Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.04.2020., 17:18   #3361
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Kazem nedam 4k kuna on nadje monitor za 3700 Wp Nedam te pare za monitor, trenutno ne. Eventualno krajem godine, a ako moram dat 4x vise naspram postojeceg 32" , onda bude cekao.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 18:39   #3362
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Ali nije 4k kn
Ako ti se ne daje, čekaj onda i skupljaj lovu. Nema smisla kupovat neke odrone, jer monitor jednom kad kupiš imat ćeš ga godinama.

Zadnje izmijenjeno od: xGAME. 22.04.2020. u 19:26.
xGAME je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2020., 19:39   #3363
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ja nist nemam godinama pa tako ni monitor A nist, onda sparanje i to je to.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 20:57   #3364
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
skaliranje doslovno dovede veličinu svega na identičnu kao da je ekran manje rezolucije, ali su stvari oštrije. Šta pozitivno utječe na zamor očiju kod ljudi koji čitaju dosta teksta na tim ekranima. Tako da je argument besmislen.
Točno ali ima jedno veliko ALI. Ako monitor koristiš i za rad onda sa skaliranjem gubiš radnu površinu.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 21:07   #3365
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Točno ali ima jedno veliko ALI. Ako monitor koristiš i za rad onda sa skaliranjem gubiš radnu površinu.

Da ali su proračuni jasni... Kada kupuješ 4K 27 inča, ustvari kupuješ identičnu količinu radne površine kao 1440p 27 samo što će slika biti dosta oštrija.
Jer se na 4k 27 koristi skaliranje na 150% da se dobije istu veličinu elemenata kao na 1440p 100%.

Ako se kupuje 32 4K, onda je za postizanje te iste fizičke dimenzije elemenata na ekranu potrebno oko 125% skaliranja, ali tad ekran nudi nešto više sveukupne radne površine nego 1440p 27 daje pri 100% skaliranja, ali na 140PPI. Šta je između 1440p i 4k 27 ekrana (110 i 160ppi)

U principu je skaliranje jedini teoretski moguć način za postiči nešto što oku izgleda kao pozitivna razlika u oštrini teksta i elemenata. Jer ako se na 4k ekranu ne koristi skaliranje... onda mu se moraš približit toliko da se gubi poanta visokog PPI-a.

Visoki PPI koji se gleda s jako male daljine = niski PPI koji se gleda s velike daljine. Stvar je u omjeru gustoće piksela i udaljenosti ekrana.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 23:01   #3366
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Da ali su proračuni jasni... Kada kupuješ 4K 27 inča, ustvari kupuješ identičnu količinu radne površine kao 1440p 27 samo što će slika biti dosta oštrija.
Jer se na 4k 27 koristi skaliranje na 150% da se dobije istu veličinu elemenata kao na 1440p 100%.

Ako se kupuje 32 4K, onda je za postizanje te iste fizičke dimenzije elemenata na ekranu potrebno oko 125% skaliranja, ali tad ekran nudi nešto više sveukupne radne površine nego 1440p 27 daje pri 100% skaliranja, ali na 140PPI. Šta je između 1440p i 4k 27 ekrana (110 i 160ppi)

U principu je skaliranje jedini teoretski moguć način za postiči nešto što oku izgleda kao pozitivna razlika u oštrini teksta i elemenata. Jer ako se na 4k ekranu ne koristi skaliranje... onda mu se moraš približit toliko da se gubi poanta visokog PPI-a.

Visoki PPI koji se gleda s jako male daljine = niski PPI koji se gleda s velike daljine. Stvar je u omjeru gustoće piksela i udaljenosti ekrana.
Da, zanimljivo. Ja gledam u 32" 4k monitor s nekih 80cm i scaliran mi je na 150% jer mi je tako puno ugodnije čitati web stranice. A vid mi je top. Vjerujem i da je do navike očiju.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2020., 23:51   #3367
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Da, zanimljivo. Ja gledam u 32" 4k monitor s nekih 80cm i scaliran mi je na 150% jer mi je tako puno ugodnije čitati web stranice. A vid mi je top. Vjerujem i da je do navike očiju.
Pa u principu ja često držim browser dodatno zoomiran. IDE za kod također... ali volim da mi elementi sučelja i ikone nisu nepotrebno veliki...

