Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.01.2021., 00:36   #631
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Pa jedino 5900X je slab na stocku, ostalih ima gotovo svuda. Eventualno 5950X malo ima malo nema ali svako malo ga ima...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 02:24   #632
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Exclusive: AMD Ryzen CPU Allocation & Availability Update Q1 2021 – The Good, The Bad And The Ugly

Link: https://wccftech.com/amd-ryzen-cpu-a...ation-q1-2021/

Ovo više nije "The Good, The Bad And The Ugly", nego "Bad, Very Bad and Sucks-another year"...(( Taman kad su se koliko toliko stabilizirale cijene solidnih X570 i B550 ploča, odu svi procovi u pm.. i po ovome nema neke naznake da će bit bolje barem god. dana.. BTW, jel ima neko info što je sa 5600 non-X procom, ne vidim baš neke najave po netu?
to sam nekako pretpostavljao, iako sam early adopter u biti ne gubim na vrijednosti pa se "isplati" neki put i tako razmiljati ili kockati lol

Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Pa krenulo je od njega di sam ja dao savjet da stavi 2T i postavi zeljenu brzinu. Nakon toga pokusavam te uvjeriti da 1T vs 2T ne cini razliku kao sto mislis i jos ti dam dokaz i opet teras po svome.

Ja sam uvjeren da na X570 1T vs 2T ne cini osjetnu razliku u praksi.

3d Mark Time Spy cpu test korisitm kao referencu jer taj test daje drasticno manji score ukoliko latencije postavim na 16 i vise...

Ako usporedis ova dva testa, vidjet ces da je razlika u benchmarku doslovno zanemariva i opcenito kad zavrtim bench memorije, rezultat nije identican svaki put nego varira u 1-2% no u "praksi" 3d mark daje otprilike isti rezultat.

Nista vezano za memoriju u biosu nije na Auto.
ja sam stavio na poprilicno visokih 3600 i 1T i latencije 15 i tako mi radi super
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.01.2021., 08:39   #633
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Exclusive: AMD Ryzen CPU Allocation & Availability Update Q1 2021 – The Good, The Bad And The Ugly

Link: https://wccftech.com/amd-ryzen-cpu-a...ation-q1-2021/

Ovo više nije "The Good, The Bad And The Ugly", nego "Bad, Very Bad and Sucks-another year"...(( Taman kad su se koliko toliko stabilizirale cijene solidnih X570 i B550 ploča, odu svi procovi u pm.. i po ovome nema neke naznake da će bit bolje barem god. dana.. BTW, jel ima neko info što je sa 5600 non-X procom, ne vidim baš neke najave po netu?

Bile su ti informacije po netu da non X modeli idu samo OEM proizvođačima. Živi bili pa vidjeli.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 08:50   #634
Le0n
Groarrr
Moj komp
 
Le0n's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pula
Postovi: 430
Ja sam uspio svoj 5800x ubost za 3600 što je MSRP. Još da ga za mjesec dana uspijem otključat na 5950 jer si kontam da u početku nisu imali vremena za raditi još jednu liniju samo za ove okljaštrene...
Le0n je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 09:05   #635
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
to sam nekako pretpostavljao, iako sam early adopter u biti ne gubim na vrijednosti pa se "isplati" neki put i tako razmiljati ili kockati lol



ja sam stavio na poprilicno visokih 3600 i 1T i latencije 15 i tako mi radi super
Daj iz aide64 xavrti test, bas me zanima kolko ti kaze latency.

Btw isprobavao sam jucer svasta, kad upalim gear down mode, 3866 16 16 16 32 1T radi bez problema ali testovi daju identicne rexultate kao i 2T bez gear down mode, a ako ugasim gear down i stavim 1T onda ni ne boota...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 11:58   #636
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Jesi gledao omjer da ti je ostao 1/1/1 ? Meni brze radi na 3600 nego kad dizem 3800+

Ali to sam davno probao i to par pua cinebench brza usporedba i od tada drzim ovako.. iskreno za bolje mi se neda gubit vrijeme mislim da nista bitno bolje nebi ispalo na kraju
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2021., 12:32   #637
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Jesi gledao omjer da ti je ostao 1/1/1 ? Meni brze radi na 3600 nego kad dizem 3800+

Ali to sam davno probao i to par pua cinebench brza usporedba i od tada drzim ovako.. iskreno za bolje mi se neda gubit vrijeme mislim da nista bitno bolje nebi ispalo na kraju
Ma 1:1 je naravno, kad nije 1:1 latencije odu daleko iznad.

