Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2020., 09:00   #211
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,412
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A jel istina da grafe zabilježe u BIOSu da se njima rudarilo i da se onda ne priznaje garancija?
Na neki nacin da.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 09:09   #212
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Trebalo bi uvesti u GPU-ove neke anti-mining algoritme. Ali to ne paše AMD-u i Nvidiji jer znaju da će im oni kupovati ogromne količine kartice ako je dobra za to.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 11:07   #213
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 11:10   #214
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Možda ćemo je moći kupiti u drugom mjesecu.
imik je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 12:06   #215
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Na neki nacin da.
cek Nino, oprosti na izrazu ali nemoj jebat, dok god se ne mijenja(flasha) bios, (bar ja nisam vidio) da amd ili nvidia ili bilo koji od aiba zabranjuju koristenje grafickih u compute svrhe.
Mislim ono masa radnih stanica se koristi u compute svrhe, jedan od parametara za spec. snage/brzine grafi su razne compute operacije.
Po tvomu upisu ljudi bi mogli zakljuciti da postoji neka vrsta log-a, sto je radila grafa(nisam upoznat s tim da postoji), a i da postoji sto bi to onda znacilo da se nesmije rendati s grafa itd...

Stovise XFX je radio grafe s unaprijed customiziranim vram strapovima za ethash(samo se trebalo pomaknuti bios switch na grafi).
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 14:48   #216
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Evo ga, otvara se

AMD Smart Access Memory Enabled on Intel Z490 Motherboard, Shows Noticeable Performance Gains With Radeon RX 6800 XT

Citiraj:
AMD's Smart Access Memory technology which is a fancy name for BAR (Base Address Register) will not require users to invest in a PCIe Gen 4 platform as it will be supported by PCIe Gen 3 too. Based on what we know so far, BAR essentially defines how much discrete GPU memory space can be mapped and today's PCs are typically limited to 256 MB of mapped memory. AMD claims that with SAM (Smart Access Memory), they can access all of the GPU memory, removing bottlenecks to allow for faster performance.

AMD officially only mentioned that SAM (Smart Access Memory) would be supported by its Ryzen 5000 CPUs and the respective 500-series chipset based motherboards. However, board makers not only enabled support on AMD's 400-series motherboards but are also adding support to Intel's 400 series motherboards such as the Z490 variant tested here.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 22:28   #217
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Navodno će biti podržani i stariji chipseti uključujući i Haswell, valjda će si dat truda napraviti te biose za stare serije...
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 22:31   #218
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Tko će to napravit? Mbo vendori ili modderi?

Ako je ovo prvo - nebih se nadao novim biosima za tako stare platforme...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2020., 22:33   #219
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Zato i kažem, ni ja ne vjerujem.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 02:43   #220
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Tko će to napravit? Mbo vendori ili modderi?

Ako je ovo prvo - nebih se nadao novim biosima za tako stare platforme...
ja to vec imam, vise se "brinem" da to ne maknu s nekim novim biosom xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 07:42   #221
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,423
Kaže Moore's Law da je AMD navodno ostao zatečen performansama i MSRP 3060Ti i da sada kemijaju sa 6700/XT:



TLDW: AMD će morat spusti cijenu/dignut perf 6700/XT, nV je izbacila 3060Ti koja je jako blizu 3070 jer sve non Ti grafe misli prestat proizvodit i prebaciti se na 3080Ti (3090) i 3070 Ti (3080), kao što je i 3060 Ti skoro pa 3070.
Vidjet ćemo da li je istina, on kaže da ovo ide u Q2 2021.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 10:42   #222
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Budem pogledao. To i meni niie imalo smisla, jer 6800 ima 60CU i nije bitno brža od 3070, kako su onda mislili sa 40CU čipom konkurirati 3060Ti i 3070, ako je 6800 više konkurent potencijalnoj 3070Ti

Na krajeva ne moraju imati identične gpu, no neki ih onda barem gospoda cijenovno pozicionira kako treba
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 10:49   #223
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
40CU čipovi bi trebali raditi na oko 2500 mhz, što bi trebalo (valjda) barem djelomično kompenzirati tu razliku...

Ali kao što kažeš, samo da ih dobro cijenovno pozicioniraju. 6800 (non-XT) baš i nije dobro pozicionirana što se tiče cijene u odnosu na 3070
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 10:59   #224
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sviđa mi se kako krkaju vram, 256-bit 16gb, ove će biti 192-bit i 12gb (jer bi 6gb bilo premalo za taj rang), a 128-bit po svoj prilici 8gb u budžet klasi.

