Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.11.2015., 18:47   #1
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Philips BDM4065UC review (40" LED 4K monitor)

Nisam dugo reviewao, pa da bacim jedan

Prvo, history.

Prije ovog Philipsa sam imao kombinaciju:
- Dell 3007WFP (30" profi IPS)
- Dell U2312HM (23" consumer IPS)

Dell 3007 WFP sam reviewao na forumu, od tog reviewa malo što se promijenilo. Savršene boje, minimum minimuma backlight bleeda (u odnosu na ove današnje IPSove, ovo se može nazvat 'nema backlight bleeda' - ali ja sam picajzla po tome pa eto), najbolja moguća reza tada i mane praktički nije imao jer taj 30" IPS nema input lag, nema post processing drek u sebi i čak i u gamingu svijetu je bio prilično dobra investicija.

Philips BDM4065UC review:
Još prije godinu dana krenuo sam pecat koji novi monitor mi odgovara. Uvjeti su se minimalno promijenili - ciljao sam real estate, sitnije piksele (zbog trenda povećanja gustoće piksela - dobar trend IMHO) i koliko toliko dobre boje (neću TN).

Evo kratki recap kandidata:
Asus PQ321QE: - 32" IGZO, 4K na 60Hz, solidan kandidat, ~8,000 kn
Benq BL3201PT - 32" IPS, 4K na 60Hz, solidan kandidat, ~8,000 kn
Dell UP3214Q - 32" IPS, 4K na 60 Hz, odličan kandidat, ~14,000 kn

Svi imaju reviewe 4/5, 85/100 i slično. Dell vjerojatno nešto bolje od ostalih. Ali i bezobrazno visoku cijenu. Odustao sam od sva tri zbog previše para, premalo razlike u veličini... iako me jako žuljalo povećanje gustoće pixela (ppi) od 40% u odnosu na 30" Dell sa 25x16 rezom.

Na kraju otkrijem Philips BDM4065UC.
- smiješna cijena (oko 5,500 kn)
- 40" of realestate goodness
- VA panel (not bad, super crna)
- 60 Hz na 4K rezi

Unboxing:
- dosadno, hrpa kablova
- popizdio jer ga dilaju sa svim kablovima osim s onim koji najčešće trebate - miniDP na DP (jedini način do SST 4K reze na 60 Hz)
- prilično posla dok se sastavi sa stalkom
- dosadno?

Slika:
- uletio u Win10, sve scaleano na 300%
- poštimao settingse
- rezu dignuo na 3840x2160
- upalio 60Hz
- ... WHOAAAA

Malo dojmovi:
Uglavnoom, monitor je impresivno velik - na 100% scalingu neke stvari izgledaju relativno sitne, onima s slabijim vidom će bit premalo. Srećom imam 20-20 vision pa iz moje perspektive stvari izgledaju odlično. I prehladno i plavo. To je ujedno i jedina mana, spominje je svaki review i debelo su u pravu. Naviknut na neutralno-toplu sliku na Dell 30" - ovo mi je bilo malo suprise, ali nakon malo štelanja RGB nivoa, brightnessa i kontrasta, došlo na svoje mjesto. I dalje plavije od Della, ali opet, nakon 2 sata to više nisam primjećivao.

Stvari su S.H.A.R.P. - posebno ako monitor NE gledate sa 50-60 cm kao ja trenutno, nego sa 80-90 cm kolko preporučam. Ujedno preporučam i scaling na 125% u tom slučaju .

Filmovi:
- nemam dobrog 4K materijala, Youtube 4K izgleda oke, ali previše primjetim kompresiju pa neću davat ocjenu
- sve ostalo izgleda odlično, ne primjetim ghosting ili zamuljanu sliku, ništa drugačije nego na Dellu
- 720p materijal je sad ono što je bio DVD quality rip na Dell veličini

Igre:
- slabo, bacio partiju LOL-a - 4K na max detaljima leti (GTX 970), al' u LOLu nije poanta u grafici
- isprobavam uskoro Witcher3, trebam ipak nešto vremena za instalirat i igrat, a trenutno nemam, pa ću ovdje dopisat nešto pametnije kasnije
- Pasijans - PRO
- ... TO BE CONTINUED

