Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2011., 21:06   #1
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
i7 2600K + Asus P8Z68-V problem (nejasnoca)

Ovo iz naslova je moj novi setup.

Zanima me par stvari.

1. Overclockao sam procesor na 4.6 (i na 4.8) sa 1.320V i prolazi sve testove (prime95, Linx, OCCT). Sistem je stabilan i ne rusi se pod opterecenjem. temperature su do 75c u full loadu. Problem nastaje kad je racunalo neaktivno tj. vec mi se par puta dogodilo da odem od racunala, vratim se za pola sata kad tamo BSOD. U Windowsima je iskljucen sleep, hibernate i sl. jer se iz sleepa nekad zna ne vratit.
Sta bi to moglo biti? Da li je moguce da mi Siemens wireles USB stick izaziva problem jer nema sluzbenog drivera za Win 7 nego samo za Vistu 64 bit?

2. Htio bi ponekad koristiti samo integriranu grafiku (glazba, filmovi, net...). Znam da platforma podrzava dodjeljivanje odredjenog GPU-a razlicitim aplikacijama no ne znam kako do toga doci. Zapravo ja trenutno ni nemam instalirane drivere od integrirane grafike pa mi ni neda instalirati Asus Lucid Virtu (mislim da je to ono sto trebam). Control panel i CPU-Z mi pokazuju samo diskretnu Nvidiju. Nju sam ustekao odmah prilikom prve instalacije. Da li je trebam istekati, instalirati sve samo s integrirkom i onda je naknadno ustekati?
I kad dobijem sve to da radi da li sve ide preko jednog kabela ili moram sa dva kabela spojiti monitor tj. jednog ustekati u video izlaz na maticnoj a drugi na grafickoj ili se moze samo s grafickom spojiti?
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 21:26   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
1. pogledaj za početak event log

2. će netko drugi
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2011., 21:37   #3
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Nemam ti ja pojma sta je "event log". Upisao sam u serarch i dobio "event viewer" i sad u njemu imam mali milijun opcija za koje ne znam cemu sluze. Nisam cak bio ni dovoljno pametan da zapisem koji mi error BSOD izbacuje.

Sto se tice drugog pitanja sad sam u BIOS-u ugasio diskretnu grafiku i tako sam uspio instalirati Intel HD drivere (prebaci sam u BIOSU da mi je izlaz iGPU) i uspio sam instalirati Lucid Virtu. Pod Control panelom sam ponovo omogucio Nvidiju 9800 i sad mi taj Virtu radi samo jos ne znam sta treba. Da mi je samo znati trebaju li dva kabela ili je dovoljan jedan i na kojem izlazu.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:07   #4
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
koliko si dugo vrtio testove !?

Sve mi se cini da ti i nije stabilan i da ces morat povecat malo vcore..

Sto se tice integrirane, moras imat spojen monitor na izlaze na maticnu i instalirat sve drivere, lucid virtu i onda ti se samo prebacuje, samo sam citao da grafa gubi na performansama kad ide preko lucid virtu 5 - 10% ovisi kako gdje.. dal to mogu sredit s updejtom lucid virtu drivera il ne.. nebi znao
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:21   #5
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
1.32v je dosta optimisticno za 4.6ghz. Za to treba i dobar primjerak i dobra ploca.
Kad vrtis prime95 onda vrti smallFTT i po mogucnosti sto noviju verziju primea..
Da nemas mozda neki SSD u kompu?

Ak ti je BSOD 0X101 onda ti je proc 100% i to vjerojatno voltaza proca ili necega..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:31   #6
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Ma izvrtio sve testove preko sat vremena. Vcore ne smijem pojacavati jer imam kantu od kucista (antec 300) i osrednji cooler (zalman cnps10x quiet) pa mi temperature idu previsoko. Problem je negdje drugdje jer dok god sam za racunalom sve savrseno funkcionira (renderiranje, gledanje fimova, igre...) ali kad ga malo ostavim - BSOD.

Sto se tice Virtua, cackao sam i uspio. Upravo ko sto si napisao, monitor spojen na DVI na maticnoj i prebacuje na diskretnu kad se igra. Nisam uspio skuziti kako bi sam mogao zadati koje aplikacije i igre sta da koriste. Virtu pod "aplications" ima vec unesene igre i neke benchmarke i samo mozes ukljuciti ili iskljuciti svaku od njih. Posto imam staru graficku (9800GT) mislim da nema nekog pada performansi jer sam igrao Crysis 2 na 1080p i nisam primetio nikakav pad.


