Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.07.2019., 19:28   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
logitech MX ergo?

umire mi logitech m570 (dvaput sam već mijenjao switcheve, a od back/fwd sam odustao odavno jer riknu nakon 2 mjeseca od zamjene) i vidim da su izbacili nasljednika - mx ergo.

ima li ga tko da mi kaže kako se ponaša kroz neko duže vremensko razdoblje?
malo me steže oko grla cijena od 100 eura, ali ako će trajat 10 godina, ajde preživit ću. m570 je trajao oko godinu dana novi. i 2 promjene switcheva, znači sad sam na oko 3 godine šta ga imam. cirka.

varijanta 2 - koje switcheve uzet a da provjereno traju? jednom sam uzeo iz drugog logitech miša , drugi put uzeo s jebeja, i nisu se nešto dokazali ni jedni ni drugi.

jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 08:36   #2
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3289740




Tu je bilo govora o Ergu, ali nitko nije dao konkretne zaključke
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.07.2019., 21:39   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nda, nije se tema puno pomaknula napred.
ma malo sam u nedoumici, uzet jeftiniji m570 (noviji sa "logi" logom , moj je stariji model sa "logitech" logom), ili riskirat masne pare i uzet mx ergo. ima ga uzi za 700kn i to je najjeftinije šta sam našao na hr tržištu. a po specsima, ima SVE. na starom mi je falio tilt kotačić, a ovaj ga ima. falilo mi je da ga mogu nagnut, novi ima stand kojim ga nagne...

i'm tempted
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2019., 22:28   #4
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Ne znam kako ti je m570 tako brzo krepao, ja svoga imam vec jedno 5-6 godina, svakodnevno ga koristim i nikakvih problema (jednog imam u ladici za rezervu).

Kratko sam samo isprobao erga; imho nije vrijedno platiti njega 100 eura ako dobijes m570 za 40 ili kolikovec.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2019., 11:25   #5
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Izgleda da sam uspio prodat MX Vertical za kojeg se ispostavilo da mi je jednostavno pre velik...

Do sada sam bio pre zadovoljan s anker vertikalnim miševima. Ali mislim da je sad vrijeme za isprobat MX ergo trackball.

Da li netko zna zašto kod nas nije moguće nabaviti mx Ergo Plus verziju? Jer izgleda da bi dodatnu podlogu za ekstra tilt trebao kupiti s ebaya...
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2019., 20:20   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
evo meni stigao mx ergo.


razlike se vide i osjete. jos uvijek mi je malo neudoban na palcu, tj rad s kuglom mi je malo trzav, ne zbog kugle koja se sasvim normalno vrti, već zbog palca. neznam opisati, ali neka mikro-razlika postoji. odmah iza palca je mali botun kojim se mijenja osjetljivost. ovo je zgodno, rad sa slajderima u lightroomu mi zna bit nezgodan pri nomrlanoj osjetljivosti. ovako smanjim on the fly, i vratim nazad.

kvaliteta izrade, ako je m570 bio loš, ovo je još gore. kao prvo estetski - vide se svi spojevi plastike, baš crta, umjesto da je iz jednog komada kao na m570.
plastika je polu-gumirana, hrapava, šta je super jer sad kad je veća inklinacija ruka ne kliže s njega. trenutno dobro, ali to će se zblatit kroz 2 dana, a onda kroz 2 godine će se izribat ili rastočit kao kod svih ostalih miševa koji imaju gumirani premaz i dobit ću ljepljivog štakora.

scroll kotačić je OK, metalan i bolji nego na m570. I NE ŠKRIPI. nije infinite scroll šta bi na periferiji ove cijene trebao biti MUST. ne smeta, ali dobro bi došlo. tilt napokon ima, to mi je glavno šta mi je falilo na m570 nakon šta su mi fwd/back botuni pocrkavali.

ostali dodatni botuni su zadnji šit, zaista, imaju feeling najjeftinije moguće plastike. forward botun NIJE uzdignut (kao na m570) iako oba imaju full kratak hod pa se lako stisnu.

feeling trackaballa je dobar, nema pola kile ali je full težak. on the down side, metalni stand je cijelom površinom gumiran pa je sila koja pritišće na stol relativno mala i sve skupa se pomalo mrda na stolu tj lako ga je pomaknuti (vs m570 koji je bio lagan ali sa samo 4 gumirane flekice je relativno mirno stajao na stolu).

baterija je interna.

nema slot za usb receiver.

da li opravdava cijenu? NE. da li je udoban za koristit? o da. više nego m570. dodatni stand iz plus verzije po meni nije potreban. ovo šta se dobije u običnoj verziji je sasvim dovoljno inklinirano.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 22.08.2019. u 13:51.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2019., 12:06   #7
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Evo i meni je stigao MX Ergo.

Prije njega sam koristio MX vertical 4 mjeseca a prije MX verticala sam imao Anker vertikalni miš.

MX Vertical mi jednostavno nikako nije sjeo radi pretjerane dimenzije za moju ruku i takvog dizajna da mi se većina ruke nikad ne naslanja na stol. Umarao mi je ruku. Prodao sam ga za 500kn i naručio MX ergo, koji je moj prvi susret s trackballom.


Ja ću dati svoja mišljenja formirana u zadnjih par dana ali sve u svemu jako sam zadovoljan.

Prvo ono šta me stvarno iznenadilo i šta mi je stvarno super.

1. Ergonomski, miš je fantazija. Pod ovim kutem od 20 stupnjeva mi toliko lijepo leži u ruci da odmaram desnu ruku na njemu kad je slobodna. Oblik je apsolutno savršen za ono što ja želim od miša i nevjerojatno je ugodno raditi s njim. Za razliku od MX verticala koji se za mene pokazao poprilično promašen.

