Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2018., 16:39   #31
Brad
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: ZG
Postovi: 181
Pa imam neki produžni kabel od neke firme, no samo komp imam preko njega spojen. A deal je bio kao da ako nevrijeme nešto sprži dok je upaljeno na njihovom kablu, da plačaju odštetu. Brat ima neki isto high tech takav produžni i za modem / telefon liniju, iza komp ... ali ja svejedno sve gasim čim je neko nevrijeme. Srećom pa je kod mene nevrijeme najčešće ljeti, tako da je sezona gotova. Sad je opet mir do 5. mjeseca. Ona grmljavinska nevremena su kod mene svaki 3. dan usred ljeta. Sad od 1.9. se to dosta smirilo.
Brad je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 22:23   #32
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
@Nikky:

Citiraj:
Autor Brad Pregled postova
Pa imam neki produžni kabel od neke firme, no samo komp imam preko njega spojen.
Imam i ja, kupio sam isključivo zbog radoznalosti da vidim kakav je to filter unutra.
Brennenstuhl ŠEZDESET TISUĆA VOLTI, kako mu je na pakiranju kreštalo velikim slovima.

Dvije sekunde nakon što sam otvorio dio sa zaštitom sam ga brže-bolje zatvarao nazad da me duša ne boli kakvu glupost su mi prodali
Naravno da u tehničkim specifikacijama na službenoj stranici također nema nikakvih detalja o toj famoznoj zaštiti.

Satiri pridonosi i grafički prikaz karakteristike filtera, što zapravo ta zaštita i jest (najjednostavniji RC-CR, za one željne više teoretskih informacija, prvi rezultat s googlea).

For the record, takav filter ima minimalne veze s tranzijentima.

Da ne pretvaramo thread u dosadu, za više osnovnih informacija preporučam posjetiti wikipediu, s fokusom na odjeljak "Important Specifications".

Kao mali clickbait, u tekstu se može naći i sljedeći navod: "Many power strips have basic surge protection built in; these are typically clearly labeled as such. However, in unregulated countries there are power strips labelled as "surge" or "spike" protectors that only have a capacitor or RFI circuit (or nothing) that do not provide true (or any) spike protection."

U vezi boldanog u gornjem navodu:
Interesantno je da ne postoji regulacija tržišta kojom bi se zabranilo korištenje pojmova "surge protection" ako nije ispunjena IEC 62305 norma.

Ako bacimo pogled na isječak s popisom poglavlja iz norme, već vidimo koliko je tema znatno kompliciranija od jednostavnih filterčića.

Da razbijemo balon mišljenja da smo zaštićeni s letvom koja nije certificirana prema odgovarajućim standardima.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2018., 22:51   #33
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Eh sad tebe, znaš da marketing čuda radi.
Na temu sastavnih elemenata, par varistora prema zemlji + LC filtar smetnji.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 01:49   #34
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Eh sad tebe, znaš da marketing čuda radi.
Na temu sastavnih elemenata, par varistora prema zemlji + LC filtar smetnji.
Pa to je najgori problem, ljudi kupuju mačka u vreći i misle da imaju garanciju od proizvođača

Prvo pitanje je uvijek jesam li sačuvao račun tokom svih tih godina od jedne produžne letve, te hoću li ga naći ako sam ga spremio negdje?
Drugo pitanje je: jesam li pročitao sitan tekst (iznos do kojeg proizvođač pokriva troškove)?

---

Niti varistori nažalost nisu rješenje problema - za manje energije poput elektrostatičkog pražnjenja mogu se upotrijebiti, dapače, ima ih u svim SMD veličinama i koriste se vrlo često kod razne elektronike, ali za visoke energije poput udara groma, teško će uspjeti sami održati. Naravno, mogu pomoći, ali vrlo često pregore i mogu uzrokovati požar. Takav pak "kvar" vrlo brzo postane skuplji nego da je izgorila "samo" Hi-Fi oprema ili komp od par desetaka tisuća kuna

Rješenje: termoosigurač. Cijena: drastično veća. Začarani krug.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 02:43   #35
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ako idemo sa pričom da varistori uopće postoje, obično je to samo lc filter

imam prilično pouzdanog belkina koji čak ima i led-ice da je zaštita uključena i da je propisno uzemljena.

nije propisno uzemljena jer na dotičnoj utičnici ne postoji uzemljenje. ja sam je montirao samo na fazu i nulu.

syss je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 10:02   #36
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Kao netko iz elektrotehničke/elektroničke tko je radio 10god+ u telekomima nešto bi rekao o grmljavini i računalima.

