Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2017., 21:50   #1861
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Kako je moguće da čovjek koji je kuću dalje od mene ima bolju propusnost od mene tj. njemu max pokazuje 45mbps, a meni 41mbps, znači za kuću jednu je dalje od mene od centrale?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 23:09   #1862
Europium
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 210
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Kako je moguće da čovjek koji je kuću dalje od mene ima bolju propusnost od mene tj. njemu max pokazuje 45mbps, a meni 41mbps, znači za kuću jednu je dalje od mene od centrale?
Nije to tako velika razlika za vdsl, vjerojatno bolje parica, manje krpana ili slično.
Europium je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 23:17   #1863
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Da ali preko me kuće ide parica, znači prva meni ide pa od mene njemu, može bit do mojih kućnih instalacija?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2017., 10:44   #1864
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Ima li smisla uključivati VDSL2 ili bolje da ostane na ADSL2+? Skroz je okej tehničar, rekao je da će uključit VDSL2.

IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2017., 19:48   #1865
bokinho
Registered User
Moj komp
 
bokinho's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Usa
Postovi: 253
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ja bih na prvu rekao da ti je profil prenapregnut, SNR dosta nizak i ako imas dnevnu fluktaciju linije kada SNR padne ispod neke x vrijednosti dodje do restarta linije.

Onog trenutka kada linija opet skoci vjerojatno opet dolazi do restarta linije.

To se moze jedino utvrditi 24h snimanjem parametara linije. Skini si dslstats program, logiraj se u njega kao supervisor i ostavi komp tj. program 24h da snima sljedece:

SNR Margin
Conn Speed
Errors - ES per hour

Za router u dslstats izaberi Zyxel VGM1312-B. Ako se potvrdi moja sumnja mozemo manualno spustiti brzinu na 35Mbps pa
opet pratiti stanje i ako je sve OK onda zoves njih da ti smanje kako nebi sam morao o tome razmisljati.
Slazem se da je margina malo prenisko ali brzina nece to puno promijeniti jer vdsl tako radi, on se sam synca koliko moze. Mene vise brinu ovi errori pogotovo crc, to je kvar na fizickom sloju linije. Bez obzira sto je bilo samo povecanje brzine, ocito je s vecom brzinom dosla veca osjetljivost. Po meni to je definitivno linija u banani jer parametri su dosta dobri za tu atenuaciju. Eventualno korigirat upload jer kada radi na 100 posto kapaciteta onda moze pucati linija zbog niske margine, ali svakako mislim da je linija problem.
bokinho je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2017., 19:57   #1866
bokinho
Registered User
Moj komp
 
bokinho's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Usa
Postovi: 253
Citiraj:
Autor Revolver3844 Pregled postova
utičnica


kod crnog stupa na staroj kući


Šta trebam sve kupit od kablova da bi se to napravilo kak spada ?
Stari moj, jel ovo sa uticnice ide stari češki kabel, to ima više od 30 godina

Ova post kutija sto si rekao da je na stupu, ovaj kabel sa folijom/zastitom je vjerojatno dolazni kabel a ovaj desno ide prema tebi, ovaj dolazni na oko vidim da je crvena zila prozirna, znaci da je dotrajala parica, ova druga parica(narancasto/plava) cini mi se slobodna i odlicna za zamjenu. prijavi kvar da ti to zamjene
bokinho je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2017., 16:53   #1867
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 811
Hmm zanimljivo...
"Prethodnim hrvatskim programom širokopojasnog pristupa, koji je Komisija odobrila u siječnju 2016., podupiralo se uvođenje mreža NGA u područja slabe ili nikakve pokrivenosti. Cilj je nove mjere osigurati brzinu prijenosa u uzlaznom smjeru (upstream) koji će biti dovoljan za održivost već prije odobrenog programa u ruralnim područjima.

Hrvatski NGN bit će uveden dijelom u područjima u kojima ne postoji posrednička mreža NGN ili u područjima u kojima je infrastruktura posredničkih mreža nedostatna za ispunjenje predviđenih potreba. Nijedan operator nije iskazao interes za komercijalno ulaganje u ciljana područja programa koja je Hrvatska utvrdila detaljnim kartiranjem i dvjema javnim raspravama.

Cilj je programa povećati pokrivenost širokopojasnom mrežom velike brzine i pružiti brzine od 100 Mbit/s simetrično (tj. učitavanje i preuzimanje). Program će završiti 31. prosinca 2023. Nova infrastruktura većim će se dijelom financirati iz Europskog fonda za regionalni razvoj te dijelom iz nacionalnih fondova, a mreža će ostati u javnom vlasništvu."

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2017., 14:29   #1868
Vitzco
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Citiraj:
Autor bokinho Pregled postova
Slazem se da je margina malo prenisko ali brzina nece to puno promijeniti jer vdsl tako radi, on se sam synca koliko moze. Mene vise brinu ovi errori pogotovo crc, to je kvar na fizickom sloju linije. Bez obzira sto je bilo samo povecanje brzine, ocito je s vecom brzinom dosla veca osjetljivost. Po meni to je definitivno linija u banani jer parametri su dosta dobri za tu atenuaciju. Eventualno korigirat upload jer kada radi na 100 posto kapaciteta onda moze pucati linija zbog niske margine, ali svakako mislim da je linija problem.
Hvala i tebi i silver_tipu na savjetima.

