Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.08.2014., 00:26   #1
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
DBB vs BB vs FDB vs SB ventovi

pošto sam po zanimanju strojar, zagovaram BB ispred FDB i SB, kako po pitanju dugotrajnosti, tako i po generiranju buke (ovo pogotovo vrijedi kako ventovi prelaze kilometražu).
za one koji neznaju, evo legende:

SB= sleeve bearing (čahurasti ležaj; osovina ležaja klizi po "piksi"(mesing, bronca, teflon, keramika...)).

FDB= fluid dynamic bearing (kao i SB s time da osovina ne "dere" direktno po čahuri, nego je između njih uljni (ili slikonski) film. varijacije na temu su SSO; HDB; itd. što su u principu marketinška imena za FDB.

DBB= double ball bearing (dvostruki kuglični ležaj, postoji još i SBB ili BB= jedan kuglični ležaj). što je kuglični ležaj,mislim da ne treba objašnjavati...

postoje još i takozvani MAGLEV ležaji kod kojih osovina lebdi u zraku usljed magnetskog polja ne dotičući čahuru, ali to su rijetki egzoti i ako se ne varam više se ne koriste u IT industriji (ako se varam, molim da me netko ispravi).

osobno sam u posjedu 2 kom Gentle Typhoon (u daljem tekstu GT) venta oznake D1225C12B3AP-13 (1.150 rpm) starih 6 god. (tada su su prodavali pod imenom MINEBEA, platio sam ih u DE pun k....). služe kao case vents, rade prosječno 12 sati dnevno, čistim ih običnim kistom jedanput godišnje, laufaju još uvijek punom brzinom,glasnoća se povećala za 0,5 dB (mjereno uređajem). komp stoji na podu pod stolom, u stanu je i kućni ljubimac (mačka), dakle nije baš apoteka...

isto sam tako u posjedu 2 kom SanAce 60x25 mm venta (DBB; 3800 RPM) koji već 8 god hlade čipsete mborda u dva različita računala jednakom snagom i glasnoćom kao i prvi dan.

elem, na hladnjaku proca je bio NOISEBLOCKER XL1 (ili XL2, ne sjećam se više, bacio sam ga), prozirni frame, SB, deklariran na 150000 sati koji je "bacio žlicu" nakon cca tri godine (puštao zvukove kao flekserica, brzina mu je pala na pola). koštao me otprilike isto kao i GT te sam ga čistio isto tako.

od tada je na procu ARCTIC F12 PWM (znam da se nemože cijenom uspoređivati sa NB i GT, ali ima 6 god. garancije kao i NB) kojem se lagano približava sudbina NB-a (gadno škrgutanje). ne vjerujem da je vrućina razlog otkazivanja jer je temp. proca u području 40 - 45 stupnjeva (PHENOM II; THERMALTAKE BIG VX).

moj zaključak je: ili sam nabasao na primjerke koji su napravljeni u ponedeljak pa su krepali prije vremena, ili su ventovi sa kugličnim ležajevima kvalitativno kilometrima ispred svih ostalih tehnologija ogibljenja.
po meni prije će biti ovo drugo, bez obzira na sve marketinške trikove kompanija proizvođača ventova kojima nas pokušavaju uvjeriti u suprotno (ili bar u to da su jednako dobri).

čast izuzecima (NOCTUA, a i nisam siguran da su oni na tržištu duže od 5 god. pa mislim da još nije prošlo dovoljno vremena za pravu procjenu njihove kvalitete), ali oni to i kraljevski naplaćuju.

ovime pozivam sve koji imaju slična iskustva (ali i suprotna!) kao i ja da ih podijele na forumu.

isto tako pozivam i sve one koji su imali iskustva sa "egzotičnim" proizvođačima (NMB; SanAce; SANYO; PANAFLO; SUNON; DELTA; itd) da ta iskustva prenesu dalje i da navedu gdje u HR su dobavljivi (ako), pošto sam mišljenja da je u HR ponuda visoko kvalitetnih DBB ventova prilično ograničena (osim restova SCYTHE GT skoro ništa, a i to su oni koji se vrte na 3000; 4500 i 5400 rpm).

pozdrav
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2014., 09:43   #2
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Ja bi radije jedan Nidec Servo (kojeg u textu nisi ni spomenija) nego svu tu skalameriju

Osobno imam jedan "marketinški" FDB vent - Scythe Kama Flex 12cm (Sony ležaj), teži od svih dosad mojih škartova (koje u ovom postu neću ni spominjat) i kvalitetnije napravljen, a promjer rotora veći od svega dosad viđenog - uglavnom nepoderiv (nikako ga ne čistim), ali buči na 1600rpm (dobija sam ga polovnog s kejsom pa ne mogu reć da li se buka degradirala s vrimenom).