Ulgavnom evo tokom zadnja 24 sata zavrtio sam pa valjda jedno 200 benchmarka i 300 odlazaka u bios i nazad, isprobao stotine kombinacija i doslovno ni u jednoj kombinaciji 1T mi ne daje bolje rezultate...

Ili je do moje kombinacije memorije/ploce ili ja ne znam... No usporedjujuci moje rezultate vs sve kaj sam uspio iskopati online, dobivam iste ili cak bolje rezultate nego vecina, a svi drze 1T, a ja 2T...

Tako da eto, iz moje perspektive, kome ne radi stabilno na 3600 ili vise, 2T i vozi.
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 14:20   #638
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
https://wccftech.com/tsmc-considerin...ortage-report/

Prema Nikkei Asian Review izvješću, TSMC razmišlja o automatskom dizanju cijena za 15%. To je slično kao i podizanja cijene prošle godine za 10-ak posto. A u istom izvješću se navodi da i firme koje čipove pakiraju na PCB također razmišljaju o dizanju cijena za 10%.

Mogle bi još fino porasti cijene procesora, a i grafičkih kartica. A tko zna šta će bit još i s iducom generacijom na 5nm jer će Apple uzimati sve masovnije količine wafera za sebe kako sele ekosustav na ARM i proizvode jače i veće čipove.

Valja se nadati da će Samsung stvarno uložiti 100 milijardi USD u nove pogone na 5nm, 3nm i naprednijim procesima u idućih par godina.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 15:55   #639
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Pošto je potražnja tolika, Samsungu se i isplati ulagati dodatno. A Nvidia, koja je barem konkurentna i na slabijem nodeu, pokazuje da se i na Samsungovim fabovima može imati konkurentan proizvod. Naročito ako TSMC nastavi dizati cijene, to Samsung čini privlačnijim pošto već konkurira cijenom. Problem je što se sve munjevito događa, odeš u jednu slijepu ulicu u dizajnu čipova ili procesa i trebaju ti godine da to ispraviš. Ako Samsung održi barem priključak od jednog nodea zaostatka, bit će nekakve konkurencije. Ako ne, we're doomed...
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 18:15   #640
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Povećanje cijena je ovaj put vezano za auto-industriju.
Citiraj:
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., the world's largest contract chipmaker, and Taiwanese peers are considering another round of price increases mainly on automotive chips.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2021., 17:57   #641
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Evo razlika 3600 vs 5600x kod mene:

Click image for larger version

Name:	bench.png
Views:	296
Size:	1.11 MB
ID:	23334

Occt nakon 20 minuta.


Click image for larger version

Name:	occc2.png
Views:	259
Size:	307.4 kB
ID:	23335

Max core boost na svih 6 jezgara je 4650mhz!Degradacija nakon 20 minuta na 4450mhz!
__________________
Phil of the future!

Zadnje izmijenjeno od: emilblomsky. 29.01.2021. u 20:39.
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 13:55   #642
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Drugovi i drugarice, naravno da prasići nisu ništa naručito kad se olade, pa da skratimo.

Eto nas na Zenu 3 (i B550 čipsetu) Ryzen 5 5600X + Asus ROG Strix B550-F Gaming Wi-Fi



Na kutiji je sticker da odmah idu 5000X procesori i da nema potrebe za flešanjem.



Ploča je lijepa, crna i poprilično masivna i robusna.