Sada malo o tome sta sam napravio glede svega ovoga u zadnje vrijeme (od zadnjeg javljanja). Buduci da se nisam mogao ulogirati kao supervisor i snimati konekciju prema silver_tipovom savjetu... Kontaktirao sam sluzbu za korisnike da mi snize profil, tj. downstream na 35mbita. To su mi napravili unutar pet minuta od slanja mog maila (svaka cast) i to u subotu navecer te rekli da se javim ako se problem nastavi ponavljati.

Nakon toga se stanje cak i popravilo donekle. Uspio sam nerijetko izvuci 24 sata rada bez prekida, ali mi se cesto znalo dogadjati da nakon tih 24 sata imam po dva do tri prekida unutar iducih sat-dva.

Nakon toga sam vidio tvoj post i isao u inspekciju instalacija u kuci. Pred cca dvije godine sam "obnovio" sve kontake na zicama i spojevima, bilo je oksidiranih i sl. koliko me sjecanje sluzi. No svejedno sam uklonio jos dvije manjkavosti na samim kucnim instalacijama i sada mi se cini da su ti errori (po mom laickom misljenju) malkoc dovedeni u red. Evo trenutnog stanja, nema crc errora...

Code:
					
============================================================================
    VDSL Training Status:   Showtime
                    Mode:   VDSL2 Annex B
            VDSL Profile:   Profile 8b
            Traffic Type:   PTM Mode
             Link Uptime:   0 day: 9 hours: 6 minutes
============================================================================
       VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      7.166 Mbps       37.887 Mbps
    Actual Net Data Rate:      7.167 Mbps       37.888 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:        7.8 dB            6.8 dB
            Actual Delay:          0 ms              0 ms
          Transmit Power:        6.7 dBm          18.6 dBm
           Receive Power:        0.2 dBm           3.1 dBm
              Actual INP:       13.0 symbols      28.0 symbols
       Total Attenuation:        7.2 dB           15.4 dB
Attainable Net Data Rate:      8.352 Mbps       40.146 Mbps
============================================================================
      VDSL Band Status    U0      U1      U2      U3      D1      D2      D3
  Line Attenuation(dB): 11.3    38.7     N/A     N/A    20.7    47.8     N/A   
Signal Attenuation(dB): 11.3    38.1     N/A     N/A    17.9    47.4     N/A   
        SNR Margin(dB):  8.1     7.8     N/A     N/A     6.9     6.8     N/A   
   Transmit Power(dBm):- 1.1     5.9     N/A     N/A    18.2     7.7     N/A   
============================================================================

            VDSL Counters

           Downstream        Upstream
Since Link time = 6 min 37 sec
FEC:		5044		2
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		0		0
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
Latest 15 minutes time = 18 sec
FEC:		0		0
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		0		0
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
FEC:		38		0
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		0		0
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
Latest 1 day time = 16 hours 45 min 18 sec
FEC:		76690		2
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		177		177
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
Previous 1 day time = 24 hours 0 sec
FEC:		61302		2
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		203		203
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
Total time = 1 days 16 hours 45 min 18 sec
FEC:		137992		4
CRC:		0		0
ES:		0		0
SES:		0		0
UAS:		380		380
LOS:		0		0
LOF:		0		0
LOM:		0		0
============================================================================
Trenutno stanje je zadnja dva-tri dana, i nemam nekih (ucestalih) prekida kao prije, ali za sada u ta dva-tri dana nemam niti 24 sata bez prekida. Obicno mi dodje do prekida nakon cca 20tak sati u vecernjim satima.

Inace, nasao i supervisor pass koji mi radi pa sam si namjestio da se linija reconnecta u 5 ujutro. Ali opet se sa tim supervisorom ne mogu ulogirati s onim programom koji mi je preporucio silver_tip za snimanje linije (snr margine, errora...).

Pa eto, ako tko sada ima jos kakav savjet, unaprijed se zahvaljujem. I naravno, nastavljam sa pracenjem i testiranjem trenutnog stanja.
Vitzco je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2017., 14:44   #1869
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Vitzco Pregled postova
Inace, nasao i supervisor pass koji mi radi pa sam si namjestio da se linija reconnecta u 5 ujutro. Ali opet se sa tim supervisorom ne mogu ulogirati s onim programom koji mi je preporucio silver_tip za snimanje linije (snr margine, errora...).
Zato jer nisi u routeru sa tim supervisorom ukljucio ssh/telnet port, normalno da ne moze... nema na sta da se logira.

Dakle valja ukljuciti telnet pristup ( staviti kvacicu u izborniku ) u routeru za port 23.

Jos uvjek je ta linija "prenapregnuta" po mojem misljenju i SNR 6-7dB kod tebe ne radi dobro tj. nema "rezerve" kada se dogode oscilacije za koje sam duboko uvjeren da bi se pokazale snimanjem linije.

Line Rate: 37.887 Mbps daje oko 36Mbps na speedtestu tako da je to njihovo smanjenje zbilja minimalno dok realno sa takvom paricom Line rate bi trebalo spustiti na ~35Mbps tj. oko 34Mbps bi mjerio na speedtestu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2017., 15:53   #1870
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj: