Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.01.2021., 22:49   #391
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
U njemačkoj su već skočile cijene svih kartica nažalost. Ovo bi mogla biti jedna od boljih kupnji trenutno. Sumnjam da će više biti jeftinih 3060-ica, a RX 6700 izgleda neće do proljeća.
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 22:18   #392
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da, samo što je TSMC za 5nm najavio dosta veće cijene po waferu.

https://www.tomshardware.com/news/ts...ly-dollar17000

tak da nisam siguran tu tu možemo profitirati
Čovječe, sa 7nm na 5nm je cijena wafera praktički udvostručena
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2021., 22:26   #393
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
dobro nije baš duplo jer ide više čipova na taj 5nm wafer
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 15:49   #394
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Što nije trebala 67xx serija izać u siječnju?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 16:37   #395
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Stiže tek za dva mjeseca.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 17:06   #396
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Uopce me nebi cudilo da na kraju ne dode tek negdje u lipnju. Ili ako izbace krajem ožujka će vjerojatno biti paper launch.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 17:11   #397
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Što nije trebala 67xx serija izać u siječnju?
Nikad nije službeno rečeno, no glasine su bile krajem 3 mjeseca. No naravno i da izađe tad, dostupnost ili cijene će biti truba
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 18:52   #398
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Nikad nije službeno rečeno, no glasine su bile krajem 3 mjeseca. No naravno i da izađe tad, dostupnost ili cijene će biti truba
Msm da su zadnje glasine 5/2021 Piši kući propalo, ode to sve minerima...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2021., 19:29   #399
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Msm da su zadnje glasine 5/2021 Piši kući propalo, ode to sve minerima...
Ma ništa ove godine po normalnim cijenama, kad god da "izađe"
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 07:50   #400
BoobZ
Premium
Moj komp
 
BoobZ's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Usa
Postovi: 159
Nema grafi? Paprene cijene?


NEMOŽE
BoobZ je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 20:37   #401
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor MAHER Pregled postova
dobro nije baš duplo jer ide više čipova na taj 5nm wafer
Da, ali će noviji čipovi imati više tranzistora tako da će opet biti veći. RX 580 je bila oko 250mm2, RX 5700 XT isto tako, za RX 6700 XT su leakovi oko ~300mm2. Ista stvar kod Nvidie, G* 104 čipovi su isto uvijek negdje oko ~400mm2, +/- ~100mm2 ovisno o generaciji.

Iako će čipovi na novom nodeu teoretski bit manji, uvijek se zbog povećanja snage poveća površina pa ostane sve to tu negdje. A ako cijena wafera ide gore, onda je i pojedinačni čip skuplji na kraju krajeva.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 21:19   #402
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Piše vam u tom članku koji ste linkali, razlika po čipu je 5$, dok je cijena wafera dupla veća.
Citiraj:
Based on the numbers provided, it costs $238 to make a 610mm2 chip using N5 and $233 to produce the same chip using N7.
I opet, ništa od ovih cijena nije službeno potvrđeno od strane TSMC-a, samo procjena.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:01   #403
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
BTW kad smo kod cijena - 1gb ddr6 košta od 5-7$
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:38   #404
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Piše vam u tom članku koji ste linkali, razlika po čipu je 5$, dok je cijena wafera dupla veća.

I opet, ništa od ovih cijena nije službeno potvrđeno od strane TSMC-a, samo procjena.
Naravno da su procjene, neće oni sigurno objavit sami bez neke potrebe.

Ali ovo prvo mi nema apsolutno nikakvog smisla. Ako je promjer wafera isti, površina čipa ista (ne broj tranzistora u njemu), onda je matematički nemoguće da košta isto.

Wafer je 300mm, ako uzmemo čip 15*15, znači 225mm2, prema ovom die number calculatoru to ispada 256 punih dieova od kojih će neki broj bit defective. I ako jedan taj wafer na jednom procesu košta 9000 USD, a drugi 17000 USD onda nema teoretske šanse da jednak broj dieova s jedne i druge košta otprilike isto. Osim ako nije razlika u yieldu čak 40 ili 50% što je malo preogromna razlika ipak.

