Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.05.2008., 19:19   #1
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Pci sata card i xp instalacija-problem

Pozdrav,
pokušavam instalirati xp na hdd baracudu spojenu preko pci sata kontrolera. Inače kada sam imao problema, ubacio bi drivere preko nlitea. Ovaj put sam ubacio drivere, počne instalacija, xp ubaci drivere, prepozna disk i dođe do prvog restarta. Problem se dogodi što nakon toga disk nestane i xp ne kuži da bi trebao nastavit već nanovo počne sa instalcijom, tj. onaj početni plavi dio.
Ima ko kakvu ideju?
Hvala svima.
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 19:22   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A jesi podesio u BIOSu boot redosljed? Meni zvuči kao da ti se opet sa CDa boota jer ako se boota s tog harda mora nastaviti ili se zbrejkati, nemože sam od sebe početi opet...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2008., 19:50   #3
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Nema on tu šta bootat sa cd ili hdd. Po hddu ili čemu već bi trebao skužit da nije završio instalaciju i nastavit. No on se ponaša kao da driveri nisu instalirani i započne opet ispočetka. Tj. nema diska i xp normalno započinje sa setupom ispočetka.
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 19:58   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle ako je u BIOSu defaultni postav boot uređaja isti ide ovim redom - floppy -> HDD na integriranom kontroleru -> drugi uređaji na integriranom kontroleru (CD/DVD) -> ostali boot uređaji na itegriranim komponentama (ako su upljeni) i tek na kraju litanije idu addon kartice na PCI sabiricama kao zadnje pod "other devices" tako da provjeri si boot order jer ako ti u CDu nađe boot CD dići će njega a on diže instalaciju koja ne gleda uopće diskove prije nego samu sebe pokrene, a kad se pokrene onda je evidentno "opet počela" jel tako...?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 20:50   #5
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Ne ne kažem da nisam to provjerio kad si rekao. Dodatna otežavajuća okolnost je što se radi staroj 478 ploči. Amo reć da u mene šema ide ovako: fresh instalacija, samo jedan hdd na sata kartici, nema hdd jer nisu ubačeni driveri (F6 kod instalacije, ja to radim s nlite). diže se komp nakon biosa-> nena hdd-a->zavrti xp->povuče drivere za pci->xp instalacija ide svojim tokom i dođe do prvog restarta->nema hdda i xp reagira sa započinjanjem inst. ispočetka
Bios opcije nisu neke, 478. ploča. A već me je namučila jednom, ove pci kartice joj ne leže.
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 20:59   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Aha... Hmmm... Pretpostavljam da je taj kontrolerr sigurno bootabilan? I provjeri da nema kakav neretni jumper ili kakav BIOS za podešavati na samom kontroleru (posebno kao je RAID kontroler) inače ako ti prolazi sa F6 znači da su driveri ok, međutim problem nastaje kasnije sa nalaženjem kontrolera...

Ako ovo gore ne pali probaj sa ESC pozvati onaj boot selektor od BIOSa (ako ga ploča ima ali valjda ima) pa na njemu potraži kontroler tj disk, onda možeš probati i prošetati kontroler po PCI slotovima, povadi dodatne PCI kartice ako ih imaš da nema kakav sharing bug, ugasi neiskorištene IDE/SATA portove na ploči u BIOSu, ugasi floppy i periferije koje ti netrebaju za instalaciju da oslobodiš što više resursa...

Na kraju se može probati flashati ploču zadnjim BIOSom (ako nije) i ako sve to ne pomaže onda nema druge do probati s drugim kontrolerom...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 21:09   #7
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Ili drugom pločom... Idem malo kopat pa se javim. Mislim kopao sam cijelu nedjelju, nije da lako odustajem... Treba reći da nije raid već ima jedan sata, eata i ide. links
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 21:22   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Za taj kontroler sam gotovo siguran da nije bootabilan. Inače, što ti se sve nudi pod first, second i third boot device? Ako nemaš ništa vezano za SCSI, SATA ili PCI, isključi sve tri opcije i ostavi samo uključenu boot from other device.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 21:25   #9
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm po komentarima proizvoda izgleda da je bootabilan, iako se spominju neki bugovi sa driverima s CDa i x64 OSom tamo vjeroajtno to tebe ne kači...

Ali daj mi reci da to ne pokušavaš možda na to XP + SP3 dići? Jer sam vidio da su ljudi imali svakakvih čudnih problema s tom kombinacijom...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2008., 21:59   #10
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
probao sa sp1 i sp2. Idem još malo, inače kupujem drugu ploču. Ovo je 3pc, sobni. Dobraga.

EDIT:

Ima još netko neku ideju. Hvala yedwy-a na muci. A vi ostali da je pitanje koja grafička bilo bi 100 strana.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 19.05.2008. u 23:14.
marko69 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2008., 23:14   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Rekao sam ti u čemu je problem i što ćeš napraviti, ali ne gledaš što ti se napiše...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 17:26   #12
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Ej oprosti, nisam vidio tvoj odgovor

Opcije koje imam su:
IDE HARD
ATAPI CD ROM
REMOVABLE DEVICE
OTHER BOOT DEVICE i tu mogu izabrati scsi boot device

Ne pomaže, čim nema cd od xp-a mi uleti:
BOOT DISK FAILURE, PLEASE INSERT DISK AND PRESS ENTER
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 18:06   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Da nema ta stara ploča VIA chipset? Ako ima, piši kući propalo jer VIA ne voli takve kontrolere.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 19:41   #14
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
Nema ni to, intel chip
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 22:27   #15
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Onda kontroler nije bootabilan, nema što drugo biti... Na njemu možeš držati sve diskove, samo ne sistemske.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 22:43   #16
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hmm čudno raja je u feedbacku rekla da je, spominjali su i 4 jumpera IIRC ali slažem se s tobom, ako ne radi nakon svega ovoga teško da se može drugo zaključiti doli da nije bootabilan... Strange...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2008., 22:45   #17
marko69
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: GB
Postovi: 104
I onda skinem ubuntu i ubuntu ga prepozna kao scsi disk i instalira se normalno. Da ne kažem da sam nabavio x xp-a sa različitim... I svaki isto... Unckl Bill, pitaj mamu jel joj se štucalo.

EDIT:

Ipravak netočnog navoda: ubuntu je radio do prvog restarta. Ili je problem u kontroleru ili u matičnoj. Na tom pc je davno radio raid i nakon toga ni s tom karticom a ni s ovom nisam uspio ništa. Nema veze uzet ću drugi disk. Tnx svima.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 20.05.2008. u 23:20.
marko69 je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 00:25   #18
Pacifist
Registered User
Moj komp
 
Pacifist's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Outer ring, Seventh Circle, Hell
Postovi: 28
Imam taj kontroler u računalu, prema mojim spoznajama taj kontroler nije boot-abilan, bilo što spojeno na njega - dakle bilo optika bilo disk ne boota, nego radi tek kad se driver podigne u os-u.

Kroz bios od ploče nije bilo moguće izabrati kontroler kao boot device, niti da digne bios od kontrolera tijekom boot-a.

Jumperi na kontroleru prebacuju trenutno aktivne konektore između esata/i jednog od sata konektora.
Pacifist je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na