Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2016., 16:17   #1
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
homemade vodeno ( 2 )

pozdrav forumasi
da predstavim svoju novu "ludoriju"

da ne pisem puno odmah cu kreniti na projekt

slozim slucajno svoje stare "drlje"-radijatore pa mi dosla ideja na to staviti 7 x 140mm ventove
zelio sam staviti original 2 x 360mm radijatore ali ih nisam nasao po povoljnoj cijeni, zapravo polovne jer sam zelio da ovaj projekt ne ispadne skup



napraviti zidni komp na drvenoj dasci
prvo mi je trebalo par dana da nadjem sto lijepsu i zdraviju dasku
nakon sto sam nasao krenilo je mjerenje i crtanje



zatim je pocelo lagano sastavljenje



na ovoj slici se vidi da je daska prevelika i da su komponente previse razmaknute te sam je malo prekratio



phanteks enthoo pro je vec primjetio da nesto ne stima, ubrzo je uslijedilo raskapanje te prebacivanje komponenti

napajanje sam morao postaviti blize zbog kablova, bili su kratki



kao sto vidite koristio sam vec postojece komponente i dijelove vodenog koje sam zamalo prodao

grafa nije mogla bolje stati zbog kratkog extendera



takodjer je bilo u planu staviti bitfenix recon fan kontroler al nema potrebe jer speed fan ce upravljati ventovima

jos mi je ostalo sve to pospajati, naliti vodu i upaliti
pozelite mi srecu
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2016., 16:34   #2
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Nije ti prostor iza radijatora malo restriktivan za airflow ?
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2016., 17:02   #3
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
da, kasno sam uocio nakon sto sam sve sastavio da bi to bio slab otvor za ispuh toplog zraka, sad mi se neda sve ponovo raskapat i busit dasku
daska je odvojena nekih 4cm od zida te su stavljene brvele da se moze otvorit prema gore (zbog lakseg pristupa iza) radijator ima manji otvor
sa gornje strane za ispuh



arrow je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2016., 21:59   #4
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
srecom nije nigdje procurila voda

malo tuzno gledati phanteksa praznog ali ovo mi je trenutno "in"





ovdje se tocno vidi koji je antifriz dodan, ova boja me podsjeca na lijepu rosnu pivu, sad mi dodje da skinem etiketu sa boce i zalijepim na spremnik



mogao sam sve to i bolje izvesti te tapacirati u crnu mat ili karbon te postaviti rasvjetu ali svidja mi se i ovako
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 10:53   #5
Romano.Cule
Outer Space
Moj komp
 
Romano.Cule's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 822
Ne znam bratko,nemoj se uvrijediti,ali to je katastrofa.Komponente su ti izlozene vanjskom djelovanju elektrostatickog elektriciteta i RF i NF smetnjama da ne govorim vanjskom utjecaju prasine i vlage.
Romano.Cule je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 13:02   #6
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 906
Daj neke temp rezove. Meni je ovo skroz ok.
MegaSkot je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 14:40   #7
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
postam veceras testove kad dodjem kuci, ugodno su me iznenadili
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 17:37   #8
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Ovi radijatori izgledaju vrlo dobro, u budućnosti bih ciljao na ventove s velikim statičkim pritiskom da procvjetaju. Mana je nešto veća buka takvog sustava, ali su zato puno učinkovitiji u odvođenju topline s vode

Imao sam 3x120mm radijator identične građe u Thermaltake Kandalf LCS kućištu i bio sam malo razočaran prelaskom na, po testovima, superiornije radijatore s rjeđom rešetkom.

Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Nije ti prostor iza radijatora malo restriktivan za airflow ?
Ma ima i previše rupa, nije da bi razlika bila toliko velika. Zrak sam "teče" gdje želi

Da ima samo na krajevima tunela rupe, onda bi bilo neoptimalno, pogotovo što se buke tiče

Citiraj:
Autor Romano.Cule Pregled postova
Ne znam bratko,nemoj se uvrijediti,ali to je katastrofa.Komponente su ti izlozene vanjskom djelovanju elektrostatickog elektriciteta i RF i NF smetnjama da ne govorim vanjskom utjecaju prasine i vlage.
Ideja vodilja ti je suštinski ispravna: električni i magnetski valovi u okolini bi teoretski mogli utjecati na druge električne komponente i uređaje, međutim, inženjeri koji su radili komponente su to itekako uzeli u obzir.