Recimo kod nvidije će pretpostavljam RTX 3060 (GA106) biti 192-bit i sigurno 6gb vram, što baš neće biti adekvatno, što je čest slučaj sa njihovim mainstream gpu. Jer 12gb neće stavit 100%, onda bi imale više od 3060Ti i 3070
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 11:13   #225
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,423
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Sviđa mi se kako krkaju vram, 256-bit 16gb, ove će biti 192-bit i 12gb (jer bi 6gb bilo premalo za taj rang), a 128-bit po svoj prilici 8gb u budžet klasi.

Recimo kod nvidije će pretpostavljam RTX 3060 (GA106) biti 192-bit i sigurno 6gb vram, što baš neće biti adekvatno, što je čest slučaj sa njihovim mainstream gpu. Jer 12gb neće stavit 100%, onda bi imale više od 3060Ti i 3070
Ovo i ja mislim 3060 će 100% biti sa 6gb i rang 2070, a 3050 bi mogla imati 3-6 (uključujući i 4) i biti mooožda u rangu 2060 pošto je ona kao apsolutni min za RT.
A što će tu AMD ponudit ćemo tek vidjet, 5600 je bila recimo baš OK, ali 5500 je bila debelo neisplativa. Zanima me i koliki cache će biti na 6700...64mb ili 32? Moore je rekao da je navodno osjetno manje od big navija.

Bilo bi fora i da nV možda opet izbaci koji jeftiniji ekvivalent bez RT jezgri ala 16xx, ali mislim da neće.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 11:18   #226
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
3050 će vjv biti 128-bit (to je 4gb ili 8gb), nvidia će se naravno odlučiti za 4gb , AMD će za 128-bit rokat 8gb

A za 3060 i TPU spominje 192-bit, ali i 12gb vram, no 100% su u krivu, 6gb it is iz gore napisanih razloga

https://www.techpowerup.com/gpu-spec...rtx-3060.c3682
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 15:47   #227
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 16:49   #228
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Navodno će biti podržani i stariji chipseti uključujući i Haswell, valjda će si dat truda napraviti te biose za stare serije...
Gdje si našao tu informaciju?
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 17:07   #229
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
a nisam htio linkati zbog bombastičnog naslova da ne dižem tenzije...
https://www.dsogaming.com/news/amd-z...re-compatible/
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 17:22   #230
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
ASRock bude vrlo vjerojatno spremil BIOS-e za starije Haswell modele. Ovaj put je AMD taj kojem nije prošla fora s uvođenjem ekskluzivne tehnologije.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 18:24   #231
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Da, hardverski mogu podržavati, ali to da će ikad dobiti softversku podršku je samo autorova spekulacija. Iznenadio bih se da išta starije od Z390 dobije nove (službene) biose.

Treba se i zapitati zašto Intel i nVidia nisu dosad implementirali tu tehnologiju koju je trebalo samo softverski podržati, a diže performanse do 20%. Navodno je u RDR2 min. framerate veći 2.8 puta! Očito je isplativije koristiti skupe memorije, backdrillani pcb i slična čuda i dizati cijene u nebo.

AMD-u možda fora nije prošla kako je zamislio, ali treba mu čestitati što je to konačno pokrenuo.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 18:32   #232
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kod sebe na ploči sam samo našao opciju aparure size koja je po defoltu na 256 mb, i nudi povećanje do 2 gb. Ne znam ima li to veze sa ovime...uglavnom pomalo se nadam ovome jer Nvidija je najavila da također stiže podrška sa njihove strane.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 18:37   #233
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Kod tebe bi ovo bila opcija za iGPU kad je u pitanju takav CPU, ali kaj se tiče SAM opcije, AMD, nVidia i Intel (osim marketinga) zapravo nemaju ništa s time. Stvar je ionako nativno podržana od strane PCI-E standarda/specifikacije, na proizvođačima je samo bilo da to uključe i dok se AMD nije javil, nitko ni nije pričal o tome, mada sad svi uredno imaju spremna rješenja. nVidia i Intel kasnije samo moraju putem drivera omogućiti da njihove kartice iskoriste SAM mogućnosti i to je to. nVidia i AMD ionako to već koriste za svoje Quadro, Tesla, FireGL, FirePro i sl. modele.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:00   #234
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Šteta da u uz toliko "stručnih" yubitoubera nema neki pošteni da na vrijeme upozorava na neiskorištene potencijale, pa da se prošiti netom i stvori kritična masa, koja bi prislala korporacije da daju korisnicima ono što su i platili u punom potencijalu.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:05   #235
thunderbird
Premijum AMDebil
Moj komp
 
thunderbird's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: jastrebarsko
Postovi: 1,142
Nda, efikasnost tih "kritičnih masa" smo vidjeli na primjeru intela do negdje 2017. kako 10 godina nisu napravili napredak po pitanju broja jezgara u procesorima.... tek ih je konkurancija potakla na to pa su se čuda desila u 3 godine i to na istom proizvodnom procesu
__________________
X
thunderbird je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:16   #236
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
PCI-SIG još 2008. spominje Resizable BAR Capability (1 - 2), a većina RX 6800 RDNA 2 pisanih recenzija je u uvodnom dijelu imala dio u kojem se osvrću da AMD stavlja marketinški Smart Access Memory naziv za nešto što odavno postoji.