ADDA 12cm vent u Sissi (napajanju) je DB tip - i zasada "gonja"

Izgleda da sam i ja žrtva marketinga jer sam mislija da je FDB vrh maloprodaje.

I da ponuda je tragična, ali znam kome bi se moga obratit u slučaju egzotike - https://www.uzishop.hr/

BTW tu pred kraj svog texta u zagradama izbriši SANYO ili SanAce (budući da su jedno te isto) te dodaj Nidec - tek tada ću te ozbiljno doživljavat

Inače Noctua je utemeljena 2005 god.

Pozdrav
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2014., 12:23   #3
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Ja bi radije jedan Nidec Servo (kojeg u textu nisi ni spomenija)

BTW tu pred kraj svog texta u zagradama izbriši SANYO ili SanAce (budući da su jedno te isto) te dodaj Nidec - tek tada ću te ozbiljno doživljavat

Inače Noctua je utemeljena 2005 god.

Pozdrav
Nidec Servo je OEM/ODM proizvođač (bio) za SCYTHE, NMB i još neke druge.

Dali se sjećaš ALPHA PAL hladnjaka za socket 462? E pa 60x25 vent kojeg spominjem je skinut sa jednog takvog nakon kaj se athlon vaporizirao.
Oznaka mu je 109R0612H401 (Sanyo Denki San Ace, 0.11 A, 1.32 W, 3800
rpm, -20 to +70° C, MTBF 60000 h at 70° C, 28 dbA, DBB). jednog sam raskopao, unutra su dva kuglična ležaja promjera 12 mm, osovina rotora je promjera 3 mm. ležajevi su punjeni sa litij-kalcij maščobom, da ih se pusti vrtiti uronjene u vodu trajali bi godinama.
iz gore navedenih razloga ne vidim razloga brisati SANYO DENKI kao proizvođača.

inače, NOCTUA ventova (hladnjaka) nije bilo dostupnih u HR prije 2008. ili 2009. god.

isto tako, zamolio sam da se u tredu podijele ISKUSTVA pa mislim da puko teoretiziranje neće biti od neke pomoći.

pozdrav
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2014., 13:12   #4
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Mislija sam da brišeš SanAce ili Sanyo Denki, jer si isto moga napisat Panaflo pa još nabrojat Panasonic (dakle jedna te ista stvar), Nidec pa još nadodat Servo (ponovo jedna te ista stvar) itd.

O Sanyo Denkiju (tj. San Aceu) mislim samo najbolje BTW.

Inače Scythe još ima zaostalog (u prodaji) Nideca (zanemarimo sad je li to dostupno i šta ide na 3000rpm)
http://www.ekupi.hr/SCYTHE-GentleTyp...te-271939.aspx

Šta se tiče Noctua ventova iskustva, dojmovi i mišljenja su bili dostupni na stranim forumima i prije 2008/2009, a uvik se našlo ekipe koja je i prije te godine iz inozemstva naručivala egzotiku (još da ne spominjemo Papst ). Prevedeno - da Noctua ne valja već bi se znalo (inače preskupa i precijenjena IMHO).

Uglavnom ja sam napisa jedino šta je valjalo u mene (i još radi - Scythe Kama Flow, te ADDA - oba 12cm), a Raidmax (3x8cm), Zalman (1x9cm/1x12cm), Yate Loon (3x12cm), Coolermaster (4x12cm), Thermaltake (2x14cm), Sharkoon (1x12cm), koji su mi prošli kroz ruke, ili su još uvik aktivni, i ne spominjem s razlogom - sleevano smeće koje se nije moglo izbjeć osim ova 2 Zalmana (dolazilo s CPU coolerima, PSU jedinicama, kejsovima...).