@Magarac

A sta ces kad sam optimist
SSD nemam. Doci ce valjda uskoro jedan. Ono sto me zbunjuje je da mi se ista stvar znala desiti i na starom setupu pa sam zbog toga iskljucio mogucnost da je do novih komponenti. Od starih komponenti imam VX450 (godinu dana star, mislim da nije do njega jer napajanja obicno zahebaju kad ih opteretis a ne u full idleu), geforce gt9800, optiku, hardove i taj sumnjivi wireless USB.
Sutra cu napraviti memtest ali ne vjerujem da je do RAM-a.

Jel normalno da mi pod "optimized defaults" BIOS postavi BLCK na 103?

Zadnje izmijenjeno od: skitnica. 26.09.2011. u 23:40.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:39   #7
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
double - brisati
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:42   #8
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
preko sat vremena je nista... ostavi barem 12 sati ili bolje 24 sata pa mozes reci kako je stabilno...

Ako nema pada performansi onda super, jer nisam isprobavao vec sam samo neke reviewe gledao..
vidim ima neka dva moda I i D, u jednom je pad performansi u drugom i nije...
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 23:44   #9
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Sat vremena je premalo. Ja pustim sat vremena samo da vidim kak su temperature. Prime95 SmallFTT je jedini pravi test za SB, zadnje verzije i to treba ostavit malo duze..
Uostalom sta ce ti 4.6ghz. To je vec jako isforsirana frekvencija za vecinu SBova. Do 4.4 je OK. Iznad toga je bezveze i vise muke nego koristi.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:04   #10
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Ima poprilicno koristi od visih taktova u renderima ali ako vidim da su mi prevelike temperature na 4.6 ici ce na 4.4.

@Shamanix

ne tvrdim da nema pada performansi nego da ga ja u Crysis 2 nisam primjetio. Vjerovatno neka zahtjevnija igra ili benchmark osjeti pad. meni je glavno da vrti, ne patim vise od nekih fpsova. Skuzio sam dugme "add" za dodati aplikaciju na listu.
Ne vidim mogucnost biranja modova ali mislim da to "I" oznacava integrated graphic a "D" discrete. Logicno mi je ako igru stavis na integriranu da gubis performanse.
skitnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2011., 00:07   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
znači...

render na 4.4 - brz, ali radi

render na 4.6 - brži, ali ne radi

znači u toj beskonačnoj rupi od 200mhz ja bi ipak volio da mi se posao obavi do kraja... no to sam samo ja
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:13   #12
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
render na 4.4 brz, ali radi
render na 4.6 brzi i takodjer radi
neaktivnost - ne radi

dobra platforma za neki ured da ti radnici ne mogu zabusavati.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:26   #13
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
dobra platforma za neki ured da ti radnici ne mogu zabusavati.
hahahaha.. daj testiraj s Prime95 24 sata i onda mozes reci da je stabilan
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:31   #14
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Evo ovako,ja sam isto imao sličnih problema sve dok nisam uključio opciju SPREAD SPECTRUM.
Nakon toga nisam imao nikakvih random rušenja i zamrzavanja računala.
daxdax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:32   #15
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
hahahaha.. daj testiraj s Prime95 24 sata i onda mozes reci da je stabilan
Nema to veze niti sa opterečenjem kako ti nije jasno.
Ja sam imao hard testove po nekoliko sati,a u idle rušenja.
daxdax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 00:52   #16
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Jesi gasio C1E i slične điđe?
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 01:16   #17
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Proslo mi je bar 20 Sandy Bridge proceva kroz ruke i sve i jedan su bili testirani sto mogu za 24/7 i gdje im je kraj. Jako malo mozda 2,3 mogu uopce pomislit na 4.6 1.32v. Uopce to ocekivat od tog proca nije bas realno. Onmoze radit i tjedan dana ali kad pocne sa BSODovima onda stvari postanu jasne. Jedino je SmallFTT nove verzije primea 95 od barem deteak sati koliko toliko osiguranje a ni onda ne mozes proglasit taj takt 100% stabilnim za nesto kao sto je rendanje. Mozda rekrativno ali za ozbiljno ne..