Jebiga, kak god se okrene - do jučer nitko o tome nije pričal, a danas je nešto što se mora imati - da bi već sa sljedećom GPU generacijom postala sasvim standardna stvar i dio postojećih mogućnosti.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:30   #237
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jebiga, kak god se okrene - do jučer nitko o tome nije pričal, a danas je nešto što se mora imati - da bi već sa sljedećom GPU generacijom postala sasvim standardna stvar i dio postojećih mogućnosti.
Yep.

Sjetim se foruma kad je rt i dlss doso
Da mi je sad neke screenshotove izvuc...
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:43   #238
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, nVidia je u ono vrijeme na sva zvona najavila RTX, do te mjere da danas većina misli da su zapravo izmislili ray-tracing, mada su se (isto kao AMD) nadovezali na postojeći DXR standard i onda zahvaljujući svojoj (Turing) hardverskoj implementaciji, tržištu ponudili nešto kaj konkurencija nema. Čak ni danas kad AMD Radeon nudi uistinu konkurentne proizvode, ali ray-tracing mogućnosti su u najboljem slučaju na razini prošle generacije otprije dvije godine. I opet, nije ni to loše, ali je u usporedbi s trenutnom Ampere generacijom - dosta da oni kojima trebaju RT mogućnosti, odmah gledaju nVidia modele. Ista stvar s G-Sync tehnologijom, nVidia je iskoristila postojeći DisplayPort standard, sve skupa zapakirala pod svojim imenom i dodatno zaključala (barem s prvotnim rješenjima) FPGA modulima koji su odrađivali konkretni dio posla, pa opet danas kad se nudi i FreeSync - nVidia G-Sync ima prednost pred ostalim rješenjima. IMHO, slično bude prošla AMD-ova DLSS implementacija u pogledu DirectML integracije, mada vrlo vjerojatno ne bude ništa lošije, posebice za većinu korisnika.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 19:55   #239
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Sve se svede da netko sto nije vidio, pljuje po tome. Pogotvo mi balkanci. To smo prosli sa ssdovima, IPS panelima, 144hz, 240hz, RT, DLSS, free/g syncovima i slicnim g.... da bi nakon par godinama bilo GRIJEH kupit monitor/gpu/komp bez toga. Balkan.

Nemojte pljuvat po necem sto VAMA trenutno ne treba. Ni meni nije trebao 144hz. Pa danas ne bi monitor ispod 240hz valjda ni za word kuckanje. Kao i ssd. RT je bio "fail" pa danas nemas AAA naslova bez toga. Toliko da konkurencija mora radit svoju "implementaturu". Samo kazem da svi ti featuri su super, neki vidljiviji, neki losiji. No nikako ne bi da "prestanu" izmisljat iste. Dapace, samo daj! Sad je takva situacija sa BARom. Jebeno, dobit cemo i jedni i drugi to. Kao sto se dobio freesync.

To je tech, to je buducnot. Ide naprijed. Ubacis se u vlak i rokas. Nema zaljenja, samo rokaj feature, poklat ce se tabori, mi profitirat.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 20:05   #240
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Yep.

Sjetim se foruma kad je rt i dlss doso
Da mi je sad neke screenshotove izvuc...

Forum je bio u pravu. Prvi DLSS je bio katastrofa, i sa pravom je popljuvan jer je prikaz bio loš. DLSS 2.0 je odličan i sa pravom se sada hvali. Prva generacija RT grafi je bila loša, tj. pre skupa za dobivene performanse, i sa pravom je bila popljuvana. Druga generacija je nešto bolja ali najvažnije puno jeftinija, da je dobra dostupnost, na žalost nije. Ali s obzirom da sam ulovio novu grafu sa DLSS 2.0 i RT performansama za 3900 kn koja daje malo bolje performanse nego par tjedana ranije grafa od 6400 kn (rtx 2080 super), mogu ne pljuvati nego napisati da ju je grijeh ne kupiti pored RX 3700XT za 3500 kn koja nema ni RT ni DLSS, sporija je i košta tek nešto manje.
Onak slikovito, može i balkanski
Mladenxy je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na