Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2008., 01:02   #1
goc_man
the man
 
goc_man's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: negdje
Postovi: 13
D-link i Edimax routeri => pitanja

Ovako stoje stvari:
Imam T-com ADSL(i MaxTV) i D-linkov dsl-584t router, ja i buraz se spajamo na internet svaki sa svojim kompom. Komp od buraza je spojen s kablom, a ja sam svoj komp spojio bežično tako da sam na d-linka spojio Edimax 6024wg Wireless router. D-link je u router modu. Na ovaj način sve odlično funkcionira.
Međutim vidio sam na ovom forumu da neki ljudi nisu zadovoljni sa 584t kao routerom i preporučuju da se u slučajevima sličnim mojim koristi 584t u bridge modu rada. Zato sam probao spojiti na taj način, dakle 584t u bridge mode a Edimax radi PPPoE vezu i komp od buraza sam ušteko u Edimaxa. I ovo je sve funkcioniralo, međutim otprilike svakih sat vremena veza puca. Sve sam sto puta provjerio i nije mi jasno. Probo sam i ištekavat MaxTv(koji mi btw ne radi već 2 tjedna), da nebi slučajno imo utjecaja, ali dešava se isto.

Moja pitanja glase:
1. U čem je problem, zašto veza puca?

2. Nisam nigdje na forumu našo konkretno: Zašto je 584t loš u router modu? Ja nisam imo nikakvih problema, meni očito radi bolje u router modu Da li mi se uopće isplati za*****at s ovim, da li ću dobit na nekoj brzini ili pingu ak mi uspije ova varijanta sa 584t u bridge modu?

3. Uskoro se prebacujem na Optimu (napokon bye bye T-scum), a vidio sam na forumu da posoji fora sa firmware-om od d-link 524t, da 584t radi na annex A. Da li je kome to uspjelo? (ne uzima mi se novi router od Optime, vidim da nisu bog zna što)
goc_man je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2008., 12:50   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1. i 2. Torenti i previše istovremenih konekcija. Stavi kombinaciju koja ti stabilnije radi.
3. Nije fora, 584 i 524 su isti uređaji, 584 = ADSL Annex B, 524 = ADSL Annex A.
To se može napravit samo pazi da ne zaglupiš uređaj. FW update obavezno radiš sa kompa koji je žično (LAN) spojen na uređaj i sa fiksnim IP. Kod nekih uređaja / verzija postoji zaštita / ograničenje kod promjene fw. Pri traženju fw obrati pažnju i na hw reviziju ako postoji.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2008., 02:14   #3
goc_man
the man
 
goc_man's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: negdje
Postovi: 13
Hvala na odgovrima, još ću se probat malo igrat, kombinirat pa vidit ak uspijem kaj.
A imam još par pitanja:
1. Da stavljam na 584t original d-link firmware? (annex B naravno, još uvijek imam priključak od t-coma) Da se razumijemo, stavio bi fw, koji nije t-com-ov već original d-link, dakle sa stranice:ftp://ftp.dlink.de/dsl/dsl-584t/driver_software/
Navodno bolje funkcionira, pa me zanima da li je itko zapazio kakvo poboljšanje sa original d-link fw naspram t-com-ovog.

2. Kako na dotičnom 584t routeru ograničiti ili rezervirati bandwidth za određenu IP adresu. Ima samo mogućnost ograničiti do 1024 kbps po LAN portu preko QOS-a. Moj drugi router Edimax ima odlične mogućnosti gdje mogu ograničiti ili rezervirati ("guarantee") bandwidth točno po IP adresi, portu, protokolu...itd. Trenutno mi je d-link kao router pa nemam baš nekog izbora.

3. Kakvog utjecaja imaju parametri MTU i MRU kod konfiguriranja PPPoE?
Za MTU, primjerice d-link ima default postavku od 1400, a Edimax 1392. Čini mi se da sam, kod slučaja kad mi je Edimax bi router a d-link u bridge modu, primjetio da se internet stranice brže učitavaju. Jel to vezano za MTU ili je edimax jednostavno brži?

Nadam se da nisam preznatiželjan, hvala.
goc_man je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2008., 08:57   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1. Kao i obično, origigi fw je stabilniji (nema balast / postavke za ljubičastu tv)
2. A da pogledaš full manual? Nisu neke bjesne opcije ali mislim da se željeno može namjestit.
3. Google je tvoj prijatelj, kod T-Kome MTU=1492 standardno.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.12.2008., 21:31   #5
mali david
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 72
Citiraj:
Autor goc_man Pregled postova
1. Da stavljam na 584t original d-link firmware? (annex B naravno, još uvijek imam priključak od t-coma) Da se razumijemo, stavio bi fw, koji nije t-com-ov već original d-link, dakle sa stranice:ftp://ftp.dlink.de/dsl/dsl-584t/driver_software/
Navodno bolje funkcionira, pa me zanima da li je itko zapazio kakvo poboljšanje sa original d-link fw naspram t-com-ovog.

2. Kako na dotičnom 584t routeru ograničiti ili rezervirati bandwidth za određenu IP adresu. Ima samo mogućnost ograničiti do 1024 kbps po LAN portu preko QOS-a. Moj drugi router Edimax ima odlične mogućnosti gdje mogu ograničiti ili rezervirati ("guarantee") bandwidth točno po IP adresi, portu, protokolu...itd. Trenutno mi je d-link kao router pa nemam baš nekog izbora.

Meni je pucala veza sa t-comovim fw zbog torenta, stavio original (d-link) i riješio stvar. Nisam uspio natjerati neke sigurnosne postavke ni taj bandwit, taj dio mu je loše riješen (neriješen). Poslje ga ubio grom i sad imam Tompsona, radi i ništa ne diram.
mali david je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2008., 00:24   #6
goc_man
the man
 
goc_man's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: negdje
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
3. Google je tvoj prijatelj, kod T-Kome MTU=1492 standardno.
Hmmm, na 584t-u je default postavka: MTU = 1400, a MRU = 1492 ( da li je ovo dobra postavka?)
Na Edimaxu je default postavka: MTU 1392, a MRU se ne može upisati.
Možda je u ovom bio problem.
goc_man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na