Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.11.2010., 12:25   #121
miner1310
Registered User
Moj komp
 
miner1310's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Trogir
Postovi: 13
Problem s overclockiranjem Q9300

Stovane kolege
Novi sam ovdje, tek sam se registrirao. Naravno imam molbu za gurue da mi pomognu.
Dakle radi se o:
Intel Core2 Quad Q9300 rev.M1
Gigabyte GA-P35-DS3L rev.2.0 Bios F9
G Skill F2-8500CL5, 2x2GB
WDC WD1001FALS-00J7B1
Sapphire Radeon HD 3870 Toxic
Corsair TX850W Power Supply
Zalman CNPS10X Performa

Radi se o tome da nikako ne mogu overclockirat procesor vise od 2730 MHz, bolje receno, cim brzina sabirnice predje 364 MHz vise nema stabilnosti.
Pokusavao sam na sve moguce nacine. Temeljno sto hocu je da mi sistem radi u sinhro modu (DRAM:FSB 1:1). Stavim memorijski mnozitelj na 2 (667MHz) i onda podizem brzinu sabirnice s defaultnih 333 na 400 MHz sto bi s mnoziteljom procesora od 7,5 dalo okruglih 3000 MHz a memorija bi radila na 800 MHz. Nece nikako. U vecini slucajeva, tj. kad ja rucno podesavam napone CPU (pa i chipseta i sabirnice) ne moze niti izbootati Windowse 7 Pro x64. Napon CPU sam mijenajao u svim podjelama od 1,0V pa do 1,36V, memoriju izmedju 2,0 do 2,1V. U Biosu su iskljucene opcije da ploca automatski mijenja brzinu procesora i napone (EIST, CIA i dr.)
Kad stavim napone na automatic onda se sistem digne ali u testovima Prime95 ili OCCT v3.1.0 ne prolazi test, tj. zamrzne se ili se srusi.
Sad dolazi najzanimljivije. Kad izvucem jedan memorijski modul sve radi u najboljem redu, nema nikakvih problema ni nakon 10 sati u Prime95 testu. Dobro kazem ja, pronasao sam razlog zasto nece, stvar je u memoriji. Tako stavim sad onaj drugi modul od 2 GB i ocekujem da nece proci test. Avaj i ovaj drugi memorijski modul najnormalnije je izvrtio Prime95 test . Znam da Prime95 najprije sluzi za testiranje procesora ali mi kazuje da sve najnormalnije radi (clockano na 3000MHz) ako koristim jedan modul od 2GB, dakle bilo koji. Cim ubodem 2 x 2GB nema sanse. Ma mijenjao sam ja i memorijske slotove ali nece pa nece. S jednom memorijom radi s dvije nece. Zadnja granica di mi stabilno radi s oba memorijska modula je 2730MHz.

U cemu je stvar, di bi mogao biti problem. Mozda nesto grijesim ali koliko sam puta probao valjda bi pogodio jednom

Hvala na razumjevanju.
miner1310 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2010., 09:54   #122
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
rekao bih ta te ploča koči. DS3L je najoklaštrenija P35 ploča iz nekog niže-srednjeg razreda. imao sam tu ploču i napatio sam se sa njom.
ovako, probaj prvo na maksimalne vrijednosti postaviti MCH voltage i FSB Voltage (+0,3) pa ponovi cijelu proceduru. a za memoriju ti je bitno da podesiš 5-5-5-15 i da ne prelazi previše preko 1066MHz, koliko je i deklarirana.
probaj, pa javi.
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2010., 17:59   #123
miner1310
Registered User
Moj komp
 
miner1310's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Trogir
Postovi: 13
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
rekao bih ta te ploča koči. DS3L je najoklaštrenija P35 ploča iz nekog niže-srednjeg razreda. imao sam tu ploču i napatio sam se sa njom.
ovako, probaj prvo na maksimalne vrijednosti postaviti MCH voltage i FSB Voltage (+0,3) pa ponovi cijelu proceduru. a za memoriju ti je bitno da podesiš 5-5-5-15 i da ne prelazi previše preko 1066MHz, koliko je i deklarirana.
probaj, pa javi.

