Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.03.2013., 07:40   #1
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
Kuciste u horizontalu + SSD pitanje... :)

Pozdrav svima na forumu!

Pitanje, dali je u redu ovo kuciste/konfiguraciju drzati u horizontalnoj poziciji sa monitorom na njemu, i dali postoji mogucnost da to negativno utjece na racunalo (mozda pregrijavanje ili neispravan rad dvd uredaja, nesto trece??) posto je ocito predvideno da stoji vertikalno?
Ovo je konfiguracija:
AMD CPU Athlon II X4 750K
Spire Kepler R2 1156/775/FM1
Asrock FM2 FM2A75M-DGS
Corsair DDR3 1x8GB 1600MhZ
HDD 1TB Caviar Blue 7200
OCZ Vertex3 60GB sata3
MSI HD 7750 GDDR5 1GB
DVD RW -RW RAM LG DualLay sata
SILVERSTONE Strider Ess. 400W
Zalman micro tower case black

Ako mislite da je u redu, dali mogu ovu stranu na kojoj je rupicasto (http://www.futura-it.hr/media/409010/zal-zm-t1.jpg) okrenuti prema dolje da mi ne ulazi prasina, druga strana je bez tih rupa?



I drugo, radi se o novom racunalu, ovaj SSD je nesto novo za mene, ubrzava rad, samo ne znam dali sam sve u redu napravila/instalirala u biosu i winu posto mi testovi ne daju bas rezultate kakve drugi (na netu) postizu.
Npr, standardan rezultat na mom racunalu:
http://oi46.tinypic.com/2nv5nh5.jpg
a vidjela sam da neki postizu na istom disku, koji je istog tipa i iste velicine, ovaj ukupni rezultat sto je meni 281, oko 380-420.
Imate ideju sto bi trebalo napravit tu da se ubrza ili je ovo u redu?


Hvala!
gorana je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 08:28   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Računalu neće biti ništa ako stoji horizontalno umjesto vertikalno. Rupe na kućište bi možda bilo bolje ostaviti gore jer će kroz njih lakše izlaziti topli zrak koji se skuplja u kućištu.

Da li si u BIOS-u naštimala da su ti hardovi/SSD u AHCI modu?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2013., 08:37   #3
dh777
Registered User
Moj komp
 
dh777's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
ni slučajno ne moj stavljati kučište u horizontalnoj poziciji jel će ti se dodatno zagrijavati (grafička kartica, ram memorija itd). mora biti dotoka hladnog zraka kao i izlazak toplog zraka van iz kučišta. i što kaže kolega iza mene dvd će biti isto tako problem očitavati.
dh777 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 08:37   #4
sinke.ZG
Premium
Moj komp
 
sinke.ZG's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 732
Kuciste u horizontalu + SSD pitanje... :)

Al s dvd ce bit problem, nece radit ispravo, al da i radi ispravno neces moc ubacit cd unutra i zatvorit ladicu a da cd neispadne van, i rupicastu stranu okreni gore
__________________
sinke.ZG je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:09   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor sinke.ZG Pregled postova
Al s dvd ce bit problem, nece radit ispravo, al da i radi ispravno neces moc ubacit cd unutra i zatvorit ladicu a da cd neispadne van, i rupicastu stranu okreni gore
Radi dvd i u vertikalnoj poziciji, jedino treba bit malo strpljiviji dok medij uđe unutra. Kad je jednom unutra, sve ide normalno u 99% slučajeva.


@dh

Pričaš nebuloze, bitno samo da stavi da mu je ploča s donje strane. Neznam samo kako si izvukao taj zaključak s obzirom na masu desktop i sličnih kućišta u kojima sve normalno funkcionira. Uostalom, najmanje što može napravit je isprobat kućište u toj poziciji i ako baš budu temperature povišene, dodat vent jedan.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:12   #6
sinke.ZG
Premium
Moj komp
 
sinke.ZG's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 732
Kuciste u horizontalu + SSD pitanje... :)

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Radi dvd i u vertikalnoj poziciji.


@dh

Pričaš nebuloze, bitno samo da stavi da mu je ploča s donje strane. Neznam samo kako si izvukao taj zaključak s obzirom na masu desktop i sličnih kućišta u kojima sve normalno funkcionira.
Na desktop kucistima je i dvd u horizontali a na ovom kucistu ce dvd bit u vertikali nece bit balansiran cd
__________________

Zadnje izmijenjeno od: sinke.ZG. 24.03.2013. u 09:19.
sinke.ZG je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:28   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Radi 100% i vertikalno jer sam ja tako imao jedno vrijeme dvd, a i neznam zašto onda neki eksterni dvd uređaji dolaze s nogicama za vertikalno montiranje. Uostalom, uvijek možeš polegnut svoje kućište i isprobat!


