Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2020., 17:13   #181
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Zato ne stavljati u dionički.
U pojedinim godinama povijesni prinosi izgledaju dobro, ali kad padaju, onda padaju ozbiljno. Po meni isključivo obveznički, nećeš se obogatiti, ali će odraditi 2-4% godišnje i sačuvati novce.
Pa zna se kad se ulaže u dionički a kad u obveznički ili neki manje rizični.

U dionički se ulaže na duže vrijeme, tako da se eventualni gubitci stignu "poravnati", pa na kraju obično na duži vremenski period bude u većem plusu nego neki manje rizičan fond.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 17:31   #182
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor C128 Pregled postova
Pred 20 godina imao sam financijskog šefa pred penziju koji je pričao:
Imao sam dvojicu kolega, jedan je cijeli život štedio i nije ništa uštedio, a drugi je cijeli život bio u kreditu i sad ima dva stana.
Prvo jednosobni, otplatiš, prodaš, digneš novi kredit, pa dvosobni…

Cijena novih nekretnina, kao i automobila dugoročno ne može ići dolje jer su propisi na sve i svašta sve stroži, ljudski rad skuplji…
Eventualno kada krenu masovno 3d printati kuće ili roboti zidati ili neki treći tehnološki napredak može nešto pojeftiniti.
Koliko je taj tvoj šef živo? 120 godina?

Iako se slažem da oni koji korite kredite su mudriji jer znaju to koristit. Ovo što ti pričaš sa cijenom nekretnina se baziraš na inflaciju koja će uzrokovat rast cijena ali to nema veze sa cijenom koja se određuje ponudom i potražnjim jer inflacija zahvaća sve a ne samo neke tako da će sve što idemo dalje cijene biti veće, svega a ne samo stana.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 08:26   #183
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Možda, ne sjećam se više što znači da je to moralo biti u prethistorijsko doba. Ono, dok je Bog hodao po Zemlji.
https://tockanai.hr/biznis/financije...stednju-24980/

Capture

Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 08:35   #184
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
Koliko je taj tvoj šef živo? 120 godina?

Iako se slažem da oni koji korite kredite su mudriji jer znaju to koristit. Ovo što ti pričaš sa cijenom nekretnina se baziraš na inflaciju koja će uzrokovat rast cijena ali to nema veze sa cijenom koja se određuje ponudom i potražnjim jer inflacija zahvaća sve a ne samo neke tako da će sve što idemo dalje cijene biti veće, svega a ne samo stana.
Frajer je uzeo kredit u trenutku kada je to bilo najbolje. Kao i ekipa koja je uzimala na kredu POS-ove stanove u španskom prije 20tak godina iako su već imali rješeno stambeno pitanja. Oni bi se odselili u novi stan i onda rentali stari.

Renta je do sada otplatila većinu kredita.
Nije fer prema onima za koje je inicijalno taj program namijenjen, ali ovo je hrvatistan.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 08:51   #185
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Zaista ne bih volio biti u kozi ekipi koja sada mora posto poto ici u stambeni kredit, otplatiti ce ih (ako) pred mirovinu. Nepisano pravilo je da max cijena kvadrata mora biti jednaka vecoj placi unutar kucanstva, sve iznad toga je previse za sve ostale troskove i obveze. Nekako sumnjam da smo vec dosli na standard od 15 k.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 17:08   #186
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Frajer je uzeo kredit u trenutku kada je to bilo najbolje. Kao i ekipa koja je uzimala na kredu POS-ove stanove u španskom prije 20tak godina iako su već imali rješeno stambeno pitanja. Oni bi se odselili u novi stan i onda rentali stari.

Renta je do sada otplatila većinu kredita.
Nije fer prema onima za koje je inicijalno taj program namijenjen, ali ovo je hrvatistan.
A dobro mislio sam na nekog mladog tko kreće sa nule. Tih malverzacija će uvijek biti i ne mogu one biti mjerilo sa nekim tko živi "pošteno".

Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Zaista ne bih volio biti u kozi ekipi koja sada mora posto poto ici u stambeni kredit, otplatiti ce ih (ako) pred mirovinu. Nepisano pravilo je da max cijena kvadrata mora biti jednaka vecoj placi unutar kucanstva, sve iznad toga je previse za sve ostale troskove i obveze. Nekako sumnjam da smo vec dosli na standard od 15 k.
Zašto? Pa uzimaju kredit jer im je rata kredita manja od mjesečne rente za stan. Do prije korone stan ispod mene se rentao za 500 eura+režije a ja plaćam kredu 250 eura za isti takav stan. Nakon 20 godina ja imam otplaćen stan. Istina da su ovakve situacije škakljive ali kad imaš nešto onda možeš dalje nešto s time radit, prodavat, rentat, kemijat. Kad nemaš ništa onda možeš samo sanjat o tome.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 17:26   #187
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Netko je već napisao iznad, ne isplati se biti u najmu ako je imalo bolji stan. Jednako me izađe, plaćao ratu kredita il stanarinu.
Stanarine su podivljale, opet s razlogom, jer ljudi moraju negdje živjeti. A sve nam je centralizirano u Zagreb i svi ljudi dolaze tu raditi, školovat se i sl, plus turisti i airbnb.
Šogor mi je došao u Zg kao student prije 12 godina. Plaćao je 200€ uredan mali dvosobni stan. Sad takve stanove iznajmljuju za 400-500€, a bome u tako malom stanu obitelj ne može živjeti. Veći stanovi su još skuplji.
U fejs grupi "Stanovi do 2500kn" ljudi iznajmljuju pljesnive šupe s kupaonom u boravku. Čast iznimkama.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 15:15   #188
Dalthor
Registered User
Moj komp
 
Dalthor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 113
Razmišljam o kupnji stana, pa nisam ni sam siguran što je najbolje napraviti.
Trenutno sam u stanu od 60 kvadrata, i s obzirom da mi se obitelj povećala na 4 nedavno, htio imati nešto veći stan.

E sad, što je bolje napraviti, prodati trenutni stan (vrijedi cca 90-100k eura) i dodati razliku za novi veći, uzeti kredit za cijeli iznos novog stana, a stari rentati, ili čak moguća i treća opcija, kupiti od susjeda identičan stan mojem, probiti zid i spojiti dva stana(naravno upitno ako bi svi stanari pristali) tu bi bilo čini mi se najviše posla oko papirologije, a i građevninskih radova radi probijanja i prenamjene dijela prostora u stanovima.

Koliko sam čitao vaše komentare, kupnja novog i rentanje starog stana je najbolja solucija, ali ja imam nekako strah od toga, jer nisam nikad rentao (bio sam sa starcima davno podstanar jedino) pa neznam koliko to vremena, živaca i drugih posljedica ima.
Ako ima netko neki savjet bio bih zahvalan.
Dalthor je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 15:20   #189
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Previše je go generalizirano da ti mi možemo dati savjet.

Ako možeš bez dugoročnog kredita riješiti svoj problem, to je najbolja opcija.

Trebaš si zbrojati koliko su ti davanja, koilko primanja, kakve su ti režije u novom stanu (novogradnja vs starija nekretnina) itd.

Ako možeš pokriti kredit s najmom, to ti je difinitivno najbolja opcija.

Imaš 2 stana a plaćaš samo jedan (ili nijedan u idealnom slučaju, da ti je stari stan već otplaćen, a novi plaćaju podstanari).

Ja sam isto imao brdo razmišljanja i opcija, na kraju otišao na novogradnju, kada zbrojiš režije + cijenu novogradnje, ispadne (dugoročno) jeftinije nego kupiti stan star 20+ godina i renovirati + plaćati za njega duple (ako ne i više) režije.

