Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.12.2018., 15:37   #1
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Wireless media bridge ili kako god se to zove

Ako već postoji slično, nek me Mod premjesti.
Situacija: Iskon Zyxel B30a, net 20/5, VoIp, dva desktopa, laptop, dva telefona, televizor, sve spojeno bežično na Zyxel. Svi korisnici se spajaju sa 300 Mbit 2,4G N wireless adapterima. Naravno, kad svi krenu istovremeno, kaos; wireless na Zyxelu posrće (a možda i ruting isto tako).
Ideja: pošto su lap, tv i dva desktopa relativno blizu jedan drugoga, njih spojiti žicom sa jeftinim media bridgeom koji bi se bežično spajao na ruter. Time bi se broj bežičnih konekcija prema ruteru smanjio sa 6 na 3, a dobila bi se mogućnost šeranja između tri kompa preko Gbit mreže.
Pitanje 1: koji relativno jeftini ruter/ap da ima gigabit switch ?
Jedini povoljni sam našao TP-LINK TL-WR1043N (300 Kn). Ima li još koja alternativa?
Pitanje 2: hoće li takav skeč uopće pomoći da se wireless na Zyxelu rastereti ili se ne isplati?
Priča sa Zyxelom u bridge modu pa onda ruter u vlasništvu se pokušava izbjeći iz novčanih i drugih razloga. Isto tako mi je jasno da 2,4G N mreža ima svoja ograničenja.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2018., 17:57   #2
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Jednostavno sam to rješio sa sličnim korisničkim uređajima, smart-TV, 2 desktopa i jedno mjesto za laptop imaju žičnu vezu (jedan desktop je sa 20m tel. flex. kablom od 4 žice).
Sve radi bez zapinjanja na 100Mbps koje bi postojalo da sam na wifi uslijed međusobnih i iz komšiluka smetnji na istom kanalu. Na wifi su ostali samo smartfoni i povremeno laptop.


ps: Isti ruter sa ugovorenih 30/5 , a stvarnih 20/5.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 29.12.2018. u 18:03.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.12.2018., 19:31   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pametnije rješenje ti je da "problem" probaš riješiti preko žice (provuci Lan kabel) ili PowerLine uređaja (onih novih sa GB mrežom).
Za to provjeri jesu li svi klijenti i router na istoj fazi ako imaš trofaznu struju.
Ako je taj uvjet ispunjen, kupiš ovo > https://www.nabava.net/search.php?q=TL-PA7020KIT
+
neki GB switch kojeg ćeš staviti gdje ti je zgodno kraj klijenata.
To će riješiti brzine unutar mreže (sve će preći na GB), a prema vani će ići lakše jer nećeš ovisiti o WiFi (kao uskom grlu).
Međutim ni ovo neće riješiti situaciju (mada će biti bolje) ako se istovremeno nekontrolirano gule torenti, gledaju yt zvizdarije i tko zna šta još.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2018., 23:41   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
šta ti znači "wireless posrće"?

ako ti je ulazna brzina 20mbita, tebe ne hebe wifi nego upravo tih 20 mbita.
zyxel je dovoljno sposoban na sebi držati 10 klijenata i opsluživati ih sa 20mbita. pod uvjetom da te ne hebu susjedi.

poprati si zauzeće kanala i prebaci zyxela na neki slobodan signal kojeg susjedi ne koriste. osim toga, za tu brzinu ga slobodno prebaci na 20mhz, možda bude radilo bolje (ako npr imaš susjeda na tvom extended kanalu).



ako imaš ovakvu situaciju pak, uhvati se za glavu i provuci kabel. gore prikazana situacija mi preko dana daje oko 25mbita, dok sad kad su susjedi na netu i koriste eter, uspijem povuć 12-13mbita samo.
rješenje ili kabel ili powerline. ili 5ghz ako nemaš deblje pregradne zidove, i ako ti klijenti podržavaju 5ghz.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2018., 05:52   #5
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Nakon malo istraživanja(radim ovo iz usluge), skužio sam da je problem više u brzini weba tako da se riješenje bude tražilo u tom smjeru. Wireless radi relativno dobro (20-30 Mb po klijentu). Hvala svima na pomoći.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na