Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2014., 15:47   #1
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
wireless 11 AD kuca na vrata

SAMSUNG objavio zanimljiv tekst:

http://global.samsungtomorrow.com/?p=43234
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 10:36   #2
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..evo pročitah, napreduje tehnologija ..samo neznam koliki će problem biti sa prostiranjem signala jer za razliku od 2,4GHz tih 60GHz neide lako kroz zid
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2014., 13:28   #3
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
kopajući noćas malo dublje po temi, nađoh još sljedeće (google prevod sa njemačkog pa je gramatički i kontekstno samo približan):

"In the company's blog simply states that the use of the corresponding chip is planned in various devices that are to come, among other things from the fields of telecommunications and Smart Home. Contrary to the currently fastest standard 802.11ac, which reaches a maximum of 1,300 Mbits per second in practice, will allow about 6,900 Mbits per second, the successor from a standing start.

This is possible thanks to the operation in the 60 GHz band, but the one huge drawback involves. Because if there are obstacles between the transmitter to receiver, such as walls, the transmission rate drops relatively faster than networks in the 2.4 or 5 GHz range. Similarly, the maximum range is significantly lower with about 10 m. Both problems will be encountered with Beamforming, then the information on the possible range and data rates, but it does not reveal. Under optimal conditions, so Samsung could we but reach net rates of up to 575 MB per second with wireless ad.

As practicable, the new standard will be at the start of the appropriately equipped devices, is still difficult to estimate. For one thing, the binding conditions have not yet been determined, on the other ad-capable routers have not yet been announced."

vjerojatno je zamišljeno da cijela stvar radi preko uređaja sa većim brojem antena (4, 6 pa i više) kao i sa učestalijom upotrebom neke vrste ripitera/ekstendera.

ali, ako se samo približe najavljivanoj propusnosti od 575 MB/s, zbogom žicama u kući, i to ne samo prilikom distribucije pristupa internetu, nego si i vrlo lako mogu zamisliti NAS bežično.

ostaje nam samo čekati u nadi da će se uređaji brzo pojaviti na tržištu te da nećemo morati prodavati organe da bi si ih mogli priuštiti.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 14:19   #4
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
wireless je samo nužno zlo, ništa više
a toliko nakladanja još nisam vidio
575mb/s preko zraka, moš mislit
domis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 14:31   #5
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
wireless je samo nužno zlo, ništa više
a toliko nakladanja još nisam vidio
575mb/s preko zraka, moš mislit
ej "stručnjak", kad već pljuješ, nauči barem razliku između Mb/s i MB/s.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 14:39   #6
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Da ti je netko pred 5-10 godina rekao da ces moci imati 10 MB/s, isto su svi govorili zice vise nece trebati Sve ide naprijed, ne samo wifi. Koliko bandwidtha treba vec sada za streamanje 4k materijala?

60 GHz je band dosta ogranicen svime, a za ovaj beam forming cu morat malo vidjeti po internetu kako oni to planiraju. Laicki, prebacili bi se sa omni antena na usmjereni prijenos. Tu se onda povlaci pitanje pracenja objekta, i koliko se zapravo efektivno dobije...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 15:36   #7
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
60 GHz je band dosta ogranicen svime, a za ovaj beam forming cu morat malo vidjeti po internetu kako oni to planiraju. Laicki, prebacili bi se sa omni antena na usmjereni prijenos. Tu se onda povlaci pitanje pracenja objekta, i koliko se zapravo efektivno dobije...
beamforming je prisutan već danas (vidi NETGEAR R7500, R8000, ASUS rtac87 itd.). čini se da radi preko algoritama koji mjere pokrivenost i kvalitetu signala te onda upravljaju radom antena. koliko znam, antene su i dalje omnice.
no, moguće je da će biti onako kako Ti kažeš, ta sada se još nezna točno, dostupne informacije su još prilično šture (ili ja neznam do njih doći).

naravno, to za sobom povlači pitanje ukupne propusnosti samih rutera: nekako sumnjam da će današnji gigabitni (SOHO) ruteri biti dovoljno snažni da proguraju silne megabajte bežično.

