Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2021., 17:58   #5041
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da i da, ali ćemo legalno. OEM licenca se inače ne prodaje ovako solo u trgovini nego dolazi s PC-em ili nekim komadom hardwarea. Odakle ovi na eBayu to uzimaju, ne znam, ali je činjenica da je to neka siva zona i da prodavači svakodnevno nestaju i pojavljuju se. Ako danas kupiš key od nekoga, kroz par dana taj više ne postoji. OEM licencu ne možeš prenijeti na drugi PC, možeš samo cijeli PC s takvom licencom prodati, to je jedino legalno.
Mislim da cijela ta situacija proizlazi iz toga da MS želi pod bilo koju cijenu zadržati što više korisnka u svojoj ekosferi Nemam pojma jesu li im brojevi u padu, ali čini mi se da su spremni na sve.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 20:23   #5042
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da i da, ali ćemo legalno. OEM licenca se inače ne prodaje ovako solo u trgovini nego dolazi s PC-em ili nekim komadom hardwarea. Odakle ovi na eBayu to uzimaju, ne znam, ali je činjenica da je to neka siva zona i da prodavači svakodnevno nestaju i pojavljuju se. Ako danas kupiš key od nekoga, kroz par dana taj više ne postoji. OEM licencu ne možeš prenijeti na drugi PC, možeš samo cijeli PC s takvom licencom prodati, to je jedino legalno.
Ali ako ćemo legalno, onda je najsigurnije kupiti retail ključ jer je on prenosiv na drugi PC i neovisan mijenjaš li komponente u postojećoj konfiguraciji, zar ne?
Pa tko bi onda bio toliko blesav da kupuje OEM ključ kada on više ne vrijedi nakon što se određena PC komponenta promijeni? Nema mi smisla onda kupovati OEM uopće.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 21:12   #5043
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Ne mijenjaju svi matične ploče na dnevnoj bazi pa da im treba retail key. Kod mene laptop preživi u prosjeku 4-5 godina, a desktop PC evo već ima 9-10 godina. Imao sam Win 7 Pro OEM na njemu i još uvijek imam taj isti key, ali upgradean na Win 10.

Ali da, ako često mijenjaš HW, nekako si sigurniji s retailom i/ili volume keyem u slučaju da je firma u igri. Ili sklopiš ugovor za primjera 5 licenci pa koristiš gdje hoćeš i kako hoćeš. Kada izađe novi OS, automatski dobiješ i novu licencu i stalno si updatean.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 21:14   #5044
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,757
OEM ili retail, kljuc kosta kikiriki, a cak i da mijenjas komp svakih par godina trosak nije neki... Da svake godine mijenjas maticnu, tako i tako moras reinstalirati OS, sta je par dolara ekstra da bi mogao promjeniti wallpaper Nisam blesav da kupujem win dvd, toliko znam
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2021., 20:28   #5045
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kod mene laptop preživi u prosjeku 4-5 godina, a desktop PC evo već ima 9-10 godina.
Dakle nisam jedini Pred manje od pola godine sam zamijenio kantu iz 2008. I to sam prelomio tek kada sam našao gdje ću je dobro udomiti
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 06:39   #5046
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Nekidan sam tražio retail ključ za frenda na ebayu. Više ne možeš naći prodavača koji ima bar 10 feedbacka. Svi oni po 1 ili 2. Kupiš ključ, drugi dan ih više nema. Katastrofa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 09:00   #5047
Did58
Registered User
 
Did58's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 74
Boot particija na HDD umjesto SSD-u!? - Kako to riješiti bez reinstalacije?:


Pomagajte! Laptop je za online nastavu, treba riješiti što prije i bezbolnije, zna netko?
Did58 je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 10:51   #5048
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
@Did58:

1) Ne spamaj po drugim threadovima koji su krivi
2) https://bit.ly/3r33bIk
3) Prije nego ista od ovoga radis, imaj backup bitnih podataka. Osobno, prije cackanja po boot sectoru, volim napraviti 'dd' kopiju diska negdje (na USB disk, drugi disk, etc...)
4) Profit.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 12:14   #5049
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Kolega @Did58 nabija post count radi nečega. Čestita Nova godinu, diže iz mrtvih teme završene prije 1 do 13 godina itd.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 11:19   #5050
Did58
Registered User
 
Did58's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 74
Poštovani
Hvala @Nick7 na linkovima i ostalima na upozorenju.
Kao odgovorna osoba molim Moderatore neka slobodno obrišu sve moje neprikladne postove, nenamjerno učinjene rječju, djelom i propustom.
Nije mi namjera raditi spam niti nabijati postove i sl., niti sam čestitao Novu godinu već sam iskreno svima poželio "sretan svaki dan".
Namjera mi je riješiti problem na laptopu jednom školarcu bez gubitka podataka i u što kraćem vremenu zbog cjelodnevne online nastave.