Usput same pohvale imam za Scythe vent na hladnjaku grafičke promjera 10cm (2 komada godinama rade na 2000RPM, sleeve ležaj, "naopako" okrenuti, slim verzija debljine 12mm, uvik puni prašine, praktički nečujni i nikako da crknu = misterija).

__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2014., 15:42   #5
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Inače Scythe još ima zaostalog (u prodaji) Nideca (zanemarimo sad je li to dostupno i šta ide na 3000rpm)
frend je negdje na netu našao mod koji pretvara NIDEC GT u PWM. napravio je to sa dva komada (3000 i 4500 rpm) i to šljaka. jedini za... je u tome da ih je spojio direktno na ploču pa je skurio hedere na bordu pošto su prilikom starta povukli previše struje .

nakon kupovine nove ploče, spojio je samo PWM i kontrolu okretaja na ploču a napajanje direktno na molex od PS. doduše neuredno izgleda sa dvije zmije kablova...

interesantno pri tome je da je brži vent (4500 rpm) pri najmanjem PWM ciklusu imao nižu brzinu okretanja (1050 vs 1210 RPM).

montirao je na CM HYPER 212+ u push-pull, te pritom dobio sljedeće rezultate:
MB ASUS M5A99FX Pro, AMD Thuban x6 1060T @4,2 GHz 1,535 V, stabilan prime, nakon pola sata temp. 66°, najbolje od svega da se ventovi nisu zavrtili punom brzinom (push na 2390, pull na 2675).

propuh u kućištu je bio tako velik, da je sve loose kablove morao učvrstiti vezicama jer su inače viorili kao zastave, te je povadio sve case ventove i slot limiće jer su blokirali izlaz zraka iz kućišta...

buka pri tome nije bila za zanemariti, ali tonalitet je bio podnošljiv (to je njegovo mišljenje). prilikom gejminga, veću buku je generirao vent na grafi (AMD R9 290 stock).

u stanju mirovanja ili malog opterećenja (surf, yubito, gledanje filmova), komp nije bio nečujan, ali tonalitet i frekvencija buke su bili prihvatljivi za dugotrajan rad (čuo sam puno kanti sa sporijim ventovima koje su zvučale tako da te nakon pola sata u njihovoj blizini natjeraju da popiješ pola kutije normabela...)

u svakom slučaju, cijela skalamerija radi već neko vrijeme bez štucanja, čovjek super sretan...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2014., 19:21   #6
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
U sve danas virujem (LOL za zastavice BTW), jer da nisam osobno ima ovaj gore Scythe isprdak od 10x10x12mm ne bi nikome virova (iako testova/recenzija tog VGA hladnjaka ima hrpu na netu).

Puno je faktora šta se tiče same buke (jesi odrasta mirno u sjeni ovaca na Šarplanini, ili u urbanoj đungli uz glavnu prometnicu, kejs na stolu odma uz glavu ili pokopan ispod tapeta za noge na podu, bočna stranica on ili of, koristiš komp samo za gejming sa slušama ili spavaš kraj njega dok torrentira švedske akcijske uratke..) - dakle nije svakome pojam/tolerancija na buku ista, i bez kvalitetnog mjerača buke odlazimo u domenu subjektivnosti.

Scythe Kama Flow od 12cm je deklarirana na 1600rpm (utišana potencionometrom na cca 1100rpm) - meni bučno, ali ne toliko iritantno (duboka intonacija na 1600rpm, a na 1100rpm praktički nečujno) - trenutno van uporabe (donedavno bija na Corsair H50 vodenom ka intake na stražnjoj strani kejsa).

Sharkoon Fan P (power) od 12cm na 2000rpm nepodnošljiv (trenutno van uporabe - nedavno izvađen s bočne stranice jer ne stane u kombinaciji s trenutnim CPU hladnjakom -.- , služija za exhaust tj. ka ispomoć hlađenju grafičke).

Thermaltake 2x14cm 800-1800rpm via fan controller trenutno na 880rpm (iznad 1400rpm bučni, a na 1800rpm nepodnošljivi) - exhaust top side case.

Coolermaster 3x12cm na cca 1200rpm (jedva se čuju) - 1x intake front panel, 2x lade grdosiju od 1,2kg namontiranu na CPU u quazi push-pull modu.