u svakom slučaju, u susret nam se valja uzbudljivo "bežično" vrijeme.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 15:38   #8
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
ej "stručnjak", kad već pljuješ, nauči barem razliku između Mb/s i MB/s.
tko pljuje? samo velim da su sve previše napuhali

btw.
Današnji SOHO switchevi ti imaju propusnost po 2gbps (ili 200mbps) po portu
današnji SOHO routeri ti nisu ništa više osim routera na kojeg ti je nakeljen switch

a i kao što rekoh - žica je zakon

Zadnje izmijenjeno od: domis. 14.10.2014. u 15:45.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 15:53   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
I opet sve miriše na podvalu i interes kompanija a ne malog čoeka
šta će mi "ludilo" brzina koja se može bacit do prve prepreke, logična posljedica dizanja frekvencije,
za primjer, zašto nisu "izmislili" standard u FI bandu koji se sada oslobodio prelaskom na DVB-T, a ne, to su ostavili za xy operatere ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 15:57   #10
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
"rvacka" posla po cijelom svijetu, sunce im...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2014., 16:00   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zato kaj za zaobilažnje te prepreke kupiš još jedan divajs pa onda neće bit prepreke i tako u nedogled
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 16:39   #12
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
zato kaj za zaobilažnje te prepreke kupiš još jedan divajs pa onda neće bit prepreke i tako u nedogled
I kako ti razmak izmedju divajsova tezi nuli tako dolazis do kabela
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 16:43   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Šuti tamo, neću politiku u moju butigu

Formula bi bila: cca beskonačno = žica
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 16:52   #14
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
op, žica, žica, drma mi se tamburica...
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 17:22   #15
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Ako su postigli brzinu od 0.5GB/s bežično, recimo da imaš crno na bijelo prilikom prebacivanja datoteka tu brzinu, kako dosad tehnologija nije toliko napredovala pa da kroz CAT5e kabel guraju gotovo 5 puta manju brzinu od ~120MB/s, a za veće brzine rade SciFi kablove (CAT6,7,8)? Da, da, nije direktno usporedivo znam

Bez ulaženja u dubinu (možemo i to ako se ukaže potreba), moramo uzeti u obzir da, počevši od 11Mbps standarda nadalje, nikad nisi mogao imati maksimalnu propusnost makar bio u laboratorijskim uvjetima. Unutar tih 11Mbps (ili stavi brojku po izboru) se nalaze korisnički podaci koje prebacujemo + ogromna količina redundancije i ECC metoda. Ovaj ne-korisnički dio raste kako raste frekvencija kojom sustav komunicira, ali isto tako raste i s brzinom. Naravno, napredak tih metoda je neminovan, no nitko mi ne može prodati foru da ću prebaciti podatak s pol GB u sekundi kad znam da je i u idealnim uvjetima (laboratorijskim) ta brojka znatno manja, usudio bih se reći ispod 70% nazivne brzine.

Ubacimo u priču realnu situaciju, ne daj bože da dišeš kraj aparata i eto te na 50% brzine. Kamoli kad susjedi počnu kupovat nove ultrabrze routere

Nema kruha od wlana osim kad se mora, pa ne bi velike megalomanske firme vukle CAT5e po novim novcatim zgradama kad imaju 500MB/s wlan i cijena instalacija je 0.

Naravno, sad se dotičemo i onoga što je Renesis rekao, 4K streaming sadržaja. I dalje je najveći problem osigurati vezu do samog korisnika te brzine da bi mogli dalje pričati o LAN distribuciji takvog sadržaja

Bit će zanimljivo vidjeti kako će riješiti problem zidova opcorns:
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 17:28   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
I kako ti razmak izmedju divajsova tezi nuli tako dolazis do kabela
ha čuj sigurno doma imaš više strujnih utičnica u zidu nego što imaš rj45
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 17:56   #17
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
malo štemanja, bušenja, farbanja, 2-3 gigabitna switcha na lako dostupnim mjestima za zamijeniti ako krepaju i dam se kladiti da bi trosak bio i manji nego za...pa onaj linksys od 2 soma kunića

kabel imam, volje za bušenje i štemanje još nemam, al bude jednog dana
domis je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 21:13   #18
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
OK nakon malo edukacije oko postojecih metoda beamforminga. postoje dva kampa:
1. fizicki beamforming kroz usmjerivanje antena
2. DSP beamforming gdje se kroz prilagodbu faze i amplitude signala dolazi do boljeg signala na mjestu receivera.

oba su zanimljiva, ali sa trenutacnim rjesenjima, nisu pretjerano djelotvorna.