ESD: na zidu je, nema nikakvih pokretnih dijelova koji uzrokuju trenje površine o površinu. Računalo ionako ne diraš dok je upaljeno, a ako i treba komponente promijeniti "pražnjenje" primanjem za radijator uvijek pali. Osim toga, ESD je u većini slučajeva zanemariv razlog kvarenja PC komponenata. Moraš bit mamlaz da odložiš komponentu na vunenu deku ili sličan materijal podložan generiranju statičkog elektriciteta. Većina komponenata je testirana na +/- 4kV (kilovoltne) izboje, nerijetko i znatno više (Asus TUV se hvališe sa +/- 15kV na pojedinim elektroničkim komponentama). Da izgeneriraš više od 4kV statičkog naboja moraš imati suhu atmosferu (niska relativna vlažnost) i dosta višu temperaturu od inače normalne/ugodne ambijentalne temperature.

Da ti uštedim vrijeme da mi ne objašnjavaš kako si podijelio spektar samo na RF i NF (i što si uopće mislio s NF), ukratko, EMC računalnih komponenti nije kritičan prilikom razmatranja vanjskog zračenja van ili unutar kućišta.

Susceptibilnost komponenata prema izračenoj emisiji u normalnoj EM atmosferi (našoj okolini) jest minimalna. To uključuje tvoj mobitel pri razgovoru, tvoj WLAN na max propusnosti kao i sve ostale izvore EM zračenja. Veću smetnju će izvesti duži vod mase na matičnoj ploči od svih ostalih vanjskih izvora zračenja.

Ako uzmemo u obzir metalno kućište koje, pretpostavljam, smatraš odgovarajućom zaštitom od EM smetnji, iznenadio bi se da je utjecaj prigušenja tog, pojednostavljenog i pretjerano rupičastog Faradeyevog kaveza minimalan, to više što se penjemo u veće frekvencijsko područje. Pri tome vrijedi spomenuti da magnetska polja pravi Faradeyev kavez prigušuje zanemarivo, a ubacivanje mu-metala nije, da se izrazim jednostavno, jeftino.

Činjenica jest da su danas brzine sabirnica tolike da taktovi kojim ih se upravlja ulaze u viša frekvencijska područja, samim time su podložniji utjecaju aktualnih frekvencijskih pojaseva, međutim tu se govori o mogućoj indukciji struje u vodiču vrlo malog iznosa, naspram postojeće struje u tom istom vodiču iznosa većeg nekoliko redova veličina, što će u konačnici biti unutar tolerancija.

Zapravo će jedan PCB vod imati veći EM utjecaj na onaj do njega i sve ostale komponente u blizini nego EM u eteru.

Eventualno bi se kod profi-OCera koji iskorištavaju svaku moguću funkcionalnost nabrijanih ploča moglo reći da EM utječe na njihov rezultat, a kao što vidimo, i kod njih su u pravilu open-benchevi in

Fun fact: računala nisu imala problema dok je CRT monitor radio pored njih, a oni su bome imali znatno jače EM zračenje od današnjeg zračenja okoline.

Eh sad, da čovjeku ne krademo temu, slobodno se javiš na PM, razgovarati o EMC-u mogu cijeli dan jer mi je to glavni opis pozicije na poslu
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 18:21   #9
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ma ima i previše rupa, nije da bi razlika bila toliko velika. Zrak sam "teče" gdje želi

Da ima samo na krajevima tunela rupe, onda bi bilo neoptimalno, pogotovo što se buke tiče
Jbg, nekak mirnije spavam kad je prostor na drugoj strani iste velicine kao i intake Mada otpor radijatora odradi svoje, pa velicina ispuha ne igra toliku ulogu bas u kvadratni milimetar, al ajd


Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ideja vodilja.........pozicije na poslu
Y*bo mater, kakav overanalyzing text
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2016., 22:32   #10
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ovi radijatori izgledaju vrlo dobro, u budućnosti bih ciljao na ventove s velikim statičkim pritiskom da procvjetaju. Mana je nešto veća buka takvog sustava, ali su zato puno učinkovitiji u odvođenju topline s vode

Imao sam 3x120mm radijator identične građe u Thermaltake Kandalf LCS kućištu i bio sam malo razočaran prelaskom na, po testovima, superiornije radijatore s rjeđom rešetkom.
da, i mene uvijek iznenade kad pogledam sto ih hladi, obicni f14 pwm ventovi te nema potrebe za boljim, pazi sad temperature i na koliko se ventovi vrte

test cpu-a primeom na 1.475v i 4.6ghz



u ovoj situaciji hladna voda ide preko gpu koja se grije na testu-igri i ide prema cpu te samim time cpu je topliji nego kada njega testiram sto pokazuje i ova slika
ventovima upravlja speedfan te se vidi krivulja kako je podesena

arrow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.02.2016., 23:56   #11
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Kak ti radi speedfanov napredni pwm, meni nije baš imao zdravu simbiozu s pločom, iako fino krivulju ppdesim on divlja pa pali hladnjake na max na par sekundi, pa gasi i tak u krug. Pribjegao sam podešavanju u asusovom uefiju i to fercera bez problema.

