Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2016., 23:32   #1
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,446
MacBook Pro 2016

http://www.apple.com/macbook-pro/

evo kog zanima i first look

https://youtu.be/K6pSryUe_AU


edit: ne radi embed ovdje, zaš? :S
radi
__________________

Zadnje izmijenjeno od: tor. 28.10.2016. u 07:46.
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 00:32   #2
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,044
MacBook Pro 2016

I sad ak imas iphone 7 nemres ga spojit na macbook pro. Da ne velim ekstra $$$ samo za taj touch display (500 dolara vise ak se ne varam). Uzas, i ovo govorim kao veliki fan applea

Edit: sad tek vidim da nema ni sd card slota ni hdmi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: thuNdeR. 28.10.2016. u 00:45.
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 28.10.2016., 02:10   #3
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
25€ po komadu za kabel...a treba ti USB C na USB C, pa USB C na USB B, pa USB C na USB A, i još sigurno par adaptera, da bi mogao koristiti printer, skener, stickove, čitače kartica i još brdo toga što koristi normalne USB-e.

Apple je prolupao...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 10:13   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
izgleda da im je nova politika - nemat

nemat portove, nemat novaca, nemat pameti
syss je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 10:46   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Na sljedećoj verziji će maknuti i 3.5mm audio port...samo im je to ostalo maknuti, a kad ga već iPhone 7 nema...

Za tih 1500$ da ne mogu u paket staviti mali Thunderbolt dock s par full size USB, HDMI, VGA, i miniDP portovima...ma sramota...

Zato, set od par Apple naljepnica koje si možeš naljepiti na čelo uredno dolazi i dalje
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 11:01   #6
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Ljudi moji. Macbook "pro" - dvojezgreni i5 i 8gb ddr3 rama. Dobrodošli u 2009tu.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 13:10   #7
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,881
Nabijem ih na 100 quratza.. PRO za 1500€ = 4x proc, 16GB RAM za pocetak. Napumpaju cijene i onda se jos kokosare za te yebene adaptere.

Zivim za dan kad cu citati po portalima da im cijena dionice odlazi u minus..

Ne volim ih a koristim 6s i retina pro..
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 13:28   #8
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Pisem ovo sa late 2013 rMBP 15. Posjedujem i iP6s.

Ukratko, ostavili 3.5mm utor. Super. No ako imas iP7, bez adaptera ne mozes koristiti slusalice? Genijalna odluka.

Izbacili sve ostale utore, uveli usb-c, i sva 4 su TB3. Ma super, genijalno rjesenje. Jer eto potrebna su 4x TB3 utora, dok ni jedan USB-A utor nije potreban? Genijalna odluka. Zelis spojiti bilo koji iPhone sa novim macbookom? Kupi novi kabel, ili pak koristi adapter. Genijalna odluka.

No to su samo sitnice. Mac Pro nije updejtan 3 godine, i u UK mu dignu cijenu za 500£ od sinoc. Da li moram jos jedno napisati - genijalna odluka?

Cijelo vrijeme se cekao skylake update. I na kraju ubace godinu dana star proc, sa losijom verzijom integrated kartice + losija verzija polarisa na 15" modelu. 16GB rama je i dalje max? Geeenijaaalnooo.

Izbacili najgenijalni utor za punjenje laptopa ikad - magsafe. Uz sve gore spomenute mane, jos su i digli cijene. I to dobro digli cijene.

Jos bih se dotakao tipkovnice, ako nisu rjesili djecje bolesti novog mehanizma, eto showa. I to zesceg. Na strojevima koji kostaju kao Golf III valjda

Od pozitivnih strana je jako malo toga. Zvucnici ce sigurno rasturati (macbook 12 vec tu rastura), u ekran ne sumnjam ni malo. TouchBar ce mozda nekima biti odlican, no meni osobno je bljestavi gimmick kojeg sigurno necu koristiti.

Ukratko, totalni fail, i najlosiji apple event ikad. 2012 kad su predstavili retine radovao sam se istima kao malo dijete, i nisu me razocarale. Ekrani i samo skaliranje OS X-a su genijalni.