Bez obzira na to... paralela vrijedi. Koliko velika slova i elemente netko želi je jedna stvar. Rezolucija ekrana i PPI su druga stvar. S obzirom da postoji skaliranje, ni najmanje ne utječu na veličinu elemenata.

Ako na 32 inča voliš 150% na 4k... to znači da ti kod 1440p 27 ekrana ne odgovara 100% nego oko 125... opet dođeš na istu razliku u raspoloživom prostoru za rad.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2020., 00:33   #3368
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Ako na 32 inča voliš 150% na 4k... to znači da ti kod 1440p 27 ekrana ne odgovara 100% nego oko 125... opet dođeš na istu razliku u raspoloživom prostoru za rad.
E to mi je važna informacija. Hvala ti. Jer 32" mi je ipak prevelik za doma (sad ga imam radi nužde - rad od doma). 27" (1440p) bi više odgovaralo od 32" (1440p) pogotovo za gejming jer se na 32" malo umorim igrajući sa ovih 70 ak cm koliko monitor maksimalno mogu udaljiti na svom stolu kod kuće.

Sad sam stavio 130% scaling (custom) i zoomirao chrome. Programi su mi ok sad isto. Bolje je tak. Oštrije i nije pre sitno. Više radnog prostora.

BTW, kad stavim custom scaling (dakle sve što nisu defaultne postavke po 25% razmaka između postavki scalinga) imam manje vizualne anomalije u adobe programima.

Zadnje izmijenjeno od: delavi. 23.04.2020. u 12:27.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2020., 10:14   #3369
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Tražim neki 144hz 1440p motnitor, razmisljao sam prvotno 30"+ ali 27" mi je sasvim dosta, oči su na cca. 30cm od monitora.

Neki requirementi:

- GSync
- Poželjno je da ima USBC input
- Normalna estetika (bez gejmerskih RGB lamborghini kuteva i sličnih oznaka)
- Da je overall dobar monitor koji će me služiti i s kojim ću biti zadovoljan godinama

Neki dobar omjer uloženo/dobiveno.

Ovaj spomenuti LG 27GL83A mi je recimo solidna opcija, iako nema USBC input. Postoji li nešto slično tome s USBC inputom?

Monitor ne bih kupovao odmah, stavio bi price tracking na par opcija pa kad cijene padnu iskoristio priliku.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2020., 23:04   #3370
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2020., 08:16   #3371
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
4k je prevelika rezolucija za 27".

Ne znam zašto baš taj monitor gledaš, ali ako trebaš za rad, to nije dobar izbor.

27" 1440p, 4k tek tamo preko 30".
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 08:25   #3372
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Gledam ga zbog cijene, svi drugi 4k IPS modeli su puno skuplji...na računalu će mi služiti za svakodnevno korištenje, osnovne stvari tipa internet, filmovi, office alati i to je to. A također ću ga koristiti za igranje na PS 4 i kada izađe sljedeća generacija konzola za 4k gaming što je i glavni razlog zašto gledam da bude 4k. Dok se igram na monitoru udaljen sam oko 60-70 cm što mislim da bi trebalo biti ok i za 4k rezoluciju. A što se tiče rada na računalu nije mi problem ni smanjiti rezoluciju ako bude presitno.
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 08:37   #3373
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Eto, ja ne bi nikako na to išao.

27" i 4k ne idu zajedno. Klasično smanjenje rezolucije nije najbolja opcija.

Ne znam, radi što želiš, ja ne bi to nikad kupio.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 08:45   #3374
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Kontam što želiš reći, jednim dijelom se i slažem s tobom, ali 32 inča 4k su daleko skuplji, a nije mi opcija, niti će biti dati 4000 kn za monitor jer mi on služi ko backup dok žena gleda TV (primarno je igranje na TV kada je slobodan) A druga stvar koja bi mogla biti problem je prostor na stolu, tako da bi mi ovaj 27 inča bio idealan da zamjeni ovaj od 24 inča, e sad kad bi bar mogao odigrati nešto u 4k na 27 inča da vidim kako to u praksi izgleda, ali to ipak malo teže, ne znam ni sam iskreno što je najpametnije osim zabraniti ženi da prilazi televizoru
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 08:47   #3375
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
A eto, ako je za PS tu i tamo, dobar će ti biti i 1440p ili FHD monitor.