Temperature zgledaju mrak.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2016., 01:21   #12
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Imam slican projekt u glavi, ali za HTPC, kada nabavim sve kaj mi treba, te kada stigne kaj mi jos fali, ozivim ovu temu ako umre :P
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2016., 02:20   #13
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
isprva sam se namucio da ga podesim ali sada radi savrseno, kako je krivulja podesena tako se i ventovi ponasaju, nema oscilacija

ravkan, ako di sta zapne samo javi, mozda mogu pomoc
arrow je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2016., 09:37   #14
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
Ima ko link za dobru stranicu za vodeno koja salje jeftino u hr?s 360mm radijatorima
Hvala
rock00 je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2016., 12:13   #15
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp
 
Tihomir111's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Virovitica
Postovi: 465
alphacool.de
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2016., 12:44   #16
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor arrow Pregled postova
ventovima upravlja speedfan te se vidi krivulja kako je podesena



isprva sam se namucio da ga podesim ali sada radi savrseno, kako je krivulja podesena tako se i ventovi ponasaju, nema oscilacija
Slažem se, SpeedFan radi vrhunski već par mjeseci u kompu. S tim da je u mojem slučaju svaki vent u kompu upravljan preko SF-a (uključujući i vent u napajanju).

Posebno je interesantna opcija da sa ventovima od vodenog može upravljati preko obje temperaturne krivulje istovremeno (CPU i GPU), što je vrlo korisno ako su ti ventovi na radijatorima ujedno i kejs airflow ventovi.



Znači postave se pojedinačne krivulje za CPU i za GPU, te odabere Metoda: MAX of speeds. Na ovaj način ventovi na radijatoru uvijek rade dovoljnom brzinom za obje komponente tj. bira se veća trenutačna brzina venta (od te dvije navedene) tako da su zadovoljene obje krivulje istovremeno.

Ona druga metoda: SUM of speeds je pak vrlo korisna za npr. vent u napajanju (ako ga korisnik sam regulira), jer je temperatura napajanja praktički paralelno ovisna o loadu na CPU i GPU, pa se tako zbrajaju pojedinačne trenutne brzine na krivuljama za CPU i za GPU, te se suma prosljeđuje na kontroler od venta na napajanju.

Dodatno se može i pumpa upravljati preko SF-a (ako je PWM pumpa), što može osjetno utišati cijeli komp

Uglavnom, ovakav način kontrole ne nudi niti jedan utility tool niti BIOS, barem koliko je meni poznato, pa je u mojem slučaju SpeedFan jedina opcija. Da ne spominjem kako neki originalni Asus utiliyji očitavaju temperaturu procesora preko senzora na ploči pa se javljaju velike nelinearne razlike između stvarnih i očitanih vrijednosti. Hvala ti Asus

Btw osobno sam u početku imao problema sa namještanjem brzina na ventovima, dok nisam maknuo sve Asus i Corsair Fan aplikacije. Od tada sve radi kao urica.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2016., 13:13   #17
arrow
Premium
Moj komp
 
arrow's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zd
Postovi: 609
lijepo objasnjeno, nisam znao da se moze koristiti cpu i gpu krivulja na istom ventu, hvala

nego, i dalje mi ide na zivce ova oscilacija napona, core clock-a te multiplayera kad je cpu na 100% opterecenja
raspitivao sam se na puno strana, takodjer ni uz pomoc gogla nisam nasao rijesenje, to se dogadja i na default postavkama
isto tako da odmah napomenem, ne pitajte me za APM (Aplication Power management) jer tu opciju moja ploca nema, te isto nema razlike kad je u biosu sve na auto ili na manual

http://postimg.org/image/ylfm2984l/

btw, imam li uopce potrebe to ustabiliti, tj da li se i vama to dogadja?

EDIT:
ovaj put mi je google pomogao, F3 verzija BIOS-a ne podrzava APM, morao bi flash-ati plocu na noviji

Zadnje izmijenjeno od: arrow. 02.03.2016. u 20:26.
arrow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na