Bootalo iz prve, bez ikavih problema. Post time sekundu do dve za razliku od Crosshair VI Hero



Ne moram puno pričati koliko je u SingleThread performance-u brži od Zen2, ali ono što me baš začudilo je što je SAMO 10% sporiji u MultiThread performance-u od R7 3700X iako ima 2x/4t manje. Test 3700X bio je jutros, 4800.



A što se boosta tiče, ova mala krasota ide na 4850 MHz all core i to bez prevelike muke i zagrijavanja tokom danas budem malo game benčeve zavrtio i kako se ponaša u igrama (nedvojbeno dobro).

Za sada toliko zz
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 14:29   #643
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
E to je zvjerka za igre bez premca i mane. Znači ako se odlučim pitam da li kutija ima 5000 ready
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 14:38   #644
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Jedan poznanik za isti uzeo B450 steel legend - isto imaju bios za zen3
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 15:06   #645
Le0n
Groarrr
Moj komp
 
Le0n's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pula
Postovi: 430
Jel imamo nekog Patreona da je probao novi CTR za ZEN3 koji je izašao 30.01.?

https://twitter.com/1usmus

"Default BOOST vs CTR HYBRID OC

Cinebench R20 (6 threads aka "game load")
@AMDRyzen
9 5900X
MORA 420 + TechN cooler
@ASUS_ROG
CROSSHAIR VIII DARK HERO

Same perfomance and 18 degrees (!) of difference "
Le0n je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 17:20   #646
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Drugovi i drugarice, naravno da prasići nisu ništa naručito kad se olade, pa da skratimo.

Eto nas na Zenu 3 (i B550 čipsetu) Ryzen 5 5600X + Asus ROG Strix B550-F Gaming Wi-Fi

Za sada toliko zz
All core 4850, vau, 200mhz više od kolege iznad tj čak 400 jer on veli da mu nakon 10min opterećenja clock pada. Ajd probaj ga malo duže silovat.
Ajd javi razliku u igrama, CB mi niš ne znači. Igre me baš zanimju, da vidimo ima li stvarno tih 25% u odnosu na zen3.

Ne mogu vjerovat da si ipak uzeo drugu ploču, i to ni više ni manje nego od Asus-a. Ja nema šanse nakon ovog poteza više ikad išta od njih.
I kažeš razlika u boot-u 1-2sec, pa na onoj OC temi svi koji pređu na B550 sa C6H kažu da je boot osjetno brži (RAM trening?). Očito je to onda samo Asusov fičr koji me ne smeta ni najmanje, ali se primjeti.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 17:39   #647
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Pa uzima se ploča koja najbolje odgovara potrebama, zar je bitno čija je kutija? C6H je (bila) odlična ploča s obzirom na sve (pogotovo u vrijeme kad ju je on kupio) pa čak i ako nema novi bios ne znači da se sad mora mrzit asus.

Da sad uzimam b550 ploču, f gaming bi i meni bila u top 3.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 18:09   #648
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Nemaš kaj. Zvijer od proca. Kod mene puno hladniji od 3600,a boost puno bolji. Sad ga treba samo upariti sa 6800xt,pa iskoristiti i smart access memory!
Degeneracija se događa kod svih, ne možeš to izbjeći. Sad koliko, ovisi o silikonu. Al, da, Brko ima vrhunski primjerak. Ja sam ga opteretio sa occtom, možda sa nekim drugim programom bude bolje. Čime si ti, Brko?
__________________
Phil of the future!

Zadnje izmijenjeno od: emilblomsky. 01.02.2021. u 18:14.
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 18:25   #649
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor shar Pregled postova
Pa uzima se ploča koja najbolje odgovara potrebama, zar je bitno čija je kutija? C6H je (bila) odlična ploča s obzirom na sve (pogotovo u vrijeme kad ju je on kupio) pa čak i ako nema novi bios ne znači da se sad mora mrzit asus.

Da sad uzimam b550 ploču, f gaming bi i meni bila u top 3.
Ma shvatio sam ga da ne želi više njihovo, možda sam ga i pobrkao sa nekim drugim. Ja svakako više njima nedam lovu dok bude izbora.