Imati 2 nekretnine je uvijek bolje nego imati jednu/nijednu svoju.

Samo naći balans između primanja i raskohoda je možda najvažnije.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 15:33   #190
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Dalthor Pregled postova
, ili čak moguća i treća opcija, kupiti od susjeda identičan stan mojem, probiti zid i spojiti dva stana(naravno upitno ako bi svi stanari pristali) tu bi bilo čini mi se najviše posla oko papirologije, a i građevninskih radova radi probijanja i prenamjene dijela prostora u stanovima.
Nemoj pitati. Ako planiraš tako nešto napraviti, samo napravi i šuti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 15:59   #191
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Nemoj pitati. Ako planiraš tako nešto napraviti, samo napravi i šuti.
Najgori savjet koji možeš dati čovjeku.

Kao da se rušenje zida ne čuje, ili u zgradi susjedi ne znaju da je bivši stanar otišao. A znaš kakvi su susjedi?

Bez pristanka i suglasnosti drugih ništa ne raditi, vjeruj mi, naučio "hard way" još kada sam s starcima živio.

Konretno, dobar prijatelj i poslovni kolega je nedugo kupio 2. stan. Stan je super, ali ima jednu manu, a to je razmještaj kuhinje. Pa je otišao do susjeda drugih da vidi kako su ono riješili i većina njih je probila u kuhinji rupu i dobili su open kuhinju s šakom za sjediti. I tako je i on odlučio. Pozvao statičare, dobio suglasnost susjeda (ali samo ovih na svom katu), kontaktirao predstavnika stanara i sve bilo dogovoreno i super. Čak je najavio radove sljedećih xy dana u internoj facebook grupi, gdje su svi stavili "lajk" ili "thumbs up".
Jedno popodne oni štemaju, dolazi susjed s 2-3 kata niže od njega, da "što se radi sused?" stil. Frend objasni, susjed brutalno ljubazan, popio radler s njim i još mu DAVAO SAVJETE KAKO DA NEKE STVARI NAPRAVI JOŠ BOLJE. I ode susjed van, za 15 min u internoj grupi na facebooku (gdje je i moj frend član), objava da se u stanu xy ruši zid bez dozvole, bez statičara, bez pristanka stanara i da će ga tužiti gradskim stanovima... Susjedi...

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 20.10.2020. u 16:06.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 15:59   #192
Dalthor
Registered User
Moj komp
 
Dalthor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Previše je go generalizirano da ti mi možemo dati savjet.

Ako možeš bez dugoročnog kredita riješiti svoj problem, to je najbolja opcija.

Trebaš si zbrojati koliko su ti davanja, koilko primanja, kakve su ti režije u novom stanu (novogradnja vs starija nekretnina) itd.

Ako možeš pokriti kredit s najmom, to ti je difinitivno najbolja opcija.

Imaš 2 stana a plaćaš samo jedan (ili nijedan u idealnom slučaju, da ti je stari stan već otplaćen, a novi plaćaju podstanari).

Ja sam isto imao brdo razmišljanja i opcija, na kraju otišao na novogradnju, kada zbrojiš režije + cijenu novogradnje, ispadne (dugoročno) jeftinije nego kupiti stan star 20+ godina i renovirati + plaćati za njega duple (ako ne i više) režije.

Imati 2 nekretnine je uvijek bolje nego imati jednu/nijednu svoju.

Samo naći balans između primanja i raskohoda je možda najvažnije.
ma da, ovaj stan u kojem jesam je otplaćen, tako da mogu birati opcije.
i sam nekako naginjem na kupnju novog (i na boljem položaju) stana i rentanje ovog.
Dalthor je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 16:04   #193
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ako možeš tako, odlično, ja bi na tu soluciju išao svakako.

Imaš 2 nekretnine, jednu ti plaćaju podstanari, druga je otplaćena, imaš 2 stana a ne plaćaš ništa praktički. Eventualno razliku kredit=najamnima i režije. I da je to 300EUR mjesečno, imaš novogradnju + još jedan stan za 300EUR mjesečno.

