ima mali milion ali signal ce biti dobar jer je u startu vec sad dobar.

Druga opcija je da probas majmunirati sa pojacalom na toj drugoj anteni ali upitno je sta i dali ces dobiti upotrebljiv signal koji nece "kockati" prilikom atmosferskih i drugih smetnji koje ce se povremeno javljati.

Ponekad se cak i jacina signala smanji jer odasiljac iz xy razloga 2-3 dana emitira sa manjom snagom nego uobicajeno, nije da je to remont lokalnog opskbljivaca vodom pa da daju obavijest kada se to desava... ali se desava.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 19:45   #43
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Ccc...vidim ja da je tebi kompliciranije jednostavnije. Kompletno novu sobu napravio...zidovi,laminat,namještaj,modularna utičnica za tv s antenskim kablom uštemanim u zid i sad ti meni vuci kabal kroz stan!? Bolje da si mi šamar opalio! :-)))

Sad je gotovo tak je kak je i naravno ne bježim od greške što na taj detalj u vezi signala nisam mislio odmah na startu adaptacije. Jedino što mogu napravit je da s vanjske strane zgrade ispod prozora provučem 5m kabla i nosač postavim na balkonski dio. Onda bi to bilo identično kao i u boravku.

A vjerovali ili ne u boravku se zna smrznut slika kad glavnom cestom prođe jedan stari Štef na tomos apencu! Prolaze auti,kamioni,john dere/fendt/deutz grdosije što ih ljudi voze na obližnja polja i sve super ni da bi slika zatitrala. Al kad ovaj prođe na APN-u...pa ja ne znam koji bog smeta. Doduše još nisam zamijetio da neki drugi motorići utječu na signal isto tako nisam primjetio ni jednog drugog apn tomosa da sliku zblesira...možda što su rijetki u mom području...ma ko će ga znat šta ovaj ušarafo u njega da ometa signal.
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2018., 22:52   #44
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Da ti APN nebi smetao napravi 5-6 namotaja koaksijalnog kabela promjera 15 cm neposredno ispod antene. Naravno da ti John Dere neće smetati jer je dizel pa nema bobinu i platine. . Ostali motorići i automobili ne smetaju jer imaju elektroničko paljenje. Pokušaj signal na drugoj anteni uhvatiti refleksijom od nekog većeg objekta (brdo, zgrada).
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2018., 06:43   #45
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Ili onesposobi apeenca
Ista stvar kod mene: spavaća soba okrenuta na jug, prvi kat, dvadeset metara udaljen od ulaza u tehnički pregled čija su vrata stalno otvorena, moš mislit kaj ostane od slike kad na tehnički dolaze auti starijeg datuma tipa stojadin, buba, pezejci, lade, fićeki itd. a ima ih, vjeruj mi.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 08.06.2018. u 06:51. Razlog: dodavanje
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2018., 18:34   #46
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Po mom skromnom mišljenju tu neće pomoći zavoji koaksa već možda spliter ovisno o izvedbi ( sa feritnim transformatorima galvanski odvojeno).
Inducirana veličina smetnje tog iskrenja platina i svjećica na anteni ovisi o njenoj blizini/dužini /površini pa samim tim kod LPDA gdje je i nosač spojen sa antenom i koaksom najveći za razliku od Yagi antena gdje je spojen samo dipol (a ne reflektor , nosać i direktori) čime je i smetnja manja.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 08.06.2018. u 18:44.
D/G je offline   Reply With Quote