@emilblomsky: Ma zanima me baš RL test iste grafe na zen2 vs zen3, a to Brko ima. 2080Ti bi se trebala osjetit neka razlika.

Pa koju ti grafu imaš da ti se primjeti boost?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 18:39   #650
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Drugovi i drugarice, naravno da prasići nisu ništa naručito kad se olade, pa da skratimo.

Eto nas na Zenu 3 (i B550 čipsetu) Ryzen 5 5600X + Asus ROG Strix B550-F Gaming Wi-Fi



Na kutiji je sticker da odmah idu 5000X procesori i da nema potrebe za flešanjem.



Ploča je lijepa, crna i poprilično masivna i robusna.



Bootalo iz prve, bez ikavih problema. Post time sekundu do dve za razliku od Crosshair VI Hero



Ne moram puno pričati koliko je u SingleThread performance-u brži od Zen2, ali ono što me baš začudilo je što je SAMO 10% sporiji u MultiThread performance-u od R7 3700X iako ima 2x/4t manje. Test 3700X bio je jutros, 4800.



A što se boosta tiče, ova mala krasota ide na 4850 MHz all core i to bez prevelike muke i zagrijavanja tokom danas budem malo game benčeve zavrtio i kako se ponaša u igrama (nedvojbeno dobro).

Za sada toliko zz
Ohoho, ima se - meže se
Neka, neka druze - odlicna kombinacija... Osobno se i sam neckam za jednu takvu. Za sad se jos ne mogu nagovoriti, al nikad se ne zna .
Nisam siguran dal bi mi Strixica bila prvi izbor bikoz usb ports na i/o shieldu (iako mi je vizualno daleko najljepsa), no u top 3 bi bila definitivno. Cestitke
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 19:21   #651
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
@emilblomsky: Ma zanima me baš RL test iste grafe na zen2 vs zen3, a to Brko ima. 2080Ti bi se trebala osjetit neka razlika.

Pa koju ti grafu imaš da ti se primjeti boost?
Sad ga i ti trolas malo




Nema razlike u odnosu na zen2, bar ne one koju mozes osjetiti van cinebencha. Eventualno na 240HZ monitoru u specificnim naslovima i sl.

No ionako je to zabavnije sve sarafiti i benchati nego kupovat radi apgrejda i sl. bar je kod mene tako, wow radi i na 2 jezgre

Nego, Brko je sa ovim izgleda izredao sve moguce Zen generacije
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 19:34   #652
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Baci Brko game testove da znam dal da upiknem novi cpu?
Ajde neka si upgradeao, baš sam sretan zbog tebe, uživaj u novom procu
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 19:48   #653
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
All core 4850, vau, 200mhz više od kolege iznad tj čak 400 jer on veli da mu nakon 10min opterećenja clock pada. Ajd probaj ga malo duže silovat.
Dođu na isto. Sustained clock na opterećenju se ponaša skoro identično kao i kod kolege Emila. Ali to su nerealni scenariji barem kod mene. Nema to nikakvog smisla. Nije to nateravanje dobrog starog ručnog OC-a "daj da ga zagulim još samo 10 MHz" ovo on radi out-of-box jer mu se tako oće

Citiraj:
Ajd javi razliku u igrama, CB mi niš ne znači. Igre me baš zanimju, da vidimo ima li stvarno tih 25% u odnosu na zen3.
Umjetno u brojkama možda, ali niti imam ogroman spektar igara instaliran, niti to pošteno mogu provjeriti zbog 60 Hz monitora, a nemam ni "snimljeno" koliko sam u igrama dobivao kad sam skakao sa generacije na generaciju Zena. Nemrem ti pomoći osim sa ovim postom u Superposition temi 1400+ bodova sa identičnim postavkama i istim GPU od R7 3700X.

