Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.10.2014., 13:40   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,687
Intel i7-5930K i i7-5820K test

Testirali smo dva slabija Haswell E procesora.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 15:25   #2
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Koje mrcine od procesora, bit će dobar privjesak za par godina

Što znači ulazni napon od 1.9V da bi se postiglo 1.32V? Tutlek sam jer nikad nisam nešto novije od Lynnfielda dirao, al se nadam da to nije pad napona

Hoće bit test X-a?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.10.2014., 15:33   #3
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,687
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Koje mrcine od procesora, bit će dobar privjesak za par godina

Što znači ulazni napon od 1.9V da bi se postiglo 1.32V? Tutlek sam jer nikad nisam nešto novije od Lynnfielda dirao, al se nadam da to nije pad napona

Hoće bit test X-a?
Ulazni napon je VRIN i on je standardno 1.8V, a ovaj drugi je Vcore. Kod Gigabyteice je Vcore namješten na 1.32V, a zapravo je overvoltan na 1.327V.

Kojeg X-a? Ovoga od prije dva mjeseca?
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 15:50   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa to što dalje ide to više smisla nema... ajde ono jedan 3k (što je već u startu imho ludo), a drugi hiljaduipo skuplji ama kome te čemu?!
syss je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 16:13   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
To nije cpu namijenjen za igraće mašine. Onaj tko može iskoristiti 6C/12T na 5820K, njemu je on u odnosu na 4770K itekako isplativ. Dobro, ploče su po 1K5 kn, i DDR4 je nešto skuplji pošto je novi, ali svaka roba ima svog kupca i svatko si zna stavit računicu na papir. Vrijeme je novac. Edit: Nekome je bitno da mu cpu brže odradi istu stvar.

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 22.10.2014. u 20:23.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 17:22   #6
Head_optimus
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
To nije cpu namijenjen za igraće mašine. Onaj tko može iskoristiti 6C/12T na 5820K, njemu je on u odnosu na 4770K itekako isplativ. Dobro, ploče su po 1K5 kn, i DDR4 je nešto skuplji pošto je novi, ali svaka roba ima svog kupca i svatko si zna stavit računicu na papir. Vrijeme je novac.
Baš tako... Ali što je sa mrcinom :
Matična: Asus Rampage V Extreme x99
Cpu: Intel Core i7 5960x
Ram: DDR4:PC-17000, 16 GB, KINGSTON ValueRAM, KVR21R15D4/16, DDR4 2133 MHz
Grafička:NVIDIA GeForce GTX 990
Psu:Corsair AX1200i PSU Platinum i td. To bi rubrika pc eksperta trebala testirati jer ova koniguracija ostavlja bez daha. Nadam se da hoćeju uzeti moju malenkos u obzir.

Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Testirali smo dva slabija Haswell E procesora.

Admine dali hoće pc ekspert rubrika se pozabaviti testiranjem Intel core i7 5960x? Ili je to to pošto ste testirali i7-5930K i i7-5820K. Da mi forumaši vidimo te iščekivane testove i naravno rezultate. Hvala.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 23.10.2014. u 11:17.
Head_optimus je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 17:38   #7
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,687
Citiraj:
Autor Head_optimus Pregled postova
Baš tako... Ali što je sa mrcinom :
Matična: Asus Rampage V Extreme x99
Cpu: Intel Core i7 5960x
Ram: DDR4:PC-17000, 16 GB, KINGSTON ValueRAM, KVR21R15D4/16, DDR4 2133 MHz
Grafička:NVIDIA GeForce GTX 990
Psu:Corsair AX1200i PSU Platinum i td. To bi rubrika pc eksperta trebala testirati jer ova koniguracija ostavlja bez daha. Nadam se da hoćeju uzeti moju malenkos u obzir.
Par stvari ne štima ovdje - GTX990 ne postoji, a "Value" RAM brzine 2133MHz nema što raditi u ovakvoj konfiguraciji.

Citiraj:
Autor Head_optimus Pregled postova
Admine dali hoće pc ekspert rubrika se pozabaviti testiranjem Intel core i7 5960x? Ili je to to pošto ste testirali i7-5930K i i7-5820K. Da mi forumaši vidimo te iščekivane testove i naravno rezultate. Hvala.
Optimuse, 5960X je testiran i objavljen prije dva mjeseca kada i u cijelom svijetu.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2014., 21:00   #8
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Je pa da, zaboravio da sam pročito taj članak. Hijao stari se, sijede na kosi već i tako
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 09:01   #9
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
To nije cpu namijenjen za igraće mašine. Onaj tko može iskoristiti 6C/12T na 5820K, njemu je on u odnosu na 4770K itekako isplativ. Dobro, ploče su po 1K5 kn, i DDR4 je nešto skuplji pošto je novi, ali svaka roba ima svog kupca i svatko si zna stavit računicu na papir. Vrijeme je novac. Edit: Nekome je bitno da mu cpu brže odradi istu stvar.
a šta je to što cuda ili opencl nemre napraviti, a intel cpu može (i to drastično sporije)?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 10:09   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
a šta je to što cuda ili opencl nemre napraviti, a intel cpu može (i to drastično sporije)?
Ako smo svjesni da pricamo o paralelizaciji, nemoj zaboraviti da OpenCL odnosno Cuda nose jako velike overheadove i latencije (primarno zbog nacina spajanja, odnosno samog PCI-E).