Za ovo drugo, nećeš biti zadovoljan.

Tako da, ako već želiš 27", razmisli o 1440p.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 09:01   #3376
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
1440p mi nije nikako opcija jer kada izađe ps5 htjet ću 4k svakako, FHD 24 inča trenutno koristim za Ps 4 i to mi je sasvim ok, tako da mi je najbezbolnija opcija ništa ne mijenjati ako neću ići na 4k, malo komplicirana situacija Iskreno ne znam ni sam, već sam davio u temi drugoj za monitore s ovim kombinacijama s tim da je bilo govora o 28 inča TN panelu što sam shvatio da je debilizam kupovati pored IPS-a, a cjenovni rang do kojega sam spreman ići kada je IPS i 4k u pitanju je nažalost 27 inča, a opet i taj prostor mi stvara problem. Kontam još malo promislit pa vidjeti što, nekako mi se čini da ću ostati na 24 inča i FHD,eventualno uzet neki jetiniji TV pa nek gleda...zanimljivo kako uvijek žene uspiju stvoriti problem, ova karantena učinila svoje pa sam u teškim nedoumicama
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 09:26   #3377
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
A gledaj, na kraju ćeš ti uzeti, neću ja.

Pitao si za mišljenje, ovo je "my 2 cents".

Sretno s potragom.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 09:34   #3378
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
On je odlucio jos prije 10 stranica sto zeli
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 10:44   #3379
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Eto, ja ne bi nikako na to išao.

27" i 4k ne idu zajedno. Klasično smanjenje rezolucije nije najbolja opcija.

Ne znam, radi što želiš, ja ne bi to nikad kupio.
Evo nisam od volje za neku raspravu... ali doslovno smo u zadnja 3 dana ja i kolega s foruma raspravljali o tome tu poviše u postovima u ovoj temi.

Kako to 4k može bit prevelika rezolucija za 27 inča?
Skaliranje? Stavi skaliranje na 150%, dobije identičnu dimenziju svega kao što će dobiti na 1440p 27' monitoru bez skaliranja a slika mu je nemjerljivo oštrija.

Što je za rad sa tekstom među najbitnijim stvarima...

Čak i ako će iči na 32 opet neće moći raditi bez skaliranja (najvjerojatnije) nego će mu trebat 125%.

Ja se doslovno razmišljam između 32 i 27 sa 4k rezolucijom... zato šta mi 27 inča nosi prednost da ću postići PPI od 163... a 32 inča nažalost ne postoje s rezolucijom većom od 4k.

Šta bi onda rekao za Dell UP3218K, sa 8K rezolucijom na 32 inča a cijena skoro 4000 dolara?
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 11:07   #3380
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
On je odlucio jos prije 10 stranica sto zeli
Skužio sam.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 11:30   #3381
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Šta bi onda rekao za Dell UP3218K, sa 8K rezolucijom na 32 inča a cijena skoro 4000 dolara?
Da je potpuni overkill, nepotreban gotovo svima.

Razumijem sto govoris ali skaliranje nije savrseno a tu je i multimedija. Igre koje uvijek najbolje izgledaju na nativnoj rezoluciji a zahtjevaju poprilicne resurse za 4K.

Nemjerljivo ostrije je i vecinom samo u teoriji jer cak i na uobicajenim udaljenostima razlike prestaju biti vidljive do te mjere da se stvarno moze reci da je 4K overkill za odredjenu dijagonalu.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 11:45   #3382
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Da je potpuni overkill, nepotreban gotovo svima.

Razumijem sto govoris ali skaliranje nije savrseno a tu je i multimedija. Igre koje uvijek najbolje izgledaju na nativnoj rezoluciji a zahtjevaju poprilicne resurse za 4K.

Nemjerljivo ostrije je i vecinom samo u teoriji jer cak i na uobicajenim udaljenostima razlike prestaju biti vidljive do te mjere da se stvarno moze reci da je 4K overkill za odredjenu dijagonalu.

8K dell manje više da, jer se tu više ne može vidjeti razliku.
Ali npr moje osobno iskustvo kaže da je sa pristojnim vidom... na 2x dužina ruke razmaka od ekrana... između 110 i 140ppi panela značajna razlika. Meni svi 1440p i 3440x1440 ultrawideovi izgledaju zrnato nakon što sam koristio 4k ekran neko vrijeme.