Stanje:
1. Na novom SSD-u je Windows 10 Home s dosta programa - Sve na jednoj particiji
2. Na starom HDD-u (10 g.) je Windows 7 Home Premium - 4 particije: UEFI, Windows 7, Pohrana i Particija za oporavak
3. Oba sustava se podižu (Dual Boot)
4. HDD treba ići van i umjesto njega novi disk (SSD ili HDD).

Molim savjet kako vratiti/postaviti Boot particiju na SSD bez reinstalacije Windowsa i programa, kako bi se sustav podizao neovisno o HDD. Hvala.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Disk Management.jpg‎
Views:	285
Size:	135.0 kB
ID:	23337  

Zadnje izmijenjeno od: Did58. 30.01.2021. u 11:54.
Did58 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 09:51   #5051
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Znači kad spustim window u task bar, na lijevom, primary ekranu, i restoream ga, on se pojavi na desnom, non primary, ja ga opet odvučem na lijevi, ugasim app, upalim ponovo, opet pajdo ide na desni....

Nekad se ponaša normalno, ali uglavnom se zblesi. Restart spašava ali ne mogu raditi restat laptopa 15 puta dnevno.
Čini mi se da problem nastane kad od spojim laptop od Main monitora, pa ga spojim opet.
Nije ni da se sve aplikacije ponašaju krivo, nego nekad, pretpostavljam samo za app koja ostane na desnom ekranu kad se odspoji?

Ima li ko slicnih iskustava i lijek?

Nvidia grafa je unutra i i5-8265, spojen na DELL monitor, ako je bitno
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 11:16   #5052
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,757
Mene na win7 jebe isti problem. Rjesenje je bilo preseliti prozor na glavni ekran ali ga nemoj maksimizirati. Ugasi prozor i svako sljedece paljenje mi otvara na glavnom.

Kada maksimiziram prozor, on ne pamti tu poziciju i dzabe sam krecio. Mozda je slicno i na win10...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 18:18   #5053
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Desetka je stvarno genijalna po tome pitanju. Na poslu imam tri ekrana (dva normalna i laptop) te na najmanjem držim mail i ostala komunikacijska sranja. Dignem laptop iz standby, jedan dan sve normalno, drugi dan prebaci sve sa malog na neki od druga dva, treći dan prebaci sve dva velika na mali, a petkom me voli iznenaditi zamjenom pozicije prozora s malog i jednog od velikih ekrana

Ako to nije vrhunsko trolanje, ne znam što je
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 18:30   #5054
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Provjerite PowerToys FancyZones za takve stvari.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2021., 10:40   #5055
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Mene na win7 jebe isti problem. Rjesenje je bilo preseliti prozor na glavni ekran ali ga nemoj maksimizirati. Ugasi prozor i svako sljedece paljenje mi otvara na glavnom.

Kada maksimiziram prozor, on ne pamti tu poziciju i dzabe sam krecio. Mozda je slicno i na win10...
Aaaa ovo je dobar tip, tenks, probat cu tako, da primjeto sam da mi se nekad vrati na normalu nisam skuzio da je mozda do toga. Tenks .

EDIT: da stvarno radi, tenks na tip-u

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Desetka je stvarno genijalna po tome pitanju. Na poslu imam tri ekrana (dva normalna i laptop) te na najmanjem držim mail i ostala komunikacijska sranja. Dignem laptop iz standby, jedan dan sve normalno, drugi dan prebaci sve sa malog na neki od druga dva, treći dan prebaci sve dva velika na mali, a petkom me voli iznenaditi zamjenom pozicije prozora s malog i jednog od velikih ekrana

Ako to nije vrhunsko trolanje, ne znam što je
Katastrofa ej bas trolanje Prvi put ode krivo,al ok, drugi put,ajaj ok, ugasis upalis app on OPET ode krivo


Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Provjerite PowerToys FancyZones za takve stvari.
Uhhh Mikrosoftov proizvod isto ali probat ću ako će pomoć, samo da me ne maltretira više....
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 13:18   #5056
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Neki prijedlog (stranica) gdje danas kupiti key za win 10 pro i office 2016/2019?

Ne bi ebay, a nemogu naći u emailu od koga sam zadnji put kupio za desktop PC.

EDIT: vjerojatno ću uzeti sa spomenutog https://donsagace.net/. Moram li nešto paziti kad uzimam key za win10 koje planiram instalirati na laptop?