Development:
- ovo je primarni razlog kupovine, pa je i igralo najveći faktor kod ukupnog dojma
- otvorim paralelno, okomito: pidgin za chat, PHPStorm na srednjoj trećini monitora, browser na ljevoj, database browser na desnoj trećini... i čudo, sve ima mjesta i ništa skučeno (you don't say?! )
- rad je ... well, kao na 2x 27" monitora. Samo nema onog prijelaza u sredini
- tekst super oštar, pogotovo na idealnoj udaljenosti
- fali - zidni nosač da monitor objesim na zid, pa da mogu malo nakositi i malo odmaknuti od glave-stola

Ostalo:
- zvučnici - da, ima sound - solidan, nothing more, nothing less. I dalje koristim slušalice, ali za home use i laganini muziku je skroz ok rješenje. Fali basa, naravno.
- USB hub - ne znam koliko moraš bit loš u product designu da ga stavis IZA monitora, na gotovo sredinu po vertikali i mrvu uljevo po horizontali. Da ne spominjem da kablovi idu okomito u leđa monitora. glupo ako ga mislim npr. šarafit na zid. Bleh. Ali ajde, USB 3.0, 4 komada. Helps, samo nije baš najlakše pikat stvari u njih
- OSD kontrole - microjoystick sličan crvenom klitaču na Thinkpadovima, IZA monitora opet Ali ajde, kroz 3 min sam sve poštelao i naviko se, pa neću uzimat za zlo


Svak svog konja hvali:
Ajmo na mane... rekli bi svi - ima razlog zašto Dell košta 14k kuna za 8 incha manje. I u pravu su ti svi
Problema ima nekoliko, samo je pitanje koliko kotiraju u čijim očima:
- nema dobrog stalka - kak stane na stol, tak stoji. Pušiona, da... ali s druge strane, zidni nosač od 50 eura rješava problem više nego dovoljno. Može i onaj šta se u stol šarafi. Meni - not an issue
- so-so zvučnici - u monitor ove veličine se moglo i bolje, ak to nekom igra kakvu ulogu
- i last but not least... imho najveća i jedina prava mana monitora - interlacing artifactsi kod brzih pomaka. Teško za opisati, najbolje da pokažem link na sliku iz nekog reviewa: https://pcmonitors.info/wp-content/u...-artifacts.jpg -- primjete se ako ste blizu ekranu kao ja, ali se treba koncetrirati da se primjete. Kod filmova ne primjetim, kod gaminga jaaaako teško.

To je manje više to. Od mene dobije fair ocjenu, nije najbolji monitor na tržištu, ali za te pare daaaaleko daleko best buy - posebno ako imate grafičku koja može i igre pogurat na njemu. Ili programirate for a living.


Zwerova ocjena:
8.5/10
__________________
sound powered by B&W/Denon

Zadnje izmijenjeno od: zwer. 19.11.2015. u 21:09.
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 20:10   #2
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Kakva je uniformnost i vertikalni vidljivi kutevi? S ozbirom na veliku dijagonalu i da se monitor ne moze podesavati, pretpostavljam da je VA gamma shift vidljiv i iz centralne pozicije samo je pitanje u kojoj mjeri i od koje udaljenosti pocinje biti primjetan.
Rista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2015., 20:31   #3
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Moooožda blago primjetim zatamnjenje u samim kutevima - ovo zapravo nije nikakav problem jer kolko često gledaš u 1 cm2 u ćosku ekrana.

Vertikalni vidljivi kutevi su super - kak god se nagnem vidim i dalje čistu sliku i bez ikakve desaturacije. Doslovno ako zabijem oko na vrh monitora i gledam dno monitora pod kutem od 175 stupnjeva.... vidim čitat tekst.

Uniformnost je odlicna - za sad nisam primjetio neke fleke ili pruge gdje je lošije-bolje osvjetljeno - javim se s updateom dojmova nakon još kojeg tjedna.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 21:01   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ono što će vjerojatno većinu zanimati je informacija iz prve ruke - Kako izgledaju pikseli pri 1080p/1440p gamingu na tom monitoru ?
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2015., 21:16   #5
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Misliš da li se vide 'kockice'?

Da. Primjerice, u Heroes of the Storm:
- 2560x1600 (reza ostala od Dell 30") - ima 2 crne pruge ljevo i desno (ne stretcha)
- 2560x1440 - izgleda super, od ruba do ruba, ako se odmaknes na 80-90 cm od monitora - gotovo se ne primjeti da nije native
- 1920x1080 - izgleda ... pa ne znam kako opisati, ali isto kao 720p na 1080p monitoru
- 4K - spot on
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na