Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2010., 18:35   #1
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,250
kucni NAS - potrebni prijedlozi

Razmišljam jedno duže vrijeme, kako najlakše rješiti kućni NAS. Naravno, htio bih nešto da ne radi 24/7 jer realno niti nema potrebe da se diskovi vrte 24/7. Trenutno HTPC ima tri diska, sistemski i 2 za podatke, koji se čuju. Zamislio sam znači da sva tri maknem, i stavim 2 za početak u NAS, a HTPC vrtim ili s nekog SSD diska ili nečeg drugog a da nije HDD (2.5" HDD diskovi su tobože tihi, ali eto ovog iz laptopa na 5200 okretaja čujem cijelo vrijeme kako se vrti ).
Molim vas za pomoć, prijedlozima kako najjednostavnije rješiti NAS i koji SSD ili što ubaciti u HTPC.
Što se NAS-a tiče, pročitao sam dosta rješenja, išao bih na nešto PC based, tipa intel atom recimo. Dojmila su me se dva rješenja; jedno gdje se NAS pali preko wake on lan, diskovi su u usb ladicama koje se isto pale daljinski i sheraju diskovi. Drugo rješenje je bilo s diskovima u ladicama, i onda se po potrebi uključuju diskovi koji trebaju. Prvo rješenje mi je zgodnije
Što se SSD-a za HTPC tiče, poslužio bi neki SSD do 80gb, ili eventualno da uzmem neku karticu (recimo SD od 32gb) pa da vidim koliko će windowsima vremena trebati da ju potpuno uništi.

Unaprijed hvala.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 14:09   #2
eyeballl
Premium
Moj komp
 
eyeballl's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Pula
Postovi: 132
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Razmišljam jedno duže vrijeme, kako najlakše rješiti kućni NAS. Naravno, htio bih nešto da ne radi 24/7 jer realno niti nema potrebe da se diskovi vrte 24/7. Trenutno HTPC ima tri diska, sistemski i 2 za podatke, koji se čuju. Zamislio sam znači da sva tri maknem, i stavim 2 za početak u NAS, a HTPC vrtim ili s nekog SSD diska ili nečeg drugog a da nije HDD (2.5" HDD diskovi su tobože tihi, ali eto ovog iz laptopa na 5200 okretaja čujem cijelo vrijeme kako se vrti ).
Molim vas za pomoć, prijedlozima kako najjednostavnije rješiti NAS i koji SSD ili što ubaciti u HTPC.
Što se NAS-a tiče, pročitao sam dosta rješenja, išao bih na nešto PC based, tipa intel atom recimo. Dojmila su me se dva rješenja; jedno gdje se NAS pali preko wake on lan, diskovi su u usb ladicama koje se isto pale daljinski i sheraju diskovi. Drugo rješenje je bilo s diskovima u ladicama, i onda se po potrebi uključuju diskovi koji trebaju. Prvo rješenje mi je zgodnije
Što se SSD-a za HTPC tiče, poslužio bi neki SSD do 80gb, ili eventualno da uzmem neku karticu (recimo SD od 32gb) pa da vidim koliko će windowsima vremena trebati da ju potpuno uništi.

