Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.04.2010., 17:39   #1
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
High static pressure fans

Dakle,malo sam kontao koji ladnjak uzet za moj cooler,i googlajući došao sam do svega par tekstova koji objašnjavaju da za ventove za proc,koji se susreću s gustim meshom metala(čitaj: otpora) ne vrijedi pravilo više rpm-a i cfm-a = bolje. Kod njih se gleda jedna mjera koji proizvođači često uskračuju javnosti: statički pritisak/static pressure ili na dojče: Luftdruck(jedinica je mm-H2O).

Ukratko,većina fanova s niskim statičkim pritiskom(a visokim ostalim vrijednostima) se koriste kao case fanovi,zbog toga jer se susreću s malim otporom kod upuha i ispuha....dok za CPU coolere pogoduje manja skupina ventova s visokim statičkim pritiskom.

Evo i jednog zgodnog teksta s T-Hardwera:

Citiraj:
Every fan has a performance curve which describes it's flow and pressure characteristics. The higher the pressure across the fan, the lower the flow through the fan and vice-versa. The pressure across the fan, and hence the flow through the fan, is dictated by the system in which the fan is installed. Things that impede airflow, such as small holes, heatsinks, filters, wires, convoluted flow paths, etc. cause an increase in the pressure required to drive a particular flow. The effect of this is that the more resistance you put in the path of the fan, the more the flow through the fan will drop.
As for the the static pressure quoted by manufactuers- I assume this is either the max pressure the fan can deliver (ie. when flow = 0), or the pressure at the fan's design point (ie. flow = x cfm at y mm H20- or whatever other units of flow and pressure you want to use).
Of course, manufacturers don't seem to make performance curves available to the public, and trying to work out the airflow resistance of your case or heatsink is nigh on impossible, not to mention a waste of time. What you need to know is that systems in which there is a high resistance to flow (heatsinks being a common example) will require a higher static pressure rating than systems which have a low resistance to flow (typically cases). So if you have a high resistance system, like a CPU heatsink, installing a powerful fan with a high pressure rating will ensure you get a decent airflow flow over the heatsink.
Gledajući po netu nigdje nisam našao tu vrijednost za Alpenfohn hladnjake.... a od potencijanih zamjena kao najjače bih izdvojio ova dva:

Noiseblocker BlackSilent Fan XLP - 120mm PWM

Akasa Apache 120mm PWM-Fan - camou


Zanimljivo je da su ti,ventovi s najaćim statičkim pritiskom često i PWM hladnjaci,osim naravno nekih verzija Scythea,Papsta i sl koje se koriste za OC bencheve.....

Znam da nisam otkril toplu vodu ali o ovome na PCE forumu dosad nije bilo riječi,bar ne dosada(tako search kaže)


Ako itko ima šta pametno za dodat....slobodno nam proširite horizonte....
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 17:55   #2
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Zanimljivo stivo u svakom slucaju te logicno kad se malo zamislim
Btw, svidja mi se taj BlackSilent Fan XLP.. Ako ko bude naruciva nesto takvo obavezno pm
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.04.2010., 18:08   #3
baban
Premium
Moj komp
 
baban's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: DE
Postovi: 591
baban je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:34   #4
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Bogami ima se tu kaj za čitat,no to su stari testovi,mene više zanima odnos statički pritisak vs broj okretaja.

2Snake> onda bi bilji izbor bila Akasa,zbog toga jer vrijednosti

Airflow: max. 97,74 m³/h
Luftdruck: max. 2,64 mm-H2O

ostvaruje sa svega 1300 o/min za razliku od Noiseblockera koji za nes veci airflow radi na 2000 okretaja....donoseći i veću buku
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:43   #5
hammer_of_thor
its slightly turbocharged
Moj komp
 
hammer_of_thor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 5,426
Bilo je već jednom ili dvaput govora na forumu o statičkom pritisku, no sve u par rečenica, a tema je dobra

Akasa sigurno na 1300 rpma ne gura skoro pa 100 CFMa, to je već malo prevelika i nerealna brojka za tako nizak RPM, a može se slobodno povući paralela RPM ==> CFM ==> mm H2O, naravno što manji rpm to manji CFM i manji pritisak, tako da naravno da sve ovisi jedno o drugomu.

npr, jedna Nanoxia FX2000 deklarirano na 2k RPMa i pritisak od ~2.90 mm H2O (skoro 3), dok pri 1200 RPMa pada na ~1.60 mm H2O
__________________
blaa