Sad? Mislim da ce me moja retina jos dugo posluziti. Da mi moje radno okruzenje dopusta, i da odredjene aplikacije postoje na Linuxu, vec danas bih trazio zamjenu za rMBP i isao put Linuxa. Ovako ostajem (barem primarno) na OS X-u do daljnjega. I iako cu jednog dana vjerojatno uzeti ovaj novi mbp, nekako im se ne radujem ni malo. Dapace, osim ekrana i zvucnika ne vidim ni jednu prednost naspram stroju kojeg danas koristim. A vidim 100 mana.

Code:
// ucitaj hrpu bezveznih metoda
if (timCook == steveBallmer) {
    proWithoutBeingPro();
    priceHigher();
    killThePorts();
    gimmickFeaturesOn();
}
Tipican primjer kad dvojici idiota dopustis da vode mocne i prije odlicne kompanije
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 17:25   #9
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Kužim zašto se ljutite glede utora, s financijske strane ste apsolutno u pravu.
Ali s druge strane mi je čak i drago da se krene standardizirati u smjeru da postoji što manje vrsta utora/kabela i da se što više stvari rješava odjednom pri upotrebi samo jednog kabela.

Meni je super što ću moći preko jednog jedinog kabela između monitora i macbooka (uz kupnju novog monitora koji to podržava):
1. puniti mac
2. slati sliku na monitor
3. slati dvosmjerno podatke sa/na uređaja/periferije koja je prištekana na monitor kao dock

Ponavljam, s financijske strane je to za korisnike loše, jer treba pokupovati ili hrpu novih kabela i adaptera, i/ili hrpu novih uređaja.
Pametniji potez bi možda bio da su po malo smanjivali broj klasičnih utora.
Da su makar za prvu ruku ostavili 1 klasični USB i 1 HDMI, umjesto 2 od 4 TB-a.

Ja još uvijek programiram na Macbook pro-u 13" iz early 2011 serije, sad će još malo dedica da napuni 6 godina (i5 2.3GHz, turbo 2.7, 16GB ram-a, 240GB SSD).
Ljepo mi je prištekan na 27" monitor, koji mi je ujedno i hub za sve.
Jedino mi procesor postaje prespor u trenutcima kad imam otvoreno više projekata, par windowa browsera sa brdom tabova i vrtim paralelno simulacije.
Ali uređaj kao uređaj je vrhunski, toliko sam se natipkao na njemu, toliko puta sam ga otvorio/zatvorio... a on ni da mrdne
Većina drugih laptopa bi se do sad raspalo na proste faktore. Tako da što se mene tiče, niti ne razmišljam kupiti neku drugu marku za rad.

Touch Bar me poprilično veseli moram priznati, pogotovo nakon što si ga customiziram kako spada.
Ono što meni smeta je što još uvijek nema quad core procesora za 13" modele, i što je 16GB još uvijek max za RAM.

Najjači 13" model će vrlo vjerojatno biti moj idući uređaj, no pričekat ću još par mjeseci da vidim da li prva serija ima neke boljke.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 17:39   #10
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Kužim zašto se ljutite glede utora, s financijske strane ste apsolutno u pravu.
Ali s druge strane mi je čak i drago da se krene standardizirati u smjeru da postoji što manje vrsta utora/kabela i da se što više stvari rješava odjednom pri upotrebi samo jednog kabela.

Meni je super što ću moći preko jednog jedinog kabela između monitora i macbooka:
1. puniti mac
2. slati sliku na monitor
3. slati dvosmjerno podatke sa/na uređaja/periferije koja je prištekana na monitor kao dock

Ponavljam, s financijske strane je to za korisnike loše, jer treba pokupovati ili hrpu novih kabela i adaptera, i/ili hrpu novih uređaja.

Ja još uvijek programiram na Macbook pro-u 13" iz early 2011 serije, sad će još malo dedica da napuni 6 godina (i5 2.3GHz, turbo 2.7, 16GB ram-a, 240GB SSD).
Ljepo mi je prištekan na 27" monitor, koji mi je ujedno i hub za sve.


Touch Bar me poprilično veseli moram priznati, pogotovo nakon što si ga customiziram kako spada.
Ono što meni smeta je što još uvijek nema quad core procesora za 13" modele, i što je 16GB još uvijek max za RAM.

Najjači 13" model će vrlo vjerojatno biti moj idući uređaj, no pričekat ću još par mjeseci da vidim da li prva serija ima neke boljke.
Reko bi da ovo za utore vrijedi (standardizirat ce se, bla bla itd.) - ali isto je bilo kad je USB 1/2/3 dolazio . A ti usb-ici su backwards compatible. Za 3-4 godine ce USB-C imat premalo bandwidtha za nove uredjaje, reze, itd. I onda ispocetka.

A da ces moc punit mac jednim kablom iz monitora na koji su pristekani i mis, tipkovnica i eksterni disk - to treba s rezervom uzet... imam neki gut feeling da nece bas bit tako.

Anyway... kupovao powerhouse laptop prije 3 mjeseca, na kraju doslo do MBP15 vs. XPS 15 sa otprilike istim specsima (ako jako progledas kroz prste Macbooku). Izbor nije bio tezak jer sam ustedio 5000+ kn i imam gro vise garancije. Nije tesko pogodit kaj sam kupio. (svrha: slicno kao ti i Mileni, za development). A ovaj novi MBP je heavily overpriced piece of shit s tom render-me-useless led trakom, proslogodisnjim CPUom i (opet, overpriced) Dongleovima koje treba ko Pokemone skupljat da bi spojio 3 fakin uredjaja .

XPS 15 2016, i7 6700HQ, 32 GB RAM, 1 TB PCI-E SSD, 4K 15" display, touchscreen - $2550
MBPR 15 2016, i7 (? quad, ne znam koji), 16 GB RAM, 512 GB PCI-E SSD, Retina (30% manje piksela), no touchscreen, touchbar - $2800
__________________
sound powered by B&W/Denon

Zadnje izmijenjeno od: zwer. 28.10.2016. u 17:53.
zwer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2016., 17:39   #11
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Meni je super što ću moći preko jednog jedinog kabela između monitora i macbooka (uz kupnju novog monitora koji to podržava):
1. puniti mac
2. slati sliku na monitor
3. slati dvosmjerno podatke sa/na uređaja/periferije koja je prištekana na monitor kao dock
Sve 5, no 4 takva ista utora samim time nisu potrebna. A (gotovo) istu stvar si vec mogao, sa TB2 prikljuckom kojeg ima svaki noviji mac vec duze vrijeme. Recimo TB display + macbook pro 13 = ista stvar.

2 USB-C utora, ili cak i samo jedan je bio dovoljan. Ostalo ostaviti na usb-a i hdmi. A ovo pisem kao covjek koji posjeduje 2x usb-c dock (caldigitov je odlican), usb-c externi SSD disk od 1TB i jos hrpu adaptera.

Citiraj:
Touch Bar me poprilično veseli moram priznati, pogotovo nakon što si ga customiziram kako spada.
Osobno, touchbaru ne vidim smisao. Oni kojima eventualno moze pomoci (photoshop/music/video ekipa) vjerojatno koriste shortcutse, a ti ce uvijek biti brzi od 'magicnog' touchbara. Nama (developerima) pak nemaju smisla, ili ga ja osobno ne mogu nikako vidjeti?

Citiraj:
Najjači 13" model će vrlo vjerojatno biti moj idući uređaj, no pričekat ću još par mjeseci da vidim da li prva serija ima neke boljke.
Pricekaj radije godinu dana ako nije zurba. 99% ce cijena pasti na normalnu (prvi macbook air, macbook 17, prve retine, sve na istu foru. Early Adopteri placaju bolesnu cijenu, par mjeseci ili godinu kasnije = veliki pad cijene).

No sve da nekim cudom i nece pasti, isplati se pricekati Kaby Lake upgrade. A da ne spominjem djecje bolesti kojih uvijek bude i koje ce ukloniti nakon prve serije.