Uglavnom trenutno mi se vrti 8 ventova u kejsu i navečer se malo čuju (zbog manjeg prometa vani, prozor uvik otvoren, stan na 5. katu), ali može se zaspat - krevet je uz komp koji je na stolu, a koristimo ga (krevet ) ja i piksa - za svoje rabote ona ima laptop.

Njoj više smeta npr. tastatura (koja je postala živi očaj, i iduća je na redu za otpis) nego šta se ventovi malo čuju
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2014., 13:41   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
od tada je na procu ARCTIC F12 PWM (znam da se nemože cijenom uspoređivati sa NB i GT, ali ima 6 god. garancije kao i NB) kojem se lagano približava sudbina NB-a (gadno škrgutanje). ne vjerujem da je vrućina razlog otkazivanja jer je temp. proca u području 40 - 45 stupnjeva (PHENOM II; THERMALTAKE BIG VX).
pozdrav
Koliko mu je trebalo vremena da prodrnda? Ja sam bio dosta zadovoljan sa njim (ustvari i običan i Pro u kombinacijama), prodao kućište i njih zajedno, podijelio višak i požalio. Ovi Fractalovi koji su došli sa novim kućištem nisu tako tihi, nema PWM automatike nego se moram saginjati do potenciometra, i čini mi se nakon 2 godine da su se pročuli. Vjerojatno su SB, ne znam.

Arcticovi su IMHO uvijek mi izgledali kao najbolja zlatna sredina uloženo/dobiveno. Jer ako ideš kupiti 4-5 komada a ono 100 kn ili više po komadu... brrrr. Noctua je kod nas 169 kn. Dobiš čist zgodnih aksesorisa koji koštaju ako se kupuju posebno ali ipak... hm.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2014., 19:07   #8
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Koliko mu je trebalo vremena da prodrnda? Ja sam bio dosta zadovoljan sa njim (ustvari i običan i Pro u kombinacijama), prodao kućište i njih zajedno, podijelio višak i požalio. Ovi Fractalovi koji su došli sa novim kućištem nisu tako tihi, nema PWM automatike nego se moram saginjati do potenciometra, i čini mi se nakon 2 godine da su se pročuli. Vjerojatno su SB, ne znam.

Arcticovi su IMHO uvijek mi izgledali kao najbolja zlatna sredina uloženo/dobiveno. Jer ako ideš kupiti 4-5 komada a ono 100 kn ili više po komadu... brrrr. Noctua je kod nas 169 kn. Dobiš čist zgodnih aksesorisa koji koštaju ako se kupuju posebno ali ipak... hm.
ARCTIC je prozveketao nakon cca godinu i pol. možda je jedan od razloga što se je vrlo rijetko vrtio na full speed, ako uopće (reguliran preko SPEEDFAN). sa druge strane kod mene je u kućištu negativni pritisak, pa je gomilanje prašine i smeća više izraženo i to je sigurno djelovalo na skraćivanje životnog vijeka.

nemoj krivo shvatiti, ARCTIC je definitivno bang for buck. moj problem (a i nekih poznanika) sa njima je da definitivno nisu pružili očekivane (deklarirane) performanse.

sljedeći vent će mi definitivno biti nekakav kvalitetni DBB PWM (SANACE, DELTA, ADDA, NMB, NIDEC ovisno što nađem na tržištu). definitivno su skuplji, ali kad uzmeš u obzir gubljenje vremena kupovinom novog te petljanje po kanti prilikom izmjene svako nekoliko vremena, mislim da se razlika u cijeni relativizira.
neki će misliti: gle ovog luđaka,pa tko nakon 6 godina ima isti komp a kamoli ventilator. nije kvaka u dugotrajnosti nego u pouzdanosti unutar kraćeg vremena, ili kako MARFI veli: ak nekaj može krepat, onda bu sigurno i krepalo.