Zadnje izmijenjeno od: hammer_of_thor. 10.04.2010. u 18:55.
hammer_of_thor je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:50   #6
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
nije 100 CFM vec 57.53 CFM (97.74 m3/h)

mixamo termine
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:51   #7
hammer_of_thor
its slightly turbocharged
Moj komp
 
hammer_of_thor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 5,426
Moj bed, nisam skužio da si napisao u tim jedinicama
__________________
blaa
hammer_of_thor je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 18:56   #8
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Sve 5....

http://tech-reviews.co.uk/reviews/ak...mm-apache-fan/

Evo josh jedan review Akase,nije premocan ko Nanoxia i noisblocker ali je zato najtisi od njih(i to zapanjujuce ako su ocitane vrijednosti istinite )

Citiraj:
At both high (1300rpm) and low (600rpm) speeds the Akasa Apache Fan really amazed me. At low I could not hear any whir at all from the fan when installed in my case; and at high, there was a tiny bit of noise to be heard – but you had to listen really hard to notice. Akasa says at low the fan produces a remarkable 6.9 dBA and at high a subtle 16.05 dBA. This is a massively low recording, easily the lowest claim I’ve ever heard of in fact, but realistically, I believe Akasa because this fan really is dead silent.
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:01   #9
hammer_of_thor
its slightly turbocharged
Moj komp
 
hammer_of_thor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 5,426
Morale bi biti istinite vrijednosti buke, a moram priznati i da se ne čudim toliko, sa obzirom da se ipak vrte na HDB ležajevima

Pogledaj si također Noctue, oduvijek su bile superiorne svima što se tiće odnosa RPM ==> sve ostalo

Možda malo preskupe (ove nove idu i po ~25€ a piece) no mislim da se isplati kad se već jednostavno uzima jedna za samo cooler.
__________________
blaa
hammer_of_thor je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:03   #10
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Meni za par tjedana stiže ova bebica:
http://www.performance-pcs.com/catal...ducts_id=24570
Nigdje ne mogu naći podatak koliki statički pritisak daje vent.
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.04.2010., 19:04   #11
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:11   #12
hammer_of_thor
its slightly turbocharged
Moj komp
 
hammer_of_thor's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 5,426
Ni sam neznam, izgubio sam se u njihovim modelima.
Treba pronjuškati Noctue spec-by-spec svaki model.

No to im je izgleda najnovije, Vortex NF-P12


2 Doink, mnogo dobar fan
Jel Enermaxi više ne zadovoljavaju kriterijima?
__________________
blaa
hammer_of_thor je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:12   #13
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,674
Hmm, nelosh vent ali samo za usporedbu: 2,653 vs 1,68 mm H2O za Noiseblocker-a. Ali s druge strane vidim da se Noctua vrti sporije i manje buci.. Zanimljivo.. U svakom slucaju kad stigne javi dojmove.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:20   #14
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Hmm, nelosh vent ali samo za usporedbu: 2,653 vs 1,68 mm H2O za Noiseblocker-a. Ali s druge strane vidim da se Noctua vrti sporije i manje buci.. Zanimljivo.. U svakom slucaju kad stigne javi dojmove.
NB (PWM)

Drehzahl: 1.000 - 2.000 U/Min
Airflow: 69 - 128 m³/h
Luftdruck: max. 2,653 mm-H2O
Lautstärke: 14 - 31 dB(A)

Noctua P12 1300rpm


Durchsatz: 92,3 m³/h
Lautstärke: 19,8 dB(A)
Statischer Druck: 1,68mm H2O

Akasa Apache (PWM)


Lautstärke: 6,9 - 16,05 dB(A)
Drehzahl: 600 - 1.300 U/Min
Airflow: max. 97,74 m³/h
Luftdruck: max. 2,64 mm-H2O

P.S: doduše i cijena mu je prikladna performansama 17€ vs 9,90€ kolko dođe noiseblocker u Casekingu..... al mislim pošto sam sinoc proveo kuci da ce se nac za Akasu
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 19:53   #15
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ova tema datira od izuma ventova, a rezultate je najlakse pronaci po protoku kroz radijator.



Naravno bilo je riječi o ovome na PCE-u i ponavlja se svakih godinu-dvije ...