Ovo mi više zvuči kao da su u članku uzeli čip na jednoj površini, izračunali broj tranzistora u njemu iz gustoće i onda prema gustoći skalirali na druge procese pa onda cijena ispada slična.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 22:42   #405
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO, moguće je, ali na kraju TSMC fino naplati svoj R&D i slilna ulaganja u ASML opremu, mada su sami 7nm i 5nm čipovi cijenom i troškom proizvodnje jako slični.

Pogotovo, jer TSMC ima 99%+ 7nm yield, dok su s 5nm nakon "probne vožnje" odmah krenuli u masovnu proizvodnju s napomenom da će 5nm biti još bolji u odnosu na 7nm koji je sam po sebi odličan.

Na kraju dana TSMC klijentima naplaćuje wafere koliko god žele, a ovi su spremni platiti, jer su trenutno u samom vrhu, mada cijena tih wafera nije nužno povezana s cijenom konkretnog troška proizvodnje CPU/GPU čipova.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 09:17   #406
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor BoobZ Pregled postova
Nema grafi? Paprene cijene?


NEMOŽE

A treba pratiti.Evo ,prije par dana u Linksu red devil 6800 za 5999!
Sad mi je žao kaj nisam piknuo.To je super cijena.
Mada definitivno sad nije vrijeme za kupovinu,ali nekako sumnjam da ćemo u budućnosti gledat manje cijene.Ova korona je sve promjenila.
Em zbog nje šteka proizvodnja,em je puno ljudi po kućama ,pa normalno svi bi kompove i konzole da ubiju vrijeme,em još sad i rudari.
Novo normalno,bojim se!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 06:30   #407
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 07:00   #408
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ovo je trač ali ako i je istina, sasvim logičan potez - kuruza na Samsung (APU i slabe GPU), top of the pops Ryzen, TR, Epyc, higher tier Radeon na TSMC bleeding edge tehnologije.
Čemu ubijat ionako oskudan kapacitet i trošit dobru robu na neki tamo APU ili GPU tipa RTX 560.

To čak i moja firma radi da nebi malo veći igrači. Ono kaj nosi grde pare delamo doma, a ono kaj je tak OK ali popunjava budžet - kooperanata da se ukakaš koji odrađuju business as usual.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 11:44   #409
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To sam i najavio. Bili bi debili da ne pregovaraju i sa Samsungom za neke buduće proizvode, jer očito TSMC nema dovoljno za sve. U ovom periodu su trebali imati dva proizvođača (+GloFo) al kako su ovi failali sad vide/vidimo posljedice toga

Ne vjerujem da se radi o ovom 8nm i aktualnim proizvodima, nema se vremena za to + 8nm je subpar, sve je naštimano na tsmc 7nm. Vjerojatno se radi o nekom budućem nodeu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 11:53   #410
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
U nekom komentaru sam pročitao da što sada ne ulože lovu u GloFo pa da im oni štancaju. Ja mislim da im to nebi bio pametan potez, bolje da oni ulažu lovu u razvijanje novih proizvoda, to će im se na kraju više isplatiti. A ne kao Intel, vode borbu na više polja i vj jedan od razloga zašto su se pogubili.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:00   #411
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nemaju što ulagati kad više nemaju nikakve veze s njima tj. druga su firma

Gledao sam TMLID gdje je imao gosta - čovjeka koji je radio za GloFo i sve veće igrače, naime čovjek kaže da su se Arapi (GloFo vlasnici) povukli (usrali) 7nm kad su vidjeli koliko to sve košta. Tako da nisam siguran koliko se žele vratiti u bleeding edge node igru

Ako se slučajno vrate (možda ih i netko preuzme), naravno da će uzeti taj node, bar za nešto.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:11   #412
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
14nm su licencirali od Samsunga, možda da TSMC licencira 7nm tehnologiju GloFo kad prijeđe na 5nm? Imaju ona 2 ASML stroja koja su kupili dok su još radili na tome. TSMC bi time samo povećao zaradu jer kapaciteta ionako nema dovoljno. Recimo, konzole će sigurno još dugo biti na istom nodeu, čak i kad CPU i GPU prijeđu na 5nm kojeg ionako nema dovoljno ako je Apple zakupio sve...