Sad da uzimam, uzeo bih najslablji 13 pro. Pojacao bih malo proc, povecao na 512gb flasha, 16gb rama. Cca 2500€. Preskupo pa to necu ni raditi, ali da bas moram uzeti, isao bih na taj model.

P.S.
I dalje ostavljam prostor da me touchbar razuvjeri od skepse prema istome, ali taj prostor ostavljam vise reda radi, a ne da se nadam necemu
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 22:08   #12
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Reko bi da ovo za utore vrijedi (standardizirat ce se, bla bla itd.) - ali isto je bilo kad je USB 1/2/3 dolazio . A ti usb-ici su backwards compatible. Za 3-4 godine ce USB-C imat premalo bandwidtha za nove uredjaje, reze, itd. I onda ispocetka.
Opet se ovdje u jednu ruku slažem a u drugu ne

Lijepo je imati backward kompatibilnost, ali u jednom trenutku se ipak mora presjeći ako želiš napraviti sljedeći step. Klasičan izgled USB konektora je star već koliko, 20ak godina?
Nemam ništa ekstra protiv njega, ali da bi mogao biti bolji, mogao bi.
USB c je tanji (pa i laptopi mogu biti još nešto tanji/manj/lakši nego do sad) i nema pravo-krivo uštekavanje-orijentacije, spiči ga i u mraku i od iza di ništa ne vidiš, bitno samo da uđe
Ponavljam, ništa od ovog nije ne znam sad koliko bitno, ali su lijepa i korisna inkrementalna bumpanja.

I vjerojatno su arhitektonski promjenili neke stvari koje su ih ujebavale od ranije.

Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
A da ces moc punit mac jednim kablom iz monitora na koji su pristekani i mis, tipkovnica i eksterni disk - to treba s rezervom uzet... imam neki gut feeling da nece bas bit tako.
Poprilično sam siguran da će to ići kako spada, bitno je samo da proizvođač monitora ne sfušari.
To naravno dovodi do toga da će takvi monitori biti vjerojatno osjetno skuplji, pogotovo u početku. Ali što ćeš, tako je sa svakom novom tehnologijom.

Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Anyway... kupovao powerhouse laptop prije 3 mjeseca, na kraju doslo do MBP15 vs. XPS 15 sa otprilike istim specsima (ako jako progledas kroz prste Macbooku). Izbor nije bio tezak jer sam ustedio 5000+ kn i imam gro vise garancije. Nije tesko pogodit kaj sam kupio. (svrha: slicno kao ti i Mileni, za development). A ovaj novi MBP je heavily overpriced piece of shit s tom render-me-useless led trakom, proslogodisnjim CPUom i (opet, overpriced) Dongleovima koje treba ko Pokemone skupljat da bi spojio 3 fakin uredjaja .

XPS 15 2016, i7 6700HQ, 32 GB RAM, 1 TB PCI-E SSD, 4K 15" display, touchscreen - $2550
MBPR 15 2016, i7 (? quad, ne znam koji), 16 GB RAM, 512 GB PCI-E SSD, Retina (30% manje piksela), no touchscreen, touchbar - $2800
Eh, meni to ništa ne znači kad moram imati mac
Programiram isključivo mac os i iOS aplikacije i igre već 6 godina, a ne dolazi mi u obzir oslanjati se na hackintosh za nešto od čega živim.