Da li je između 140 i 163PPI (27 vs 32) značajna razlika u oštrini... to je već diskutabilno.

Ali kolega je tematiku napao iz perspektive da ako svakako želiš 4k... onda je 32 inča minimum jer će za 27 inčni ekran to biti "prevelika" rezolucija i neće biti zadovoljan...

Ne shvaćam argument... jedina razlika je da li će koristiti 125 ili 150% scaling. Dakle ako kolega želi 4k a 32 inča mu je skupo, nema apsolutno nikakvog razloga da bi 4k rezolucija "lošije" funkcionirala na 27 inča nego na 32.

Scaling danas radi jako dobro, aplikacije koje još uvijek imaju problema su u debelom minoritetu. 2 godine unazad je situacija bila dosta drugačija.

E sada... da li kolega za sada želi kompromis igranja na ne-nativnoj rezoluciji, kako bi bio spreman da može u budućnosti igrati na 4k, to je njegov izbor i druga tematika koje se neću dirat jer ne igram igre.
Ali argument da je neka rezolucija "pre velika" za određeni ekran obično dolazi iz perspektive onih koji zanemaruju da je skaliranje sada osnovna funkcionalnost OS-a. Kao i podešavanje rezolucije ekrana.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 11:54   #3383
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
I onda će on spojit pleyku na 27" 4K monitor i s obzirom kako hrpa igara već po defaultu ima sitan font, takva reza na takvom monitoru mu neće baš ići u korist. Sretno s igranjem Death Strandinga na takvom monitoru

Drugo je kad ti možeš namjestit skaliranje u operativnom sustavu, ali kad spajaš nešto kao što je PS4/5, potpuno si prepušten hardverskim sposobnostima monitora.

4K na 27" izgleda prokleto oštro, no da bude pogodno za rad, skaliranje je obavezno.
32" za 4K je sweet spot i tu nema diskusije. No, ako njemu ne smeta takva reza na 27" onda super, nek uzme to i gotovo.

U najgorem slučaju, nek uzme i ako mu se ne svidi, nek vrati.
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 11:58   #3384
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor xGAME Pregled postova
I onda će on spojit pleyku na 27" 4K monitor i s obzirom kako hrpa igara već po defaultu ima sitan font, takva reza na takvom monitoru mu neće baš ići u korist. Sretno s igranjem Death Strandinga na takvom monitoru

Drugo je kad ti možeš namjestit skaliranje u operativnom sustavu, ali kad spajaš nešto kao što je PS4/5, potpuno si prepušten hardverskim sposobnostima monitora.

4K na 27" izgleda prokleto oštro, no da bude pogodno za rad, skaliranje je obavezno.
32" za 4K je sweet spot i tu nema diskusije. No, ako njemu ne smeta takva reza na 27" onda super, nek uzme to i gotovo.

U najgorem slučaju, nek uzme i ako mu se ne svidi, nek vrati.

Po meni je skaliranje obavezno i na 27 i na 32 inča. Time ne vidim čime je 32 sweetspot... osim činjenicom da se na 125% može dobro iskoristit dodatnu radnu površinu koju 4k nudi.

Ako je kolega argumentirao da će mu 4k bit previše za 27 jer na konzolama skaliranje ne radi dobro... onda je to druga priča u koju neću ulazit jer nemam konzolu. U windowsima skaliranje sada radi skoro pa perfektno i nije nikakav problem raditi s monitorom koji zahtjeva skaliranje.

Ali da, ja govorim iz perspektive rada. Ne gaminga.

EDIT:
Da se razumijemo, za gaming razlika nije ni približno vidljiva koliko za čitanje teksta i posao...

probao sam igrati witchera ili nešto tako na 42 inča 4k tv-u i sa možda 2.5 metara se ne vidi dovoljna razlika između 1080p i 4k da bi opravdalo gutanje fps-a. Ali to je potpuno drugi svijet od "posla" za ekranom.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 12:02   #3385
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,769
Kužim sve to, ali on planira kupiti 4K monitor primarno zbog konzole. Namjena nije ista pa samim time ne preporučam 4K na 27".
xGAME je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 12:27   #3386
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor thubanx6 Pregled postova
Ne shvaćam argument... jedina razlika je da li će koristiti 125 ili 150% scaling. Dakle ako kolega želi 4k a 32 inča mu je skupo, nema apsolutno nikakvog razloga da bi 4k rezolucija "lošije" funkcionirala na 27 inča nego na 32.
Argument je da je 4K na 27" vise wasted jer neces uvijek biti u tolikoj blizini da bi vidio benefit tako sitnih piksela. Slicno kao sto je wasted na vecini manjih televizora.