2. Trackball ima puno višu razinu preciznosti nego sam očekivao. Npr prvi put kada sam probao "trackpoint" na lenovo thinkpadu, to mi je bio potpuno čudan i neupotrebljiv uređaj. Nakon 2-3 tjedna redovite vježbe postao mi je najdraži način kontroliranja laptopa, nakon dobrog miša.

Trackball u drugu ruku, mi je odmah na prvu sjeo. Prvih par sati sam osijećao blagi manjak preciznosti, sada nakon par dana više nemam dojam da sam s trackballom po pitanju brzine i preciznosti ništa manje sposoban nego s visokokvalitetnim mišem. Dapače, prolaženje velikih površina kao kad se koristi 2 ekrana velike rezolucije, nije nikakav problem, samo treba uhvatit ruku za ga zarolat na pravu stranu i pustit kursor da dođe gdje treba.

Precision button, koji je na savršenom mjestu, samo doprinosi preciznosti u finim radnjama.

3. Horizontalni scroll je izvrsna, meni poprilično korisna funkcija. U visualstudiu funckionira odlično a tu mi je najčešće i potreban.


Oko točke 4 sam neutralan jer je za ovo potrebno više mjeseci da bi napravio kvalitetnu procjenu.

4. Filing klika na glavnim buttonima mi je vrlo dobar. Međutim nisam netko tko je prošao kroz gomiletinu jako skupih miševa da mogu reći nešto puno pametno po pitanju ove teme. Prije MX verticala i MX ergo sam imao ankera od 150kn, još prije toga sam imao samo smeće... za razliku od mehaničkih tipkovnica na koje sam do sada potrošio para i para.

Tako da u odnosu na ono što je meni standard, razina kvalitete izrade na MX ergo i MX vertical je meni super... koliko će trajat, to će vrijeme pokazat.

MANE:

Moram priznat da su u pitanju uglavnom sitnice.

1. Neznam zašto u ponudi više nije MX ergo plus model, koji daje dodatnu gumu za povećavanje kuta korištenja na 30 stupnjeva. Iako već na 20 stupnjeva miš je stvarno divota u ruci

2. Trackball ima sitni "pred otpor" da se počne rolat. Ovo se osjeti kod jako finih malih pokreta. Kao da jako lagano zapinje prije nego ga kreneš rolat. U praksi stvarno nije veliki problem. Kao što sam rekao, za fine radnje imam "rame uz rame" preciznost kao s skupim mišem visokog DPI-a na vrhunskoj podlozi.

3. Ne puni se preko usb-c konektora nego preko micro-usba. Ovo me živcira ali kako ga treba punit jednom u par mjeseci nije veliki problem.


Sve u svemu sam jako zadovoljan s kupnjom. Nisam niti spominjao koliko je trackball zgodan za kauč i situacije di podloga nije pri ruci.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2019., 12:17   #8
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Hvala obojici na detaljnim reviewima Ja sam si razmisljao bi li mozda se prebacio sa m570, ali sve mi se cini da ipak necu. Imam dva m570 koji i dalje super rade i zadovoljan sam (placeni ~35$ na amazonu, sad se nadju za 26$ https://www.amazon.com/Logitech-M570...gateway&sr=8-2)
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2019., 12:29   #9
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
E i da napomenem. Čini mi se da za gaming jednostavno nije baš dobar... ili se samo radi o velikoj količini vježbe radi nenaviknutosti.

I ruka mi se malo više grije na njemu. Doduše to je djelomično zato što mi oblik MX ergoa tako lijepo prati oblik ruke da mi cijela ruka dobro prijanja na miš.

Jedno i drugi nisu veliki problemi. Trackball je tako zgodan za neke stvari da mi nebi bilo žao kupnje čak i da sam ga ostavio kao "B" miš za specifične situacije.

Međutim itekako je kandidat za glavnog štakora!
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2019., 14:07   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
naviknes se... nije to problem. mene samo smeta da jedan skoro pa "premium" komad periferije pokazuje kvalitetu izrade primjerenu dosta jeftinijim proizvodima.

a za sam rad sa novim trackball-om, samo pohvale. još je udobniji od m570 sa dodatnim funkcijama. softver je isto dosta poboljšan, sad možeš podešavat dodatne botune po aplikaciji, a ne samo globalno. dok sam u browseru, podesio sam da mi je precission botun zapravo refresh, a back/fwd su home i end.

popravit ću si m570 čim stignu zamjenski prekidači sa ibeja, pa ću si ga uzet na posao, a novog pustit doma.

za gaming nije ovaj stil trackballa, ali ja sam sasvim normalno rpg-ove igrao sa marble-om. kako se više ne igram, tako mi je ta stavka postala krajnje nebitna.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2019., 20:08   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
zna netko gdje nabaviti one gumene ljepljive podloške? prodaje li se negdje "paket" takvog materijala pa da si sam izrežem , jer su mi se originalne odljepile?
popravio sam m570 (stavio omron blue, navodno su najtrajniji, i zamijenio i one back/fwd minijaturne) i sad mi se skliže po stolu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 10:17   #12
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
MX Ergo i CAD alati, 50% 2D, 40% 3D, ostalo windowsi? Pretpostavljam da ne mogu omasiti?

Nisam jos imao priliku koristiti trackballove, imao bi oko 30 dana za privikavanje i konacnu odluku. Al dugorocno gledano, taj spoj i taj mis stimaju?

Do sada sam imao Master MXa i osjetim nakon 8 sati umor. Srecom nemam tezih problema s rukom, ali ovim tempom nikad ne znas.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote