Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.07.2015., 13:28   #1
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
MSI R6870 visoke temperature

Pozdrav,

Nedavno sam kupio slabo rabljenu MSI R6870 (reference design). Kartica se grijala i do 100C na full loadu, 45-50C na idle, prvom prilikom sam zamjenio "okamenjenu" OEM pastu za Arctic MX4 (nanio naravno u tankom sloju, prethodno očistio do čistoga i hladnjak i GPU), ispuhao cijeli plastični dio i ventilator. Thermal padovi na VRAM i VRM su čitavi, ali relativno prljavi. Sklopio sve natrag, load temperature pale na 70-75C (nisam je uspio dobiti preko toga, u FurMarku stagnira na 80-82 na max postavkama). Idle temperature su na neku foru ostale približno iste, 45-50C.

Ono što me tu brine je činjenica da bi po mjerenjima temperature trebale biti dosta manje, i na idleu i na loadu. I prije i sada je na stock clockovima, 900 GPU, 1050 (4200) VRAM, 945mV idle, 1.125V load. Ventilator po AMD specifikacijama ne prelazi 30% pa sam u MSI Afterburneru namjestio da se skalira do 70C do 50% i do 100C do 100%.

Koristim dotrajalo LC5550 V2.2 napajanje (single rail, 1x120mm AC Temp Control, senzor na Raijintek Rhea na CPU, pozicija napajanja: gore), Chieftec Dragon kućište (naprijed - 1x120mm AC F12@1350, straga - 1x92mm AC F9@1800, CPU - 2x92 AC PWM/PST@1800) -> hlađenje je super, barem ja tako mislim jer kad isključim ventilatore, temperature porastu za 5-7C na većini komponenata.

Ono što me najvše brine su razlike u temperaturi. Kartica mjeri DispIO (GPU), MemIO (VRAM), Shader (Shader-GPU), VRM1 (na HD6870 pozicioniran bliže IO portovima) i VRM2 (na uobičajenom mjestu kao i ostale kartice). Na idleu je najtopliji GPU, za koji stupanj naspram ostalog, na loadu je sasvim druga priča, GPU varira na gore navedenim temperaturama, VRM1 također, ali VRAM zna biti i 5 ili više stupnjeva topliji što mi se nikako ne sviđa.

1. Trebam prijedlog što učiniti, a da ostanem zasada na stock coolingu (AMD reference) i da ne mjenjam Arctic Cooling ventilatore na kućištu jer preferiram tišinu.
2. Da li bi temperature komponenta na kartici mogle biti više zbog dotrajalog napajanja? Da li bi promjenom na kvalitetnije (Corsair, Seasonic, XFX...) temperature pale - stabilniji naponi i struje, ovo-ono...
3. Da li uopće trebam što učiniti, čitao sam da Barts XT GPU trpi i do 120C temperature, a Hynix GDDR5 čipovi i do 100C (s time da je propisano da rade na 1250, a ne na 1050 kao na HD6870). Ako su temperature ok, onda je riješeno.

Isprike na puno teksta. Bolje da objasnim sve nego da mi se postavljaju glupa pitanja...
Unaprijed hvala na odgovorima!
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 13:36   #2
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Te temperature nisu nista posebno visoke i nemas oko cega brinuti.
A i taj sto je test radio s tog linka je neka klasa optimist. On bi na smecu od referentnog hladjenja htio niske temeprature a da se vent ne cuje, je kak ne.

Eventualno mozes probati smanjiti napon i vidjeti hoce li se temperatura smanjiti ali ja osobno ne vidim nista alarmantno.
Jos mozes u igrama zakljucati maksimalni framerate na 60, tako da kartica i kad moze povuci iznad tog frameratea nejde dalje i automatski ti se opterecenje GPU-a smanjuje a samim time i temperatura.
VedranO je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2015., 13:50   #3
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor VedranO Pregled postova
Te temperature nisu nista posebno visoke i nemas oko cega brinuti.
A i taj sto je test radio s tog linka je neka klasa optimist. On bi na smecu od referentnog hladjenja htio niske temeprature a da se vent ne cuje, je kak ne.

Eventualno mozes probati smanjiti napon i vidjeti hoce li se temperatura smanjiti ali ja osobno ne vidim nista alarmantno.
Jos mozes u igrama zakljucati maksimalni framerate na 60, tako da kartica i kad moze povuci iznad tog frameratea nejde dalje i automatski ti se opterecenje GPU-a smanjuje a samim time i temperatura.
U ovim testovima sa linka koji sam naveo su rađeni testovi:

Idle
21% - AUTO (1011 RPM)
36C
Furmark
31% - AUTO (1870 RPM)
72C

Eh sad, ljudi puno lažu i izmišljaju pa sad da li se to poklapa sa stvarnim stanjem i realnim brojkama, rekao bi da ne...

Framerate sam limitirao, sve što igram je Vsyncano, osim onih žeščih naslova u kojima ni ne mogu vrtiti 60 ili više FPSa.

Primjeri:
  • WOW: Cataclysm, Ultra postavke, 1080p, 58-60fps, AAx2 temperature variraju 65-75C GPU i 75-80C VRAM
  • Left4Dead 2, Ultra postavke, 1080p, 50-60fps, AAx1 temperature variraju 75-80C GPU i 80-90C VRAM
  • Mortal Kombat X, medium-high postavke, 1080p, 55-60fps, AAx1, temperature variraju 70-75C GPU i 75-80C VRAM
  • YouTube, Facebook i grafički zahtjevnije stranice, ~60C GPU, ~65C VRAM, s time da Facebook i YouTube "smatra" za nečim za što je potreban high power 3D (900/1050), a ne standard 2D/3D (300/300) - čudno, ali valjda je to tako...
EDIT: BTW, probao sam i undervoltati, postane jako nestabilno ako smanjim i za 50mV napon, najčešće se skaliranje raspadne pa slika ode u lijevu stranu (znam da će sad ovo zvučati čudno), a potisnut kraj se dovrši sa desne strane...

Zadnje izmijenjeno od: DonYenko. 27.07.2015. u 13:56.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 14:33   #4
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
To je ok, nije ni moja gainward GTX 560 Ti nista hladnija.
Isto ima referentno hladjenje i u ME3 sa FPS-om zakljucanim na 60 temperatura ide do 75 C sa opterecenjem od nekih 75-80%.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 14:48   #5
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor VedranO Pregled postova
To je ok, nije ni moja gainward GTX 560 Ti nista hladnija.
Isto ima referentno hladjenje i u ME3 sa FPS-om zakljucanim na 60 temperatura ide do 75 C sa opterecenjem od nekih 75-80%.
Super onda, izgleda da sam previše navikao na prijašnju HD3870 koja nije prelazila 50C u max loadu, pa mi je ovo malo nightmare. Sve bi dao za axial hlađenje kao na tvojoj 560Ti (ili je isto blower type?), ovaj blower fan je užas što se tiče buke....

Pokušat ću smanjiti za 5-10% vent, drastična je razlika u glasnoći, samo ću paziti da GPU temp ne prelazi 80C.

Ovo malo jače grijanje VRAMa je sigurno ok?

EDIT: Trebam također i preporuku za neki cooler u budućnosti, ne znam ni sam što bi bilo pogodno, a da baš ne istresem previše za njega i naravno, da je dostupan kod nas.
Naletio sam na nekoliko ideja kao ovo ili ovo, Gelid je nedostupan kod nas, Accelero je poprilično skup, iako ga vani vode pod "jeftiniji cooler"...

Zadnje izmijenjeno od: DonYenko. 27.07.2015. u 15:00.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 15:15   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Pitanje je u kakvim je uvjetima taj netko mjerio temperature grafe - otvorena konfa, koje kućište, broj ventova,...
Ono što ti mogao napraviti je da zamijeniš referentni cooler nekim sa npr. crknute Hawk ili Twin Frozr II/III verzije uz uvjet da pašu rupe za šarafe.
To što nekog coolera nema kod nas za kupiti, u današnje vrijeme baš i nije neki problem obzirom da se sve može naručiti iz EU bez plaćanja raznih davanja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 15:25   #7
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Citiraj:
Autor DonYenko Pregled postova
Super onda, izgleda da sam previše navikao na prijašnju HD3870 koja nije prelazila 50C u max loadu, pa mi je ovo malo nightmare. Sve bi dao za axial hlađenje kao na tvojoj 560Ti (ili je isto blower type?), ovaj blower fan je užas što se tiče buke....

Pokušat ću smanjiti za 5-10% vent, drastična je razlika u glasnoći, samo ću paziti da GPU temp ne prelazi 80C.