Ok budem. Iako vec i sad sumnjam jer sam povecavao napone MCH i FSB (sad ne znam jesam li FSB isao na +0,3V) kao i procesora. Memorija mi je ostajala na 800MHz a setinzi 5-5-5-15. Zasto mem na 800? Zato jer sam htio da mi sistem radi sinhro pa kad sam memorijski mnozitelj stavio na 2 tada mi je brzina memorije bila 667. Podizanjem FSB-a s 333 na 400 i memorija je legla na 800MHz. Mislite da tako nije u redu? Budem onda probao kako ste rekli, memoriju cu podesiti da ne prelazi 1066MHz a procesor da dodje na 3000MHz.
Pozz.
P.S. Sto mislite zasto s jednom memorijom (bilo kojom od dva G.Skil-a) sve radi stabilno a s 2x2GB nece.
Inace Bios ploce je zadnji F9.
Znam da je ovo najokrljastenija ploca i vjerojatno ni ne moze vise od postignutog.
Ma ionako si za novu godinu zelim pokloniti i7 875K, Gigabyte P55A-UD4 i G.SKILL F3-12800CL7D-4GBRH Ripjaws series pa vise nece biti problema
miner1310 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2010., 22:42   #124
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Pomoc, ekipa.
Vjerovatno nije najbolji podforum za upit, no trebam vase misljenje po pitanju softverske regulacije napona na Asrock G31M-VS2 ploci. Opcije u BIOS-u jednostavno- nema
Postoji li alternativa posto sam ja vec zaboravio OC-ati van BIOS-a
Hvala!
  Reply With Quote
Staro 03.11.2010., 14:52   #125
Prcko Prcić
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Lepoglava
Postovi: 178
mislim da nema programa koji moze on-the-fly mijenjati voltazu na intelu. uvijek je potreban reboot s tom postavkom. nisam siguran, ali asrock vjerojatno ima neku aplikaciju za overclock, no pitanje je da li doticna podrzava tvoju plocu. mozes im poslati upit na mejl za novi bios, i ako se to ne kosi s politikom firme, dobit ces novi bios s tim opcijama.
Prcko Prcić je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2010., 14:56   #126
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Pomoc, ekipa.
Vjerovatno nije najbolji podforum za upit, no trebam vase misljenje po pitanju softverske regulacije napona na Asrock G31M-VS2 ploci. Opcije u BIOS-u jednostavno- nema
Postoji li alternativa posto sam ja vec zaboravio OC-ati van BIOS-a
Hvala!
imam tu ploču u firmi. No habla. U BIOS-u postavki nema, a što se tiče OC-anja iz Windowsa, ASRock OC Tuner može mjenjati postavke samo što se tiče MHz, dok VCore je zasivljena te je kao takva disabled. Eto, probaj OC Tunerom, pa koliko ide na defaultu. Mi smo u firmi uspjeli E7400 natjerati na 3,2GHz sa istim programom. dalje nismo pokušavali.

