Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2011., 14:26   #1
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
acer 7520 - restarta se i nema slike

Bok,
susjed ima laptop Acer Aspire 7520G i ima jedan problem. Laptop je radio normalno, jedan dan ga nije mogao ugasiti preko Windowsa pa ga je ugasio ručno na tipku. Slijedeći dan kad ga je išao upaliti, laptop radi, ventilator se isključi nakon 3 sekunde, svjetle lampice od baterije,WLAN kartice i nakon 5 sekundi laptop se sam ugasi i ponovno upali i tako nonstop Nema slike na ekranu.Nemoguće ga je ugasiti preko tipke jer ne reagira nego moram izvaditi bateriju van. Čak ni lampica od pržilice ne svjetli. Probao sam zamijeniti hard, bateriju, punjač i ništa od toga. Dali ima netko kakvu ideju šta bi moglo biti, šta da provjerim da saznam u čemu je problem??

Hvala na pomoći
tino je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2011., 14:51   #2
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Hladan lem na chipsetu. To je boljka te serije (5520(G) i 7520(G)). Pritisni rukom dio tastature ispod kojeg se nalazi chipset. Ako dovoljno jako stisnes mogao bi raditi sve dok drzis ruku na njemu, kada pustis on se ugasi i opet se pali-gasi u beskonacnost.

Neko prelazno rjesenje je rework (na forumu poznato kao "Metoda rerna"), a dugotrajno rješenje je reballing.

Pošto reballing košta 40-50 € (najčešće, za taj chipset) vidi koliko ti se to isplati i onda potraži nekoga ko to radi u tvojoj blizini.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2011., 13:19   #3
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Dali mi možeš ukratko objasniti kako se radi taj rework?
Koliko sam shvatio, stavi se matična u rernu iliti pećnicu.. Na koju temperaturu i na koliko minuta?
Bojim se da se nebi ploča zapalila ili rastopila pa dal se može zagrijati chipset sa onim pištoljem na vrući zrak (neznam kako se točno zove to) ?
tino je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 15:22   #4
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Hehe, nije baš tako. Nemoj sve doslovno shvačati!!
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 17:09   #5
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
To sa rernom sam samo naveo kao pojam, da malo pretrazis forum kako bi svhatio o cemu se zapravo radi i kakv je problem u pitanju.

Rernu nikako ne bih preporucio jer se citava stampana ploca onda grije bez potrebe umjesto samo odredjenog dijela.

Mozes to uraditi sa industrijskim fenom, ali sve zavisi koliko si spretan i koliko pazis sta radis. Bilo bi jako preporucljivo da pri ruci imas i termometar kojim ces mjeriti temperaturu komponente koju grijes.

Sto se tice temperatura, tebi treba oko 220-230°C. Ne preduko, da ne bi ostale komponente stradale. Ne smijes ni prebrzo grijati stampanu plocu da se jedan dio ne bi brze sirio od drugog, pa da ne dodje do pucanja vodova.

Googlaj malo Reflow, Rework, Reballing pojmove da vidis detalje.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 18:49   #6
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova

jer se citava stampana ploca onda grije bez potrebe umjesto samo odredjenog dijela.
Samo ispravka ovog dijela: Ako se vec ovakvo nesto radi u kucnoj izvedbi, onda je puno preporucljicvije grijati cijelu plocu umjesto samo jednog dijela, upravo radi faktora sirenja koji si naveo nize.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 19:44   #7
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Sve zavisi cime se radi i koliko se pazi. Idealna je IC stanica sa preheaterom, ali zbog cijene se uglavnom koristi duvaljka. Svakako treba pratiti temperaturu na neki nacin i brzinu promjene iste.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 20:12   #8
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
A da ti nije susjed pokidao power tipku, pa je sad laptop u power on/off loop-u. Imao sam takav slučaj sa jednim desktopom, al možda je i ovdje slučaj. Tih 8-10 sekundi je taman dovoljno na većini ploča za prisilno gašenje. Provjeri to prije nego se baciš na popravljanje ploče, jer zna se desiti takvih bezazlenih kvarova dosta.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 22:07   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Evo baš sam napravio reball na 5520, da sam vidio temu bih poslikao
Gore su članovi napisali u čemu je problem, nemoj to radit s pečnicom tj, ako već biš htio to sam radit napravi ovako
Folijom zaštiti palstične dijelove i elektrolite blizu čipseta
Zagrij pečnicu na 125 stupnjeva stavi ploču unutra nek se grije 15-20 min
zatim uzmi fen za skidanje boje pa postupno zagrij čipset na 235 stupnjeva
Bilo bi dobro kad biš nekog nažico flux
Kad sve to napraviš laptop će ti najvjerovatnije proradit i radit nekih mjesec dva
Postoji i dobra mogućnost da ne proradi a u tom slučaju reball će bit puno teže napravit i postoji mogućnost da i spržiš čip(trebao biš ga zagrijat na 235 stupnjeva i drzat ga iznad tališta lema(217 c) 60-tak sekundi al uzmi u obzir da max temperatura tog čipa(mcp67mv-a2) je 250
Moj savjet bi ipak bio to nekom dat ko ima alat za to
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 22:29   #10
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Da preskočim pečnicu,nabavio sam onaj fen za skidanje boje. E sada mene zanima slijedeće: taj fen ima kao dvije brzine grijanja, slabija temperatura i jača.. Na tipki od fena su brojevi 1 i 2 (valjda ste shvatili na šta mislim). Koliko minuta bi bilo potrebno grijati chipset na slabijoj temperaturi a koliko na jačoj? Razmišljao sam da prvo ga zgrijem 3 minute na slabijoj temp. pa onda 10 sekundi na jačoj temp..
tino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2011., 22:32   #11
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Na slabijoj je mislim 250 stupnjeva što je dovoljno.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2011., 23:36   #12
marmarko
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Split
Postovi: 80
bez flux-a je sve to beskorisno raditi jer ce se problem vratiti kad tad...LP
marmarko je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 00:59   #13
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Beskorisno je i kupiti flux od 400kn i grijati čipset s fenom, ok bolje al...
Flux zahtjeva temp profil za lemljenje a profil, lemilicu s temp. proces kontrolerom
Flux sam po sebi neće riješit problem ali pomoći hoće
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 01:27   #14
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Sve u svemu, meni se čini da ovo neće izaći na dobro.

Ako ti je stalo do laptopa nađi nekoga u blizi ko se bavi reballingom i daj mu da to napravi kako treba.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 07:43   #15
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Citiraj:
Autor tino Pregled postova
Da preskočim pečnicu,nabavio sam onaj fen za skidanje boje. E sada mene zanima slijedeće: taj fen ima kao dvije brzine grijanja, slabija temperatura i jača.. Na tipki od fena su brojevi 1 i 2 (valjda ste shvatili na šta mislim). Koliko minuta bi bilo potrebno grijati chipset na slabijoj temperaturi a koliko na jačoj? Razmišljao sam da prvo ga zgrijem 3 minute na slabijoj temp. pa onda 10 sekundi na jačoj temp..
Dovoljno ti je grijati dok flux ne provrije i ne počne izlaziti van.
Često je postupak potrebno ponoviti, a isto tako i često ne uspijeva.
Pazi sa fenom da ne otpušeš sitne dijelove!
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 07:46   #16
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Sve u svemu, meni se čini da ovo neće izaći na dobro.

