Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 24.03.2021., 16:12   #211
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor danex Pregled postova
Baš to,a nebu dao ni pola od toga.
Pa ljudi uredno plaćaju više od 2000kn za 1050ti, doduše nove
segregator je offline  
Staro 24.03.2021., 16:26   #212
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Ljudi su što zbog provlačenja kartica, što zbog sigurnije kupnje i na kraju jamstva (punog) spremni dati više u dućanu, odnosno spremni uzeti slabiju grafičku. I to se ne može uspoređivati s kupnjom polovnog preko oglasnika. S tim da imaš novu GTX 1650 za 2100 kn, koja je jača od 1050 ti. A 1050 Ti je inače 1600 kn po dućanima trenutno.
bilicvitak je offline  
Staro 24.03.2021., 19:33   #213
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Ljudi su što zbog provlačenja kartica, što zbog sigurnije kupnje i na kraju jamstva (punog) spremni dati više u dućanu, odnosno spremni uzeti slabiju grafičku. I to se ne može uspoređivati s kupnjom polovnog preko oglasnika. S tim da imaš novu GTX 1650 za 2100 kn, koja je jača od 1050 ti. A 1050 Ti je inače 1600 kn po dućanima trenutno.
Moj bad, vidim da ih ima još tu i tamo, ja danas uzeo 5600x u UZI-ja pa usput povirio i grafičke, i vidio da je i ovo rasprodano. Ali brzo će nestati i ove zalihe po tim cijenama, čini mi se

https://www.uzishop.hr/nvidia-gpu/27...1050&results=8
segregator je offline  
Staro 24.03.2021., 20:57   #214
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Moj bad, vidim da ih ima još tu i tamo, ja danas uzeo 5600x u UZI-ja pa usput povirio i grafičke, i vidio da je i ovo rasprodano. Ali brzo će nestati i ove zalihe po tim cijenama, čini mi se

https://www.uzishop.hr/nvidia-gpu/27...1050&results=8
Ova košta skoro ko moja RTX 3060 Ti iz 12. mj.
Mladenxy je offline  
Staro 24.03.2021., 21:24   #215
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Ja sam svoju Devil 5700XT utopio za 3200kn taman prije početka ovog ludila
10.500,00 u ludilu
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline  
Staro 24.03.2021., 23:36   #216
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,159
Moja sta starija to cijena vise raste,neka neka nje u mene

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline  
Staro 24.03.2021., 23:48   #217
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
Ako imate nekoga u DE, redovno ih imaju.
MegaSkot je offline  
Staro 25.03.2021., 00:14   #218
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor MegaSkot Pregled postova
Ako imate nekoga u DE, redovno ih imaju.
A koja je to trgovina?
segregator je offline  
Staro 25.03.2021., 00:58   #219
MegaSkot
Modder
Moj komp
 
MegaSkot's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Waterford
Postovi: 907
https://www.mindfactory.de/Hardware/...ten+(VGA).html

Treba samo pratiti, redovno bude u ponudi 6700/80/90XT i 3070.
MegaSkot je offline  
Staro 25.03.2021., 01:12   #220
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Ma bilo i za manje 700eura, al ni tolko nedam za to govno.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline  
Staro 27.03.2021., 12:11   #221
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Poluinside info: bit ce jos gore kupite sto mozete ili holdajte staro jos koji mjesec/godinu. Iskreno, zadnjih par mj se vise zaradi preprodajom nego majningom. Mozete piz*diti ali iskoristite to radje nego da je ovo "zalim se" thread. Cheers
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline  
Staro 27.03.2021., 18:09   #222
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Poluinside info: bit ce jos gore kupite sto mozete ili holdajte staro jos koji mjesec/godinu. Iskreno, zadnjih par mj se vise zaradi preprodajom nego majningom. Mozete piz*diti ali iskoristite to radje nego da je ovo "zalim se" thread. Cheers
slično je bilo prije 4-5 godina sa HDD ima... pa eto vratili se jeftinijineg ikad.. a još i ssd/nvme pojeftilili
smirnoff je offline  
Staro 27.03.2021., 18:29   #223
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
slično je bilo prije 4-5 godina sa HDD ima... pa eto vratili se jeftinijineg ikad.. a još i ssd/nvme pojeftilili
Ni blizu, jer je sad problem višestruk...fali kapaciteta za proizvodnju, korona usporava proizvodnju i distribuciju, i povrh svega toga mining, koji kako je krenulo neće skoro pasti kao prošli put
segregator je offline  
Staro 30.03.2021., 07:44   #224
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 192
ICT Avatar je offline  
Staro 30.03.2021., 08:27   #225
Šole
Premium
Moj komp
 