I vjerujem da je i kvaliteta tog XPS-a izvrsna, ali meni se macbook pokazao kao izuzetno otporan i vrhunski izrađen laptop i nije mi žao platiti više za njega.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Sve 5, no 4 takva ista utora samim time nisu potrebna. A (gotovo) istu stvar si vec mogao, sa TB2 prikljuckom kojeg ima svaki noviji mac vec duze vrijeme. Recimo TB display + macbook pro 13 = ista stvar.
Nisi mogao, opet si morao imati dodatan kabel za napajanje
Kažem - ništa strašno imati par kabela više, ali ako već mogu birati - zašto ne imati samo jedan.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
2 USB-C utora, ili cak i samo jedan je bio dovoljan. Ostalo ostaviti na usb-a i hdmi. A ovo pisem kao covjek koji posjeduje 2x usb-c dock (caldigitov je odlican), usb-c externi SSD disk od 1TB i jos hrpu adaptera.
Slažem se, nešto slično sam i sam prokomentirao u originalnom postu.
Mogli su slobodno napraviti jedan među korak sa ovom generacijom macbooka pa onda maknuti sve u nekoj od idućih inačica.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Osobno, touchbaru ne vidim smisao. Oni kojima eventualno moze pomoci (photoshop/music/video ekipa) vjerojatno koriste shortcutse, a ti ce uvijek biti brzi od 'magicnog' touchbara. Nama (developerima) pak nemaju smisla, ili ga ja osobno ne mogu nikako vidjeti?
Imam shortcute koje koristim non stop i koje vjerojatno pritiskam i u snu dok mjesečarim naravno da nikad neću njih zamjeniti sa nekom tipkom na touch baru.
Ali imam neke funkcionalnosti koje ne koristim prečesto (ali mi ipak trebaju x puta u danu), pa i nemam neki ful jednostavi shortcut za njih od 2 tipke, već od 3 tipke.
E pa za njih bi stvarno volio imati dedicated tipku na touch baru

I ovdje ću se ponoviti - ne kažem da je to nešto što je must, ali da je korektan dodatak i mali korak naprijed - jest.
A i ostavljam mogućnost da skontam da ima i puno bolje svrhe u svakodnevnom životu uz komp.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Pricekaj radije godinu dana ako nije zurba. 99% ce cijena pasti na normalnu (prvi macbook air, macbook 17, prve retine, sve na istu foru. Early Adopteri placaju bolesnu cijenu, par mjeseci ili godinu kasnije = veliki pad cijene).

No sve da nekim cudom i nece pasti, isplati se pricekati Kaby Lake upgrade. A da ne spominjem djecje bolesti kojih uvijek bude i koje ce ukloniti nakon prve serije.

Sad da uzimam, uzeo bih najslablji 13 pro. Pojacao bih malo proc, povecao na 512gb flasha, 16gb rama. Cca 2500€. Preskupo pa to necu ni raditi, ali da bas moram uzeti, isao bih na taj model.

P.S.
I dalje ostavljam prostor da me touchbar razuvjeri od skepse prema istome, ali taj prostor ostavljam vise reda radi, a ne da se nadam necemu
Ma to što kažem kroz par mjeseci mislim na vjerojatno nekih 5-6 mjeseci.
Pod najjači sam mislio na najbrži procesor i 16GB rama, SSD bi se vjerojatno zadržao na 512GB SSD jer mi je to za sistem i programe više nego dosta.
Sve ostalo mi je na eksternim diskovima.

Jest, malo pričekati pa vidjeti kako će sve to skupa ići i kako će se koristiti u real lifeu.
Možda se svi skupa jako ugodno iznenadimo

__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 22:28   #13
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
A da ces moc punit mac jednim kablom iz monitora na koji su pristekani i mis, tipkovnica i eksterni disk - to treba s rezervom uzet... imam neki gut feeling da nece bas bit tako.
Nije da pricam bezveze, ali to vec sad mozes. I to macbook 12 ciji usb-c utor ne podrzava ni TB3. Dakle osjetno slabiji od ovog iz MBP-a. I nije macbook jedini koji to ima, vec su i PC vendori istu stvar implementirali.

Osobno probao i koristio. Radi odlicno.

Citiraj:
Anyway... kupovao powerhouse laptop prije 3 mjeseca, na kraju doslo do MBP15 vs. XPS 15 sa otprilike istim specsima (ako jako progledas kroz prste Macbooku). Izbor nije bio tezak jer sam ustedio 5000+ kn i imam gro vise garancije. Nije tesko pogodit kaj sam kupio. (svrha: slicno kao ti i Mileni, za development). A ovaj novi MBP je heavily overpriced piece of shit s tom render-me-useless led trakom, proslogodisnjim CPUom i (opet, overpriced) Dongleovima koje treba ko Pokemone skupljat da bi spojio 3 fakin uredjaja .

XPS 15 2016, i7 6700HQ, 32 GB RAM, 1 TB PCI-E SSD, 4K 15" display, touchscreen - $2550
MBPR 15 2016, i7 (? quad, ne znam koji), 16 GB RAM, 512 GB PCI-E SSD, Retina (30% manje piksela), no touchscreen, touchbar - $2800
Sve 5, koristio sam i XPS 15. No nisu sami hardware specsi sve. Pogledaj rezoluciju kod XPS-a, pa pogledaj nacin na koji Windowsi skaliraju sadrzaj, a pogledaj na koji OS X. Nebo i zemlja razlika. A onda pogledaj podrsku 3rd party aplikacija za to skaliranje. Ponovno, nebo i zemlja razlika.

Meni jedna od najvaznijih stvari, a trebala bi biti valjda svima - nacin na koji upravljas kompom. Ni jedan laptop tu nije blizu macbookovu trackpadu. Ali ni jedan.

Touchscreen? To mi je jos veci gimmick od ovog touchbara. A gimmicksima se ocito svi ovih dana hvale, od Lenova, Della pa sve do Applea. Apple sinoc nije predstavio macbook pro, vec jebeni touchbar

Dosta takvih sitnica se nakupi. Recimo moje koristenje XPS laptopa (imao kratki period i XPS Linux DE) je bilo stvarno ugodno. No touchpad, ekran i tisi ventilatori bi kod mene donijeli prednost macbooku. Bez obzira na OS.



Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Lijepo je imati backward kompatibilnost, ali u jednom trenutku se ipak mora presjeći ako želiš napraviti sljedeći step. Klasičan izgled USB konektora je star već koliko, 20ak godina?
Ovdje nije pitanje backward kompatibilnosti, vec opcenito koristenja laptopa. Primjera radi, imam g700s mis. Sa novim macbookom, bez adaptera, taj mis mogu baciti u smece. Imam iP6s. Kako ga bez adaptera spojiti na macbook? Kako koristiti slusalice od iP7 na macbooku? Totalna nekonzistentnost od strane Applea.

To sto je neki adapter star 20 godina ne znaci nista. 3.5mm je i stariji, pa su ga uz pomoc 'hrabrosti' izbacili iz iphonea, a ovdje ga ostavili? Smanjila im se muda?

Tipkovnice kakve koristimo, bez obzira na vrstu mehanizma su tu i vise od 20 godina. Mogli su i njih izbaciti, pa samo staviti touch tipkovnice. Jer eto te su novije, bile bi vise kul, a lako ih podesis da izgledaj u i ponasaju se kako god zelis. Mogli su i to napraviti, jer eto, jebes sve sto je staro.. Imamo sad 4 ista porta. Nepotrebno. 2xTB3 je bio dovoljan, kao i kod prijasnjim rMBP (2x TB2). Ok sto su izbacili hdmi, ali samo jedan usb-a port je bio stvarno potreban.

Backward kompatibilnost je potrebna, a iste se rjesavas postepeno, a ne odsjeci vrpcu dok nitko ziv na to nije spreman. A sve da i zelis biti spreman, ne mozes to nikako postici. Jer ne postoje misevi sa usb-c utorom, niti razni ostali 'alati' koje koristimo.

Onaj njihov 'simplicity' se izgubio. U potpunosti. Ali ne samo kod smijurije sa utorima, vec i kod cijelog lineupa proizvoda. iPad svake godine predstave novu liniju, uz vec postojece. iPhone laganini ode tim smjerom, a macovi su u to zaglibili odavno.

Citiraj:
Nemam ništa ekstra protiv njega, ali da bi mogao biti bolji, mogao bi.
USB c je tanji (pa i laptopi mogu biti još nešto tanji/manj/lakši nego do sad) i nema pravo-krivo uštekavanje-orijentacije, spiči ga i u mraku i od iza di ništa ne vidiš, bitno samo da uđe
Ponavljam, ništa od ovog nije ne znam sad koliko bitno, ali su lijepa i korisna inkrementalna bumpanja.
Laptop ≠ smartphone.
USB-c je sigurno buducnost, no to sto ga mozes ugurati sa obje strane nije prednost. Recimo ja sam u 3 mjeseca uspio napraviti par ostecenja na Macbooku 12, i to iskljucivo gdje ide usb-c utor. Na vecer u mraku surfam/gledam film, pa odlucim na punjac staviti macbook. Promasis par puta, jer utor je sitan, i nije bas tako lak za pogodit. A aluminij to ne trpi. Magsafe je bogom dan za takve stvari.