Problem propagacije: 60 GHz nije bezveze "free" band, tu je taman negdje rezonancija molekule O2 (kisik, jel), i prilicno se gusi u atmosferi. U kucnoj upotrebi to nije veliki faktor, ali za wifi linkove na iole nekoj udaljenosti (100+ metera) je veoma velika prepreka.
Istina, i 2.4 GHz je taman rezonancija H2O, al ima daleko manje gusenje u atmosferi.
U kucnoj upotrebi 60 GHz ne penetrira prakticki nikakve prepreke ili to radi sa velikim penalima...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2014., 11:13   #19
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
zato kaj za zaobilažnje te prepreke kupiš još jedan divajs pa onda neće bit prepreke i tako u nedogled
upravo si mislim da će tako i biti: već danas ima za kupiti pekove od po 5 komada AP-a za stropno montiranje. znači, jedan divajs po prostoriji, što opet postavlja pitanje same svrhe wless-a po kući pošto moraš vući barem jedan kabel od rutera do ap-a.

gledam malo NETGEAR R8000 koji je doduše "samo" AC standard, kada su mu antene uvučene u kućište, čini mi se da je konstruiran i/ili za stropnu montažu.

šteta da baš nema previše testova pa da se vidi koliko dobro slični uređaji bežično funkcioniraju.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2014., 15:04   #20
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
OK nakon malo edukacije oko postojecih metoda beamforminga. postoje dva kampa:
1. fizicki beamforming kroz usmjerivanje antena
2. DSP beamforming gdje se kroz prilagodbu faze i amplitude signala dolazi do boljeg signala na mjestu receivera.

oba su zanimljiva, ali sa trenutacnim rjesenjima, nisu pretjerano djelotvorna.
Treba definirati što će njima biti djelotvorno. Primjerice, kod izrada baterija one nisu spremne za tržište dok nemaju iskoristivost od 99.999%. Dakle 99.99% iskoristivosti nije dovoljno da se tehnologija počne komercijalno primjenjivati.

Zato je pitanje: što u ovom slučaju djelotvorno znači? Je li to mogućnost primanja podataka na udaljenosti od XY metara uz 70% max BW ili na YZ metara uz 20% BW

Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Problem propagacije: 60 GHz nije bezveze "free" band, tu je taman negdje rezonancija molekule O2 (kisik, jel), i prilicno se gusi u atmosferi. U kucnoj upotrebi to nije veliki faktor, ali za wifi linkove na iole nekoj udaljenosti (100+ metera) je veoma velika prepreka.
Istina, i 2.4 GHz je taman rezonancija H2O, al ima daleko manje gusenje u atmosferi.
U kucnoj upotrebi 60 GHz ne penetrira prakticki nikakve prepreke ili to radi sa velikim penalima...
H2O molekula u zraku ima znatno manje nego O2. Maseni udio vode u zraku može biti veći, no sam broj molekula ostaje manji. Svaki besplatni ili slobodni pojas je upravo besplatan jer je komercijalna primjena ograničena.

Fun fact: Intelov WiDi radi u 2.4GHz ili 5GHz pojasu, 1080p slika i 5.1 zvuk.

Čini mi se da će se za postizanje dovoljnog bandwitha za 4K ipak morati odvojeni standard koristiti u kojem se može lijepo definirati vrsta sadržaja, a ne općeniti wifi pa da kroz njega proturimo i 4K stream
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2014., 15:06   #21
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
malo OT: koliki je bandwith uopće potreban za strimanje 4k videa?
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2014., 22:28   #22
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801



Ovisi koje je kodiranje, kakav je chroma subsampling, a to sve ovisi zapravo o kojem se codecu radi, ali ajmo općenito:

4K TV standard je draftan ovako:
rezolucije 3840x2160 [X*Y]
broj bita po uzorku signala: 10bit [N]
max frequency 60Hz [f]

Eh sad, ne znam primjenjuje li se još uvijek ITU-R preporuka BT.601, ali recimo da vrijedi (može biti samo još zahtjevnije).

Signal se ne prebacuje u RGB obliku već se koristi luminantna (E’Y = 0,30⋅E’R + 0,59⋅E’G + 0,11⋅E’B) i dvije krominante komponente koje su razlika R i B signala respektivno i luminantne komponente.

To je tako jer se time ostvaruje najveći raspon signala tj. manja je šansa pogreške prilikom određivanja razine signala koji uvjetuje krajnji prikaz boja.

Najčešće strukture uzorkovanja su 4:4:4, 4:2:2 te 4:1:1.

Rezolucija pojedinog krominantnog signala u relativnom odnosu s rezolucijom luminantnog signala je ovakva[%]:

Horizontalna[pX*100]/Vertikalna[pY*100]
4:4:4 100/100
4:2:2 50/100
4:2:0 50/50
4:1:1 25/100

Sličice će pomoći razumjeti:



Uz to sve postoji još nešto što se zove vertikalni potisni interval koji su zapravo nevidljive linije u slici i služe sinkronizaciji slike prilikom refresha, ali to ćemo sad zanemariti, ionako postoji dovoljno pixela u slici da dobijemo impozantnu brojku bandwitha.

Kalkulacija ide kako slijedi, R je bandwith:

R=X*Y*f*N+X*pX*Y*pY*f*n *2

Drugim riječima, za gore navedenu rezoluciju bez VPI, uz 4:2:0 ili 4:1:1 i ajmo pretpostaviti "i" standard (interlacing, duplo manje sličica u sekundi, naizmjence se prikazuju parni i neparni dijelovi jedne slike) dobije se 444.95MB/s.

Ovakvo kodiranje se koristi kod h.264/AVC codeca.
Naravno, pošto su dosta škrti s informacijama online oko novog ultraHDTV standarda, ne mogu biti siguran da je to ta brojka. Moguća je blaga korekcija ovisno o promjeni tipa kodiranja, ali sam siguran da ispod 300MB/s neće ići, običan 720p s 8bit po uzorku traži preko 20MB/s.

E a sad dolazi ono glavno, a to je što nama prodaju pod HD i 4K sadržaje koje možemo streamati sa youtubea ili netflixa: dobivamo okljaštrene verzije izvornog h.264 kodiranja.

Ono što se događa je da se svaka slika još dodatno komprimira na temelju detekcije redundancije i ponavljanja sadržaja i bla bla bla, mogo bih doktorat na pola napisati.




TL;DR: evo kalkulatora sadržaja za do HD rezolucije, nemojte zaboraviti h.264 odabrati, znatno manje bandwitha cucla
http://www.stardot.com/bandwidth-and-storage-calculator
-->
Spoiler: jako dosadan tekst.



Ovisi koje je kodiranje, kakav je chroma subsampling, a to sve ovisi zapravo o kojem se codecu radi, ali ajmo općenito:

4K TV standard je draftan ovako:
rezolucije 3840x2160 [X*Y]
broj bita po uzorku signala: 10bit [N]
max frequency 60Hz [f]

Eh sad, ne znam primjenjuje li se još uvijek ITU-R preporuka BT.601, ali recimo da vrijedi (može biti samo još zahtjevnije).

Signal se ne prebacuje u RGB obliku već se koristi luminantna (E’Y = 0,30⋅E’R + 0,59⋅E’G + 0,11⋅E’B) i dvije krominante komponente koje su razlika R i B signala respektivno i luminantne komponente.

To je tako jer se time ostvaruje najveći raspon signala tj. manja je šansa pogreške prilikom određivanja razine signala koji uvjetuje krajnji prikaz boja.

Najčešće strukture uzorkovanja su 4:4:4, 4:2:2 te 4:1:1.

Rezolucija pojedinog krominantnog signala u relativnom odnosu s rezolucijom luminantnog signala je ovakva[%]:

Horizontalna[pX*100]/Vertikalna[pY*100]
4:4:4 100/100
4:2:2 50/100
4:2:0 50/50
4:1:1 25/100

Sličice će pomoći razumjeti:



Uz to sve postoji još nešto što se zove vertikalni potisni interval koji su zapravo nevidljive linije u slici i služe sinkronizaciji slike prilikom refresha, ali to ćemo sad zanemariti, ionako postoji dovoljno pixela u slici da dobijemo impozantnu brojku bandwitha.

Kalkulacija ide kako slijedi, R je bandwith:

R=X*Y*f*N+X*pX*Y*pY*f*n *2

Drugim riječima, za gore navedenu rezoluciju bez VPI, uz 4:2:0 ili 4:1:1 i ajmo pretpostaviti "i" standard (interlacing, duplo manje sličica u sekundi, naizmjence se prikazuju parni i neparni dijelovi jedne slike) dobije se 444.95MB/s.