Ja sam osobno sve to isprobao i najvise mi odgovara monitor na kojem ni ne moram scalirati a mogu ga gledati iz komotne udaljenosti. Tako da da, nije ni 32" idealno ali bi takav monitor zbog onog gore razmatrao a 27" definitivno ne.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 12:43   #3387
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Argument je da je 4K na 27" vise wasted jer neces uvijek biti u tolikoj blizini da bi vidio benefit tako sitnih piksela. Slicno kao sto je wasted na vecini manjih televizora.

Ja sam osobno sve to isprobao i najvise mi odgovara monitor na kojem ni ne moram scalirati a mogu ga gledati iz komotne udaljenosti. Tako da da, nije ni 32" idealno ali bi takav monitor zbog onog gore razmatrao a 27" definitivno ne.

Po meni je za rad... upgrejdati 27 inča 1440p monitor na 4k 27 inča, vrijedno para, jer je razlika u oštrini velika. Bez obzira što se ne dobije ništa više radne površine jer moraš koristit skaliranje od 150%.

Da li je 32 inča bolja opcija? Da, jer se malo manji PPI ne primjeti pretjerano a može se koristiti skaliranje od 125% i dobiti pristojan skok u radnoj površini.

Jedina kvaka je... da dobri 4k 32-inčaši koštaju skoro duplo od 27...

Npr ja sada mogu za oko 9500kn dobit ili jedan BENQ UP3220Q ili dva dell U2720Q.
U tom slučaju je radna površina i PPI na strani della... jer dobiješ dva za cijenu jednog 32. Ali ergonomija, čistoća stola i featurei monitora su na strani benq-a. (Ima thunderbolt i KVM). Tako da obično nije 27 vs 32 1 na 1 usporedba radi cijene.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 13:12   #3388
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 666
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Tražim neki 144hz 1440p motnitor, razmisljao sam prvotno 30"+ ali 27" mi je sasvim dosta, oči su na cca. 30cm od monitora.

Neki requirementi:

- GSync
- Poželjno je da ima USBC input
- Normalna estetika (bez gejmerskih RGB lamborghini kuteva i sličnih oznaka)
- Da je overall dobar monitor koji će me služiti i s kojim ću biti zadovoljan godinama

Neki dobar omjer uloženo/dobiveno.

Ovaj spomenuti LG 27GL83A mi je recimo solidna opcija, iako nema USBC input. Postoji li nešto slično tome s USBC inputom?

Monitor ne bih kupovao odmah, stavio bi price tracking na par opcija pa kad cijene padnu iskoristio priliku.
Vidim nitko ništa ne javlja, a bome ni moj research nije urodio plodom, USBC input izgleda još nije zaživio.

Odluka pada onda na GL850 ili GL23A

@xGame - vidim imaš oba, postoje li ikakve razlike osim USB priključaka na GL850?
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 13:36   #3389
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Ja imam perfektan vid i scaliram 4k 32" na 150%. Iako bi išlo i 125% plus zoom u chromu. Ali onda mi je u adobu malo presitno. Jer 32" monitor bi se trebao gledat s min 80cm udaljenosti. 100% čitam normalno (sa svojim cyborg očima) ali to su buhice na ekranu. 27" bi bilo 2k idealno uz 125% scaling ili 100% pa zoom u browseru. Ovisi opet što se radi. 4k za gaming će trebati bar gtx 1080 barem za novije igre. Iealno bi bilo uzeti 34" ultrawide po meni. Odličan za sve.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 13:40   #3390
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Odluka je pala, uzet ću ovaj što je kolega preporučio već, 2400 me izađe sa popustom, bolje ne može po toj cijeni a da je 4k i 32inča, jedino će zvučnici morat stajat ispred ili iza ekrana
https://www.sancta-domenica.hr/racun...590uquxen.html
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na