Ne bi vjerovali koliko puno je ljudi kojima gromovi uzastopce uništavaju elektroniku doma, a oni baš ništa ne poduzimaju po tom pitanju. I onda zovu svoj omiljeni telekom, doživljavaju infarkt na telefonu i prijete se otkazom ugovora kojeg plaćaju preogromnih 100-150kn godišnje (neš' ti love, propast ćemo bez tebe) ako mu po ne znam koji puta ne zamijenimo router koji je spaljen eto višom silom. Jbt, pa nije ti ga spalio tvoj telekom niti Huawei koji ga je proizveo! Ali svi grčevito očekuju besplatnu zamjenu routera spaljenog grmljavinom

Zanimljivo je da nakon grmljavine telekomi dobivaju pozive iz ruralnih dijelova Hrvatske. U gradovima gdje parice idu pod zemljom nema poziva.

Jedina pouzdana zaštita od groma je pravilno dimenzionirani Faradayev kavez. To nitko nema. Zgrade imaju u pravilu puno bolji gromobran. Također zgrade imaju daleko bolje uzemljenje nego obiteljske kuće što je ključno za ispravan rad prenaponskih zaštita. Znači kvalitetno izvedeno uzemljenje je prvi i osnovni preduvjet za bilo što dalje.

Postoji prenaponska zaštita prve kategorije koja se stavlja na uvod u kuću/zgradu i sumnjam da se može naknadno ugraditi bez većih radova. Ta štiti praktički od svega osim od direktnog udara groma.

Zaštita druge kategorije ide u razvodnu ploču prije FIDovke i osigurača. Ona je u stanju izdržati puno toga i u pravilu reagirati brže od zaštite na uvodu u zgradu/kuću dok uvod ne preuzme posao.

Zaštitom treće kategorije se smatraju prenaponske letve kakve kupujemo u dućanima. One u pravilu štite od manjih tranzijenata. Veći tranzijenti im drastično smanjuju vijek trajanja.

Zatim posljednji u lancu je neki kvalitetan online UPS. Oni preko invertera fizički odvajaju ulazni i izlazni strujni krug. Time osiguravaju konstantan napon na izlazu bez ikakvih fluktuacija štogod se dogodilo na ulazu. Ako napon previše divlja prema gore ili prema dolje isključit će se iz mreže i napajati iz baterije dok se napon ne stabilizira, a struja na izlazu niti da trepne na milisekundu. Cijene im uopće nisu male (cca 4000-5000kn za <1000VA), ali tko živi u rizičnom području investicija se brzo vrati pogotovo jer su oni u stanju preživjeti svašta, a napravljeni su da ne propuste udar u opremu pod svaku cijenu.

Jeftinija varijanta je aktivni PDU koji će izbaciti ako napon previše potone ili previše poraste. Dogodilo se zbog kvara trafostanice ili bi se HEPovci zaigrali pa bi narinuli napon. To bi ljeti radili kad bi svi upalili klime pa bi napon pao, ali u jesen kad svi isključe klime zaborave vratiti napon i eto skoro 300V u kućama i spaljevine po cijelom "selu".

Na kraju treba spomenuti i kvalitetno napajanje od PCa koje unutra ima kombinaciju MOV, TVSS i plinske cijevi za odvodnju prenapona.

Ponavljam, bez kvalitetnog uzemljenja ovo ništa ne vrijedi. Jedina potpuno pouzdana zaštita je isključiti sve uređaje iz struje i obavezno isključiti paricu/koaksijalac!

Također mnoge obiteljske kuće imaju loše električne instalacije. Problemi koje opisuješ mogu biti zbog loše nule na fazi ili zbog susjeda koji ima neko trošilo koje uzrokuje probleme na toj fazi ili čak kvara na trafostanici.

Nažalost kvalitetnog iskusnog električara s pravim alatom i kompletnog aparaturom je jako teško naći. Nekoga tko će ispitati otpor uzemljenja, padove napona pod opterećenjem i sl. To je u pravilu ekipa koja slaže struje u komunikacijskim centrima, server salama...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 10:21   #37
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Eto, "da bi reč rekel"
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 20:14   #38
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako je prenapon došao po žici od telekom to je krivica telekoma i on mora sanirati štetu o svom trošku jer nije postavio uređaje koji bi taj prenapon odveli u zemlju
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 22:10   #39
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Ako je prenapon došao po žici od telekom to je krivica telekoma i on mora sanirati štetu o svom trošku jer nije postavio uređaje koji bi taj prenapon odveli u zemlju
Ma je li? Ja sam mislio da munja puca iz neba, a ne iz telekom čvora/centrale. Stupid me