Jedan test s detaljima.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 21:50   #16
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor hammer_of_thor Pregled postova
2 Doink, mnogo dobar fan
Jel Enermaxi više ne zadovoljavaju kriterijima?
Pa znaš da ja imam ukusa
Ma Eneri... Apollish ima nekakvu glupu sondu na sebi koja sama regulira brzinu venta ovisno o temperaturi a ja želim da sam imam kontrolu preko potenciometra pa sam iščupao tu sondu i - sad se vent vrti samo na min okretajima (750rpm) , a što se tiče Warpa dobio sam mačka u vreći koji sam od sebe prestane raditi nakon nekog vremena rada pa će letiti u smeće
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2010., 22:30   #17
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
od Noctue NFP12 ima najjači statički pritisak, al kad pogledam usporedbu sa Akasa Apache,ima stvarno respektnu brojku uz 16Dba
jel netko naručivao tu akasu,imate link koji?

pa ti ventovi se mogu uzeti i za upuh gdje se nalazi tvornička metalna mreža + dust filter koji itekako ima utjecaja, kaj ne ?
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 11:33   #18
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Apollish ima nekakvu glupu sondu na sebi koja sama regulira brzinu venta ovisno o temperaturi a ja želim da sam imam kontrolu preko potenciometra pa sam iščupao tu sondu i - sad se vent vrti samo na min okretajima (750rpm)
Probaj kratko spojit 2 žice na koje je bila priključena sonda, možda se onda zavrti na max okretajima...
maX je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 15:25   #19
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor maX Pregled postova
Probaj kratko spojit 2 žice na koje je bila priključena sonda, možda se onda zavrti na max okretajima...
Hoće li se onda vrtiti zaglavljen na 1700rpm kao što se sada vrti samo na minimumu ili ću ga moći regulirati preko potenciometra?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 15:25   #20
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
2Doink> Appolishe si imao na caseu il na cooleru?

2Luks> ja sam gledao na Caseking.de a brijem da ako nas ima zainteresiranih da možemo narucit par kom Graz i te šprehe
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 15:46   #21
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
OK si sto je sad bolje uzet za upuh/ispuh (smetnje su filter i mrezica),hladnjak za proc...?
Sad ima tolko varijabli da neznas kaj je bolje,trouble,posto si ti zakuho ovu nevolju ,daj 2-3 rijeci sto je bolje uzet za protok u kucistu,cilj sto manje temp,naravno,uz maksimalnu tisinu .
Majo je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 15:49   #22
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
2Doink> Appolishe si imao na caseu il na cooleru?
Obje kombinacije, najprije je bio namijenjen za montažu na TRUE pa kad mi je Warp uletio stavio sam ga iza hladnjaka na kućište da baca topli zrak van pa kad se Warp pokazao nepouzdanim Apollish je vraćen na TRUE dok mi ne stigne Thermalright Whisper Quiet.
Ako bude neka kolektivna narudžba predbilježi i mene za jednog ovog
http://www.caseking.de/shop/catalog/...WM::12827.html
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:26   #23
luks 88
Premium
Moj komp
 
luks 88's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 477
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
2Doink> Appolishe si imao na caseu il na cooleru?

2Luks> ja sam gledao na Caseking.de a brijem da ako nas ima zainteresiranih da možemo narucit par kom Graz i te šprehe

kakav Graz,kakve su kombinacije?

Akasa je 18 eura + poštarina do Graza je 10 eura ,znači sve skupa oko 220 kn ako nema još davanja, a npr. Noctua P12 sa poštarinom me dođe 150 kn
luks 88 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:33   #24
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor luks 88 Pregled postova
kakav Graz,kakve su kombinacije?

Akasa je 18 eura + poštarina do Graza je 10 eura ,znači sve skupa oko 220 kn ako nema još davanja, a npr. Noctua P12 sa poštarinom me dođe 150 kn
Pa nebush sam narucivao pobogu,vec nas je par,a Noctua je po specifikacijama slabiji i glasniji hladnjak od Akase + neznam kolko tu koristi PMW punkcija koju Noctua takođe ne posjeduje... uglavnom četvero nas je zasad hehe


Pa fora je da se naruci za AT(Graz),mozda ima neki shop koji free šalje za austriju. Ja il stara poslovno idemo svaka 2 tj u Graz te ih preuzmem od mojih prijatelja koji tamo žive...ukrato

Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Obje kombinacije, najprije je bio namijenjen za montažu na TRUE pa kad mi je Warp uletio stavio sam ga iza hladnjaka na kućište da baca topli zrak van pa kad se Warp pokazao nepouzdanim Apollish je vraćen na TRUE dok mi ne stigne Thermalright Whisper Quiet.
taj Appolish mi se svidio(srebrna verzija) a onda su mi na jednom stranim forumu i spomenuli bas da je to low static pressure fan i da je bolji za caseove nego za CPU hladnjake a Cluster serija za proceve im i nije nesh
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:38   #25
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Hoće li se onda vrtiti zaglavljen na 1700rpm kao što se sada vrti samo na minimumu ili ću ga moći regulirati preko potenciometra?
Ako će radit bit će zaglavljeno na maksimalnom broju okretaja...