A nekretnine su uvijek dobar biznis.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 16:14   #194
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Najgori savjet koji možeš dati čovjeku.

Kao da se rušenje zida ne čuje, ili u zgradi susjedi ne znaju da je bivši stanar otišao. A znaš kakvi su susjedi?

Bez pristanka i suglasnosti drugih ništa ne raditi, vjeruj mi, naučio "hard way" još kada sam s starcima živio.

Konretno, dobar prijatelj i poslovni kolega je nedugo kupio 2. stan. Stan je super, ali ima jednu manu, a to je razmještaj kuhinje. Pa je otišao do susjeda drugih da vidi kako su ono riješili i većina njih je probila u kuhinji rupu i dobili su open kuhinju s šakom za sjediti. I tako je i on odlučio. Pozvao statičare, dobio suglasnost susjeda (ali samo ovih na svom katu), kontaktirao predstavnika stanara i sve bilo dogovoreno i super. Čak je najavio radove sljedećih xy dana u internoj facebook grupi, gdje su svi stavili "lajk" ili "thumbs up".
Jedno popodne oni štemaju, dolazi susjed s 2-3 kata niže od njega, da "što se radi sused?" stil. Frend objasni, susjed brutalno ljubazan, popio radler s njim i još mu DAVAO SAVJETE KAKO DA NEKE STVARI NAPRAVI JOŠ BOLJE. I ode susjed van, za 15 min u internoj grupi na facebooku (gdje je i moj frend član), objava da se u stanu xy ruši zid bez dozvole, bez statičara, bez pristanka stanara i da će ga tužiti gradskim stanovima... Susjedi...
Vidiš da tvoj frend nije poslušao savjet. Da je šutio i napravio po svome, ne bi bilo problema.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 16:24   #195
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Za radove unutar stana nitko nema ovlasti kontrolirati jer se radi o tvom privatnom vlasništvu. Jedino ako diraš nosivi zid. Tada se može uplesti Građevinska inspekcija kojoj u prosjeku treba jedno 5g. da izađe na teren. Ako ga ne diraš, možeš razbijati koliko god hoćeš u njemu.
Prema tome, Libertus je bio u pravu. Napraviti i šutjeti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 16:54   #196
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako možeš tako, odlično, ja bi na tu soluciju išao svakako.

Imaš 2 nekretnine, jednu ti plaćaju podstanari, druga je otplaćena, imaš 2 stana a ne plaćaš ništa praktički. Eventualno razliku kredit=najamnima i režije. I da je to 300EUR mjesečno, imaš novogradnju + još jedan stan za 300EUR mjesečno.

A nekretnine su uvijek dobar biznis.
Ja bih tako napravio bez razmišljanja. Plus, što su stanovi u Zg i većim gradovima dovoljno likvidni, da i ako zaškripi, uvijek se mogu brzo riješiti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2020., 18:29   #197
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Da, podržavam, dvije nekretnine, podstanari plaćaju 60-80% kredita i to je to. Ako misliš da si u mogućnosti, imaš donekle siguran posao, i dobre skillove za naći novi, nemaš se šta mislit.
Tako i ja radim, dva stana su tu, treći će bit kroz koju godinu i dobro je.
Prodat stan u zg/st nije teško, ako je cijena realna. Na gubitku ne možeš bit nikako.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:05   #198
Dalthor
Registered User
Moj komp
 
Dalthor's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 113
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Za radove unutar stana nitko nema ovlasti kontrolirati jer se radi o tvom privatnom vlasništvu. Jedino ako diraš nosivi zid. Tada se može uplesti Građevinska inspekcija kojoj u prosjeku treba jedno 5g. da izađe na teren. Ako ga ne diraš, možeš razbijati koliko god hoćeš u njemu.
Prema tome, Libertus je bio u pravu. Napraviti i šutjeti.
a s obzirom da se radi o spajanju stanova, nosivi je zid između, i s obzirom da sam u prizemlju teško da nebi znali da se nešto radi ostali stanari.
A i da neznaju nebih radio ništa mimo propisa, jer sam inače takav.