LINK

Citiraj:
Ne mogu vjerovat da si ipak uzeo drugu ploču, i to ni više ni manje nego od Asus-a.
Pa i nisam imao puno izbora u cijenovnom rangu. Čak štoviše, prvi izbor mi je bila Asus TUF Gaming B550 Plus (Wi-Fi) ali nije bilo za odma, trebalo čekat. Htio sam i B550-F bez WiFi, ali isto nije bilo (ušparao bi stotinjak kuna, tak da). B550-E nema niš puno više a dođe 50+ EUR.a

Također, u obziru su bile i malo jače ploče tipa MSI B550 Unify i ASRock X570 PG Velocita, no rekao sam sam sebi da ClearCMOS button iza na backpanelu i Post-Code display ne vrijede 100 EUR-a na ploči da ga ebeš. A i zujalica na X570 je nešto meni nepoznato i nešto prema čemu ne gledam sa smješkom.

Sam sebi se čudim da sam oko toga cendrao, a prebolio sam to 2 minute nakon što sam bootao ova čuda tehnike

Kad sam odlučio ići sa ipak osjetno jeftinijom pločom, izbor je bio očajan. A i opet, Štokholmski sindrom. MSI ploču nikad nisam imao (nudila se Gaming Edge WiFi), za Gigabyte i dalje nemam hrabrosi da im vjerujem nakon svih onih trauma (nudila se Aorus Elite - da je bilo Pro još bi i razmislio), a ASRock sa svojim 4-layer PCB-ovima u tom rangu tipa Steel Legend i još BEZ BIOS flashback buttona iza... ma daj.
Plus, BIOS na B550-F istog rasporeda kao i na C6H. Doma sam, brate

A i uzeo sam "midrange beefy" ploču jer će na nju ionako ići R9 5900XT uskoro, 5600X je tu da krati vrijeme do tada.

Citiraj:
Ja nema šanse nakon ovog poteza više ikad išta od njih.
Kojeg poteza? To što nema Zen3 podrške na 300 pločama? Paaaaa... imao sam slično mišljenje dok nisam zagrebao u tehniku i malo privatnim razgovorima (koji nisu za javnost) popričao s ljudima "iznutra" oko toga. Dakle, daleko od toga da B350/X370 ne podržavaju Zen3, nego je sami dizajn ploča zaqrac. Ukratko ti je to i Stilt rekao još prije.
Općenito dizajn ploča je preloš. I ako seremo po Asusu, što znaš o ostalima?

Eto što ja znam:

MSI - nema nikakvog BIOS-a za 300 ploče za Zen3

ASRock - "izbacili" su evaluation eng sample BIOS-e za 300 seriju i ljudi imaju problema (PCI-E se spušta sa 16x na 8x + još neki bugovi da se gase USB-ovi i slično)

Gigabyte - znamo da eng sample biosi postoje, ali ih nitko nije vidio niti ih ima. OK, ja ZNAM da ih ima i da rade, ali opet, koje vajde kad nejdu van niti budu niti smiju.

Biostar - više manje isto kao i MSI.

Po tome, nikad od nikoga više ne kupiti matično nego nazvati u Ri Niš "idi bre napravite mi ploču za 3en3"

Ono što sam ja "pizdio" na Asus nije bilo to da nam SVIMA daju nego ako su nas mogli filati sa unofficial BIOS-ima još za vrijeme prvog Zena, kad smo se igrali beta testera, tak su nam mogli i sad dati BIOS i "eto vam, probajte na vlastitu odgovornost, ali samo vi C6h/E, na isti način kako ste samo VI pičili beta BIOS-e nekada". Zato sam pizdio, a to sam nekad i rekao ovdje, pa su neki to drugačije shvatili, no nije ni bitno.

Citiraj:
I kažeš razlika u boot-u 1-2sec, pa na onoj OC temi svi koji pređu na B550 sa C6H kažu da je boot osjetno brži (RAM trening?).
Nije razlika u bootu u 1-2 sec, nego kad stisneš Power button na kištri, za 1-2 sekunde vidiš UEFI sliku i "press F2 del za ulaz u BIOS". Ono što na C6H vidiš za 15-25 sekundi, ovisno kako ko

Citiraj:
Očito je to onda samo Asusov fičr koji me ne smeta ni najmanje, ali se primjeti.
Nije to Asusov feature, nego feature više manje 300-čipset ploča. Da, mene isto nije smetalo, ipak 4 godine sam imao C6H, niti palim komp češće od 2-3x mjesečno. Ali da se osjeti, osjeti se.

