Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.09.2017., 13:40   #1831
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Kako je krenuo razvoj višejezgrenih procesora na pametnim telefonima, ne bi me čudilo da za koju godinu počnemo njih stavljati na matične ploče umjesto ove CPU od Intela ili AMD!

A ovi dečki koji se bave sa procesorima za telefone očito znaju kako napraviti procesor koji malo troši a ipak je dovoljno snažan da nešto i odradi.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 14:16   #1832
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
To je uspoređivanje baba i žaba, jer ti procesori su skroz drugačija arhitektura i skroz drugačija softverska platforma
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2017., 14:41   #1833
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor thunderbird Pregled postova
To je uspoređivanje baba i žaba, jer ti procesori su skroz drugačija arhitektura i skroz drugačija softverska platforma

Slažem se sa time, samo ubrzani razvoj ovih procesora pokazuje da ima još kompanija osim Intela i AMD koji će u skoroj budućnosti moći ponuditi znatno naprednije stvari osim ovih spomenutih.

No bez obzira na drugačiju arhitekturu i softwersku platformu i na njima se može obaviti dobar dio posla koji se može i na arhitekturi Intela i AMD-a kao i na softwerskoj platformi koja se vrti na njihovoj ahitekturi.

Jer konačna stvar je video, pjesma, tekst, tablica, grafika, nacrt dakle neka konkretna datoteka koja se može obrađivati na bilo kojoj arhitekturi i softwerskoj platformi.

Gdje stoji da kompanije koje razvijaju procesore za pametne mobitele jednog dana ne pokušaju na bazi svog iskustva napraviti procesor i za stolno ili prijenosno računalo, znanja imaju, pitanje je samo poslovne odluke. Trenutačno na tržištu pametnih mobitela imaju veću zaradu, ali ne bi me začudilo da se jednog dana ubace i na tržište na kojemu za sada vladaju samo ova dva igrača, naravno ima i drugih, ali za široke mase ova dva su jedina bitna.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 15:28   #1834
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Apple u stvari već dugo ima baš to u planu, a s obzirom na snagu A11, vjerojatno nismo daleko od toga

http://www.techweez.com/2017/09/13/a...d-worry-intel/
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 15:35   #1835
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Slažem se sa time, samo ubrzani razvoj ovih procesora pokazuje da ima još kompanija osim Intela i AMD koji će u skoroj budućnosti moći ponuditi znatno naprednije stvari osim ovih spomenutih.

No bez obzira na drugačiju arhitekturu i softwersku platformu i na njima se može obaviti dobar dio posla koji se može i na arhitekturi Intela i AMD-a kao i na softwerskoj platformi koja se vrti na njihovoj ahitekturi.

Jer konačna stvar je video, pjesma, tekst, tablica, grafika, nacrt dakle neka konkretna datoteka koja se može obrađivati na bilo kojoj arhitekturi i softwerskoj platformi.

Gdje stoji da kompanije koje razvijaju procesore za pametne mobitele jednog dana ne pokušaju na bazi svog iskustva napraviti procesor i za stolno ili prijenosno računalo, znanja imaju, pitanje je samo poslovne odluke. Trenutačno na tržištu pametnih mobitela imaju veću zaradu, ali ne bi me začudilo da se jednog dana ubace i na tržište na kojemu za sada vladaju samo ova dva igrača, naravno ima i drugih, ali za široke mase ova dva su jedina bitna.
Pa ono, malo progooglaj Windows on ARM i kakvi sad device-evi trebaju doci (hint: Snapdragon 835 powered laptopi sa LTE connectivityem.)

O tom - po tom kako ce Windows on ARM raditi (navodno koristit WoW podsustav, samo ovaj put ARM -> x86 smjer) tako da bi na ARM procesoru trebao moci vrtiti sav postojeci x86 software (postoji demo di vrte photoshop i izgleda kao da radi iznendajujuce dobro).

No sve u svemu, u pravu si. Bit ce cool gledat ako taj cijeli djir zazivi, pa Intel i AMD ne budu sami sebi dovoljni, vec dobiju za konkurenciju procesore koji su do prije dvije godine vrtili Candy Crush Saga i sluzili za sanje dickpicsa... a sad odjednom postali procesori za kakti, ozbiljan rad. Jer na kraju krajeva, da, svodi se na to da 90% posla koji se radi na racunalima bude word, excell, powerpoint, obrada slike, videa i neki web/fart app development...

