Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.09.2022., 12:18   #1
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
QoS na mikrotiku

Kakva su vam iskustva s QoS na tiku?
Konkretno nečem slabijem, npr. hap ac2 je u igri.

Ne muči me toliko shaping, ali bi htio smanjiti bufferbloat. U 95% vremena radi sve super. Ali kad se pogodi neki streaming od strane ukućana + server povuče par torrenti iz videoteke ping pcekspert.com ode sa 7 na 300. Ako se drastično smanji brzina u klijentu onda još nekako i radi
Ali ako uključim queue, nešto je bolje, ali onda zabije cpu na jadnom hapu recimo ovako:



HT optika, trenutno na 200/100, ali testirao sam i na 500/250. Router spojen direkt na ONT. Vrti se LTS v6 routeros.
S uključenim fasttrack-om taj routerčić bi trebao ići i do Gbita, meni do 500 išao punom brzinom uz minimalno zauzeće CPU resursa.
Međutim, čim se isključi ta akceleracija ubije ga queueing i firewall i routing brzina pada na cca 300-400 Mbps. To je bez QOSa. Da to uključim od 500mbita linka pitanje je koliko bi iskoristio.

Pročitao par tutoriala na mikrotik siteu i to ili ne radi kako je očekivano ili je prekomplicirano za implementaciju.
Tik nažalost ne podržava (ustvari da, ali je triper kombinacija) neko ubrzanje +queue.

Relevantni linkovi:
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=178558
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=113308

Isprobao sam dosad:
- simple queue + sfq
- queue tree + sfq ili pcq (ovaj s drugog linka)
U oba slučaja je nešto bolje, ali nedovoljno. Ili ne radi dobro ili je prekomplicirano i opet imam kilometar firewall pravila.


Preostale opcije su :
- preći na v7 pa testirati cake ili codel - riskantno, upitno koliko je stabilan
- dignuti openwrt + njegov SQM - upitno je što bi time dobio i kakve su tamo performanse općenito. Nisam uspio naći neke dobre review-eve po tom pitanju.

- kupiti jači router

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 19.09.2022. u 14:32.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2022., 12:38   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
nej si komplicirat život
ak imas 200 mbit to mora za sve dost biti
pa neke firme rade na 50 mbit i sve je ok, a njih 90% je na youtubu


smanji DL torrent i basta
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.09.2022., 14:33   #3
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
To je IPQ4018, tu nemaš što očekivati s ikakvom vrstom QoS-a što se brzine tiče.
U OpenWrt-u s SQM/Cakeom i firewallom očekuj tipa 300-350 Mbps.

QoS i ikakva akceleracija/fast path koji zaobiđe pola stacka neidu zajedno
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2022., 14:49   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,577
Nema tu neke pomoći, naprosto veće brzine + QoS + x naprednih funkcija traže jači hw za to sve prožvakati.

Ako nisi ograničen prostorom pa da baš mora u malom pakovanju onda se za male nofčiće složi neki SFF PC a da je pri tome štedljiv po pitanju potrošnje struje.

Ako si sretne ruke zna se uloviti za prihvatljive nofčiće oni extra mali tiny pc - jevi,
kod njih treba dobro odraditi domaći rad, naći varijantu koja prima PCI-E karticu za ubaciti dobru 2x ili 4x mrežnu.
Ako je dosta 2 mrežne (WAN i Lan) onda je opcija nabaviti M.2 A+E key na Ethernet (ubacuje se umjesto WiFi kartice).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.09.2022., 15:09   #5
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
@dadoremix
Nije samo torr, to se lako smanji, kad klinci krenu s igricama i downloadima sa steama, epica i sl. sve se to osjeti.
A ja osjetim jer sam od doma poslovno cijeni dan na netu, VPNovi, remote konekcije, video konferencije,...
Otuda ideja da zaštopam malo druge korisnike na kućnom LANu

@robimarko
HVala.
Da, znam da ne idu zajedno, ali ovo mi je korisna info koliko bi u openwrt mogao očekivati. To je tu negdje kao i routeros, možda čak i malo više. Kod testiranja mi je ROS teško prebacivao 300. Očito taj IPQ nije dovoljno jak za više. Noviji IPQ vidim da nisu podržani od strane OWRT.
Imaš možda neki hint što bi se od router chipseta isplatilo danas tražiti da je dobro podržan u openwrt?
Imam doma jedan dumb AP na starom MT7621 i to kad se skockali u 21.x i evo sad u zadnjem 22.03.0 radi jako lijepo i stabilno, wireless isto pristojan, baš lijepo iznenađenje, stari router prenamijenjen u AP

@Nikky
Ja sam uvijek za DIY, ali ispadne glomaznije, više troši, a kad uračunamo i vrijeme možda i skuplje nego dati 200€ za novi router

Zadnje izmijenjeno od: c-shadow. 19.09.2022. u 15:35.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2022., 15:12   #6
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Nešto tipa MT7622 je dobro podržano i dosta toga je offloadano, noviji IPQ807x je u WIP fazi, očekujem PR uskoro
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2022., 15:14   #7
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Kupi 4011 rb i probaj tamo
Ili jednostavno tih par uređaja udari na 50 mbit zajednicko pipo i bok
Svi sretni, a najvise ti
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na