kaj se tiče rentanja, koliko sam skužio, ako rentam ja plaćam pričuvu, popravke po stanu(nisam skužio odnosi li se to i na uređaje). I kaj sam ja uopće dužan osigurati u stanu kad ga rentam (moram li imati obavezno tipa perilicu, krevet, tv itd.), a najmoprimac plaća režije i rentu?
Dalthor je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:19   #199
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Za radove unutar stana nitko nema ovlasti kontrolirati jer se radi o tvom privatnom vlasništvu. Jedino ako diraš nosivi zid. Tada se može uplesti Građevinska inspekcija kojoj u prosjeku treba jedno 5g. da izađe na teren. Ako ga ne diraš, možeš razbijati koliko god hoćeš u njemu.
Prema tome, Libertus je bio u pravu. Napraviti i šutjeti.
Pa da, naravno. To je i poanta.
Susjedi...

Što misliš, da li između 2 stana nije nosivi zid?

I neće susjedi skužiti da živiš u 2 stana?

Svakako preporučam, ako se to radi, dobiti suglasnost.


Citiraj:
Autor Dalthor Pregled postova
a s obzirom da se radi o spajanju stanova, nosivi je zid između, i s obzirom da sam u prizemlju teško da nebi znali da se nešto radi ostali stanari.
A i da neznaju nebih radio ništa mimo propisa, jer sam inače takav.

kaj se tiče rentanja, koliko sam skužio, ako rentam ja plaćam pričuvu, popravke po stanu(nisam skužio odnosi li se to i na uređaje). I kaj sam ja uopće dužan osigurati u stanu kad ga rentam (moram li imati obavezno tipa perilicu, krevet, tv itd.), a najmoprimac plaća režije i rentu?
Sve ovisi kakav ugovor napraviš.
Pričuvu plaća stanodavac u 90% slučajeva, osim ako u ugovoru nije drugačije navedeno (žaliti će se svi najmoprimci, ali stvar je dogovora). Popravke po stanu, isto tako. Možeš ugovorom obvezati najmoprimce za sve radove do npr. 2000kn. Ostalo pokrivaš ti (plus uzmeš si polog 2-3 najamnine unaprijed da imaš za takve situacije). Sve ovisi kakve ćeš stanare dobiti. Nisi dužan osigurati ništa, sve je na tebi kako želiš. Ne moraš imati ništa, ne postoji zakon za to. Ti možeš rentati prazan stan s krevetom za 1000 eur mjesečno. Hoćeš li za iznajmiti, sumnjam, ali možeš probati. Ostalo je sve na tebi. Prije će se iznajmiti stan koji ima više toga nego onaj koji ima manje, plus taj faktor diktira i cijenu. Kada sam tražio prvi stan tamo prije 7-8 godina, mogućnosti su bile ok, nisam ni htio gledati stanove bez klime, perilice itd. Čisto za primjer.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 21.10.2020. u 08:27.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:21   #200
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Plaćanje pričuve ovisi o dogovoru sa najmoprimcem. Po Zakonu, pričuvu treba plaćati vlasnik stana. Bitno je da je netko plaća.

Stanovi se obično rentaju kompletno namješteni, ali to nije obaveza. Sve ovisi o dogovoru sa najmoprimcem. Ako će ostati duže i kao je u pitanju neka obitelj, možda ga sami namjeste u zamjenu za manju stanarinu.

Režije plaća najmoprimac. Obavezno u ugovoru o najmu navedi tko šta plaća. Najam prijavi Poreznoj. Porez će ti odrediti na osnovu najamnine iz ugovora. Umanje je za 30% i na to lupe porez.