Citiraj:
Autor shar Pregled postova
Pa uzima se ploča koja najbolje odgovara potrebama, zar je bitno čija je kutija? C6H je (bila) odlična ploča s obzirom na sve (pogotovo u vrijeme kad ju je on kupio) pa čak i ako nema novi bios ne znači da se sad mora mrzit asus.
Upravo tako. C6H sam kupio zahvaljujući tebi. Moj prvi pick je bio X370 Prime Pro tada, onda si mi iz prve ruke prezentirao C6H i znam da je razlika u cijeni kod mog dobavljača tada bila smiješno mala, čak više smiješnija mala razlika od sadašnje smiješne razlike koliko sad dođe recimo X570-F i C8H

Citiraj:
Da sad uzimam b550 ploču, f gaming bi i meni bila u top 3.
Sad ja tebi preporučujem B550-F Danas sam na stolu imao jednu i drugu. Mrcine su obje, ali je B550-F na očigled robusnija.

Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
Nemaš kaj. Zvijer od proca. Kod mene puno hladniji od 3600,a boost puno bolji.
Također, hladniji je od mog ex 3600, a pogotovo od 3700X.

Citiraj:
Sad ga treba samo upariti sa 6800xt,pa iskoristiti i smart access memory!
Nadam se da bude se moglo to koristiti i sa Turingom

Citiraj:
Al, da, Brko ima vrhunski primjerak. Ja sam ga opteretio sa occtom, možda sa nekim drugim programom bude bolje. Čime si ti, Brko?
Sa Prime95 malo, ali kao što rekoh gore, to su nerealni scenariji. Opleo sam jedan DVD ISO image koji sam encodao pred koji dan, odradio bolje nego 3700X


Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ma shvatio sam ga da ne želi više njihovo, možda sam ga i pobrkao sa nekim drugim. Ja svakako više njima nedam lovu dok bude izbora.
Nisi me pobrkao s nikim, bio sam to jednom rekao kad me razje8ao onaj neki ROG operativac sa svojim ignorantskim pričama i davanjem korporativnih političkih odgovora + još neki "stupovi" zajednice koji su se ponijeli kao zadnji šupci. Ali opet na kraju, ko sam ja da se hrvam sa korporativnim idiotarijama Imam pametnijeg posla nego gubit vrijeme na krosflešanje 4 godina stare ploče na kojoj će mi raditi Zen3 CPU, ali niti jedan drugi senzor i umjesto prekrasnog ASUS UEFI-a gledati u onaj gadni Gigabyteov UEFI ili još gadniji Biostarov

Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Ohoho, ima se - meže se



Citiraj:
Neka, neka druze - odlicna kombinacija... Osobno se i sam neckam za jednu takvu. Za sad se jos ne mogu nagovoriti, al nikad se ne zna .
Kao što rekoh, sam sa sobom nisam znao kako ću bez ClearCMOS gumba iza na backplateu i Post-Code displaya. Na kraju, kao da ih nikad nisam ni imao A ClearCMOS se fino spoji na Reset button na kištri i eto ClearCMOS gumba, jer Reset ionako ne trebam

Citiraj:
Nisam siguran dal bi mi Strixica bila prvi izbor bikoz usb ports na i/o shieldu (iako mi je vizualno daleko najljepsa), no u top 3 bi bila definitivno. Cestitke
Hvala hvala. I tu se posipam pepelom jer sam kenjao kako su te ploče siromašne iza, no 7 USB-ova mi je uvrs glave budući koristim, nebi čovjek vjerovao - JEDAN jedini. Hub od monitora i sve mi spojeno u monitor (Logitech Unifying receiver za miša i tipkušu, Dell soundbar, F710 receiveri 2x). Ponekad koristim još jedan port za svoj backup HDD kojeg spajam 2x mjesečno. A imam i na kištri naprijed 2x USB 2.0 + 2x USB 3.0. Na kraju, i više nego dosta

I ima 6 SATA porta naspram 8 na C6H, ali imam "samo" 4 diska (uskoro 2 diska jer SSD-ovi idu van i ide jedan debeli M.2, ali otom potom ).

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Sad ga i ti trolas malo




Nema razlike u odnosu na zen2, bar ne one koju mozes osjetiti van cinebencha. Eventualno na 240HZ monitoru u specificnim naslovima i sl.

No ionako je to zabavnije sve sarafiti i benchati nego kupovat radi apgrejda i sl. bar je kod mene tako, wow radi i na 2 jezgre
Alkar Exy u sridu
Citiraj:
Nego, Brko je sa ovim izgleda izredao sve moguce Zen generacije
Jeste, eto ga 5 Zen procesor dobri dealovi, još bolji diler. Ono što sam i obećao 2016 ako Zen bude ono što se pričalo da bude, a ne govno poput Buldoždera R5 1600, R5 2600, R5 3600, R7 3700X i R5 5600X

Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Baci Brko game testove da znam dal da upiknem novi cpu?
Ajde neka si upgradeao, baš sam sretan zbog tebe, uživaj u novom procu
Kao što rekoh gore kolegu Discu, slabe vajde od mene imaš tu. Ali hvala na čestitkama svima, stvarno se osjećam voljeno
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 21:17   #654
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Citiraj:
Kao što rekoh, sam sa sobom nisam znao kako ću bez ClearCMOS gumba iza na backplateu i Post-Code displaya. Na kraju, kao da ih nikad nisam ni imao A ClearCMOS se fino spoji na Reset button na kištri i eto ClearCMOS gumba, jer Reset ionako ne trebam

Hvala hvala. I tu se posipam pepelom jer sam kenjao kako su te ploče siromašne iza, no 7 USB-ova mi je uvrs glave budući koristim, nebi čovjek vjerovao - JEDAN jedini. Hub od monitora i sve mi spojeno u monitor (Logitech Unifying receiver za miša i tipkušu, Dell soundbar, F710 receiveri 2x). Ponekad koristim još jedan port za svoj backup HDD kojeg spajam 2x mjesečno. A imam i na kištri naprijed 2x USB 2.0 + 2x USB 3.0. Na kraju, i više nego dosta

I ima 6 SATA porta naspram 8 na C6H, ali imam "samo" 4 diska (uskoro 2 diska jer SSD-ovi idu van i ide jedan debeli M.2, ali otom potom ).
Da, covjek se brzo navikne na bolje usprkos nekim sitnim "nedostatcima". Meni osobno nebi falio ni Post-Code display ni Clear Cmos jer sa zen3 cpu-om ionako nebi previse prckao po biosu,
eventualno za "zategnuti" latencije rama (DRAM calc rulez ) al generalno sigurno manje nego inace dosad, bikoz auto oc + pbo = FTW (kako smo lako vremenom postali n00b oc'eri ha )

Sto se tice usb-a, da - kad razmislim i meni bi tih 7 bilo sasvim dovoljno jer koristim 2 usb-a na monitoru, a za Sata utore se ne brinem vise ko nekada. Nekad sam trazio ploce sa 10 utora,
al danas bi pristao i na 6 bez problema jer takodjer imam "samo" 4 hdd-a, od kojih ce isto tako nadam se vremenom ostati samo 1 ili 2 max, ocekivano planiram ih mijenjati sa ssd-ima...

Inace, kad bi isao na upgrade izbor bi pao na jednu od ove 3 ploce: Giga B550 Aorus Pro AC, MSI MPG B550 Gaming Edge Wifi i ROG Strix B550 F-Gaming Wifi. Nikad mi se nije svidjao Bios layout od Gigabajta no to bi nekako pregrmio,
al onu narandzastu boju kad vidim . Msi ima onako ok Bios i solidno izgleda, malo mi onaj njihov zmaj na heatsinku kvari pogled na inace solidnu plocu, al kad vidim onaj prastari ps/2 utor iza na i/o shieldu takodjer mi dodje .
Poanta ove price je, sve mi se vise i vise svidja ta tvoja Strixica
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 21:29   #655
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
@brko
Ma tko tebe ne bi volio ?