Mada TSMC nije poznat po licenciranju, prije da će to Samsung napraviti. Možda su te glasine i u tom smjeru, jer jasno je da i Samsung nema kapaciteta za 8nm, zato i nema Nvidia GPU-ova na tržištu.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:18   #413
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Samsung ima 5nm i 3nm FABove, ali sve je to kao i 8nm (zapravo prerađeni 10nm) u prvom redu zamišljeno i namijenjeno mobilnim rješenjima.

Zato Ampere ima šou kad je ogroman čip, pa je krenulo prilogođavanje i ode lagano sve u Mp3.

IMHO AMD bude koristili TSMC 5nm + 7nm u godinama koje dolaze, a Samsung bude sa svojim ekvivalentima pokrival kaj već budu dogovorili.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:22   #414
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
14nm su licencirali od Samsunga, možda da TSMC licencira 7nm tehnologiju GloFo kad prijeđe na 5nm? Imaju ona 2 ASML stroja koja su kupili dok su još radili na tome. TSMC bi time samo povećao zaradu jer kapaciteta ionako nema dovoljno. Recimo, konzole će sigurno još dugo biti na istom nodeu, čak i kad CPU i GPU prijeđu na 5nm kojeg ionako nema dovoljno ako je Apple zakupio sve...

Mada TSMC nije poznat po licenciranju, prije da će to Samsung napraviti. Možda su te glasine i u tom smjeru, jer jasno je da i Samsung nema kapaciteta za 8nm, zato i nema Nvidia GPU-ova na tržištu.
Zašto bi licencirali TSMC 7nm, kad GloFo ima najjebeniju licencu za 7nm od IBM tj. kupili su najvažnije IBM IP. Taj GloFo 7nm je navodno trebao biti mega node, te dosta "kompatibilan" sa TSMC 7nm, odnosno AMD nije trebao imati puno posla u "reverse inžinjeringu" svojih proizvoda između TSMC i GloFo nodea (kao što npr. sad ima intel sa rocket lake sa 10nm na 14nm). To nije bila glasina nego je to sam rekao neki GloFo šefić. No na kraju ispada da čak nije nigdje tehnički zapelo, nego Arapi jednostavno nisu htjeli ulagati velike novce koji su bili potrebni

Da je GloFo ispunio svoje AMD-u sad nebi bilo kraja da udara čipove sa dva fronta
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:26   #415
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ma, lako za to, jer problemi koji AMD trenutno ima su problemi koje bi i drugi drage volje preuzeli. Bude se i ova situacija posložila.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:35   #416
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Samo moraju hvatati next big thing od Samsunga i to je to. Barem za mainstream gpu ili nešto tako
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 12:35   #417
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
A i vijesti o TSMC kapacitetu su kontradiktorne, jedan mjesec im je AMD najveća mušterija, drugi mjesec je to Apple i nitko drugi.
Slažem se da će AMD vjerojatno ostati na TSMC procesu do daljnjeg, makar s manjim kapacitetom i većim cijenama kojima dijelom kompenziraju manje narudžbe.
Promjena procesa je puno složenija stvar nego samo staviti narudžbu od drugog vendora, procesi nisu kompatibilni. Zato i spominjem licenciranje, jer bi to omogućilo lako prebacivanje iz jednog faba u drugi. No, ako Intel napravi comeback na 10nm, makar tehnološki Alder Lake bio inferioran od Zena 3 (zagrijavanje) i cjenovno konkurentan, AMD-u će jako nedostajati ta poluga preko koje može smanjiti cijene i povećati količine da bi bio konkurentan. Licenciranje bi bio najbolji potez na nas korisnike, ali mislim da bi i AMD-u dala slobodu djelovanja i prilagodbe na tržištu. Ne smije se zaboraviti i da je Zen 2 na 7nm kapacitetu i da AMD troši isti kapacitet faba i za Zen 2 i Zen 3, ali nema dovoljno kapaciteta da popuni i low end ponudu sa Zen 3 čipovima, čini mi se da žive na zalihama što se tiče Zen 2. AMD sad ulazi i kao veliki igrač na laptope, a to je golemo povećanje potrebnih kapaciteta u odnosu na desktop. A tek serveri... Mogli bi izgubiti bitku od Intela u CPU polju samo na kapacitetu proizvodnje.