I sad zamisli da za te stvari imas ARM powered laptop ciji procesor trosi 2W pa shodno tome baterija traje jedno 24 sata pod opterecenjem
GoGzS je online   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 16:43   #1836
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Pa ono, malo progooglaj Windows on ARM i kakvi sad device-evi trebaju doci (hint: Snapdragon 835 powered laptopi sa LTE connectivityem.)

O tom - po tom kako ce Windows on ARM raditi (navodno koristit WoW podsustav, samo ovaj put ARM -> x86 smjer) tako da bi na ARM procesoru trebao moci vrtiti sav postojeci x86 software (postoji demo di vrte photoshop i izgleda kao da radi iznendajujuce dobro).

No sve u svemu, u pravu si. Bit ce cool gledat ako taj cijeli djir zazivi, pa Intel i AMD ne budu sami sebi dovoljni, vec dobiju za konkurenciju procesore koji su do prije dvije godine vrtili Candy Crush Saga i sluzili za sanje dickpicsa... a sad odjednom postali procesori za kakti, ozbiljan rad. Jer na kraju krajeva, da, svodi se na to da 90% posla koji se radi na racunalima bude word, excell, powerpoint, obrada slike, videa i neki web/fart app development...

I sad zamisli da za te stvari imas ARM powered laptop ciji procesor trosi 2W pa shodno tome baterija traje jedno 24 sata pod opterecenjem

Umjesto laptopa možeš imat i stolno računalo od par w, za razliku od ovih gdje trebaš napajanje od 1 ili 2 kW! Takvo stolno računalo trebalo bi zadovoljiti normalne korisnike za svakodnevne poslove.

Bit u svemu je da ovi CPU koji troše 2W u odnosu na one od 90+W nisu toliko puta slabiji u odnosu na razliku u potrošnji. Kako je trend u porastu broja jezgri, što spriječava igrače iz branše mobitel CPU da naprave monstruma sa više desetaka jezgri i nekoliko puta manjom potrošnjom u odnosu na Intel i AMD.

Mislim da nas čekaju u skorije vrijeme dosta bitne promjene na tržištu, jer ovo što rade Intel i AMD ne ulijeva povjerenje u neki značajniji napredak u skoroj budućnosti.

I ako usporedimo procesore za desktop tržište u zadnjih 5 do 6 godina nema tu nekog bitnog skoka i napretka. A potrošnja im je i dalje velika.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 28.09.2017. u 16:49.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 17:50   #1837
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
možda kada struja bude 20 puta skuplja , ali do tada jedini razlog napretka tehnologije oko potrosnje je zbog slabih baterija
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 18:50   #1838
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Apple u stvari već dugo ima baš to u planu, a s obzirom na snagu A11, vjerojatno nismo daleko od toga

http://www.techweez.com/2017/09/13/a...d-worry-intel/
S druge strane kad pogledaš Playstation 4 i Xbox One koji se voze na AMD-ovoj Jaguar arhitekturi ne čudim se da je ispao Ryzen iz proizvodnih pogona s tako dobrim performansama. Mislim da će Intel itekako morati uložiti lovu u razvoj 10 i manje nm tehnologije proizvodnje jer će ga konkurencija polako ali sigurno gaziti. Sjetite se samo 3dfx grafičkih, dobra tehnologija, dobra zarada ali i (pre)visoka cijena istisnuli su ih s tržišta kad se pojavila konkurencija tipa ATI i Nvidia.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 19:28   #1839
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
možda kada struja bude 20 puta skuplja , ali do tada jedini razlog napretka tehnologije oko potrosnje je zbog slabih baterija