Citiraj:
Autor miner1310 Pregled postova
Znam da je ovo najokrljastenija ploca i vjerojatno ni ne moze vise od postignutog.
Ma ionako si za novu godinu zelim pokloniti i7 875K, Gigabyte P55A-UD4 i G.SKILL F3-12800CL7D-4GBRH Ripjaws series pa vise nece biti problema
Ta ploča je jednostavno non-OC friendly i to je to. Iste probleme ima frend sa P5Q SE Plus. nebi mu E8400 i OCZ Reaper 2x2 1066 radili normalno da kreše rak raka.
Eto, pametan izbor za pod bor. tada će sve muke biti long gone.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2010., 19:06   #127
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Dobar primjerak proca koji na stock voltazi poteze solidno (imam jedan E5300 koji ide na 3.71 na taj nacin) rjesava problem za ovu inace odlicnu plocu (da,da....samo se vi smijte ), no moj problem je drugacije prirode- trebam opciju undervoltinga jer mi je zao da se onaj E6500, kojega sam kupio od tebe Druze Brko, cvrlji na citavih 1.0V i 1.6GHz takta kako je sada 24/7
A i ide mi na zivce ona svinja sto krka zlatnike u EnergySaver-u...
  Reply With Quote
Staro 03.11.2010., 20:45   #128
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
e da, niš od toga. ploča ima postavljen napon "as is". samo defualtne vrijednosti možeš koristiti. za 250kn je OK ploča, čak nudi i više nego što bi trebala
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2010., 23:20   #129
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Ma, hebe me to što glupi EnergySaver uredno softverski regulira voltažu ovisno o opterećenju proca (znači nije fiksno postavljen napon), a ja to mogu samo promatrati sa strane. Dajem glavu da ovaj proc šljaka uredno na cca 3GHz@1.0V, nekih 2GHZ gdje bih ga volio vidjeti fiksiranoga mora ići sa 0.7-0.8V max (znam jer imam još jednoga identičnoga u pogonu, probano na nešto jačoj ploči 4-phase reg.).
Zašto tako? Zato jer ga hoću dobiti pasivno hlađenoga, ali bez "sub-1V" neću niti misliti o tome
Mislio sam da netko zna za neki "univerzalni" program koji bi mogao poslužiti svrsi, no, nema veze...
Ploča je zbilja jako dobra i ozbiljno ću početi razmišljati o Asrock-u kod slijedećega upgrade-a na nešto ozbiljnije (i5/i7).
  Reply With Quote
Staro 04.11.2010., 08:39   #130
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Ma, hebe me to što glupi EnergySaver uredno softverski regulira voltažu ovisno o opterećenju proca (znači nije fiksno postavljen napon), a ja to mogu samo promatrati sa strane. Dajem glavu da ovaj proc šljaka uredno na cca 3GHz@1.0V, nekih 2GHZ gdje bih ga volio vidjeti fiksiranoga mora ići sa 0.7-0.8V max (znam jer imam još jednoga identičnoga u pogonu, probano na nešto jačoj ploči 4-phase reg.).
Zašto tako? Zato jer ga hoću dobiti pasivno hlađenoga, ali bez "sub-1V" neću niti misliti o tome
Mislio sam da netko zna za neki "univerzalni" program koji bi mogao poslužiti svrsi, no, nema veze...
Ploča je zbilja jako dobra i ozbiljno ću početi razmišljati o Asrock-u kod slijedećega upgrade-a na nešto ozbiljnije (i5/i7).
to te ne mora smetati. nabavi onaj pasivni bakreni cooler za xeone s775 sa ebaya ili ako želiš, mogu ti ga ja nabaviti od suseda koji servere slaže u supermicro kućišta. mislim da košta nekih 100-tinjak kn + PDV. takav cooler bez problema može držati taj proc i na 1,1-1,2V bez problema, ako kućište ima barem 1 vent na sebi (isisni).
a što se tiče ASRocka, mnogo smo puta rekli da su postali ozbiljni igrači na MBO tržištu
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2010., 11:48   #131
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
to te ne mora smetati. nabavi onaj pasivni bakreni cooler za xeone s775 sa ebaya ili ako želiš, mogu ti ga ja nabaviti od suseda koji servere slaže u supermicro kućišta. mislim da košta nekih 100-tinjak kn + PDV. takav cooler bez problema može držati taj proc i na 1,1-1,2V bez problema, ako kućište ima barem 1 vent na sebi (isisni).
a što se tiče ASRocka, mnogo smo puta rekli da su postali ozbiljni igrači na MBO tržištu
Gore je Ninja rev.2 sa nakeljenim 140mm Scythe-om @5V, nije da se čuje nešto posebno (140mm zato da simultano piri po procu i HR05-SLI na chipsetu, taman pokrije oba), SB je pod kontrolom Zalmanovog plavog pasivca (NB47-J, ili tako nešto).
Konfu koristim kao torrent stroj za 24/7 (napokon sam umirovio svoga PIII koji je radio pasivno bez problema, ali manjak SATA konektora je bio presudan), sa tim da sam nakačio 5-6 "tematskih" diskova za mrežni pristup (od prog. instalacija/ igara/ backup-a/fotki/glazbe/filmova/crtića...), i time bitno utišao HTPC koji će uskoro dobiti jedan SSD + Seasonic-ovo napajanje od (i više nego dovoljnih) 430w koje već imam u ormaru. "Piramidalna spužva" je naručena, tako da slijedi i dodatna zvučna izolacija oba kućišta.
"Torrent" stroj je, inače, pogonjen 400W Fortron PNF iznimno tihim napajanjem, IMHO, i smješten u klasični midi-tower, tako da nema potrebe za minimalizmom...