Ako ti je stalo do laptopa nađi nekoga u blizi ko se bavi reballingom i daj mu da to napravi kako treba.
Pusti čovjeka da se uči. Kako će znat ako ne proba!?
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 08:17   #17
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
A da provjeriš power tipku prvo? Sad mi potvrdio serviser da je jedan od laptopa, sa takvim simptomima, imao pokvarenu power tipku. Mislim, meni svejedno, al zašto ne probati?
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 11:20   #18
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
A da provjeriš power tipku prvo? Sad mi potvrdio serviser da je jedan od laptopa, sa takvim simptomima, imao pokvarenu power tipku. Mislim, meni svejedno, al zašto ne probati?
A na koji način da provjerim power tipku?
tino je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 11:27   #19
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Rastavi ga i prouči kako je spojena tipka. Odspoji cijeli sklop i kratko spoji vodove, koje inače tipka kratko spaja. Ako je tada sve u redu, znači da samo tipka ne valja, a ako nije, onda tražiš dalje.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 15:34   #20
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Na konektoru JP2 kratko spojiš pin 6 i pin 16 i poloča se mora upalit
Pin 6 je on/offbtn a 16 masa
Probaj ali....problem s tvojim laptopom nije to nego gore već navedeno
Nebi li se laptop palio sam bez da i stisneš tipku za paljenje? razmisli malo
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 15:48   #21
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Promaklo mi je, ili nije navedeno, da se ne pali sam od sebe. Svejedno. Nagledao sam se svakakvih glupih kvarova, pa mi je tipka prva pala na pamet. Držim ti fige da je u pitanju tipka .
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 16:03   #22
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Zagrijao sam chipset sa fenom... i ništa..Sad imam još jedan problem više; kad sam grijao chipset prije toga sam sa aluminijskom folijom zaštitio sve ostalo, međutim rastopila mi se malo plastika tamo gdje ide baterija i normalno nemogu sad bateriju vratiti natrag.. Znam da sam trebao ploču izvaditi van ali eto, zahebo sam se.
Na kraju vidim da je jedan od pinova na procesoru labav, vjerojatno je pukao kada je netko prije mene prčkao po laptopu..Možda je problem u procesoru..
tino je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2011., 21:14   #23
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Danas ujutro išao sam upaliti laptop i proradio je. Nije se gasio itd. Ostavio sam ga da radi pola sata i sve je bilo ok, još sam ga za probu palio i gasio.Međutim, maloprije idem ga probat upalit i opet isti problem.. Ne kužim kako je bio radio bez beda i sad opet se upali pa ugasi za 5 sekundi.. Dali da zagrijem opet chipset ili nešto..??
tino je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2011., 21:47   #24
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Neznam, probao si nije išlo.
Moj savjet bi bio da nekom daš da napravi reball
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2011., 15:09   #25
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Imam pitanje: htio bi procesor iz ovog acera 7520g stavit u svoj (acer 5520g) da vidim dali šljaka..Izvadio sam svoj procesor van (AMD Athlon x2) i ubacio od ovog acera (AMD Turion x2) i upalim laptop, sve radi ali nema slike na ekranu.. Ne kužim u čemu je problem.. Čitao sam upute od svog laptopa i piše da podržava i taj procesor.. Dali treba flashati BIOS ili..?
tino je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2011., 15:45   #26
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
7520 serija i 5520 imaju identične ploče te nema potrebe za update biosa, mora radit
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2011., 15:52   #27
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
7520 serija i 5520 imaju identične ploče te nema potrebe za update biosa, mora radit
A neznam zašto ne radi.. Stavio sam ga u socket, lijepo sve vratio natrag, upalim laptop i sve šljaka, samo šta nema slike na ekranu.. a kad sam vratio svoj natrag,radi bez problema.. Možda griješim negdje il nekaj ali kako veliš da su ploče iste trebalo bi radit..hmm
tino je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2011., 18:36   #28
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
O kojim je procesorima riječ? daj oznake (pr: TMDTL58HAX5DC)
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 06:56   #29
LudonjaST
Premium
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Split
Postovi: 173
Citiraj:
Autor tino Pregled postova
A neznam zašto ne radi.. Stavio sam ga u socket, lijepo sve vratio natrag, upalim laptop i sve šljaka, samo šta nema slike na ekranu.. a kad sam vratio svoj natrag,radi bez problema.. Možda griješim negdje il nekaj ali kako veliš da su ploče iste trebalo bi radit..hmm
Pitanje je da li ti sad oba rade? Ili samo 7520?
LudonjaST je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 11:21   #30
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 119
Citiraj:
Autor LudonjaST Pregled postova
Pitanje je da li ti sad oba rade? Ili samo 7520?
Sad trenutno moj procesor radi ali bi htio isprobati dali radi ovaj koji je u 7520..svoj sam izvadio van i stavio ovaj drugi, sve vratio natrag, upalim laptop i sve radi ali nema slike, nema onog gdje piše acer na početku.. Kad sam zagrijao prvi put chipset na tom 7520 nakon dan-dva laptop je proradio,znači da je procesor ispravan..

Laptop još nisam popravio, možda nisam grijao dosta dugo chipset..dali mi netko može reći koliko da ga dugo grijem i dali moram cijelu ploču grijati ili samo tamo gdje je chipset? Htio bi to popravit jer susjedu treba laptop
tino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na