Možda neće baš svaki dvd odmah učitat, al radi sigurno i tako
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 24.03.2013. u 09:37.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:31   #8
sinke.ZG
Premium
Moj komp
 
sinke.ZG's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 732
Kuciste u horizontalu + SSD pitanje... :)

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Aj nemoj pričat neprovjerene informacije. Radi 100% i vertikalno jer sam ja tako imao jedno vrijeme dvd
Ok , ja sam pricao logicno al ako ti znas provjereno onda ja povlacim svoj odgovor, Nije mi bilo logicno da radi jer cd nece bit balansiran

Eksterni nisam nikad imao al mozda se stavlja cd ko na laptopima da se klikne na nosac a ne da se samo postavi u ladicu ,
__________________
sinke.ZG je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:42   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Radi kak ga god stavio jer kad otvoriš svoj vidjet ćeš da ima male zakačke baš zato.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 09:58   #10
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Radi kak ga god stavio jer kad otvoriš svoj vidjet ćeš da ima male zakačke baš zato.
Uoravo tako. Nekad sam imao nekoga na kojem su se te zakačke mogle izvlačit malo pa ovisi na koji bok okreneš tak si izvučeš pripadajuće zaksčke. Inače dvd ili cd rom radi i posve otvoren bez poklopca i kučišta jedino moraš pazit da ne gledaš baš u laser i obavezno se mora stavit onaj protu držač odnosno magnet koji zaključa cd/dvd u položaj. Upravo zbog toga držača i podizanja glave da ulovi cd/dvd radi u okomitom položaju. Kompjutorski čitači cd.a i dvd.a su drugačiji od recimo linije ili discmana jer ne vrte cd samo na donjem nosaču, uvijek se cd/dvd zaključava uz pomoć gornjeg nosača/držača.

Savjet logičarima: uzmite si neku staru optiku pa ju pažljivo otvorite
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2013., 12:37   #11
His Airness
Premium
Moj komp
 
His Airness's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 144
Bude dvd radio i u horizontalnom položaju kućišta, isprobano.
Stranu s rupicama prema gore.
His Airness je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 16:11   #12
dh777
Registered User
Moj komp
 
dh777's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
jedno pitanje? dali je to kučište napravljeno za vertikalan ili horizontalan položaj? i dali postoje kučišta koja su napravljena za horizontalan položaj? ha
dh777 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 17:51   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Kućište iz linka je napravljeno za vertikalan položaj.

Da, postoje horizontalna kućišta. Najčešće se spominju pod imenom desktop kućišta.
http://www.scan.co.uk/shop/computer-.../desktop-cases
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 22:15   #14
dh777
Registered User
Moj komp
 
dh777's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
pa zašto onda kučište iz linka okretati u horizontalan položaj ako je napravljeno za vertikalan položaj?
dh777 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2013., 00:05   #15
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
1. ljepo je za htpc (iako sumljam da e to namjena) pa ga moš stavit pod tv recimo na policu
2. ako je mali stol ili skučen prostor na njega se stavi monitor
3. kod nas je malo teže nać pošteno i lijepo desktop kučište, o htpc.u postoji psr modela i to rijetka imaju atx napajanja ....

Najčešće se vertikalni midi toweri modaju za htpc kučišta ili općenito polažu .... tak da ima razloga.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2013., 07:53   #16
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
E zasto. ...donekle radi ovog pod 2. sto Forace kaze, iako je zapravo glavno da hocu da mi monitor stoji dosta visoko s obzirom na stol, tako sam dosad navikla, a sad zabrljala pa uzela monitor koji nema ono "razvlacenje", tako da mi je ovo monitor na kucistu taman idealno.


Znaci da rezimiramo, nebi trebalo bit problema, glavno da je otvor za zrak prema gore, da? I da je ploča (pretpostavljam matična?) prema dolje...cini mi se da je, dolje je matična, a gore otvor za zrak.
Eventualno bi ponekad dvd mogao zezat?!



Sto se SSD-a tice, da stavila sam na AHCI u biosu, dok to nisam promijenila dobivala sam ovaj ukupni rezultat oko 195-200.



Hvala svima na pomoci i savjetima.
gorana je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2013., 08:33   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Matična će ti onako biti dolje jer je 'šuplja' stranica uvijek nasuprot onoj na koju se stavlja matična. Da si stavila onako kako si mislila, onda bi matična visila naglavačke.

Što se tiče SSD-a, imaš nekoliko tema o njima na ovom forumu pa pogledaj. Možda nešto nisi naštimala kako treba.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2013., 05:06   #18
gorana
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Split
Postovi: 9
Onda ce tako i biti kako kazes coconut.

Hvala opet svima na savjetima. You guys rock.
gorana je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2013., 14:50   #19
d0magoj_OS
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Internet
Postovi: 782
još netko koristi dvd-ove??? :S uglavnom dvd će radit kako god ga okreneš makar ga okrenuo naopačke,testirano pola života iza sebe...a što se tiče ssd-a prebaci u bios na ACHI i bude sve uredu,..samo kućište može stajati kako god hoćeš,može stajati u poziciji da se ljudi zgroze kad vide to..samo moraš imati protok zraka.Bez protoka zraka kako god da ga staviš imati ćeš problema...
d0magoj_OS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na