Zadnje izmijenjeno od: pogi. 12.02.2021. u 13:23. Razlog: našao
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2021., 21:07   #5057
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,757
Baci oko na post 5033 pa nadalje. Ja zasad samo tu uzimam, pa dok ide ide (win key). Razmisljao sam i o officeu, al otom potom. Uzimao za laptope i desktope, nema razlike.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 19:11   #5058
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Pozdrav ekipa,
može li se još uvijek instalirati Win 10 preko Win7 besplatno. Zadnji put sam to radio prije godinu i nešto i funkcioniralo je.
Ima li tko nedavna iskustva?
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 19:35   #5059
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
A da probas? Radi i sa key od win 7
I clean install
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 21:07   #5060
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Ma sve opcije za aktivaciju rade. Samo nemoj misliti na torticu*


*napuštanje broda koji se dobro nagnuo na bok.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 10:00   #5061
KOveonline
Registered User
 
KOveonline's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 47
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
A da probas? Radi i sa key od win 7
I clean install
Situacija mi nije za probavanje jer nisu moja računala. Neka od tih računala imaju win 7 koja nisu aktivirana... Samo gledam ljudima pomoć.

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ma sve opcije za aktivaciju rade. Samo nemoj misliti na torticu*
*napuštanje broda koji se dobro nagnuo na bok.
mkay
KOveonline je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 17:37   #5062
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Nekada su imali onaj alat za skinuti u koji su ubacio product key i prema tome ti je dao na download odgovorajući image. Doduše toga izgleda da više nema. Kako bilo, smatram da je rizik minimalan.

https://support.microsoft.com/en-us/...f-40c3b507420d
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 09:29   #5063
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
unazad 2 mjeseca sam 2 kompa/laptopa digao sa yogurt 7 aktivirane dazom (tko zna zna ) na 10, i bude odmah aktivirana sa digitalnom licencom, pokrene se setup iz 7 i on updejta windowse. To sam vise puta radio i nisam imao problema do sad.
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 11:57   #5064
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,757
Windows 10 i scaling problem.

Na istom monitoru koristim dva kompa s Win10, ali je scaling totalno u banani između dva sistema.

Koristim scaling 100%, a s obzirom da već tri dana pokušavam naći kako to podesiti, dosta opcija sam probao.

Monitor je 27" 1440p, testirano na HDMI i DP inputima.
Privatni PC: v.20H2 (ali i na 1909 je sve izgledao jednako)
Poslovni PC: v.1909

Na oba kompa imam dostupan nVidia control panel (geforce i quadro graficke).

Problem je što je sav tekst u Windowsima i nekim appovima na poslovnom PCu prevelik i ne nalazim načina da ga smanjim. Ikone su na medium size (jednake), taskbar isto jednak... Ali veličina fonta je kao za slabovidne.

Primjer: lijevo poslovni, desno privatni
https://i.imgur.com/wQlKXlU.jpg


Na poslovnom sam donedavno koristio Win7 i sve je bilo odlično, slova mala, UI taman!

Lijevo win7, desno win10:
https://imgur.com/9xZzJgu
https://imgur.com/hHrpjvN

Odakle krenuti da dobijem setup identičan kao na mom privatnom PCu? Toliko toga sam probao i guglao da ne znam više ni nabrojati. Ne mogu ovo prihvatiti zdravo za gotovo jer izgleda kao da koristim 1080p rezoluciju na 27".
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 12:41   #5065
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Provjeri još i ove fore (1 - 2) za svaku aplikaciju zasebno, čisto, ako već nisi, mada je totalno bedasta situacija.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 12:46   #5066
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,757
Ma koja debilana, znaci ease of access - display - font size slider. Bio je podesen na minimum i nisam ga niti dirao! Jer zasto bi ga dirao.

Nije mi vrag dao mira, malo ga pomaknem, font se poveca, logicno. Vratim ga na minimum, font se smanji i to je sad to. Font je par nijansi manji nego prije.

Debilana -.-
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 12:59   #5067
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
I odmah jedna prigodna za sve Windows 10 peripetije.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 21:25   #5068
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Da je Benz1909 to bi bilo upravo genijalno
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2021., 16:08   #5069
DuHc
Premium
 
DuHc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 204
Citiraj:
Autor KOveonline Pregled postova
Pozdrav ekipa,
može li se još uvijek instalirati Win 10 preko Win7 besplatno. Zadnji put sam to radio prije godinu i nešto i funkcioniralo je.
Ima li tko nedavna iskustva?

Više puta ponovljena stvar - svaka čista instalacija Windows 10 (Home & Pro) se još od Anniversary Update verzije iz 2016. može uredno i legalno aktivirati odgovarajućim keyem Windows 7, 8 ili 8.1.
Ako se to ikad promijeni budi siguran da će to ovdje netko napisati.
DuHc je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2021., 09:06   #5070
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ma koja debilana, znaci ease of access - display - font size slider. Bio je podesen na minimum i nisam ga niti dirao! Jer zasto bi ga dirao.

Nije mi vrag dao mira, malo ga pomaknem, font se poveca, logicno. Vratim ga na minimum, font se smanji i to je sad to. Font je par nijansi manji nego prije.

Debilana -.-
A to su ti govnarije koje se dešavaju pri upgradeu sa 7 na 10.
A bilo bi nam dosadno da sve radi....a i možda nebi imali posao.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na