Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2020., 20:17   #4981
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Skinuo si na stick pa je kriptiralo fajlove na sticku? Ja imam jedan stari stick koji ima Read/write sklopku. To je stick kupljen negdje 2003, nikada nakon toga taj feature nisam vidio na nekom sticku, moguće da ima toga okolo. Može biti jako korisna stvar.

Ako je u pitanju neka aplikacija koja koristi autorun.ini da se pokrene, onda ima jedna solidna ali jako zastarjela aplikacija koja to više manje solidno prevenira -> https://www.pandasecurity.com/en/med...torun-vaccine/

Ovo s read only folderom mislim da neće proći. Eventualno ako bi file tražio ownera za access.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2020., 02:12   #4982
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Za tu namjenu, najbolje neka SD kartica + card reader pošto valjda svaka SD kartica ima R/W switch, naravno full format SD kartica.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2020., 08:59   #4983
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 503
Za stick zastitu ili usb diskove ne trebam, sto god da imam gore imam kopiju.

Nego imam 4tb diskova u pc-u pa gledam kako da to zastitim.

Offline backup nema druge i to najvažnije.

Znači read only na folder/particiju ne pali baš?
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2020., 10:57   #4984
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Nego imam 4tb diskova u pc-u pa gledam kako da to zastitim.
Linux + ZFS + snapshots

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2020., 15:58   #4985
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 503
Kakav linux bokte, ovo su win10 savjeti

Znači, dal generalno virus može zaobići read only "zaštitu" od foldera i nešto pisati po njemu, kao npr. kriptirati datoteke? Znam da teoretski se sve može, pitam dal iz praktičnog ugla gledanja je to dovoljno za većinu ljudi.

Ako može zaobići read only zaštitu(a korisnik je administrator), možda onda još bolja zaštita je da je user običan user bez prava?
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2020., 18:45   #4986
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ni jedno ni drugo nije nikakva zaštita. Običan user će biti nešto sitno sigurniji utoliko što nema admin pristup sistemu, ali svojim dokumentima i USB storageu i dalje ima. Kod USB stickova i kartica sa R/W switchem imaš HW zaštitu, taj switch odvaja pinove koji čitaču javljaju da je kartica zapisiva.

__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2020., 01:31   #4987
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Dakle! Obzirom da sve radi pod Win 10 i to legalnim mislim da pitanje može i ovdje pošto ima dovoljno umova boljih nego moj.


Došlo vrijeme da kupim kantu s grafičkom iako sam s integriranom gledao i 5K ali mi je trebala baš grafička tako da sam uzeo cijeli kompjuter koji uz to ima i brži procesor mada je to stari/novi kompjuter.
Imam wireles udaljeni nadzor objekta koji se uključuje na senzor pokreta ali kada gledam s DV kablom iz grafičke nema slike ali imam ton pa sam pokušao snimati i dobio sam snimak na disku gdje ima slike ali nema tona kako obično kažu oni koji se posvađaju s ženom. Problem je djelomično riješen da za nadzor stavim VGA kabel gdje sve radi bez greške dok za ostalo ubodem digitalni u izlaz grafičke.
Ima li netko ideju kako glupi program nagovoriti da radi i preko grafičke iako bi po logici morao ali pošto logike nema tražim pomoć.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2020., 01:39   #4988
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Prekasno je za nešto pametno ali da probamo,
kao da nešto nije dobro spojeno ili fali neki codec ...

Budi malo detaljniji, koji winsi precizno, hw komponente, koji je taj neki program preko kojeg gledaš ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 04.11.2020., 02:09   #4989
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
koji playeri su instalirani ?
ako nemas ništa, udri za početak VLC player


a hardcore varijanta je k lite codec pack .. pa če se neki kodek javit da radi svoj posao
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2020., 09:02   #4990
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
koji playeri su instalirani ?
ako nemas ništa, udri za početak VLC player


a hardcore varijanta je k lite codec pack .. pa če se neki kodek javit da radi svoj posao

Ja da nemam nikakav player Već godinama radi Pot player dok je prije bio VLC samo što mi Pot nekako bolje izgleda i svaki update ponudi additional codec pack kojeg odobrim.


Kad je kanta stgla jednostavno sam prebacio svoj boot disk, u BIOSu otkačio legacy jer nije legacy pa ga BIOS nije i vidio, potrajalo je minutu dok ga je kompjuter priveo svijesti i upoznao s novim prebivalištem, uredno je Win 10 Pro korektno updejtan i koji je bio registriran na drugoj MBO doveo u vlastito okrilje jer u BIOSu ima to ugrađeno tako da inicijalno možeš instalirati bilokoje bez broja i on će ostalo odraditi sam tako da je sve radilo kao da nisam uopće promijenio kantu s tim da se grafika drastično ubrzala.



Osnovno je da program radi ako kantu i monitor spojim preko VGA kabla ali onda gubim mogućnost ulaza u BIOS i, naravno, podršku grafičke.
Problem nastaje tek ako spojim preko digitalnog kabla (široki pravokutni konektor) i prema meni nikakvi codeci ni ostalo predloženo ne igraju pošto sve radi na VGA dok se SW ne veže na to je li kanta spojena s monitorom analogno ili digitalno.


Pošto zbog bolesti uopće ne mogu čitati knjige, tisak, gledati TV (pa je zato ni nemam) i nikako uvjeriti TV kontrolore koji me obilaze jednom godišnje da netko nije u stanju gledati TV duže od par minuta i zbog toga nije ni potrebna, u svojoj sobi provodim zaokruženo 24 sata dnevno i tako već godinama i jedino me kompjuter okupira i to kad bolest dozvoli inače ležanje u krevetu mjesecima bez volje za bilo čime uključujući novac, kocku i žene. Nemam ni radio iako imam sofisticiranu napravu koja vidi od 10kHz do 2 Ghz i to je jedna vrsta frekventnog analizatora spektra s dodatnim opcijama pa TV kanal vidim kao stijenu okomitih stranica široku 8 MHz dok je signal digitalnog radija isti jedino je širok nešto preko 1MHz, kada odem na klasični FM vidim da na spektru uredno poskakuju signali svega što se može čuti u širini od 10MHz i stvari koje običan čovjek uopće ne može pojmiti pa sam viđao radio signale koji se emitiraju na 15 kHz što je direktno na frekvenciji koje ljudsko uho čuje ali pošto je to radio signal moraš imati prijenik koji će odvojiti VF od NF komponente i tek onda ga ćuti, a da su antene za područje ELF čudovišno velikih dimenzija pa srećom postoje daleko manje koje ne rade na principu klasičnih antena ali da ne duljim.


Zaključno. Zašto nešto što na analognom konektoru/kablu vidim ne mogu vidjeti na digitalnom iako sve ostalo normalno vidim kao što bih i morao.
Zašto na digitalnom imam audio dok nemam video, a kad stavim da mi snima na disk okrene priču pa mi snimi video kojeg inače live ne vidi ali mi zato ne snimi ton kojeg live čujem i to je problem za nekoga koji ima specifičnija znanja.

Zadnje izmijenjeno od: Hombre. 04.11.2020. u 09:07.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 13:30   #4991
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
decki jel moze tip kako se u win10 program/app autostart-a nesto prilikom ulaza u OS?
bacim shortcut u Shell:startup i u Shell:common startup al nis od toga, ne pokrene neke i dalje .
probao i napravit run as admin na taj shortcut i isto.

source:
https://answers.microsoft.com/en-us/...d-8b1e820d9a5a

geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 13:38   #4992
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Probaj pomoću Task Schedulera složiti pokretanje programa koji ti treba.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 13:44   #4993
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
Znači i to su morali zeznut za razliku od w7 gdje je i to bilo jednostavno da ne može jednostavnije, uvali u startup folder i vozi

edit: probao kroz task sch. isto ne dela. uopce ne pokrece sta god tamo namjestim. nemam pojma zast. odustajem, pokretat cu manualno

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 05.11.2020. u 14:43.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2020., 13:47   #4994
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Je, znaš kak to ide, ne bi bilo dobro da non-stop ne mijenjaju i miču kojekakve sitnice.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 04:31   #4995
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Onda! Onda sam temeljito zbrisao program, leftovers, u registry sve tekstualno i hex (ima progra koji to radi) te napravio čisi install s tim da mi ton ne ide preko Realteka nego Windows default.
Možda do oboje ali previše sam bolestan i glavno da radi.


Hvala svima koji su pokušali pomoći
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 18:08   #4996
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Kako maknuti u startu web pretraživanje i mini browser koji mi stalno imdb nudi?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2020., 21:56   #4997
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
How to Disable Bing in the Windows 10 Start Menu

Probaj prvi link, ako ne ide onda tek sa drugim linkom.

https://www.windowscentral.com/how-d...-10-start-menu

https://www.howtogeek.com/224159/how...10-start-menu/
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 08.11.2020. u 01:57.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 15:10   #4998
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Jedno brzinsko... kako na 10tki napraviti ono da je update aktivan, ali da ne gnjavi s njim. Dakle da ne forsira reboot, ali da ima spremne updejtove. U zadnje vrijeme petljam s nekim virtualkama koje je tlaka rebootat, a host Windowsi maltretiraju. Napomena - ne zelim ugasiti Windows update, samo ga odgoditi za vrijeme kad meni bude odgovaralo... (a to moze biti za tjedan ili mjesec ili 6 mjeseci ili godinu dana!)
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 15:43   #4999
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
nisam 100% sig, ali meni se cini da toga vise nema jer sam evo trazio to na ovom groblju od kompa koji sredujem upravo i nisam nasao. mozda se varam, neznam.
zasto ne stavis neki tool tipa sledgehammer i budes in control?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 18:00   #5000
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
network stavit na metered . tak nekaj ima ..

onda nit ne skida
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 19:27   #5001
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
gpedit.msc > Computer Configuration > Administrative templates > Windows components > Windows updates. Tamo imaš poprilično opcija, mislim da tebi treba Turn off auto-restart notifications
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 18:16   #5002
njOob
Premium
Moj komp
 
njOob's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Jug
Postovi: 433
Ima li netko prijedlog gdje kupiti Windows 10 Pro Key original? EBAY izgleda mice sve listinge pa nije opcija.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
njOob je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 18:35   #5003
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ne mice Ebay keyeve, problem je sto ima scamera, pa kad scamaju onda maknu. Trenutno nemogu razdvojiti prave keyeve od scamera.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 20:27   #5004
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,725
Ja kupovao od ovog... donsagace.net, uredno sve aktivacije prošle, još nije scam bio nijednom. Naravno za sve postoji prvi put. Stavi promo kod "donsagace50off" kod kupnje pa je 50% jeftinije.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 21:38   #5005
njOob
Premium
Moj komp
 
njOob's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Jug
Postovi: 433
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ja kupovao od ovog... donsagace.net, uredno sve aktivacije prošle, još nije scam bio nijednom. Naravno za sve postoji prvi put. Stavi promo kod "donsagace50off" kod kupnje pa je 50% jeftinije.
Evo uzeo i ne radi. Sad sam poslao supportu da vidim sto ce bit.

Update: poslao mi novi i radi. Sad znam gdje kupovat. Hvala

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: njOob. 28.12.2020. u 22:33.
njOob je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:13   #5006
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Kako da ja dođem do svojeg product key-a, znači imao sam W8.1 i napravio update na W10, i sad kad bi ja htio napraviti čistu instalaciju nakon formatiranja, da li ja mogu doći natrag na W10 ako dođem sad do tog ključa kojeg sad imam za W10 ili ako dormatiram disk gubim i W10?
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:22   #5007
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ne treba ti. Samo instaliraj W10, kada se spoji na internet povući će ti aktivaciju.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:30   #5008
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Ne kužim, inst na PC W10 i kak će mi povući aktivaciju...ak nemam nikakav key?
Mislim, nisam h tome, a ne bi htel izbrisati sad windowse i onda imati opet 8.1
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:34   #5009
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Sam ti instaliraj bez key
Bilo koju verziju
Kad se spoji prvi put na net
Aktivirat ce se i pisat verzija za koju imas regu
Simple as that
Cudim se zasto tako i office ne radi
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:38   #5010
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Ok, to je riješeno onda...

E sad kupio sam W10 pro retail key. Ako njega upotrijebim na svom PC-u, kak onda na nekom drugom PC-u stavim tu svoju sadašnju verziju W10 home(ako nemam kljuć) ...
Jel moram instalirati prvo sa DVD-a na kojem imam tu home verziju sa tim ključem pa će se automatski nadograditi ili kako..

Riješeno, ima besplatan software koji očita product key. Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: danc00. 29.12.2020. u 23:00.
danc00 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na