Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.05.2020., 23:16   #7651
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
TSMC 5nm Products Leaked: AMD Zen 4 CPUs, RDNA3 GPUs, NVIDIA Hopper and Potentially An ‘Intel Xe’ GPU

OK dečki kakva je procedura za kupovinu TSMC dionica?

Troškovi, porezi itd...

Nije TSMC zlatna koka kao što je AMD bio (onaj rast od ispod 2$ na 55$ sada je neponovljiv), ali mislim da ovo ne može propasti, sigurna firma, samo može ići gore (pitanje je koliko). Najvažnija tvornica (bar što se tiče tehnologije) ljudske vrste IMO
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 23:29   #7652
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Samo da Trump i društvo (1 - 2 - 3 - 4) ne sjebu TSMC, pod krinkom "ekonomskog oporavka" u kojem bi Intel mogel ispasti najveći dobitnik i dobro bude - za krajnje kupce, AMD, nVidiu i (pre)ostale klijente.
Citiraj:
Depending on the exact timing of Intel’s 7nm process versus TSMC 3nm Intel may briefly regain a process density lead but TSMC will quickly pass them with their 3nm process with over 300 million transistors per millimeter squared!
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 23:39   #7653
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Mislim da bu tebe i ostale brzo prošla volja kad vidiš cijenu Ryzena 4, koja će se držati sve do novog socekta i DDR 5 platforme. S druge strane ubodeš na svoju ploču kad mu ubrzo padne cijena R7 3700X (pogle koliko košta danas 2700X) i brzo buš prežalio 15% vči IPC za duplo ili troduplo para...a miran buš još ohoho.
Po meni ste i dalje u win/win poziciji, i ja bi na vašem mjestu jedva čekao Ryzen 4 seriju, da sruši cijenu 3700X

Zaboravite na B550/570 ploče i na nepotrebne nadogradnje, IMO.
Ono cega je mene strah je da ce AMD drzat cijenu Zen2 procesora jer ce bit jedina opcija za nadogradnju za X470 i starije chipsete... u tom slucaju mozete zaboravit 3700x za 1500kn
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2020., 23:44   #7654
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Samo da Trump i društvo (1 - 2 - 3 - 4) ne sjebu TSMC, pod krinkom "ekonomskog oporavka" u kojem bi Intel mogel ispasti najveći dobitnik i dobro bude - za krajnje kupce, AMD, nVidiu i (pre)ostale klijente.
Da, ima tu svega. Budem jednom pročitao. Velika politika se tu kuha, TSMC vjerojatno postaje trn u oku br. 1 američanima. No opet s druge strane trebaju ih, pa gdje će apple praviti svoja sranja? Intel nema kapaciteta ni za sebe, a AMD, Qualcomm i Nvidia koliko ovise da ne govorim (a i to su USA firme). TSMC je postao prevažan i za američane, nemaju nikakvu alternativu

Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Ono cega je mene strah je da ce AMD drzat cijenu Zen2 procesora jer ce bit jedina opcija za nadogradnju za X470 i starije chipsete... u tom slucaju mozete zaboravit 3700x za 1500kn

Očekujem pad cijena R7 3700X/3800X od minimalno 250-300kn tokom sljedećeg mjeseca... Nema nikakvih glasina, ali imam gut feeling. Ipak vjerujem da će AMD (iako ima situaciju u svojim rukama) gledati da s vremenom spusti cijene svojih 8c16t na cijene intelovih 6c12t (max 2300kn najskuplji model). Kasnije ćemo vidjeti

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 11.05.2020. u 23:50.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2020., 01:26   #7655
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
TSMC 5nm Products Leaked: AMD Zen 4 CPUs, RDNA3 GPUs, NVIDIA Hopper and Potentially An ‘Intel Xe’ GPU

OK dečki kakva je procedura za kupovinu TSMC dionica?

Troškovi, porezi itd...

Nije TSMC zlatna koka kao što je AMD bio (onaj rast od ispod 2$ na 55$ sada je neponovljiv), ali mislim da ovo ne može propasti, sigurna firma, samo može ići gore (pitanje je koliko). Najvažnija tvornica (bar što se tiče tehnologije) ljudske vrste IMO
Najvaznija nakon ASML-a koji proizvodi strojeve koji omogucuju TSMC-u da proizvodi chipove za sve brandove bez svojih fabova.

TSMC je definitivno dionica koju se isplati imati, ali dugorocno. https://seekingalpha.com/symbol/TSM/...ividend-growth
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2020., 06:38   #7656
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Mislim da bu tebe i ostale brzo prošla volja kad vidiš cijenu Ryzena 4, koja će se držati sve do novog socekta i DDR 5 platforme. S druge strane ubodeš na svoju ploču kad mu ubrzo padne cijena R7 3700X (pogle koliko košta danas 2700X) i brzo buš prežalio 15% vči IPC za duplo ili troduplo para...a miran buš još ohoho.
Po meni ste i dalje u win/win poziciji, i ja bi na vašem mjestu jedva čekao Ryzen 4 seriju, da sruši cijenu 3700X

Zaboravite na B550/570 ploče i na nepotrebne nadogradnje, IMO.

Pa ko kaže da bi se zen3 kupio odmah po izlasku, ja bi npr gurao ovo svoje dok ne izađe zen4, a onda ubost neki jači zen 3 za kikiriki.
Pa neću sigurno mijenjat proc svakih godinu dana...osim ako bi naravano uletila neka super prilika.


Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Lako slože ko i prije sa AM2(+)/AM3(+) pločama. IMC je hibridni, pa ovisno o tome na kakvu (AM4 ili AM5) ploču ide, koristi se samo taj DDR standard.

Ploče nek imaju DDR4 ili DDR5 DIMM-ove spojene na AM4 ili AM5 socket koji su fizički identični (1331 pinova), samo ovisno o ploči, drukčije spojeni na pripadajuće DIMM-ove.

Nema potrebe za šašavim pločama s DDR4/DDR5 DIMM kombinacijama.
Ja sam imao Gigabyte p35c-ds3 koja je imala 2xddr3 i 4xddr2 utora.
I mislim da sam prvo koristio ddr2, a kasnije ddr3 prije upgradea na novu ploču i proc.



Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Ono cega je mene strah je da ce AMD drzat cijenu Zen2 procesora jer ce bit jedina opcija za nadogradnju za X470 i starije chipsete... u tom slucaju mozete zaboravit 3700x za 1500kn
Mislim da neće, za sada im je ovo mislim jako dobra politika, riješavaju se starih zaliha koje se prodaju baš zbog te duže kompatibilnosti socketa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2020., 11:54   #7657
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Koliko nas napeto čeka na 3700x, mogla bi cijena rabljenima i porasti a ne pasti
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2020., 13:15   #7658
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Koliko nas napeto čeka na 3700x, mogla bi cijena rabljenima i porasti a ne pasti
tocno sam i ja to pomislio, pogotovo ako ih postaje nestajati s polica kasnije
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2020., 13:50   #7659
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773