Takodjer, konkretno ti mogu reci za OpenCL kako zahtijeva vrlo specifican nacin programiranja s poznavanjem hardvera na kojem radis inace mozes fasovati velike penale. Uz to, nemoj zaboraviti da bas zbog overheada i latencije, OpenCL (odnosno GPU) radi losije nego CPU. To ti se najbolje vidi u AVX(2) optimiziranim kompajlerima ili jos bolje, cistom assemblyju, gdje s novim generacijama procesora radis strasne stvari...

OpenCL/CUDA su super price, ali nemoj zaboraviti da je GPU poprilicno gluplji i konceptualno nazadniji nego bilo koji danasnji CPU. Recimo, cak i danas, FPU na nVidia chipovima je inferiorniji nego 8087 FPU, ponajprije jer mu nedostaje prosirena preciznost. Jos su se ovi noviji GPU-ovi u zadnjih par godina donekle i uskladili s IEEE 754, ali sve je to uz 20 stranica disklejmera, upozorenja i preporuka.

Mogao bih ti navesti jos sijaset primjera gdje su OpenCL/CUDA big no-no, ali poanta price je samo ta da imas vrlo odredjenu primjenu tih tehnologija. No tamo gdje imas - rade sjajno!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 23.10.2014. u 10:15.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2014., 10:15   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pci-e 3.0 nije dovoljan za nešto? jasno mi je da propusnost kudikamo manja od cpu-a, ali brate mili raw power modernog gpu čipa i cpu čipa je LOL usporedba.

pod vrlo određenu primjenu misliš izuzetno usku jelte asemblijaše?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 10:27   #12
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
pod vrlo određenu primjenu misliš izuzetno usku jelte asemblijaše?
Samopromocija
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 10:27   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
pci-e 3.0 nije dovoljan za nešto?
Ne da nije dovoljan, nego u memcpy() specificnim funkcijama imas latenciju do nekoliko stotina uS. Jos ako ne napravis (ili napravis krivo) sync threadova, dolazis do problema.

Znas i sam da je prosjek memorijskih latencija u danasnjih x86 masinama reda velicine 100 nS, a cachea zna pasti i ispod 10 nS.

Ima tu jako puno detalja i "sitnica".

Citiraj:
jasno mi je da propusnost kudikamo manja od cpu-a, ali brate mili raw power modernog gpu čipa i cpu čipa je LOL usporedba.
Da, samo se taj "raw power" odnosi na ono sto GPU i radi - grafiku. Pogledaj sto i kako rade shaderi pa ces vidjeti koliko je njihova primjena ogranicena.

CPU i GPU nisu ni do koljena usporedivi, i to na stranu prednosti CPU-a.

Citiraj:
pod vrlo određenu primjenu misliš izuzetno usku jelte asemblijaše?
Ne, krivo si me shvatio - OCL/CUDA ima svoju primjenu, samo ona mora biti jako specificno odredjena i dobro iskodirana. Tada ces zaista postici vrhunske performanse.

S druge strane, kada invertiras taj skup i cak kada maknes "general computing", i dalje nemas bas previse sirokih primjena OCL/CUDA price.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:14   #14
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
a šta je to što cuda ili opencl nemre napraviti, a intel cpu može (i to drastično sporije)?
Naslo bi se stvari, dosta toga je jos CPU specific (barem u render svijetu ) i render out of core RAM je jos malo klimav/musicav te zna usporiti sve jako jako puno tako da kod CUDAe jos uvijek kolicina RAMa diktira "mogucnosti".

Ali polako se stvari mjenjaju na bolje .

BTW odlican test.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:26   #15
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
znači izdali su cpu za 4500kn za jako usku populaciju
syss je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 22:04   #16
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
/CUT/
Da, samo se taj "raw power" odnosi na ono sto GPU i radi - grafiku. Pogledaj sto i kako rade shaderi pa ces vidjeti koliko je njihova primjena ogranicena.

CPU i GPU nisu ni do koljena usporedivi, i to na stranu prednosti CPU-a.
/CUT/
S obzirom da ovo ide offtopic, ja bih samo postavio pitanje - da se poveća kompleksnost GPU i njegova iskoristivost + unaprijede funkcije poput shadera, ne bi li to sve završilo objedinjavanjem CPU+GPU, ono što je Intel svojedobno probao napraviti pa odustao zbog prevelike kompleksnosti/cijene/zagrijavanja?
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na