Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.02.2021., 11:07   #1
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Alat za varenje i terminaciju optike

Pozdrav,

Ima li netko ovdje da se bavi instalacijom optike i preporuči alat za varenje niti i kako se terminira sa konektorima te koji bi bio cjenovni rang te opreme. Na hrvatskom tržištu baš i nema nešto firmi koji nude takve alate.

Primarno bi se uzeo neki alat za edukaciju ali treba riješiti optiku za dvije tri prostorije, par desetaka kablova, dakle ne moramo pričati o nekom high range alatu.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 12:13   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ne isplati se to nabavljati ako se time ne misliš baviti, malo je drugačije nego mrežni kabel.
Ako ti treba par komada uzmeš gotove opt. kabele potrebne dužine.
Jedina "žrtva" je malo veća rupa kad treba negdje proći / provući sa gotovim konektorom.
Koliko sam vidio, sad ima (prije nije bilo) gotove "spojnice" pa samo "nadoštukaš" ...

A da ne govorimo da sve potrebno moraš uvoziti
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2021., 12:34   #3
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ne isplati se to nabavljati ako se time ne misliš baviti, malo je drugačije nego mrežni kabel.
Ako ti treba par komada uzmeš gotove opt. kabele potrebne dužine.
Jedina "žrtva" je malo veća rupa kad treba negdje proći / provući sa gotovim konektorom.
Koliko sam vidio, sad ima (prije nije bilo) gotove "spojnice" pa samo "nadoštukaš" ...

A da ne govorimo da sve potrebno moraš uvoziti

Da, ovdje pričamo o tome da trebam u jedan prostor staviti 2 patch panela po 12 niti, i u dodatna dva prostora po jedan panel sa 12 niti.

I vidim da postoje komplet uređaji za 10-25k kn, što bi nam moglo poslužiti za ovaj mini projektić, plus kaj bi mogli ubuduće klincima u školi uopće kak se to radi.
Tak da velim, ak se to da nabaviti za tu cijenu, super. Inače ak uzmem firmu, i oni mi naplate posao za to sve soma, soma i pol eura, opet mi je isto neisplativo, jer za to mogu dobiti uređaj, napraviti sve solo.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 13:03   #4
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Ne zaboravi da trebas kablove i istestirati, kao i UTP kod postavljanja instalacije, obicno ekipe koje spliceaju imaju i uredjaje za testiranje.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 17:52   #5
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Ne zaboravi da trebas kablove i istestirati, kao i UTP kod postavljanja instalacije, obicno ekipe koje spliceaju imaju i uredjaje za testiranje.
Ne zaboravljam, al na tih par desetaka metara, najbolji test je izvrtiti 10gbe performance test i bok.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 19:21   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Pozdrav,

Ima li netko ovdje da se bavi instalacijom optike i preporuči alat za varenje niti i kako se terminira sa konektorima te koji bi bio cjenovni rang te opreme. Na hrvatskom tržištu baš i nema nešto firmi koji nude takve alate.

Primarno bi se uzeo neki alat za edukaciju ali treba riješiti optiku za dvije tri prostorije, par desetaka kablova, dakle ne moramo pričati o nekom high range alatu.
Zadnji puta kada sam gledao rabljeni spliceri su koštali oko 60-80 soma kuna i s njima treba znati raditi. Alat za krimpanje je puno jeftiniji. Vidi u Elmažu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 19:21   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pošteni fluke za tu namjenu ti pojede buđet.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 19:23   #8
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
Predlažem ti da se dogovoriš s nekim tko to ima i tko to radi. Platiti ćeš max 100kn/spliceu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 20:25   #9
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Zadnji puta kada sam gledao rabljeni spliceri su koštali oko 60-80 soma kuna i s njima treba znati raditi. Alat za krimpanje je puno jeftiniji. Vidi u Elmažu.
Jeste, ali sad vidim da postoje alati i do 20k kn, znači da je sve znatno pojeftinilo.
Zato i pitam za neka iskustva nekoga tko se bavi time.
Nije stvar u tome da zemem firmu koja će nam to odraditi, to nije problem, nego sam mislio uzeti alat da možemo i u nastavi ponuditi takvo nešto s obzirom da klinci zasad samo imaju klasično krimpanje utp-a, pa rekoh da vide bar i optiku.

https://www.elmaz.hr/ponuda/PAS013-a...%20-hs18o.html
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 21:32   #10
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Imaš sada dobre kineze koji to odrade itekako u tom budgetu. Ne kupuješ ti pro opremu.

Često ekipa koja to radi na većem nivou koristi fujikura. Nemam iskustva no vjerojatno s razlogom. No takve kineske kopije itekako ulaze u budget.

Sent using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: mann. 18.02.2021. u 21:40.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2021., 06:35   #11
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
Pitaj u mteh-u, zastupnici su za sumitomo i imaju vjerojatno i neki rabljeni uređaj, malo stariji koji je sigurno bolji od linkanog iz elmaža.
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 14:10   #12
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Ne zaboravljam, al na tih par desetaka metara, najbolji test je izvrtiti 10gbe performance test i bok.
Pod uvjetom da je spliceano dobro kak ces znati koja strana ti ne valja?
Ne pisem ovo da te tjeram na uzimanje firme za to nego da se napravi to kak spada, cak i ako je i skola u pitanju, trebate za to nekakav projekt, da se to radilo u sklopu npr dobivanja uporabne dozvole moralo bi proci tehnicki pregled zgrade sto ukljucuje i testiranje svakog UTP/optickog kabla.

Ako je ovo, imamo neke pare pa da ih samo potrosimo, kuzim to, i ja sam u srednjoj krimpao coax cak
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na