Ako razbiješ nosivi zid, uvijek možeš 'nadoknaditi' čvrstoću na način da ispod stropa uglaviš čelični I/H profil čiji će krajevi ležati na ostatku nosivog zida tj. mora biti duža od novog otvora. Nije idealno, ali služi svrsi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 21.10.2020. u 08:30.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 08:29   #201
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Najgori savjet koji možeš dati čovjeku.

Kao da se rušenje zida ne čuje, ili u zgradi susjedi ne znaju da je bivši stanar otišao. A znaš kakvi su susjedi?

Bez pristanka i suglasnosti drugih ništa ne raditi, vjeruj mi, naučio "hard way" još kada sam s starcima živio.

Konretno, dobar prijatelj i poslovni kolega je nedugo kupio 2. stan. Stan je super, ali ima jednu manu, a to je razmještaj kuhinje. Pa je otišao do susjeda drugih da vidi kako su ono riješili i većina njih je probila u kuhinji rupu i dobili su open kuhinju s šakom za sjediti. I tako je i on odlučio. Pozvao statičare, dobio suglasnost susjeda (ali samo ovih na svom katu), kontaktirao predstavnika stanara i sve bilo dogovoreno i super. Čak je najavio radove sljedećih xy dana u internoj facebook grupi, gdje su svi stavili "lajk" ili "thumbs up".
Jedno popodne oni štemaju, dolazi susjed s 2-3 kata niže od njega, da "što se radi sused?" stil. Frend objasni, susjed brutalno ljubazan, popio radler s njim i još mu DAVAO SAVJETE KAKO DA NEKE STVARI NAPRAVI JOŠ BOLJE. I ode susjed van, za 15 min u internoj grupi na facebooku (gdje je i moj frend član), objava da se u stanu xy ruši zid bez dozvole, bez statičara, bez pristanka stanara i da će ga tužiti gradskim stanovima... Susjedi...
Za spajanje dva stana se nemaš šta kome pravdati i tražiti ikakvu dozvolu od stanara. Ako nije nosivi samo ruši, ako je nosivi, angažiraj statičara da ti da pa papir i opet u većini slučajeva ruši.

Jedino što moraš je staviti da se radovi izvode na oglasnu ploču i ako je moguće poštivati kućni red. Sve je ostalo je bacanje bisera pred svinje.

Dva puta sam to napravio, čak sve unaprijed obavijestio usmeno, molio za razumijevanje, radove izvodio prema kućnom redu i opet su mi se našli debili zvati policiju i maltretirati radnike. Naravno jedanput dođu nakon 20 poziva i nakon toga se više ne pojave. Najgore od svega mi je što likovima još ostavim broj da ako bude problem maltretiraju mene, a ne radnike jer oni samo rade po uputima i opet ista priča.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 09:12   #202
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
S obzirom na navedene odredbe Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima mišljenja smo da je za spajanje dva posebna dijela probijanjem pregradnog zida potrebna suglasnost etažnih vlasnika tih posebnih dijelova, ali ne i suglasnost svih suvlasnika zgrade.
Svakako treba suglasnost ljudi na svom katu, tako je i moj frend napravio.

Da ne duljimo previše, svakako je potrebno zvati statičara, suglasnost stanara, ako nije zakonom propisana, ja bi svakako preporučio da se dobije, što zbog boljih susjedskih odnosa, što zbog onoga "rekla-kazala" i jalni susjedi koji zovu policiju.