Možda telekomi imaju HAARP pa ga ispale u nebo i onda nama crkava oprema

Sorry, ali tvoj stav je školski primjer razmaženosti prosječnog korisnika potpuno neupućenog u problematiku.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 22.09.2018., 23:48   #40
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Da nebi bilo zabune ja pričam isključivo o ruteru, dok uređaje spojene na ruter je na korisniku da ih zaštiti
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 02:41   #41
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Ako u uputama rutera piše da se ne smije koristiti za vrijeme grmljavine i da ga za to vrijeme treba potpuno ištekati onda je krivica korisnika što mu je grom spalio router jer ga nije koristio prema uputama odnosno kako je namijenjen.

To što korisnik nije bio doma i/ili mu se nije dalo iskapčati router ne znači da je telekom kriv umjesto njega.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 08:46   #42
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
@medo : I slažem se i ne slažem se s tobom ...


Dosta Vaše infrastrukture je radila još i vojska u SFRJ ...


Princip je bio (kako je i danas) ono kaj su dobili to su i ugradili ...


Pa tako da fali uzemljenja na stupovima,ili je uzemljenje stavljeno do bet.bloka koji drži stup ...


Isto tako reinstalirane kutije za reglete (kutije koje su već bile negdje) ...


Razvodna mjesta (prvo je bilo nadzemno,onda podzemno) je takvo da svaki puta moraju kopati da bi do nečega došli i prespojili ...


Tako da je i dio krivice na naašim dragim operaterima,da ne pričam o uslugama i neznam kakvim drugim stvarima i izmotavanjima ...


Ovo sam napisao iz prakse,jer je stup u mom dvorištu,a razvod ispred susjedovog plota (i kod mene skopaju dio rupe) ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 10:54   #43
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Pitam se da li su ljudi svjesni što je munja/grom!?

Čovjeku udari grom u paricu. Utičnica u zidu mu odleti 5-6 metara na drugi kraj hodnika, a parica ispari. Nije nagorjela ili rastopljena. Razletila se. Nema je! Kako ćeš se zaštititi od toga?

Čovjeku mazne grom u struju koja dolazi po stupu. Razvodna kutija u hodniku eksplodira! Ne pregori, ne zapali se nego eksplodira! Kako ćeš se zaštititi od toga?

Kao prvo nadam se da je jasno svima koji razmišljaju na sličan način da ne možeš platiti ukapčanje usluge 1kn, a zatim plaćati uslugu 150-200kn mjesečno i imati zaštitu od munje. Bar ne onakvu kakvu bi htjeli.

Kao drugo: ne postoji potpuna zaštita od groma. Nema. Njet. Nein. Nada. Svaka zaštita će failat pitanje je samo vremena. Čak na najbolje osiguranim odašiljačima i komunikacijskim centrima poput Sljemena, Učke i Biokova te stvari se redovno mijenjaju jer ih gromovi spaljuju, a koštaju poprilično! I kure opremu.

Kao treće nitko, ali baš nitko na ovo svijetu vam neće garantirati 100% zaštitu od groma. Vidi pod 1. i 2.

Telekomi bi bili najsretniji kad bi imali sve stupove i čvorove ograđene i dostupne 24/7. To što su stupovi tamo gdje jesu je ponajviše stvar nesređene gruntovnice i imovinsko-pravnih odnosa. Najčešće stup stoji tamo jer nema gdje drugdje stajati odnosno ne smije nigdje drugdje stajati. Ili će biti tamo ili nitko u tom dijelu nema usluge.

Sad bi netko htio od telekoma za 1kn da mu stavi 100% zaštitu od groma za badava. I što još? Da mu se popravi uzemljenje ako treba? Takav priključak češ platiti (puno) više nego u bivšoj državi i opet će popustiti kad-tad, pitanje je vremena.

A pazi ovo: grom udari u tvoju kuću i po parici spali DSLAM na centrali. Tko će u tom slučaju snositi štetu? Događalo se...