Ovo malo jače grijanje VRAMa je sigurno ok?

EDIT: Trebam također i preporuku za neki cooler u budućnosti, ne znam ni sam što bi bilo pogodno, a da baš ne istresem previše za njega i naravno, da je dostupan kod nas.
Naletio sam na nekoliko ideja kao ovo ili ovo, Gelid je nedostupan kod nas, Accelero je poprilično skup, iako ga vani vode pod "jeftiniji cooler"...
Ja imam obicno axial sa jednim (mislim 80 mm) ventom.
Ako vec kupujes hladjenje onda gledaj da je nesto sto mozes skinuti dolje i ostaviti si za iducu grafu.
Accelero hladnjaci su se prodavali ovdje za neke sitne novce, tako da mozes i polovni kupiti.
Samo stavis neki vent ako ti nije dosta hladna kao pasivna i to je to.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 15:53   #8
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Pitanje je u kakvim je uvjetima taj netko mjerio temperature grafe - otvorena konfa, koje kućište, broj ventova,...
Ono što ti mogao napraviti je da zamijeniš referentni cooler nekim sa npr. crknute Hawk ili Twin Frozr II/III verzije uz uvjet da pašu rupe za šarafe.
To što nekog coolera nema kod nas za kupiti, u današnje vrijeme baš i nije neki problem obzirom da se sve može naručiti iz EU bez plaćanja raznih davanja.
Čitao sam kompletno test, po tome što je napisano, radi se o table-benchmarku, ali sa jednim ventilatorom, što nas opet dovodi na slično sa mojim, dobro provjetrenim kućištem...

S obzirom da se radi o referentnom modelu, ne moram se striktno držati MSI branše , gore paše sve što paše na 6850/6870 (dakle Sapphire, MSI, Asus itd itd itd).

Citiraj:
Autor VedranO Pregled postova
Accelero hladnjaci su se prodavali ovdje za neke sitne novce, tako da mozes i polovni kupiti. Samo stavis neki vent ako ti nije dosta hladna kao pasivna i to je to.
Ehm, govorimo o Accelero Extreme hladnjaku koji nije pasivan, sumnjam da se takvi prodaju za "sitne novce" (definiraj sitne ). Accelero S1/S2/S3 se mogu naći i po 100kn, to sam prije imao na 3870, ali je 6870 malo veća životinja, pa ne bi više "ghetto varijante" sa ventilatorima na vezicama i slično....

Zadnje izmijenjeno od: DonYenko. 27.07.2015. u 15:59.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 16:21   #9
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor DonYenko Pregled postova
Čitao sam kompletno test, po tome što je napisano, radi se o table-benchmarku, ali sa jednim ventilatorom, što nas opet dovodi na slično sa mojim, dobro provjetrenim kućištem...

S obzirom da se radi o referentnom modelu, ne moram se striktno držati MSI branše , gore paše sve što paše na 6850/6870 (dakle Sapphire, MSI, Asus itd itd itd).



Ehm, govorimo o Accelero Extreme hladnjaku koji nije pasivan, sumnjam da se takvi prodaju za "sitne novce" (definiraj sitne ). Accelero S1/S2/S3 se mogu naći i po 100kn, to sam prije imao na 3870, ali je 6870 malo veća životinja, pa ne bi više "ghetto varijante" sa ventilatorima na vezicama i slično....

realno ne isplati ti se kupovati nikakav hladnjak.. starija je to grafa.. nek radi tako kako radi, nisu to ipak toliko prevelike temperature.. imam isto gtx560ti od gainwarda kao kolega iznad.. ima samo 1 hladnjak od 80cm i grije se.. jako.. ali boli me kuki..
najbitnije je da si promijenio pastu i očistio hladnjak od prašine
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2015., 22:55   #10
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
OK, onda mislim da je riješeno, hvala na odgovorima!
DonYenko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.08.2015., 18:47   #11
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Samo update, odlučio sam još jednom rastaviti grafu, ovog puta malo detaljnije počistio nego prošli put i umjesto razmazivanja stavio kuglicu paste na sredinu.

Temperature na idleu su ostale približno iste, oko 40°C, ali je load drastično pao. Furmark je prije na 900/1050 (1175mV) išao i do 85C, sad ne prelazi 70°C, a na 940/1125 (1175mV) ne prelazi 73°C. U igrama nisam još probao, ali očekujem napredak.

svima na hintovima i preporukama.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na