Naravno, pridržavanje propisa reda i mira, ne moram ni govoriti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 15:33   #203
n30n
Premium
Moj komp
 
n30n's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 359
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
...plus uzmeš si polog 2-3 najamnine unaprijed da imaš za takve situacije...
Ako je nekakva najamnina 3000kn, znači da bi ušao u taj stan treba mi 3 najamnine pologa i još najamnina za taj mjesec, odnosno 12 000 kn keša u startu?
n30n je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 15:36   #204
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Jebiga stari, hoćeš, hoćeš, nećeš, ima drugih. U taj polog većinom ide i 1. najamnima. Tako da trebaš 6000-9000kn za ući u stan, da, ako je najamnima 3000kn. Ako je najamnima 400EUR, sigurno nije neka rupa od stana, garantiram da će stanodavci tražiti bar jednu najamninu kao polog + prvu rentu. 6000kn ti ne gine, minimalno.

Ja sam morao dati oba puta 2 ili 3 najamnine unaprijed.

Ti si tvorac ugovora

Moj stanar u ZG je morao dati 1200EUR unaprijed. I dao je. 3 x 400EUR, prva je bila najamnina za 1. mjesec (koja se plaća unaprijed), druge 2 su bile polog za oštećenja i ostale pizdarije. Ako bude sve u redu, 800EUR mu se vraća.

U 90% slučajeva postoji polog, on je u visini jedne ili 2 najamnine + prva najamnina koja se plaća unaprijed.

Znači svakako trebaš bar 600-700EUR za ući u stan, ako uzmemo u obzir da je najamnina oko 300EUR.

Ne kažem da se ne može naći stan bez pologa, ali ono što sam ja gledao/uzeo, gdje sam studirao (kada su starci plaćali), gdje mi je sestra studirala (Rijeka-ZG) + moj stan u ZG, uvijek su bile 2 rente polog.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 22:21   #205
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Jebiga stari, hoćeš, hoćeš, nećeš, ima drugih. U taj polog većinom ide i 1. najamnima. Tako da trebaš 6000-9000kn za ući u stan, da, ako je najamnima 3000kn. Ako je najamnima 400EUR, sigurno nije neka rupa od stana, garantiram da će stanodavci tražiti bar jednu najamninu kao polog + prvu rentu. 6000kn ti ne gine, minimalno.

Ja sam morao dati oba puta 2 ili 3 najamnine unaprijed.

Ti si tvorac ugovora

Moj stanar u ZG je morao dati 1200EUR unaprijed. I dao je. 3 x 400EUR, prva je bila najamnina za 1. mjesec (koja se plaća unaprijed), druge 2 su bile polog za oštećenja i ostale pizdarije. Ako bude sve u redu, 800EUR mu se vraća.

U 90% slučajeva postoji polog, on je u visini jedne ili 2 najamnine + prva najamnina koja se plaća unaprijed.

Znači svakako trebaš bar 600-700EUR za ući u stan, ako uzmemo u obzir da je najamnina oko 300EUR.

Ne kažem da se ne može naći stan bez pologa, ali ono što sam ja gledao/uzeo, gdje sam studirao (kada su starci plaćali), gdje mi je sestra studirala (Rijeka-ZG) + moj stan u ZG, uvijek su bile 2 rente polog.
Mommi, kako vjerujem da si istrazio vec ovo sta cu te pitati da ja ne trazim. Kakve su ti opcije ako kojim slucajem podstanar prestane placati stanarinu i rezije i ne zeli izaci iz stana (tipa promjeni brave čak)?

hipotetska situacija iz pakla, ali vjerujem da si razmisljao o tome ako rentas duze vrijeme.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 22:24   #206
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Mommi, kako vjerujem da si istrazio vec ovo sta cu te pitati da ja ne trazim. Kakve su ti opcije ako kojim slucajem podstanar prestane placati stanarinu i rezije i ne zeli izaci iz stana (tipa promjeni brave čak)?