Šole's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zürich
Postovi: 681
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Poluinside info: bit ce jos gore kupite sto mozete ili holdajte staro jos koji mjesec/godinu. Iskreno, zadnjih par mj se vise zaradi preprodajom nego majningom. Mozete piz*diti ali iskoristite to radje nego da je ovo "zalim se" thread. Cheers

Evo i iz CH info, razgovarao sa 3 glavna dobavljaca AMD-a u CH, kazu ako bude srece nekakva malo veca kolicina grafi ce doci oko 8/9 mjeseca. Niti oni sami ne znaju sto se dogada. Ali i to sto ce doci nece ici u prodaju van jer su narudzbe jako velike, tj. zaostaci koji nisu isporuceni jos.
Vjerujem da je i u EU slicna situacija.
Šole je offline  
Staro 30.03.2021., 08:39   #226
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Šole Pregled postova
Evo i iz CH info, razgovarao sa 3 glavna dobavljaca AMD-a u CH, kazu ako bude srece nekakva malo veca kolicina grafi ce doci oko 8/9 mjeseca. Niti oni sami ne znaju sto se dogada. Ali i to sto ce doci nece ici u prodaju van jer su narudzbe jako velike, tj. zaostaci koji nisu isporuceni jos.
Vjerujem da je i u EU slicna situacija.
Čim ovoliko koštaju u Kini, znaš koliko je sati...kod nas u stvari još nisu ni stigle velike cijene, kolikogod izgledalo skupo je u stvari povoljno

https://www.aliexpress.com/item/3304...7b5561aaqoSTwp

https://www.aliexpress.com/item/1005...b-c92a70ba5a35


Sudeći po ovom chartu, sve ide direktno iz tvornica minerima

https://ycharts.com/indicators/ether...work_hash_rate


iako i sam majnam, na sitno doduše, iskreno se nadam da će ovo ludilo prestati, taj hashrate je ekvivalent 17 milijuna RX580 kartica, a to vuče oko 2GW struje,
što znači da ukupnu hrvatsku proizvedenu struju potroši za 9 mjeseci...a di su još svi ostali coini
(ako sam dobro izračunao)

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 30.03.2021. u 08:49.
segregator je offline  
Staro 30.03.2021., 12:53   #227
tomo19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 296
Ali sa ovom prvom grafom iz alia dobijaš besplatno poklon, 8 pin kabel
tomo19 je offline  
Staro 30.03.2021., 13:54   #228
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Otkud onda ovim prekupcima tolike grafe koje se prodaju po ultra cijenama?
Ili onom liku što ima hrpu rigova sa 3070/3080 nVidiama
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline  
Staro 30.03.2021., 14:46   #229
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Mozda kupuju direkt od distributera.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline  
Staro 30.03.2021., 15:50   #230
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
grafe su na onom brodu koji se nasukao, ili pa koji je ostao na čekanju .. voze se za europu
dadoremix je offline  
Staro 30.03.2021., 16:29   #231
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Nzn jel ovo zajebancije il ne, al kartica avionom dolaze.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline  
Staro 30.03.2021., 16:32   #232
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ne vidim čemu tolika panika. Imam grafulju odlično me služi. Ako ću nabavljat novu nije priša. Hardwer je lako pokvarljiva roba i cijene variraju kao i dionice na burzi. Proizvođači imaju instalirane kapacitete i zaposlene stručnjake koji svaki mjesec trebaju dobiti plaću. Stručnjake ako ih trebaš nećeš naći odmah na ulici i zato kvalificiranu i visoko stručnu radnu snagu čuvaš i odnosiš se fer prema njima. Njihova oprema za proizvodnju košta poprilično i najskuplja je kada stoji i ne radi ništa.


Proizvođači CPU da bi prodali svoje proizvode onda se moraju proizvoditi i grafičke, HDD, matične ploče i još puno toga tako da je sve to povezano i ovisi jedno o drugom. Ako bilo koja komponenta počne odskakati sa svojom cijenom to odmah utječe i na prodaju svih ostalih komponenti.


Tako da ne treba paničariti bez razloga. Što ne kupim danas mogu i sutra ili prekosutra, Imam doma na zalihi PC još iz 1995 i još uredno radi, a uz njega još tri koji stoje i skupljaju prašinu. Trenutno radim na stroju iz 2016 i sasvim me dobro služi tako da svaku godinu odgađam nabavu novog PC a samo zato jer to što bih sada nabavio za moj posao mi praktično ne bi donijelo veliko poboljšanje.


Moja knjigovotkinja još dan danas radi na stroju kupljenom 2000 godine i za njene potrebe je uredno služi.


Nekada sam trčao i kupovao čim je nešto novo od hardwera izašlo, da bih konačno shvatio da to nema smisla. Nije zec pa da će uteći. A kada kupiš nešto najnovije onda uvijek imaš problema sa drajverima i ne samo s njima jer često je bios u banani u prvoj varijanti i na kraju kada pogledam više vremena izgubim na takve gluposti nego što sam ubrzao svoj posao, realno kupiti zadnji krik tehnike je čisti gubitak za većiu korinika, jer ako ti promjena hardwera ne vrati uloženo kroz godinu dana onda nema smisla bacati novac. Ako zadnji krik tehnike ne radikao samostalni harwer i zaokružena cjelina, već je samo jedna od komponenti uređaja koji koristim nema smisla bacato novac pogotovo kada se podižu cijene za tu komponentu. S obzirom da ne mijenjam uređaje savku ili svaku drugu godinu kao nekad ranije već ih koristim 7 do 8 godina, neće ništa pobjeći ako nešto čemu cijena ide gore odgodim kupnju i pričekam pola i cijelu godinu i kupim onda kada su cijene normalne.


A i samim proizvođačima nije u interesu da im se roba ne prodaje i da stoji. To što je sada zbog skoka bitcoina jedna grupa ljudi odlučila ponovo majnati na kraju će se proizvođačima opreme to obiti o glavu jer broj normalnih kupaca je puno veći od te grupe ljudi koji majnaju. Tako da ovaj kratkoročni porast profita na duge staze će pokazati da je to pogrešna politika jer se živi od normalnih kupaca koji na kraju krajeva kupuju puno više i raznovrsnije komponente i od čega proizvođači hardwera žive. Trenutno proizvođačima grafulja teće med i mlijeko samo zaboravljaju da postoje i druge komponente a oni baš ne vole kada se mijenjaju odnosi na tržištu što se tiće cijena, jer onda njima pada prodaja.


Zato nemojte stvarati bespotrebnu paniku, ako je nešto sada poskupilo, to ne znaći da je to zauvijek, jer u kratkom roku će cijene doć na svoje, jer i ovi drugi proizvođaći koji ne rade grafulje moraju prodati svoje proizvode i ako im neki proizvođać poremeti odnose na tržištu to nije dobro za cijelu branšu, jer na kraju svi oni žive od normalnih kupaca koji su većina.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 30.03.2021. u 17:42.
sakomako je offline  
Staro 30.03.2021., 17:05   #233
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
Mene zanima šta kažu proizvođači igara, koliko ovo sve utječe na njihov biznis i prodaju?
Jer ako nema grafi onda nema ni igranja, to će se morati itekako odraziti na zaradu gaming industrije (koja je jača od filmske) i prodaju igara.
elance je offline  
Staro 30.03.2021., 17:42   #234
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Ima grafi, nije da su ljudi doma sa gotovim kompom bez grafu u njemu.

Ima ih, igra se, ali se zeli novo...neki cekaju upgrejd godinama neki mjenjaju redovito po izlasu svake serije. A pogotovo sada, kada je vecina mislila da ce se smiriti od 9 mjeseca do danas i strpili se..kada ono, gore iz dana u dan.
thunder11 je offline  
Staro 30.03.2021., 17:57   #235
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Ima grafi, nije da su ljudi doma sa gotovim kompom bez grafu u njemu.
Pa imaju oni koji imaju otprije, ali ovo već traje mjesecima, nedostupnost i ogromne cijene.
Također, šta će oni kojima crkne grafa? A crkavaju možda i najčešće od svih PC komponenata...
Ako imaš jamstvo dobit ćeš novce nazad koje si platio jer novih grafa nema, tako da, game over što se tiče igranja.
elance je offline  
Staro 30.03.2021., 18:40   #236
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Citiraj:
Autor elance Pregled postova
Mene zanima šta kažu proizvođači igara, koliko ovo sve utječe na njihov biznis i prodaju?
Jer ako nema grafi onda nema ni igranja, to će se morati itekako odraziti na zaradu gaming industrije (koja je jača od filmske) i prodaju igara.
Pa većina zarade je ionako na konzolama, da pc gaming sutra umre najmanje bi game dev plakali.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline  
Staro 30.03.2021., 19:01   #237
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
Citiraj:
Autor exzzy Pregled postova
Pa većina zarade je ionako na konzolama, da pc gaming sutra umre najmanje bi game dev plakali.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
Uhh sinek pa ti jos u 2005.god kad pc umire.moderniziraj se malo

https://oneearthrising.com/news/pc-v...e-games-part-1
microsoft66 je offline  
Staro 30.03.2021., 19:17   #238
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline  
Staro 30.03.2021., 19:18   #239
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
Citiraj:
Autor exzzy Pregled postova
Pa većina zarade je ionako na konzolama, da pc gaming sutra umre najmanje bi game dev plakali.
Ne bih rekao...
Ovo je statistika iz 2019. od strane samih developera (nije se sigurno ni puno promjenilo do danas)

https://www.statista.com/chart/4527/...m-preferences/

Citiraj:
Unsurprisingly, the PC remains the frontrunner with respect to developer support. 66 percent of the roughly 4,000 developers surveyed are currently working on a game that will be released on PCs. Moreover, 60 percent of the respondents consider PCs one of the most interesting gaming platforms.
PC gaming drži ogroman udio u toj industriji, ne možeš tek tako bubnuti da je nebitan.
Također, ova kriza s grafama utječe i na konzole, ako nisi primjetio, nema ih u trgovinama i stiži na kapaljku preko prednarudžbi.
Valjda netko treba praviti i grafičke za konzole, ne padaju s neba.
elance je offline  
Staro 30.03.2021., 21:17   #240
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Sumnjam da je i pol toga AAA igre, vecina para se vrti na f2p naslovima tipa lol, fortnite, da ne spominjem udio ljudi koji maxa igre i stalno kupuje novi hardware. A SoC za konzole se ionako radi nauštrb pc tržišta, i ponuda je dobra jedino kaj je potražnja ogromna. Na amazonu stvarno nije problem kupit konzolu za msrp za cca 48h, jedino moras bota koristiti jel ih i drugi koriste. I jeste culi kog od devova da kuka? Ni nvidiu nit amd kolko vidim nije pretjerano briga kolko ce kartica gameri dobit.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na