Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.12.2020., 20:16   #1
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Excel->Powerpoint aktivna i aktualna prezentacija

Zdravo ljudi!

Trebam savjet kako da izvedem slijedeci zadatak:

Iz SAP bih exportirao Excel tabelu sa vrijednostima i ta tabela uvijek ima isti Filename, isti direktorij, istu strukturu i svakim exportom jednostavno prekopira stari file bez pitanja - Super!

Exportirane podatke bih trebao pozvati u PowerPoint prezentaciji kroz diagramm koji bi se trebao aktualzirati sam od sebe svaki puta kada iz SAP napravim export.

Kako da to izvedem?

Prva ideja je da izradim pomocnu (drugu) excel tabelu koja bi putem makro komande pozivala podatke iz prve (exportirane) tabele i da powerpoint povezem na drugu tabelu (ako je to uopce i moguce).

Ili dali je moguce da powerpoint poziva podatke za diagramm direktno iz exportirane tablice?

Cilj je da se prezentacija od nekoliko folija vrti cijelo vrijeme sa aktualnim diagrammom i da se svaka promjena (export iz SAP) direktno aktualizira bez ponovnog pokretanja prezentacije.

Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio. MS Office je 2010 ili 365 (imam obadva)

Unaprijed zahvalan!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 20:33   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
PowerBi ti treba
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2020., 20:46   #3
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
PowerBi ti treba
Skidam Desktop verziju pa cu pogledat. Izgleda interesantno.
Zbilja nisam nikad cuo za tu aplikaciju.

Hvala ti!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:08   #4
kenti
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 40
Power BI je bolji za povlačenje podataka i odabir šta ti treba.



U PowerPointu i Excelu bi možda mogao to izvesti, ali ovisi o strukturi što ti treba. I što želiš prezentirati. Mogao bi imati jedan Excel s formulama ili tablicom, linkati graf na PowerPoint i možda bi radilo. Treba samo provjeriti jel bi PP mogao osvježavati podatke kako ti odgovara.
kenti je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:21   #5
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Gledam power BI desktop upravo, naletio sam vec na problem da nece da importira *.SLK extenziju koju SAP proizvede. U excelu otvorim takvu vrstu datoteke bez problema.
Druga stvar je da ne vidim nigdje nacina kako da upalim "Presentation mode"
Za prezentaciju zavraga ima druga Power BI aplikacija?
Trenutno imam instaliran Power BI Desktop i Microsoft Power BI.
A i za registraciju mi trazi poslovni mail i privatni ne prolazi.
Nisam na poslu trenutno i nemam mogucnosti otvoriti poslovni mail iz stana jer ne zelim.

Nekako mi zbunjujuce sve trenutno.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:29   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Mislim da ti treba i SAP Connector, pa onda lakše možeš sve skupa povezati kak spada.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:42   #7
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
PowerBI izgleda interesantno ako bi ga firma integrirala u svoj workspace.
Nazalost to nece biti lako izvesti jer firma gdje radim je grupacija od 700+ zaposlenih i da bi takvo nesto integrirali potrajalo bi previse dugo. Jos nismo presli ni na office 365 nazalost a planira se tek 2021 godine. Dosta zastarilo sve skupa kao i SAP a i IT radnici

Nadao sam se nekakvom rijesenju za svoj odjel kako bih putem TV-a prikazivao svojoj ekipi ono sto je relevatno za nas i posao koji mi u tom odjelu radimo. Zato sam odmah poceo sa gore spomenutim export/import stvarima.
U SAP-u radim sa nekoliko modula koji se odnose na nasu radionicu. Htjeo sam podatke kompaktirati i poslati na Powerpoint ali na najlaksi moguci nacin da nemoram svaki puta ponovno copy/pase radit pa otvarat i zatvarat prezentaciju itd.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:45   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Jesi razmisljao o Grafani? Ona je free i relativno jednostavno se koristi.

PowerBi je tak moćan alat ali trazi znanje i development.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:49   #9
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Jesi razmisljao o Grafani? Ona je free i relativno jednostavno se koristi.