Neću više, odoh debelo u OT...
  Reply With Quote
Staro 05.11.2010., 11:11   #132
miner1310
Registered User
Moj komp
 
miner1310's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Trogir
Postovi: 13
Ta ploča je jednostavno non-OC friendly i to je to. Iste probleme ima frend sa P5Q SE Plus. nebi mu E8400 i OCZ Reaper 2x2 1066 radili normalno da kreše rak raka.
Eto, pametan izbor za pod bor. tada će sve muke biti long gone. [/QUOTE]

Upravo tako. Ucinio sam onako kako ste rekli. Podigao sam napone MCH (+0,3V) i FSB (+0,3V) i nema sanse. Jednostavno ako stavim naponsku kontrolu pod normal i idem sam namistati vrijednosti sistem se nece niti izbootati. Ako pak stavim Auto onda se sistem podigne ali vec malim terecenjem sve zblokira.
Ali, evo jos jednom ponavljam, ako je zaboden samo jedan memorijski keks (bilo koji) onda je sve u najboljem redu, sve radi na 3GHz bez ikakvih korekcija po naponu. Cak CPU napon mogu i smanjiti na 1,17V i sve OK. Stvarno glupa misterija.

Ma necu se vise opterecivati time. Kao sto rekoste poklon pod bor ce rijesit ove probleme
Pozz i hvala na savjetima.


P.S. Hoce li Zalman CNPS10X Performa biti dovoljan da ohladi i7 875K na postavkama kako je postavljen kod vas (134x30 @ 1,312V)?

Zadnje izmijenjeno od: miner1310. 05.11.2010. u 11:17.
miner1310 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2010., 14:53   #133
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor miner1310 Pregled postova
P.S. Hoce li Zalman CNPS10X Performa biti dovoljan da ohladi i7 875K na postavkama kako je postavljen kod vas (134x30 @ 1,312V)?
Hoće. Dobar je to hladnjak. Btw. ne mora značiti da će tvom 875K biti potreban isti napon za istu frekvenciju kao kod njegovog. Možda manje, možda više.. saznat ćemo kad pospojiš sve i testiraš
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2010., 21:51   #134
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor miner1310 Pregled postova
P.S. Hoce li Zalman CNPS10X Performa biti dovoljan da ohladi i7 875K na postavkama kako je postavljen kod vas (134x30 @ 1,312V)?
E sada, pitanje je kakav primjerak će to biti. Ja imam ES primjerak, B1 revizija. ne znam da li se što mjenjalo. Taj hladnjak će biti dostatan ukoliko će HT biti isključen. Na ovakvoj vrijednosti koja je navedena, dakle 1,312V, moj bivši TRUE120 je jedva uspio držati ispod 80°C cijelu jednu minutu full opterećenja Linxom. Bez HT-a, temperature su bile manje, cca 71-73°C. Dok je sada sa Venomous X-om poprilično drugačije. sada je sa HT-om maksimalna temperatura 73°C, a bez ni blizu 70°C nakon nekih pola sata klanja Linxom. No, vjerujem da ga igre i stvari koje mislite raditi na kompu neće ni približno zakucavati tako taj procesor.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2010., 17:01   #135