Nije samo pitanje potrošnje struje, već i pitanje hlađenja procesora. Bilo bi idealno imati desktop sa pasivnim hladnjacima kao na početku ere PC-a.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 19:46   #1840
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nije samo pitanje potrošnje struje, već i pitanje hlađenja procesora. Bilo bi idealno imati desktop sa pasivnim hladnjacima kao na početku ere PC-a.
Ili veličine kutije cigareta (ARM proc + SSD + RAM)
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2017., 20:00   #1841
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nije samo pitanje potrošnje struje, već i pitanje hlađenja procesora. Bilo bi idealno imati desktop sa pasivnim hladnjacima kao na početku ere PC-a.
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ili veličine kutije cigareta (ARM proc + SSD + RAM)
Nije nemoguće kad pogledate Intel NUC-ove i stick-PC. Ostaje jedino problem performansi.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 20:31   #1842
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Nije nemoguće kad pogledate Intel NUC-ove i stick-PC. Ostaje jedino problem performansi.
Ako sm dobro shvatio onaj link sa geekbenchom, appleov A11 ime performanse kao mobilni I7?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 22:27   #1843
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ako sm dobro shvatio onaj link sa geekbenchom, appleov A11 ime performanse kao mobilni I7?
http://uk.businessinsider.com/a11-bi...ook-pro-2017-9

Procesor je mrcina, jači od mobilnog i5 low voltage CPU, za i7 nisam našao rezultat za usporedbu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 08:04   #1844
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Procesor je mrcina
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 08:04   #1845
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor squarewheel7 Pregled postova
Postoje li naznake za cijenu?
Cijenu čega?
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 09:21   #1846
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
http://uk.businessinsider.com/a11-bi...ook-pro-2017-9

Procesor je mrcina, jači od mobilnog i5 low voltage CPU, za i7 nisam našao rezultat za usporedbu.
"Still, that we can put an iPhone in the same ballpark as a MacBook Pro (not even a standard MacBook) is a testament to Apple's engineering prowess and its optimisation work."

Nope, ovo je više testament da su išli škrtarit i ubacili i5 u MacBook Pro
nub je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 09:36   #1847
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
"Still, that we can put an iPhone in the same ballpark as a MacBook Pro (not even a standard MacBook) is a testament to Apple's engineering prowess and its optimisation work."

Nope, ovo je više testament da su išli škrtarit i ubacili i5 u MacBook Pro
Taj i5 procesor nije samo u MacBooku Pro, svi prijenosnici koji imaju navedenu dužu autonomiju baterije imaju Intel low voltage procesore. Ali lijepo je za vidjeti da jedan "smartphone" procesor polako gazi u vode desktop procesora.
U nazivu namjerno ne spominjem ultra-low voltage procesore jer je Intel mijenjao nazive.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 09:39   #1848
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
A znam, sad ćeš ti opet izvući barem 318 primjera gdje je jedan low-power i5 daleko jači od Bionica. Ali tu se gleda usporedba jednog procesora koji je predviđen za ugradnju u smartphone s procesorom koji pogoni ozbiljno prijenosno računalo u tamo navedenom testu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 10:09   #1849
DuHc
Premium
 
DuHc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 204
Intel H370, B360, & BGA Pentiums, Optane 900P (Gamers Nexus)

Info o novim procesorima i chipsetima za kraj ove i prvu polovicu 2018. Plus non-cache Optane SSD-ovi.
I još jedno neuvjerljivo Intelovo opravdanje za nekompatibilnost Skylake/Kabylake i Coffeelake platforme.
DuHc je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 10:54   #1850
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Taj i5 procesor nije samo u MacBooku Pro, svi prijenosnici koji imaju navedenu dužu autonomiju baterije imaju Intel low voltage procesore. Ali lijepo je za vidjeti da jedan "smartphone" procesor polako gazi u vode desktop procesora.
U nazivu namjerno ne spominjem ultra-low voltage procesore jer je Intel mijenjao nazive.
Baš da gazi u vode desktopa, teško. Ovi mobilci (kao u MBP) su ipak dosta slabiji.

Jasna mi je namjena takvih procova, ali čini mi se da ima više smisla to stavit u običan MacBook. Pro bi valjda ipak trebao bit za korisnike s većim zahtjevima. Al ok
nub je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 11:50   #1851
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Baš da gazi u vode desktopa, teško. Ovi mobilci (kao u MBP) su ipak dosta slabiji.