Citiraj:
Eh, meni to ništa ne znači kad moram imati mac
Programiram isključivo mac os i iOS aplikacije i igre već 6 godina, a ne dolazi mi u obzir oslanjati se na hackintosh za nešto od čega živim.
E u vezi ovoga se cujemo preko PM-a
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"

Zadnje izmijenjeno od: Mileni. 28.10.2016. u 22:33.
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 23:05   #14
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Meni jedna od najvaznijih stvari, a trebala bi biti valjda svima - nacin na koji upravljas kompom. Ni jedan laptop tu nije blizu macbookovu trackpadu. Ali ni jedan.
Ovo. Ne znam kako nisam originalno spomenuo, valjda ga jednostavno uzimam zdravo za gotovo.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Ovdje nije pitanje backward kompatibilnosti, vec opcenito koristenja laptopa. Primjera radi, imam g700s mis. Sa novim macbookom, bez adaptera, taj mis mogu baciti u smece. Imam iP6s. Kako ga bez adaptera spojiti na macbook? Kako koristiti slusalice od iP7 na macbooku? Totalna nekonzistentnost od strane Applea.

To sto je neki adapter star 20 godina ne znaci nista. 3.5mm je i stariji, pa su ga uz pomoc 'hrabrosti' izbacili iz iphonea, a ovdje ga ostavili? Smanjila im se muda?

Tipkovnice kakve koristimo, bez obzira na vrstu mehanizma su tu i vise od 20 godina. Mogli su i njih izbaciti, pa samo staviti touch tipkovnice. Jer eto te su novije, bile bi vise kul, a lako ih podesis da izgledaj u i ponasaju se kako god zelis. Mogli su i to napraviti, jer eto, jebes sve sto je staro.. Imamo sad 4 ista porta. Nepotrebno. 2xTB3 je bio dovoljan, kao i kod prijasnjim rMBP (2x TB2). Ok sto su izbacili hdmi, ali samo jedan usb-a port je bio stvarno potreban.

Backward kompatibilnost je potrebna, a iste se rjesavas postepeno, a ne odsjeci vrpcu dok nitko ziv na to nije spreman. A sve da i zelis biti spreman, ne mozes to nikako postici. Jer ne postoje misevi sa usb-c utorom, niti razni ostali 'alati' koje koristimo.

Onaj njihov 'simplicity' se izgubio. U potpunosti. Ali ne samo kod smijurije sa utorima, vec i kod cijelog lineupa proizvoda. iPad svake godine predstave novu liniju, uz vec postojece. iPhone laganini ode tim smjerom, a macovi su u to zaglibili odavno.
Sa dosta toga se slažem, kao što sam slično već i pisao gore
Glede njihovog simplicitya - glede periferije vjerojatno to gledaju na način "za eksterni miš i tipkovnicu ionako već koristite našu bluetooth periferiju"

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Laptop ≠ smartphone.
USB-c je sigurno buducnost, no to sto ga mozes ugurati sa obje strane nije prednost. Recimo ja sam u 3 mjeseca uspio napraviti par ostecenja na Macbooku 12, i to iskljucivo gdje ide usb-c utor. Na vecer u mraku surfam/gledam film, pa odlucim na punjac staviti macbook. Promasis par puta, jer utor je sitan, i nije bas tako lak za pogodit. A aluminij to ne trpi. Magsafe je bogom dan za takve stvari.
Nisam još imao priliku koristiti USB c, tako da ne mogu govoriti iz prve ruke.
Baš me zanima kako će meni sjesti u praksi.

No ono što mogu reći je da je magsafe bog i batina
Na stranu i to što ga možeš bez problema uštekati u bilo kakvim okolnostima, ali brat bratu koliko puta sam zapeo na taj kabel a on se jednostavno odspojio bez da je potegao laptop na pod.