Provucite si optiku pa neće ništa doći po parici ili si uzmite 4G router što je uglavnom najbolja opcija za korisnika i telekom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 17:57   #44
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Da, na žalost ljudi misle da se zaštita od gromova riješi jednim osiguračem od 20kn i to je to, no stvar je puno kompleksnija. Evo grom rascjepa drvo pa di neće tvoj ruter:

https://youtu.be/szOnAUnuMLk?t=50s
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 23.09.2018., 19:13   #45
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
My 5 cents.
Mi smo platili telefon 4 ili 5000 DM, ne 1kn, i ne jednom nego 3, da TRI puta po toj cifri. Kuća, radiona/ured, kuća na selu di ja živim već 10+god. Te priključke je ht PRISVOJIO SEBI. Bespravno. No, sad se postavlja pitanje, zašto vi tu razglabate o tome u smislu udara groma? Kakve faking veze ima to što sam ja uveo telefon 80 i neke i platio ga 5000dm i moj susjed koji ga je uveo 96e i dobio za džabe, sa udarom groma? Nikakve.

Druga stvar. Ht svoju opremu daje korisnicima u NAJAM već dugi niz godina, dakle, što se mene kao krajnjeg korisnika ima ticati jel taj ruter spržio grom, crkao zbog običnog kratkog spoja ili zbog nekog nn razloga? Ne tiče me se, jer u mom ugovoru piše da sam ja UNAJMIO tu opremu i da ht GARANTIRA otklanjanje kvara na istoj u roku 48h ili zamjenu (što u biti i je uvijek zamjena jer šta će popravljat na ruteru ili spliteru). TOČKA.

Treća stvar. SVAKI put kad je udar groma skurio ruter i/ili splitter ili čak jednom i stb, operater (nisam uvijek bio na ht-u, iz raznoraznih razloga) je bez pogovora zamijenio SVOJU opremu novom ili rabljenom ispravnom, i gotovo svaki put u zakonskom roku od 48h. Logično (meni, znam da neki ne razumiju i poštuju to) ako me kačio vikend, što se znalo dogodit petkom navečer rokne grom i skuri ruter, a oni dođu popravit u ponedjeljak popodne, da to nije 48h, ali opet se popravilo prvog slijedećeg radnog dana, što je ok. Kad sam imao peh (jednom), pa mi je skurilo i telefon i dvd player (oboje ne baš jeftini modeli), prijava istih hep-u i hep-ovo osiguranje je namirilo štetu za te uređaje bez imalo natezanja. Dostava računa, nošenje na popravak serviseru koji može izdati račun za popravak ili potvrdu da se to ne može popraviti ako je tako, i u kratkom roku isplata po računu popravka ili kupnje originalnog uređaja. Jer ako niste znali, udar groma koji kroz električnu mrežu spali uređaje po kući, hep ima osiguranje koje to pokriva. Ja imam vrlo kvalitetnu prenaponsku zaštitu, ali opet kad je nevrijeme vani bar antene s tv-a ištekam, ako mi već vrag ne da mira pa koristim net dok grmi, mada i telefonski kabel ide kroz prenaponsku od tog zadnjeg slučaja kad je telefon i dvd vrisnuo.

Slažem se s medom, nema te zaštite koja će potpuno zaštititi od direktnog udara groma, sve ove fore i forice pomažu ako udari negdje u blizini, ali i to je sve stvar sreće.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2018., 19:15   #46
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
30kn mjesečno za "osiguranje funkcionalnosti opreme" i uzimanje te opreme u najam, a ne u trajno vlasništvo je dovoljan razlog da me nije briga je li ISPova oprema za vrijeme grmljavine uštekana u struju ili ne.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2018., 13:58   #47
Newbie Pro
Zule
Moj komp
 
Newbie Pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
My 5 cents.
Mi smo platili telefon 4 ili 5000 DM, ne 1kn, i ne jednom nego 3, da TRI puta po toj cifri. Kuća, radiona/ured, kuća na selu di ja živim već 10+god. Te priključke je ht PRISVOJIO SEBI. Bespravno. No, sad se postavlja pitanje, zašto vi tu razglabate o tome u smislu udara groma? Kakve faking veze ima to što sam ja uveo telefon 80 i neke i platio ga 5000dm i moj susjed koji ga je uveo 96e i dobio za džabe, sa udarom groma? Nikakve.

Druga stvar. Ht svoju opremu daje korisnicima u NAJAM već dugi niz godina, dakle, što se mene kao krajnjeg korisnika ima ticati jel taj ruter spržio grom, crkao zbog običnog kratkog spoja ili zbog nekog nn razloga? Ne tiče me se, jer u mom ugovoru piše da sam ja UNAJMIO tu opremu i da ht GARANTIRA otklanjanje kvara na istoj u roku 48h ili zamjenu (što u biti i je uvijek zamjena jer šta će popravljat na ruteru ili spliteru). TOČKA.