hipotetska situacija iz pakla, ali vjerujem da si razmisljao o tome ako rentas duze vrijeme.
Ako nije obitelj s klincima, prilično lagana. Ali generalno da, podstanar ima prilično velika stanarska prava.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 22:27   #207
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
To i mene zanima jer sam početkom godine kompletno preuredio stan, a sad odlazim i to bih iznajmio, ali me točno strah toga
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 22:27   #208
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Mi rentamo 2 stana. Renta + kompletne režije.
Najmoprimac odlučuje želi li internet ili ne.
Ostalo sve plaća. Režije su vrlo male. Izolacija je odlična. Stanovi su kompletno namješteni sa odvojenim rezijama; u strogom su centru grada i auto im prakticki ne treba. Pekarnica i trgovina su u sklopu zgrade, a korzo, marketi i ostali sadrzaji su na 100-200m.
Dogovorena je 1 renta + režije unaprijed.

Pitanje je bilo; dal rentati manji stan i uzeti veci.
Svakako, al treba napraviti najcrnju kalkulaciju i predvidjeti izlaz da se ne bi našli među onih 180000 u bankrotu.
Najidealnija solucija je da renta otplaćuje kompletan kredit, a ujedno ako nesto krene po zlu, obuteljski buđet može podnijeti komoletnu ratu bez problema.
Mada nam renta pokriva kompletnu ratu kredita, ja bi osobno smatrao dobrim dealom i da renta pokrije 50% rate.

Glede ovih najava preuređenja kod susjeda i sl. za to nema potrebe ako ruješ u sklopu svoja 4 zida. Druga stvar ako ti to radi dobrosusjedskih odnosa zelis.
Isto tako, sto god se radi u zgradi nadpolovicna vecina odlucuje. Svakako je pozeljno pribaviti privole svih stanara, ali ako zaskripi sa privolama. 50% je dovoljno da se nesto realizira pa neko ostali ficukaju.
Mislim da je 100% privole potrebno kod spajanja zajednickih prostorija u stambenu cjelinu i sl. Za spajanje 2 stana nisam siguran.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 21.10.2020. u 22:59.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2020., 22:59   #209
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Mi rentamo 2 stana. Renta + kompletne režije.
Najmoprimac odlučuje želi li internet ili ne.
Ostalo sve plaća. Režije su vrlo male. Izolacija je odlična. Stanovi su kompletno namješteni sa odvojenim rezijama; u strogom su centru grada i auto im prakticki ne treba. Pekarnica i trgovina su u sklopu zgrade, a korzo, marketi i ostali sadrzaji su na 100-200m.
Dogovorena je 1 renta + režije unaprijed.

Pitanje je bilo; dal rentati manji stan i uzeti veci.
Svakako, al treba napraviti najcrnju kalkulaciju i predvidjeti izlaz da se ne bi našli među onih 180000 u bankrotu.
Najidealnija solucija je da renta otplaćuje kompletan kredit, a ujedno ako nesto krene po zlu, obuteljski buđet može podnijeti komoletnu ratu bez problema.
Mada nam renta pokriva kompletnu ratu kredita, ja bi osobno smatrao dobrim dealom i da renta pokrije 50% rate.

Glede ovih najava preuređenja kod susjeda i sl.
Tvoje je osigurati nadpolovicnu vecinu i to je to. Nisi duzan dobiti privolu svih stanara. Druga stvar ako ti to radi dobrosusjedskih odnosa zelis. Svakako je pozeljno, ali ako zaskripi sa privolama. 50% je dovoljno pa neko ostali ficukaju. Isto tako, sto god se radi u zgradi nadpolovicna vecina odlucuje.


Osim kad hoćeš izbaciti gradsku toplanu.
U Varaždinu sam bio u zgradi gdje su svi potpisali da se izbaci gradska toplana osim jednog vlasnika, i dan danas je grijanje na gradsku toplanu u toj zgradi. Nemožeš ništa.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2020., 01:18   #210
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Za izdvajanje iz sustava toplinaratva je potrebna privola svih suvlasnika i projektna dokumentacija.
Moj stan je izdvojen iz sustava toplinaratva i jedini sam u ulazu izdvojen.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 22.10.2020. u 01:51.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na