Ovakvo kodiranje se koristi kod h.264/AVC codeca.
Naravno, pošto su dosta škrti s informacijama online oko novog ultraHDTV standarda, ne mogu biti siguran da je to ta brojka. Moguća je blaga korekcija ovisno o promjeni tipa kodiranja, ali sam siguran da ispod 300MB/s neće ići, običan 720p s 8bit po uzorku traži preko 20MB/s.

E a sad dolazi ono glavno, a to je što nama prodaju pod HD i 4K sadržaje koje možemo streamati sa youtubea ili netflixa: dobivamo okljaštrene verzije izvornog h.264 kodiranja.

Ono što se događa je da se svaka slika još dodatno komprimira na temelju detekcije redundancije i ponavljanja sadržaja i bla bla bla, mogo bih doktorat na pola napisati.




TL;DR: evo kalkulatora sadržaja za do HD rezolucije, nemojte zaboraviti h.264 odabrati, znatno manje bandwitha cucla
http://www.stardot.com/bandwidth-and-storage-calculator
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2014., 22:57   #23
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
hvala De5tr0yer.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2014., 00:32   #24
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
wireless je samo nužno zlo, ništa više
a toliko nakladanja još nisam vidio
575mb/s preko zraka, moš mislit
Pa obzirom da vec sada LTE ide do vrlo pristojne brzine od parsto megabita (s nekakvom nadogradnjom i do GBps downstream), ne bi me cudilo i da ovakvo nesto realiziraju kroz koju godinu...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2014., 01:06   #25
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pa obzirom da vec sada LTE ide do vrlo pristojne brzine od parsto megabita (s nekakvom nadogradnjom i do GBps downstream), ne bi me cudilo i da ovakvo nesto realiziraju kroz koju godinu...
Te se tehnologije LTE-a isto ostvaruju pomocu beam forminga i/ili upotrebom velikog broja mikroćelija te dinamičnom raspodjelom kanala među korisnicima što može rezultirati prilično visokim brzinama uz obveznu statičnost receivera. Načelno, razlika je "samo" u frekvencijskom pojasu rada.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 02:06   #26
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Može zrak (LTE) samo zavisi kako je netko pokriven.
Paralelno moraju i dalje raditi na pokrivenosti, kapacitetima a ne samo brzinama.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 11:49   #27
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Problem pokrivenosti/kapaciteta neminovno povlači broj repetitora/baznih stanica, povećanje broja ćelija i smanjenje opsega ćelija. To košta u infrastrukturi ali se trebaju paziti i zakonske granice zračenja koje su prilično niske s obzirom na nizak rizik ovog oblika zračenja (sunčevo zračenje je štetnije).

Pošto se povećanjem frekvencije penetracija signala u materijal smanjuje, da bi zadržali istu razinu signala morali bi povećati snagu zračenja. To je vrlo nepraktično za korištenje u kućnim okolinama jer bi trošili previše energije za pokretanje takvih uređaja. Iz istog razloga je upstream link kod svih oblika komunikacije (xDSL, optika, kabel) na nižoj frekvenciji nego što je to downstream od operatera (centrale).
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 18.10.2014. u 21:36.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 18:38   #28
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Po meni oni napreduju u malo krivom smjeru, ako mene pitas radije 200m s preprekama na 50Mb nego 20m sa 500Mb, jbt u kuci iman tri repeatera za wlan...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 19:33   #29
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
veci bandwidth prometa zahtjeva veci frekvencijski raspon po kanalu. 100 MHz od 2,4 Ghz ili 100 MHz od 60 GHz i nije isto
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 19:51   #30
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
veci bandwidth prometa zahtjeva veci frekvencijski raspon po kanalu. 100 MHz od 2,4 Ghz ili 100 MHz od 60 GHz i nije isto
...pa normalno za očekivati ako ostave modulaciju kao kod 2,4 i 5 GHz da neće kanal biti 20MHz ( n-mod 40MHz) već će to biti za veliku brzinu prijenosa podataka po kanalu oko 500 MHz i više

....i zaboravite koaksijalne kablove do antena...ni valovod neće na tim frekvencijama biti primjenjiv za privatne kupce , a to znači da će uređaj morati imati antene unutrašnje.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 18.10.2014. u 20:00.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na