Jasna mi je namjena takvih procova, ali čini mi se da ima više smisla to stavit u običan MacBook. Pro bi valjda ipak trebao bit za korisnike s većim zahtjevima. Al ok
Pa pogledaj samo Atom procesor, misliš da je on jači od Bionica? I kad pogledaš gdje se sve Atom nalazi vidjet ćeš da više nije ta granica mobilno/desktop tako strogo odvojena. Naravno da će uvijek postojati procesori za one koji trebaju sirovu snagu ali se zna i njihova cijena i koliko struje gutaju.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 15:20   #1852
tole_
Casual Racist
Moj komp
 
tole_'s Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Sneed's feed and seed (formerly Chuck's)
Postovi: 418
Rumunjski review 8700k/8600k. CFL drapa gaće.

http://lab501.ro/procesoare-chipsetu...ultra-gaming/8
__________________
Why did the console peasant cross the road?
To render the buildings on the other side!
tole_ je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 21:05   #1853
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bome što jest jest. Lijepo to fercera. Nu, bude to i koštalo. Sami proc i nije (pre)skup, ali iole poštene ploče pitanje bude li ispod 2 soma kuna. Ali dobro, napredak nakon godina reciklaže je vidljiv. GG.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2017., 00:38   #1854
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Ništa specijalno 7700 plus dvije jezgre.
Ispod IHSa i dalje pasta za zube.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 08:04   #1855
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 11:25   #1856
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Intel Coffee Lake Core i5-8600K vs 7600K at 5GHz Review
Citiraj:
Coffee Lake is more about power and Intel making more money per wafer while getting something into the Desktop market so AMD's Ryzen stops making it look so bad.
At this moment, I am extremely disappointed in Coffee Lake when it comes to nonexistent IPC scaling over the last generation.
One shining light is that it looks like the Core i5-8600K looks to actually be a CPU that will overclock easily to 5GHz on air.
Izvor: [H]ardOCP
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 22:31   #1857
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
Ispada da u single core preformansama su isti? Ako ja dobro vidim
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 22:34   #1858
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa kad je skylake-kaby-coffee ista arhitektura normalno da je i IPC isti

Paul ima dobar review klik
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 22:48   #1859
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova

Nego evo još recenzija 16 i 18 corea

No zaključak smo praktično i sami napisali još prije:
Volio bih razumjeti te usporedbe 20% više performansi za 80% višu cijenu.

Kao da je ekipi koja daje toliki novac za procesor tih 20% jednokratna stavka.

Nevjerojatno, najblaže rečeno.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2017., 22:59   #1860
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Naravno, tko ima i tko misli da mu se isplati nek plati. Kao što reče jedan od qotanih zaključaka:

Citiraj:
The problem for Intel’s triumphant narrative is, well, AMD. The Core i9-7980XE is unquestionably fast, but it’s not 2x faster, or even 50 percent faster than Threadripper in any test we ran. CPUs above $1,000 are going to be less elastic than the conventional desktop market, but cost always matters to some extent. Just because companies or individuals can afford to pay top dollar for a CPU doesn’t mean they don’t care about price at all. When Intel had the high-end market entirely to itself, the company could afford to set its own prices. With AMD’s Threadripper 1950X already in market, it’s harder to justify the cost.

Customers who want the absolute highest-end CPU and can afford to pay for it will prefer the Core i9-7980XE. But anyone who doesn’t fit into that market is going to be hard-pressed to opt for the Core i9-7900X when the Threadripper 1950X offers higher workstation performance at the same price. Intel has retaken the performance crown, but it hasn’t swept the workstation field — not by a long shot.
Na kraju krajeva prodajni rezultati X299 će reći svoje. Zasada su poražavajući.

Sadašnja situacija bi se mogla opisati ovako:

Intel nudi više nego prije (jezgri i threadova), jer mora zbog konkurencije koju prije nije imao u većini segmenata. I to treba pozdraviti jer postoji veći izbor.

S druge strane je evidentno da je intel u potpunosti tehnološki stao. Prvi put u povijesti ima i treću generaciju za redom sa istim IPC, također i po prvi puta 4 generacije na istom proizvodnom procesu, znači nakon tick-tock odmah je u vodu pala i "proces-arhitektura-optimizacija" šema. Trenutno iskorištavaju ovo malo IPC vodstva što im je ostalo + bruteforcaju clock (tj. iskorištavaju bolji proizvidni proces do maximuma) kako bi što više dobili na performansama i max uštedjeli na jezgrama gdje mogu tj. gdje im taj IPC i clock daje leap. To im je sva taktika, od novog uarch nemaju apsolutno ništa trenutno tj. već neko vrijeme.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 05.10.2017. u 23:08.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na