2 žice u zraku - maksimalan otpor tj. teoretski beskonačan, minimalan broj okretaja
2 spojene žice - otpor jedna nuli ili mizeran otpor, maksimalan broj okretaja

Naravno, sve ovisi kakva je bila sonda tj. element po kojem se je mjerila temperatura. Ako je bio običan NTC thermistor (smanjenje otpora s porastom temperature) onda će možda i raditi... Ili jednostavno staviš neki potenciometar i sam mijenjaš broj okretaja.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:39   #26
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
Pa nebush sam narucivao pobogu,vec nas je par,a Noctua je po specifikacijama slabiji i glasniji hladnjak od Akase + neznam kolko tu koristi PMW punkcija koju Noctua takođe ne posjeduje... uglavnom četvero nas je zasad hehe


Pa fora je da se naruci za AT(Graz),mozda ima neki shop koji free šalje za austriju. Ja il stara poslovno idemo svaka 2 tj u Graz te ih preuzmem od mojih prijatelja koji tamo žive...ukrato
Click image for larger version

Name:	mr_burns.jpg
Views:	953
Size:	23.1 kB
ID:	10807


Kad ideš tamo?
Javi se na pm kad budeš znao detalje pa se dogovorimo.

Citiraj:
Autor maX Pregled postova
Ako će radit bit će zaglavljeno na maksimalnom broju okretaja...

2 žice u zraku - maksimalan otpor tj. teoretski beskonačan, minimalan broj okretaja
2 spojene žice - otpor jedna nuli ili mizeran otpor, maksimalan broj okretaja

Naravno, sve ovisi kakva je bila sonda tj. element po kojem se je mjerila temperatura. Ako je bio običan NTC thermistor (smanjenje otpora s porastom temperature) onda će možda i raditi... Ili jednostavno staviš neki potenciometar i sam mijenjaš broj okretaja.
Temeljito sam ja to počupao baš sam gledao maloprije tako da mislim da mu nema spasa, u afektu sam bio iščupao još jednu žičicu pa ni LED više ne svijetli
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:44   #27
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
Pa još uvijek ima 2 točke sa koje si počupao žice... Zalemi između njih 1 žicu i vidi što bude. Ili samo prisloni i prstima drži.
maX je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2010., 16:53   #28
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor Doink the Clown Pregled postova
Privitak 10807

Kad ideš tamo?
Javi se na pm kad budeš znao detalje pa se dogovorimo.
LOL na slici

Javim,ja necu al bu stara isla ziher kroz 3tj....
Pošto ja s njemačkim stojim na "Ich + du = sex?" nek se neko potrudi nac neki shop koji vrsi djabe dostavu regularnom poštom,mindfactory je po za 2€ jeftiniji od Casekinga al im je dostava DHLom skuplja.... mada mislim da 10€ dostave na 5 ljudi nije nikakav problem...zar ne? Moze i neki fizicki shop i Munchenu,to bi bilo najbolje(frend kupi i na bus Čazmatransa )
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 02:49   #29
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Još dve-tri pile

NB-Multiframe® S-Series M12-P (PWM)



Drehzahl: 1.000 - 2.000 U/Min
Airflow: 73 - 133 m³/h
Luftdruck: max. 2,838 mm-H2O
Lautstärke: 12 - 29 dB(A)

Akasa Viper 120 (PWM)



Drehzahl: 600 - 1.900 U/Min
Airflow: 83.63 CFM (141.75 m3/h)
Luftdruck: max. 2.980 mm-H2O
Lautstärke: 6.9 -28.9 dB(A)

(Akasa se FYI proizvodi u istoj tvornici i od istih materjala kao i Noctua hladnjaci )

Coolermaster BladeMaster 120



Drehzahl: 600 - 2.o00 U/Min
Airflow: 21.2 - 76.8 CFM
Luftdruck: 0.40 – 3.90 mm-H2O
Lautstärke: 13 - 32 dB(A)

(CM fan se koristi kod Hyper 212+....sad se sjecam da su u jednom reviewu rekli da se radi o najboljem mogucem hladnjaku na svijetu....brijem Hardwarecanucks,koristi isti dizajn krilca ako i Akasa Apache)

Zadnje izmijenjeno od: trouble. 12.04.2010. u 03:10.
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 11:30   #30
Shaka111
Premium
Moj komp
 
Shaka111's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 648
Evomoze jedno malo pitanjce onda kada tako stvari stoje.

Koji su najbolji moguci ventovi za tower hladnjake proceva kojesemogu kod nas uzeti u RH?

Kakvi su ovi s-flex?
Shaka111 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na