DBB rules! plug it and foget it!

ako NOCTUA, onda samo INDUSTRIAL serija, makar gledajući cijene kod oprića (NFF12 IP67 - 230 Kn sa PDV), za 30 Eur (i za puno manje ako se hoćeš zaj....... sa kupovinama preko bare) kupiš nabolji DELTA ili SANACE (oni koji imaju metal frame i certificirani su od 180000 do 300000 sati) i još ti ostane za kavu i pljuge...

isto sam mišljenja da njihov pribor kojeg šatro gratis daju uz ventove ne vrijedi sve skupa 15 Kn, ili možda ipak zbog "specijalne" farbe...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2014., 21:26   #9
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,306
Nisu mi baš bitni motori pošto sam alergičan na bilo kakav oblik buke koja uključuje i ležajeve ventova. Preferiram Nexus, Scythe Slipstream 800/1200 te Glidestream 1000-1400/PWM ventove. Uzimam uvijek ono što je nečujno , kaj je ispod haube me ne zanima.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2014., 21:53   #10
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nisu mi baš bitni motori pošto sam alergičan na bilo kakav oblik buke koja uključuje i ležajeve ventova. Preferiram Nexus, Scythe Slipstream 800/1200 te Glidestream 1000-1400/PWM ventove. Uzimam uvijek ono što je nečujno , kaj je ispod haube me ne zanima.
kvalitetni BB motor mehanički zvuči bolje (a nerijetko i tiše) nego SB pri istom broju okretaja. ovo govorim iz iskustva (NMB 1600 rpm vs SCYTHE GLIDE STREAM 1600 rpm vs SLIP STREAM 1600 rpm).

određena doza subjektivnog doživljaja buke svakako igra ulogu, ali BB motorima je buka koju proizvodi struganje zeger osigurača kao i same osovine kod SB motora, potpuno strana.
nedaj bože pada venta na tvrdu podlogu, zbogom tišino.
kod PWM BB motora je (po mojoj procjeni) razlika još i veća.

naravno, opet, subjektivno gledano ono što je nekom bučno, drugom nije.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2014., 22:06   #11
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Čisto kad se spominje Arctic kao bang for buck, imaju i oni nešto pametnijih stvari (oznaka CO, odnosno, constant operation):

http://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f12-pwm-co.html

"Japanese dual ball bearing", imam par komada i rade više nego dobro.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2014., 23:08   #12
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Čisto kad se spominje Arctic kao bang for buck, imaju i oni nešto pametnijih stvari (oznaka CO, odnosno, constant operation):

http://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f12-pwm-co.html

"Japanese dual ball bearing", imam par komada i rade više nego dobro.
vjerujem da su dobri, nisam siguran kak dugo su na tržištu, godinu ili više?

cijenom su vrlo pristupačni, po onome kaj sam vidio na sajtu (slike) izgledaju kvalitetno.

biti će interesantno vidjeti kako se ponašaju nakon tri ili više godina.

ako si imao vanilla F12 PWM, možeš li možda dati usporedbu karakteristike zvuka?
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:31   #13
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Da, to je zanimljivo. Iako i na klasičan njihov FDB daju 6 g garancije . Možda u slijedećoj kanti, mada je meni više zanimljiva tišina, a nijedna komponenta mi ne potraje baš *toliko* dugo

Zanimljivo glede FDB-a: http://www.hardwaresecrets.com/artic...DB-Fans/1807/1
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:49   #14
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
vjerujem da su dobri, nisam siguran kak dugo su na tržištu, godinu ili više?

cijenom su vrlo pristupačni, po onome kaj sam vidio na sajtu (slike) izgledaju kvalitetno.

biti će interesantno vidjeti kako se ponašaju nakon tri ili više godina.

ako si imao vanilla F12 PWM, možeš li možda dati usporedbu karakteristike zvuka?
Tiši su i nemaju "hod" osovine - odnosno, može se montirati naopačke bez ikakvog utjecaja na zvuk. IMO, jedino ball bearing ventilatori podnose takvo montiranje na imalo duže staze.