To nisu nikakvi problemi nego je to cinjenica sa kojom se treba pomirit. Ne moze svaki radit na tom taktu i bok. SPREAD SPectrum ni nemaju sve p67 a kod SB ne igra gotovo nikakvu ulogu u vezi stabilnosti. Na stranu MSI i njihove prve p67 ploce..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 07:27   #18
daxdax
Premium
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 138
Ja ću ti reći da se smrzavanja procesora događaju na nazivnim frekvencijama,u idle gotovo da nema nikakve zauzetosti procesora.
Nema nikakve veze niti sa OC niti biločime što si naveo.

daxdax je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 10:32   #19
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Da bi iskljucio mogucnost da overclock izaziva BSOD kad dodjem doma ukljucit cu optimized defaults pa cu ga ostavit malo.
Primjetio sam da mi pod optimized defaults BLCK postavi na 100.3. Cemu to?
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 13:29   #20
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Primjetio sam da mi pod optimized defaults BLCK postavi na 100.3. Cemu to?
Ako se dobro sjecam na F4 biosu moje ploce je bio ravno 100 pa je takt bio nesto sitno ispod ( x50 - 4980mhz, ect ), dok sam stavio F8 verziju biosa isto postavi tako kao i tebi, malo vise pa bude 5010mhz.. ect.. uglavnom nemoj se opterecivat nebitnim sitnicama..
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 15:19   #21
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor daxdax Pregled postova
Ja ću ti reći da se smrzavanja procesora događaju na nazivnim frekvencijama,u idle gotovo da nema nikakve zauzetosti procesora.
Nema nikakve veze niti sa OC niti biločime što si naveo.

To je jedna osnovnih karakteristika overclocka Sandy Bridge proceva. Vrtis pas sati tesova i onda ga zrusi opera, antivirus ili neka nebitna glupost. Svi su tome uscudavali jos davnih dana kad je izasao.

Rade nek napise koje brojke pisu na blue screenu kad se to desi..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2011., 00:10   #22
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
evo jos uvijek nema BSOD-a. sve je na starom tj. 4.6 - 1.325
bio je u idleu preko par sati.

mozda se samo procesor ili maticna trebali razradit par dana ko indijska vespa. kad bude (a osjecam da hoce) slijedeci bsod, postam tu koji error izbacuje.
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2011., 00:48   #23
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
To je jedna osnovnih karakteristika overclocka Sandy Bridge proceva. Vrtis pas sati tesova i onda ga zrusi opera, antivirus ili neka nebitna glupost. Svi su tome uscudavali jos davnih dana kad je izasao.
meni je isto prolazio testove, al ga youtube srusi.. itd
bad company 2 ga je redovito rusio... dobar test stabilnosti za SB, bar nije dosadan ko prime
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2011., 12:06   #24
skitnica
Debeli gad
 
skitnica's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Makarska
Postovi: 805
Jos jedno pitanje. Upozoren sam da ne radim upgrade BIOS-a dok nisam siguran da nova verzija dobro radi jer na UEFI-ju nema povratka na stariju verziju.
Koliko vidim po netu nova verzija nema nekih problema i ekipa masovno ide na nju pa cu i ja. Ono sto me zbunjuje je:

Moja verzija je 0501
Zadnja verzija je 0706
izmedju postoji verzija 0606

da li trebam prvo napraviti upgrade na 0606 pa tek onda na 0706 ili mogu odmah ici na 0706.
Kod Gigabyte ploce koju sam imao prije samo se flashao zadnji BIOS a ovdje nisam siguran je je download verzije 0501 velik 16,49MB, verzije 0606 je velik 14,44MB dok je na zadnju verziju 0706 velik samo 2,6MB pa mi je to jako sumljivo.

I kako bi najbolje bilo flashati BIOS. Na Gigabite sam to radio iz windowsa ali kazu mnogi da to nije dobar nacin (ne znam da li ASUS uopce ima tu opciju).
skitnica je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2011., 07:27   #25
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
Citiraj:
Autor skitnica Pregled postova
Jos jedno pitanje. Upozoren sam da ne radim upgrade BIOS-a dok nisam siguran da nova verzija dobro radi jer na UEFI-ju nema povratka na stariju verziju.
Koliko vidim po netu nova verzija nema nekih problema i ekipa masovno ide na nju pa cu i ja.
JA imam ASUS P8P67-Pro mATX i kad sam kupio rabljenu ploču bila je zadnja verzija biosa koja mi je bila nestabilna odnosno postavke nisu ostajale trajne pa sam stavio prethodnu da probam i sve pet....
Ili se varam da sam nešto uspio?
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.

Zadnje izmijenjeno od: mhadina. 30.09.2011. u 09:43. Razlog: krivo kvotanje
mhadina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na