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
E u vezi ovoga se cujemo preko PM-a
Evo, odgovorim
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2016., 21:33   #15
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554


Napokon se malo poigrao sa novom linijom. Build quality je po obicaju bez premca, sad mi moja retina djeluje lose napravljena

U Apple Storeu (London), proveo sam cca 30-40 min na 15" modelu. Ponajvise isprobavao touch bar sa par 3rd party aplikacija koje su bile instalirane na istome (Affinity Designer npr.). I iskreno, razocaran sam vise nego kad su najavili ovaj redizajn.

Prvo, touch bar je jedva vidljiv u poprilicno osvjetljenom Apple Storeu. A drugo i ono najvaznije, sad sam vise nego ikad uvjeren da je to bespotreban gimmick. Ali bas bespotreban. Affinity designer je odlican sa touch barom, ali vjerojatno samo njubarama poput mene. I vjerujatno ce TB biti koristan samo ekipi koja se uci raditi u odredjenim aplikacijama.

Ekipi koja zaradjuje na ovom laptopu, TB ce biti vise smetnja nego neki koristan alat. No s pozitivne strane, API je otvoren u potpunosti, pa moze covjek od ovoga napraviti sta god zeli. I vec sad ima zanimljivih rjesenja. Ali je opet gimmick.

Na kraju sam prebacio da stoje iskljucivo funkcijske tipke, i kao takav je ok. Ali opet 100x losije nego prije, jer nemas feedbacka, i moras pogledati u TB kad radis na laptopu, nesto sto sa klasicnim tipkama nisam napravio valjda 20+ godina.

Sto se tice svega ostaloga, laptop je fantastican. Ponajvise ekran. Koristio sam sve i svasta, ali ekran ravan ovome jos nisam vidio. I tesko da ce ubrzo izaci ista bolje. Problem je sto je cak presvjetao, a refleksije nikakve ne vidim unatoc bolesno osvjetljenom prostoru. Milina.

Tipkovnica ce sigurno svima koji nisu istu koristili 2-3 dana biti jako cudna (tvrda!). No stvar je navike. Osobno sam istu na rMB mrzio prvih par dana, nakon toga ju obozavam. Ova je razlicita, ali razlika je stvarno malena.

Izlozen je bio model sa 512gb ssd-om, read/write brzine su bolesne. I osjeti se. Usao sam u applications folder, i jednostavno otvorio sve aplikacije istovremeno. Nije ni kihnuo, i kroz 3-4 sec sve je bilo otvoreno. Zvucnici fenomenalni.

Laptop je stvarno odlican. Razmisljao sam dugo da li ga kupiti, ali ne 15" verziju, vec 13" bez TB-a. I odustao. Cekam coffee lake, ili mozda ako uleti nesto extra povoljno preko ebaya. Ovako je to odlican laptop sa bespotrebnim i retardiranim gimmickom, sa bolesno dobrim ekranom i ssd-om, ali i ultra bolesno visokoj cijeni.

Eh da, ne bi covjek rekao, ali je poprilicno kompaktan naspram godinu dana starijim bratom. Razlika se lako osjeti.

No osim ako nekome nije bas zelja, i ako covjek ima para za bacanje, ne bih ga preporucio nikome. Doslovno. Moja zelja je da izbace 15" bez touch bara. I bez dGPU-a. Samo Intel Iris i klasicne funkcijske tipke. Takav bih uzeo iste sekunde.

Ovaj trenutacno mene ne zanima. I osim ako se nesto uveliko ne promjeni, prelazim definitivno na 13" verziju i funkcijske tipke. Prvo MS 'izmisli' idiotariju zvanu touch screen na laptopima (cak i desktopima ), a sad Apple ide glumiti MS sa jos vecom gluparijom
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2016., 14:11   #16
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554



Najjaci recezent ikad. Car. Kralj

Steta sto ne recenzira i ostale proizvodjace, ali ova recenzija je meni osobno najbolja recenzija novog MBP-a.
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na