EDIT: Vidim da si primjetio Minebea, znam da su bili skupi za popizditi ali su bili super. Tipa 80-100kn za 80mm vent. Imala ih je Zola u ZG.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 13:57   #15
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
e, tu počinje priča oko koje se lome koplja a to je materijal od kojeg su čahure izrađene te zemlja porijekla odnosno proizvodnje:

dok su se čahure (pikse) izrađivale na tajvanu i u japanu (MATSUSHITA tj. PANAFLO ih proizvodi još danas tamo), bile su napravljene od kvalitetne bronce (one za ležajeve, porozne) te sa minimalnim odstupanjima.

od kada je velika većina proizvođača preselila proizvodnju u kinu, cijene su pale ali sa njima i kvaliteta: pikse su od mesinga, a tolerancije su tipa "kad baciš hrenovku u hodnik".

najbolji dokaz je inercija prilikom isključivanja venta: kineski FDB se zaustavlja nakon 1-3 sekunde, dok PANAFLO laufa još 5 ili 6 sekundi.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:02   #16
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
EDIT: Vidim da si primjetio Minebea, znam da su bili skupi za popizditi ali su bili super. Tipa 80-100kn za 80mm vent. Imala ih je Zola u ZG.
zakon su. imam dva komada,laufaju već godinama bez štucanja.

BTW, ZOLA ima još danas, vjerujem da su restovi starih narudžbi, nisu baš za badava ali ipak:


Scythe Minebea 119x25mm Middle 1600 rpm
132,00 HRK
4560143270372_000
EAN: 4560143270372
119mm NMB 2 ball bearing
kabel 30cm konektor 3pin 4 pin kabel uključen

http://www.zola.hr/contents/sr/d146.html
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:14   #17
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova

najbolji dokaz je inercija prilikom isključivanja venta: kineski FDB se zaustavlja nakon 1-3 sekunde, dok PANAFLO laufa još 5 ili 6 sekundi.
A bb poput gentle typhoona barem 12 i kusur :-)
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:27   #18
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
A bb poput gentle typhoona barem 12 i kusur :-)
DBB rules!
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 03:28   #19
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Imao sam Gentle Typhoon i nisam bio oduševljen, ne sjećam se koja verzija i koliko RPM-a, samo da je imao Nidec ležajeve. Tih je bio, ali je ležaj/motor imao neki iritirajući specifičan zvuk.

A da moram izabrati dobar vent, to bi bio vjerojatno SanAce, japanski Panaflo ili neki Globe.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 10:29   #20
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Ja kod svojih nisam primjetio nikakav zvuk cudan u lezajevima ili motoru.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 14:10   #21
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Imao sam Gentle Typhoon i nisam bio oduševljen, ne sjećam se koja verzija i koliko RPM-a, samo da je imao Nidec ležajeve. Tih je bio, ali je ležaj/motor imao neki iritirajući specifičan zvuk.

A da moram izabrati dobar vent, to bi bio vjerojatno SanAce, japanski Panaflo ili neki Globe.
to sam i ja doživio i to ne samo sa GT nego i sa modelima drugih proizvođača (SANACE, ADDA). pogotovo je bilo izraženo na ventovima sa niskim brojem okretaja (500; 800) ili kada bih još dodatno regulirao (spuštao) broj okretaja.
zvuk nije bio mehaničke prirode (ležaj) nego više kao nekakav brum i klikanje.
doduše, dotični modeli su bili prilično stari (6 - 8 god.).

sa novijim modelima takve anomalije nisam primjetio. vjerojatno su promijenili elektroniku i broj faza na motorima.

isto sam skužio da ako vent koji nije generički PWM, tj. ima tri žice a ne četiri, reguliram preko PWM na ploči. zvukovi su se izgubili ako bih na ploči izabrao regulaciju VOLTAGE. nedostatak pri tome je da se voltažnom regulacijom smanjuje područje reguliranja, tj. vent se pri najmanjoj brzini vrti brže nego preko PWM-a.

do rješenja sam došao igrajući se aplikacijom SPEEDFAN:
ovisno od modela ventilatora, potrebno je u aplikaciji odabrati tehniku regulacije (PWM1, PWM2, PWM3, REVERSE, ili nešto drugo). ako se pravilno podesi, nestaju svi zvukovi osim šuštanja zraka.

sa GLOBE nemam iskustva, što se tiče PANAFLO i SANACE, go for it !
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 18:08   #22
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Kroz ruke mi je prošlo par GT-a, (1150, 1450 i 1850 okr), vecina njih i danas nakon cca 3 godine radi kao i prvi dan uz 2 puta godščke čišćenje kistom.