Treća stvar. SVAKI put kad je udar groma skurio ruter i/ili splitter ili čak jednom i stb, operater (nisam uvijek bio na ht-u, iz raznoraznih razloga) je bez pogovora zamijenio SVOJU opremu novom ili rabljenom ispravnom, i gotovo svaki put u zakonskom roku od 48h. Logično (meni, znam da neki ne razumiju i poštuju to) ako me kačio vikend, što se znalo dogodit petkom navečer rokne grom i skuri ruter, a oni dođu popravit u ponedjeljak popodne, da to nije 48h, ali opet se popravilo prvog slijedećeg radnog dana, što je ok. Kad sam imao peh (jednom), pa mi je skurilo i telefon i dvd player (oboje ne baš jeftini modeli), prijava istih hep-u i hep-ovo osiguranje je namirilo štetu za te uređaje bez imalo natezanja. Dostava računa, nošenje na popravak serviseru koji može izdati račun za popravak ili potvrdu da se to ne može popraviti ako je tako, i u kratkom roku isplata po računu popravka ili kupnje originalnog uređaja. Jer ako niste znali, udar groma koji kroz električnu mrežu spali uređaje po kući, hep ima osiguranje koje to pokriva. Ja imam vrlo kvalitetnu prenaponsku zaštitu, ali opet kad je nevrijeme vani bar antene s tv-a ištekam, ako mi već vrag ne da mira pa koristim net dok grmi, mada i telefonski kabel ide kroz prenaponsku od tog zadnjeg slučaja kad je telefon i dvd vrisnuo.

Slažem se s medom, nema te zaštite koja će potpuno zaštititi od direktnog udara groma, sve ove fore i forice pomažu ako udari negdje u blizini, ali i to je sve stvar sreće.
Ovo, deeeeebeli +1 za sve 3 stavke.

Poslano sa mog XT1572 koristeći Tapatalk
__________________
Newbie Pro je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2018., 15:58   #48
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
T-com itekako štiti svoju opremu u centrali.

Za pristupnu mrežu im je jeftinije i jednostavnije razvući kabele po zraku i instalirati neuzemljene razvodne kutije sa regletama bez ikakve zaštite od prenapona.

Tako postavljen i održavana mreža je pozivnica za paljevinu. Ali zato se kod Kineza nabavi najjeftinija korisnička oprema i kod paljevine imaju trošak od max 50 kn po korisniku.
To što prenapon preko STB-a redovito spali i hdmi ulaze ili matićnu ploću TV-a i matičnu kompa preko LAN porta njih ne dira.

Moj savjet je da gdje god su zračni vodovi, kada zagrmi, čupate tel liniju iz utičnice.
Za svoje skupo plaćene konfe, uložite u dodatnu LAN karticu ili spojite komp preko nekog jeftinog switcha, a to može biti i stari router koji glumi switch.
Najbolje oboje.

Kada dođe do prenapona na LAN portu routera, neće vam spaliti matičnu ploću nego samo port na tom jeftinom switchu, ili 10 Eura vrijednu LAN karticu.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2018., 17:21   #49
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ma je li? Ja sam mislio da munja puca iz neba, a ne iz telekom čvora/centrale. Stupid me

Možda telekomi imaju HAARP pa ga ispale u nebo i onda nama crkava oprema

Sorry, ali tvoj stav je školski primjer razmaženosti prosječnog korisnika potpuno neupućenog u problematiku.
Da nisam negdje gore pročitao da radiš za telekom rekao bih da je tvoj stav čisti primjer ispranosti mozga konzumerističkog društva koje ne shvaća svoja prava, odgovornosti i obaveze.

Ako ja Telekomu plaćam za uslugu i najam opreme, i zbog njihove pohlepe za profitom oni ne ugrade uzemljenja na stupove, pa mi zbog toga grom spali i moju opremu (hebe mi se za router), zar bih ja trebao biti kriv?

To što su uspjeli u ugovor progurati stavku da ja kao korisnik trebam gasiti njihov router samo govori u kakvoj banana državi živimo.

Moj telefonski priključak, plaćen 5000 DEM, a kasnije ukraden neću spominjati, kao i produljivanje ugovora preko telefona, bez mojeg potpisa kao ugovaratelja.

Postoji stopostotna zaštita od udara groma i zove se - osiguranje.

To što su korisnici ovce a telekom operater to iskorištava više govori o korisnicima i državi nego o telekom operateru.
trex je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na