Unaprijed hvala.
Imam sličnu situaciju kao i ti.... što se tiče slaganja nas-a za kućnu mrežu...
Moguće je napraviti masu riješenja ali najzanimljivija/najpovoljnija su možda ova:
1. Najjednostavnije... kupovina gotovog nasa sa jednim-dva mjesta za hardove ... već umetnutima ili kupljenima naknadno .... spajanje putem mreže, konfiguracija također, OS - neki predinstalirani
2. Atom based NAS - Uzeti najdostupniju i najpovoljniju ploču sa atomom (945 chipset) na njoj su dva SATA priključka , prikopčati jedan ili dva diska, napajanje neko >= 100W nema potrebe za jačim ukoliko će samo kao NAS služiti..., spajanje LAN ili WLAN (možda je za streaming multimedije bolje ovo prvo, pogotovo ako ce se multimedija povlaciti sa NAS-a s vise mjesta), OS- linux based ili freeNAS, konfiguracija preko monitora ili LAN-a
3. Old school NAS - slično kao i gore samo ponekada puno povoljnije zbog toga što se P3/P4 konfa sa napajanjem i kucistem može na trznici naci i za 100Kn a ona je sasvim dovoljna za kucni NAS. Uz konfu uzeti PCI SATA kontroler sa jednim/dva kanala i prikopcati diskove.
4. Moje riješenje ... za sada još u izvedbi dok se u potpunosti ne izvedu kabelske instalacije... je bazirano na s775 celeronu dual core E1200 + Gigabyte ga-73-pvm-s2 MB + 1GB memorije ... proc downclock 900MHz Memorija 600MHz. Downclock isključivo zbog smanjivanja zagrijavanja i potrošnje ...
ploča ima 4 SATA priključka i jedan IDE kanal pa je moguće puno raznih kombinacija diskova
Napajanje neko prastaro moddano IBM """"" 80 W """"""" . Modano jer nije imalo 4 pinnski konektor za matičnu pa je on izveden od jedne grane molexa :-)
Uglavnom gore su samo neke ideje ....
Ima još puno raznih kombinacija i mogućnosti
Uglavnom ako želipš malo zaje******* uzmi gotovi ... a ako ti je do igranja sa postavkama i slaganjem novog kopa (NAS) onda DIY izvedba
__________________




CPU: Intel Core 2 Duo E5400 @ 3.7GHz / Sonic Tower

MBO: Asus P5N-E SLI

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax @ 900MHz

GPU: Gigabyte GeForce 9800GT OC / Acellero S2

HDD: 2 X Western Digital 320GB Blue, Raid

OPT: DVD-ROM

PSU: Corsair VX 450W

CASE: Moded

OS: Windows 7 Ultimate 64bit



CPU: Intel Core 2 Duo E1200 @ 1.6GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Nvidia GeForce 7100 Onboard

HDD: Maxtor 80GB PATA + Seagate 160GB SATA

OPT: Optiarc DVD-ROM

PSU: Corsair VX 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit


CPU: Intel Core 2 Duo E1400 @ 2.0GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 1GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Gigabyte GeForce 8500GT / Acellero S2

HDD: Western Digital 250GB

OPT: DVD-ROM

PSU: Chieftec 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit



CPU:

MBO:

RAM:

GPU:

HDD:

OPT:

PSU:

CASE:

OS:



U nabavi mrežnog servera....
D-link 8 Portni Switch
Siemens Router C-010-I ISDN


eyeballl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2010., 14:36   #3
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,250
Da, super, hvala na prijedlozima. Imao sam i ja nesto od toga u mislima. Jedino trebam vidjeti kako cu "on demand" dio ideje rjesiti. Necu da stroj radi 24/7 jer nema potrebe. S wake on lan nisam imao srece dok sam testirao mreznu s tom mogucnosti.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 15:24   #4
eyeballl
Premium
Moj komp
 
eyeballl's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Pula
Postovi: 132
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Da, super, hvala na prijedlozima. Imao sam i ja nesto od toga u mislima. Jedino trebam vidjeti kako cu "on demand" dio ideje rjesiti. Necu da stroj radi 24/7 jer nema potrebe. S wake on lan nisam imao srece dok sam testirao mreznu s tom mogucnosti.
Kroz koji dan cu baciti test svoje konfe pa ti javim kako fercera (ili ako fercera) wake on lan.
Naime trebam razvuči mrežne kablove da bi uspostavio kućnu mrežu ... a za to mi treba dosta vremena pošto trebam štemati zidove za ubaciti utičnice i probijati zidove za provući kablove... jbg kada se gradilo nije mreža bila u planu
Edit:
E da zaboravio napomenuti da mi je stalno u glavi ideja da OS stavim na USB-stick ili memory karticu tako da diskovi budu cisto za pohranu podataka
__________________




CPU: Intel Core 2 Duo E5400 @ 3.7GHz / Sonic Tower

MBO: Asus P5N-E SLI

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax @ 900MHz

GPU: Gigabyte GeForce 9800GT OC / Acellero S2

HDD: 2 X Western Digital 320GB Blue, Raid

OPT: DVD-ROM

PSU: Corsair VX 450W

CASE: Moded

OS: Windows 7 Ultimate 64bit



CPU: Intel Core 2 Duo E1200 @ 1.6GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Nvidia GeForce 7100 Onboard

HDD: Maxtor 80GB PATA + Seagate 160GB SATA

OPT: Optiarc DVD-ROM

PSU: Corsair VX 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit


CPU: Intel Core 2 Duo E1400 @ 2.0GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 1GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Gigabyte GeForce 8500GT / Acellero S2

HDD: Western Digital 250GB

OPT: DVD-ROM

PSU: Chieftec 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit



CPU:

MBO:

RAM:

GPU:

HDD:

OPT:

PSU:

CASE:

OS:



U nabavi mrežnog servera....
D-link 8 Portni Switch
Siemens Router C-010-I ISDN


eyeballl je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 17:50   #5
brodjo
Playmaker
Moj komp
 
brodjo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek/Wien
Postovi: 1,630
brodjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2010., 20:24   #6
eyeballl
Premium
Moj komp
 
eyeballl's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Pula
Postovi: 132
Citiraj:
Autor brodjo Pregled postova
Obratiti pažnju na Mišljenja ljudi koji su ga nabavili navedena ispod...
Svi ga hvale kao lijepo malo riješenje za uštedu energije... dok ga kude zbog loše mogućnosti konfiguracije, slabe podrške za ntsf i malih brzina transfera...
Po meni to i nije baš idealno za streaming kućne multimedije
Pa sada kome mane ne smetaju i takav mu uređaj odgovara .... go for it
__________________




CPU: Intel Core 2 Duo E5400 @ 3.7GHz / Sonic Tower

MBO: Asus P5N-E SLI

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax @ 900MHz

GPU: Gigabyte GeForce 9800GT OC / Acellero S2

HDD: 2 X Western Digital 320GB Blue, Raid

OPT: DVD-ROM

PSU: Corsair VX 450W

CASE: Moded

OS: Windows 7 Ultimate 64bit



CPU: Intel Core 2 Duo E1200 @ 1.6GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 2GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Nvidia GeForce 7100 Onboard

HDD: Maxtor 80GB PATA + Seagate 160GB SATA

OPT: Optiarc DVD-ROM

PSU: Corsair VX 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit


CPU: Intel Core 2 Duo E1400 @ 2.0GHz / Stock

MBO: Gigabyte

RAM: 2 x 1GB DDR2 800MHz Kingmax

GPU: Gigabyte GeForce 8500GT / Acellero S2

HDD: Western Digital 250GB

OPT: DVD-ROM

PSU: Chieftec 400W

CASE: Old School

OS: Windows 7 Ultimate 32bit



CPU:

MBO:

RAM:

GPU:

HDD:

OPT:

PSU:

CASE:

OS:



U nabavi mrežnog servera....
D-link 8 Portni Switch
Siemens Router C-010-I ISDN


eyeballl je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2010., 02:00   #7
xvx1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Necu da stroj radi 24/7 jer nema potrebe. S wake on lan nisam imao srece dok sam testirao mreznu s tom mogucnosti.
Ja imam Atom 330 baziran server (1 GBit lan), trosi ispod 40 W i zaista nema potrebe za gasenjem, stavio OS na SD karticu i ukjucio gasenje diskova nakon 3 sata neaktivnosti, na njemu je jos i printer i fax.

Ako stavis noviji (skuplji) ION bazirani Atom, trosit ce malo vise od mobitela.

Jedino na sto trebas paziti je brzina LAN-a, brzina proca, diskova i svega ostalog je potpuno nebitna.
xvx1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2010., 13:12   #8
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Imaš temu data center, baci oko što sam tamo predložio.
Na kraju sam ja odustao od NASa, nego sam puknuo u komp HDD bay, 2x5,25 za 3 diska, denul 3x1.5TB diskove WD Green (5400-7200 - oni kaj se sami optimiziraju), vrlo tihi a brzi.

Sve skup me došlo:
350kn bay
3x650kn diskovi.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na