Kad sam kupovao ventove, u obzir je dolazila i Noctua, ekvivallentan model, uzeo jednu i jedan GT, napravio direktnu usporedbu i poslije toga kupio jos par GT-a, Noctu prodao

Zasto vise nema GT-a na nasem trzistu?
__________________

srale7 je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 18:46   #23
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pitaj "pametne" uvoznike, zadnji Kama Flow 2 mi je prošao kroz ruke prije x mjeseci kada sam mijenjao prozviždali Yate Loon D12SM-12 u jednom napajanju (detalji u onoj temi koji vent u napajanju), mislim da ih nema više (Ljinks St).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 20:48   #24
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Zasto vise nema GT-a na nasem trzistu?
u toj klasi kvalitete, evo jedine alternative kod nas dobavljive:

Minebea 119x25mm Middle 1600 rpm
132,00 HRK
4560143270372_000
EAN: 4560143270372
119mm NMB 2 ball bearing
kabel 30cm konektor 3pin 4 pin kabel uključen

http://www.zola.hr/contents/sr/d146.html

mislim da su to stare zalihe, pa ako misliš kupovati, požuri...

ili NOCTUA INDUSTRIAL SERIES ali budi spreman na prodaju organa...

Zadnje izmijenjeno od: lobo64. 19.08.2014. u 20:55. Razlog: edit
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 04:19   #25
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Uzeo sam ja Noctua NF-F12 IndustrialPPC-2000 IP67 PWM jer mi je ovaj original Silverstone koji je bio u case-u bio prebučan na svojih max 1200 okretaja, a i trebalo mi je nešto jače da ohladi kantu.

Bearing je SSO2, nešto između FDB i Magnetnog bearinga ako sam dobro skužio.

Igrao sam se malo u SpeedFan-u s njime dok nisam postavio kako mi odgovara.
Ventilator ide od 700 - 2000 o/min, neki sweetspot je na oko 1100-1200 okretaja i na toj brzini je daleko tiši od Silverstone-a kojeg sam zamijenio s njime i to je uglavnom brzina kojom radi nonstop dok temperature ne skoče iznad onih postavljenih u SpeedFAN-u.

Iznad 1300 o/min se primijeti, bučan je na 1500 o/min dok se na 2000 o/min dere kao blesav

Ventilator naravno nije kupljen u HR.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 08:51   #26
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Pretpostavljam da si ga montirao gore na kućištu da izvlači zrak van, ergo okrenut je upside down.
Pošto je to nepovoljna pozicija za FDB vent, makar Noctua tvrdi da je za njezine modele nevažno, prati dali će se vremenom promijeniti karakteristika zvuka odnosno hoće li se pojaviti škrgutanje.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 14:04   #27
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Da, tako stoji. Svi ventovi na Ravenu su tako postavljeni.
Sad kad si to rekao čini mi se da mi je jedan od onih 180mm na dnu počeo rondati nedavno. Ima li lijeka za to?
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 14:39   #28
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Ne, nažalost. Ti stari AP 180mm su bili sleeve bearing ventovi i on će prije ili kasnije prozujati. AP182 i FM181 su dual ball bearing i to probaj nabaviti.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 14:39   #29
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Probaj skinuti naljepnicu pa kapni malo (ali stvarno malo) finog strojnog ulja (onog za šivaće mašine).
Ako to ne pomogne, onda znači da je ležaj bio na suhom predugo pa je čahura dobila riseve te da će vent ubrzo "baciti žlicu".
Ovo je sasvim normalni scenario za sve FDB ventove koji su okrenuti upsidedown. Ovakav način rada tim ventovima enormno skraćuje lifetime.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 16:25   #30
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ne, nažalost. Ti stari AP 180mm su bili sleeve bearing ventovi i on će prije ili kasnije prozujati. AP182 i FM181 su dual ball bearing i to probaj nabaviti.
U pravu si AP181 je sleeve dok su 2 spomenuta dual ball bearing ventilatori.

Naravno da su AP182 i FM181 bijele boje, kako bi to nakaradno izgledalo u crnom case-u.
Kakvi idioti, što nisu ponudili i crnu opciju
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies

Zadnje izmijenjeno od: osspaljeni. 13.02.2015. u 16:33.
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na