Samo razrađujem teoriju, svjestan sam da neće to tako ići.

Nedostaje mi Adored za takve rasprave, TMLID ga je dobro zamijenio (i nadmašio sa tim stručnjacima koje intervjuira), ali Škot je bio pedantniji i više išao na dokaze
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 13:43   #418
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Apple je TSMC-u sigurno najveća mušterija, jer uvijek prvi idu i zakupe kompletno novi proizvodni proces, a to je opet dobro za daljnji R&D općenito i sve ostale koji kasnije dolaze na taj tada novi proizvodni proces. Fora je u tome da je sve vezano za Apple i dalje mobilno rješenje, dok AMD sad sa svojim čipovima pokriva apsolutno sve - od smartphone uređaja do enterprise servera. I u tom kontekstu AMD je sigurno TSMC-u itekak bitan, IMHO ništa manje od Applea. Intel se tu tek ubacuje, mada su cijelo ovo vrijeme surađivali s TSMC-om putem Intelovih akvizicija koje su ionako koristile TSMC kapacitete, pa sad hoće-neće moraju ostati na tome, a izgleda da bude dobro došlo kad Intel sad tek mora dogovoriti koji udio proizvodnje prebacuju TSMC-u. U svakom slučaju Apple i AMD uživaju itekakve pogodnosti u usporedbi s ostalim klijentima. I naposljetku, po svemu rečenom i viđenom od strane Intelovog voCtva oni su tek nedavno uistinu krenuli u neku ofenzivu, dok bi konkretni krajnji proizvodi mogli biti, pod uvjetom da ispadnu vredu, tek za pola desetljeća.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 16:54   #419
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Čim AMD sa sljedećom generacijom cpu i gpu pređe na 5nm TSMC u teoriji bi bilo bolje jer konzole ostaju na 7nm i oslobađa im se kapacitet, ALI na 5nm TSMC bi mogli navaliti i nvidia i intel za neke proizvode, tako da bi mogli završiti isto, ako ne i gore. Zato je drugi izvor nužan i budale bi bili ako sad nešto ne dogovoaraju sa samsungom (ili GloFo)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 17:42   #420
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Treći izvor vjerojatno. Polaris se još uvijek štanca? Zen+ i IO chipleti vjerojatno isto još neko vrijeme.
Koliko sam pohvatao, GloFlo bi na kraju ipak trebao preći na 7nm ovako ili onako. Amere brine što je sva iole relevantna proivodnja preblizu Kini, tako da može biti da će sufinancirati ili bar poticati do neke mjere prelazak na novi proces.

Rekao bih da se TSMC i AMD jednako ponašaju u smislu fleksibilnosti. Isto kao što TSMC ima potrebnu infrastrukturu da može klijentima ponuditi svu silu specifičnih procesa i podprocesa da bi olakšao proizvodnju, tako i AMD danas može svakome ponuditi gotovo ili bar jako prilagodljivo rješenje u smislu dizajna čipova, pratećeg IP-a i svega ostalog. Xilinx se u tu priču uklapa skroz.
stef je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na