Samo plizzz , nemoj upaliti Metro.

Zujalica na X570 je za sada najmanji problem. Na Điđabajtu sa F31 biosom nisam primjetio irintantne zvukove i visokofrekvente. Valljda su smanjili broj okretaja i ispravili čipset kroz biosom. Vidim da je krenuo F33a beta agesa 1.2.0.0.

Mislim da ću manje primjetiti napredak 2600X na budući 5X00X s obzirom na trenutni GTX 1070. Valjda ću na ljeto/jesen ubositi pošten upgrade VGA.


B550 ploča je dobra, samo napredan LAN ima i nije presudan.



Edit.
@snake
Điđabajt ima dobar bios. Dva mjeseca koristim i nikakvih problema. Lagan za korištenje i XMP profili rade kako treba. PWM venitatori također rade dobro. Prošlo je doba loših biosa.


Отправлено через SM-G975F
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2




Zadnje izmijenjeno od: Dottore. 01.02.2021. u 21:34.
Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 21:39   #656
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Mislim da je drugo brko najveći dugogodišni ovisnik o megahertzima. Hertzoholičar.
Kladim se da više ne može nabrojat koje sve procesore je imo u rukama. Jednostavno je prestao brojat. Ko Charlie Sheen sa ženama.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 22:06   #657
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Da, covjek se brzo navikne na bolje usprkos nekim sitnim "nedostatcima". Meni osobno nebi falio ni Post-Code display ni Clear Cmos jer sa zen3 cpu-om ionako nebi previse prckao po biosu,
eventualno za "zategnuti" latencije rama (DRAM calc rulez ) al generalno sigurno manje nego inace dosad, bikoz auto oc + pbo = FTW (kako smo lako vremenom postali n00b oc'eri ha )
Osobno, zatezao sam latencije davno jednom, a onda sam shvatio da ionako imam po defaultu brzi RAM pa i nema nekog smisla nateravat nešto što je tvornički natjerano da dobijem skoro pa ništa

Citiraj:
Poanta ove price je, sve mi se vise i vise svidja ta tvoja Strixica
Prepusti se

Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
@brko
Ma tko tebe ne bi volio ?
Hijoj, imam listu negdje...

Citiraj:
Zujalica na X570 je za sada najmanji problem. Na Điđabajtu sa F31 biosom nisam primjetio irintantne zvukove i visokofrekvente. Valljda su smanjili broj okretaja i ispravili čipset kroz biosom. Vidim da je krenuo F33a beta agesa 1.2.0.0.
Nitko nije rekao da je BIOS loš po pitanju funkcionalnosti, nego je gadan po pitanju izgleda

Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Mislim da je drug brko najveći dugogodišni ovisnik o megahertzima. Hertzoholičar.
Jok, nekad bio OCD oko 4.00GHz ali to odavno izlečeno :=

Citiraj:
Kladim se da više ne može nabrojat koje sve procesore je imo u rukama. Jednostavno je prestao brojat. Ko Charlie Sheen sa ženama.
Je8em redom, beležim kredom.

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 01.09.2021. u 12:42.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 00:22   #658
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
A imaš gaming testove na gamers nexusu i to detaljne za 5600x.
Tako da nemaš kaj sad nešto izmislit,pogotovo što oni testiraju na aktualnim igrama.I to baš uspoređuje sa 3600,i intelovim konkurentom,pa vidiš da 5600x jede malu djecu.A zbog boljeg all core boosta,trenutno šiša i 5900x i 5950x,jer zbog većeg broja jezgara boostaju na nešto manjoj frekvenciji.Mada je to sve zanemarivo.Naravno ,uvijek dajem prednost jačem procu.

https://www.youtube.com/watch?v=01EhbmJAW-k
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 00:32   #659
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Brko, deder koliko fps-a dobivas u stalkeru, ajmo reci cs
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 08:16   #660
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
... na kraju si samo "bezveze cekao"
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na