PowerBi je tak moćan alat ali trazi znanje i development.
Nisu u pitanju samo diagrammi nego i razlicite liste pa mislim da Grafana nije sretno rijesenje za moje potrebe.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:51   #10
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ovaj Power BI je besplatan i ne moraš se registrirati za korištenje, a za ovo kaj tebi treba bude i više nego dobar. Samo moraš složiti SAP konekciju, da ti odmah povuče podatke koje želiš.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2020., 21:52   #11
kenti
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 40
Ne moraš otvarati i zatvarati. Linkaj graf iz Excela i samo refresh grafa u PP. Ubaci VBA u PP da ti osvježava sve slide-ove po naredbi.


Power BI nema neki prezentacijski mode koliko se sjećam, možda eventualno online verzija.
kenti je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 21:59   #12
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ovaj Power BI je besplatan i ne moraš se registrirati za korištenje, a za ovo kaj tebi treba bude i više nego dobar. Samo moraš složiti SAP konekciju, da ti odmah povuče podatke koje želiš.
Tu sam verziju skinio i nastojao nesto napraviti ali nije uspijelo i nema prezentacijskog moda sto je veliki nedostatak.

Citiraj:
Autor kenti Pregled postova
Ne moraš otvarati i zatvarati. Linkaj graf iz Excela i samo refresh grafa u PP. Ubaci VBA u PP da ti osvježava sve slide-ove po naredbi.


Power BI nema neki prezentacijski mode koliko se sjećam, možda eventualno online verzija.
Dakle onda bi rijesenje bila ipak Excel tabela 2 kojom bi putem makroa vukao podatke iz exportirane i linkao ono sto zelim iz druge tabele u Powerpoint? Dali bi takvo strukturiranje bilo ispravno sroceno?
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 22:06   #13
kenti
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 40
ovisi o strukturi podataka i što želiš prikazati. Macro ti možda ni ne treba, napravi import query u Excelu, stavi refresh koliki ti treba, linkaj tablicu i grafove u PP. A možeš tablicu i formule koristiti za prikaz. VBA iz PP da sve refresha po naredbi. Eventualno probaj automatic refresh u PP, ali to bi možda ovisilo o sustavu offica kod tebe.
kenti je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 22:13   #14
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor kenti Pregled postova
ovisi o strukturi podataka i što želiš prikazati. Macro ti možda ni ne treba, napravi import query u Excelu, stavi refresh koliki ti treba, linkaj tablicu i grafove u PP. A možeš tablicu i formule koristiti za prikaz. VBA iz PP da sve refresha po naredbi. Eventualno probaj automatic refresh u PP, ali to bi možda ovisilo o sustavu offica kod tebe.
Dakle iz SAP bih exportirao RAW podatke, vrlo vjerojatno nekoliko njih jer svaki SAP modul (transakcija) exportira vlastite vrijednosti.

Tih nekoliko RAW data tablica bih importirao u jednu excel datoteku sa vise radnih knjiga gdje bih kroz formuliranje u istoj toj excel datoteci poslozio podatke kako zelim. To sto poslozim bih prikazao u powerpointu kroz nekoliko folija.

Pokusat cu onda tako nesto izvesti, mozda iz bez makroa. Nisam toliko jak u excelu i neznam sve opcije, mozda zbilja mogu linkati 2 excel datoteke - moram istrazivati.

Zanima me dali sam uopce na dobrom putu da ne ispadne da radim sizifov posao.

Hvala!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 22:24   #15
kenti
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 40
Onda radiš import query svaku raw tablicu u zasebni sheet. Napraviš novi sheet s tablicama koje vuku/računaju podatke iz importanih tablica. Napraviš graf na konsolidirane tablice. Linkaš to sve u PP kako hoćeš. Napraviš vba da ti refresha sve slideove po naredbi. Jedino ti mora druga Excel datoteka i PP biti otvoreni. Nešto slično radim stalno, tako da je moguće. Ovisi kako želiš sve posložiti.
kenti je online   Reply With Quote
Staro 11.12.2020., 22:29   #16
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor kenti Pregled postova
Onda radiš import query svaku raw tablicu u zasebni sheet. Napraviš novi sheet s tablicama koje vuku/računaju podatke iz importanih tablica. Napraviš graf na konsolidirane tablice. Linkaš to sve u PP kako hoćeš. Napraviš vba da ti refresha sve slideove po naredbi. Jedino ti mora druga Excel datoteka i PP biti otvoreni. Nešto slično radim stalno, tako da je moguće. Ovisi kako želiš sve posložiti.
To vec zvuci dobro - ici cu onda tim rijesenjem.
Javim se ako zapnem

Hvala ti!
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 09:33   #17
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor Vjeko Pregled postova
To vec zvuci dobro - ici cu onda tim rijesenjem.
Javim se ako zapnem

Hvala ti!
EDIT: I naletio sam na problem da excel iz nekog razloga nece da importira .slk datoteku. Kada ju pretvorim u .xls onda importira a to bih preskocio.
Interesantno je da excel inace otvara .slk bez problema

Vracam se na makro jer makro uzima podatke iz zatvorene .slk datoteke bez problema.

trenutno mi makro izgleda ovako:

Code:
Sub import_click()

    Call deletedatasheet

    Call CopySheetFromClosedWB
    
    Call Time

End Sub

Sub deletedatasheet()
    Dim ws As Worksheet

    Application.DisplayAlerts = False
    For Each ws In ThisWorkbook.Sheets
        If ws.Name = "Kapa" Then
            ws.Delete
        End If
    Next
    Application.DisplayAlerts = True
End Sub

Sub CopySheetFromClosedWB()
Application.ScreenUpdating = False
 
    Set closedBook = Workbooks.Open("C:\Users\Manuel\Documents\SAP\SAP GUI\Kapa.SLK")
    closedBook.Sheets("Kapa").Copy before:=ThisWorkbook.Sheets(1)
    closedBook.Close SaveChanges:=False
 
Application.ScreenUpdating = True
End Sub
Sub Time()
Application.OnTime Now() + TimeValue("10:15:00"), "import_click"
End Sub
Problem na koji sam naletio da mi ovaj kod svaki puta obrise "Kapa" worksheet i napravi novi. Generalno je OK ali problem je sto ostali worksheetovi izgube poveznicu na "Kapa" kada se taj worksheet obrise i napravi novi i sve skupa onda ne radi.

Kako da prepravim kod da umjesto da obrise "Kapa" worksheet, da obrise sadrzaj unutra i onda importira podatke?
Na taj nacin bi poveznice trebale ostati raditi - nadam se.

EDIT2: Palo mi napamet da mozda preko MS Acces prikupljam podatke iz exportiranih tablica (to funkionira) i da ih onda distribuiram ili u excel ili powerpoint?
Mozda je to prakticnije rijesenje od makroa?

Zadnje izmijenjeno od: Vjeko. 12.12.2020. u 10:04.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 10:02   #18
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
*delete*
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 20:30   #19
kenti
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 40
Nisam isprobavao .slk datoteke. Možeš koristiti clear komandu umjesto delete.
ws.clear
Možeš prepraviti i poveznice.

Možeš probati s MS Access, svakako je korak naprijed od Excela, ali nisam isprobavao njegove linkove s PP.
kenti je online   Reply With Quote
Staro 12.12.2020., 21:25   #20
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor kenti Pregled postova
Nisam isprobavao .slk datoteke. Možeš koristiti clear komandu umjesto delete.
ws.clear
Možeš prepraviti i poveznice.

Možeš probati s MS Access, svakako je korak naprijed od Excela, ali nisam isprobavao njegove linkove s PP.
Ima i Access problema sa *.SLK extenziom.
Moram vidjeti u ponedjeljak jel se moze u SAP podesit export.
Access mi se vise dopada nego makro komande u smislu da mogu preglednije napravviti bazu podataka. Bit ce najvjerojatnije strukturirano
Access->Excel->Powerpoint i siguran sam da ce to dobro raditi. Excel se moze linkati sa Accessom a Powerpoint sa Excelom pa ce sve biti uvijek aktualizirano.

Ako ne uspijem u SAP pronaci mogucnost promjene extenzije pogledat cu jer postoji neka automatska konverizija ili slicno.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na