Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.10.2019., 20:37   #181
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Upogonjen Mikrotik HAP AC2. I nije bilo toliko komplicirano koliko se činilo (barem ovaj bejzik dio) . Ako nekome zatreba, tutorial po kojem sam radio je ovdje . Čini mi se daleko najlogičnije posložen. Pripremio sam upute da idu stranicu po stranicu ako nekome treba da bude pregledno kod postavljanja.
Review od pola dana korištenja : signal je nešto jači ali puno stabilniji od Speedporta. Na mjestima gdje se Speedport gubio, ovaj se ne gubi. Preko žice , ne znam kako i zašto (po ugovoru imam 200/40) , speedtest prijavljuje u prosjeku 230/160 . Na speedportu je imao normalnih 200/40(appx), valjda me neće neko ganjati

I sad naravno pitanjce. Mobiteli,laptop s vanjskom Wi-Fi karticom i tablet (u principu uređaji s AC Wi-Fi), vrte speedtest na 5GHz u prosjeku 180/160, daklem, rade i više no dobro. Prebačeni su na 2.4GHz jer rade odlično i na toj freq. E sad, oba laptopa (neki stariji Asus i Lenovo x230) sa svojim internim Wi-Fi karticama (N) jako sporo vrte speedtest. Recimo nekih 35/35 i na 2.4 i 5GHz.

Postavke za Wi-Fi su više manje difoltne (stavio zemlju Croatia, regulatory domain, provjerio kanale ,WPA2 pass , itd itd) Ima li netko ideju što bi se moglo testirati tj. promjeniti kako bi se stanje popravilo ? Stranice se otvaraju brzo, i u principu nije ništa toliko bitno, koliko me kicka OCD jer je na Speedportu začudo stanje bilo bolje po tom pitanju .
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 20:58   #182
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
20/40 MHz postavka?
Ugasi 802.11b.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 12.10.2019. u 21:03.
Pomo je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.10.2019., 21:09   #183
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
2.4GHz je na n only, probao i g/n, bez razlike. Na 20 MHz. 5GHz je na 20/40/80, jedini sam u zgradi na 5GHz, n/ac.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 21:21   #184
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
jesi siguran da ti stariji laptopi podržavaju 5ghz? ako i da - vjerojatno samo n mod, ne i ac. 35/35 je manjeviše OK za 20mhz N. možda koji mbit više manje ali to je to.
sad probao na pol metra od routera na mobu koji kuži samo 20mhz kanal, 38/38mbita. to je to za mikrotik.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 21:32   #185
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Sigurno podržavaju samo N . Svejedno, podržavali su samo N kad su se spajali na Speedport, pa je bilo puno brže, barem na speedtest. Što se tiče regularnog korištenja, stranice se otvaraju brzo i bez zastajkivanja, dok je u tjedan dana korištenja Speedport, bilo x puta da u nekom trenutku sve kao da stane, pa opet kreće. Slično kao i na Technicolor na Benetiu.
Će se igram
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 21:38   #186
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Pa stavi 40MHz na 2.4 pa vidi.
Dobit ćeš spedšrot brzine...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 21:59   #187
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Na 2.4 dobio uz 20/40 . Ali vratio na 20, radi ok, OCD miran. Probao 20/40 na 5GHz, čisto reda radi, dobio 65/65 appx . To je sasvim uredno. Sad se mogu dalje igrati s pf,ddns i ino, tnx.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2019., 23:49   #188
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ddns imaš od mikrotika uslugu.
Odi na ip -> cloud.
Ime domene nije pamtljivo, ali meni služi svrsi.
Pf ključni tip bi bio definirati port na kojem se radi pf.
U suprotnom zna doći do neželjenih nuspojava
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 13.10.2019., 10:07   #189
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Ta domena se može dodati u noip-dns records-cname ,i dobiti jednostavno ime. Mana je što noip zahtjeva potvrdu korištenja svakih 30 dana u free tier-u . Ali šalju mailove na koje se samo mora kliknuti, i nije neki posao.
Za PF čak imam i vremena, moram kupiti switch jer mi fali za sad doslovno jedan port 😁 , tako da mi kućni NAS još nije spojen.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2019., 10:48   #190
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Imaš https://www.duckdns.org/
Već godinama radi bez problema. Toliko dobro da sam zaboravio skoro kako se zovu, nisam od postavljanja dirao (usmjerio sam svoju poddomenu na njihov DDNS tako da se niti ne vidi njihova domena nigdje).
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2019., 11:46   #191
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Duckdns sam koristio već koju godinu, ali sam za Mikrotik gađao liniju manjeg otpora.
Koristiš njihovu skriptu za postavljanje?
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2019., 12:56   #192
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Koristim Merlin AsusWRT, on ima svoju skriptu za DDNS, samo ubacim link koji sadržava domenu i token za autorizaciju. Ne znam kako je s Microtic, ali pretpostavljam da dozvoljavaju custom DDNS.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2019., 15:36   #193
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Složio već preko skripte, easy peasy copy pasta . Tnx.
Edit:linkam koju sam koristio kad dođem doma, pun ih je net.
Skripta . Ne znam zašto mi ona s duckdns sajta ne fercera.

Zadnje izmijenjeno od: schetz. 13.10.2019. u 21:29.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2019., 20:13   #194
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Reply a ne edit radi vidljivosti.
Naravno da me muči otvaranje portova, iako bi po tutorialu trebalo biti jednostavno.
Pa sam pomislio da sam u CGN-u na HT optika, ali mi je tehnička podrška odgovorila :
"nakon izvršenih provjera obavještavamo Vas kako Hrvatski Telekom na fiksnim uslugama nema CGN (carrier-grade-nat) te sukladno tome nemamo mogućnost uklanjanja navedenog." .

E sad, ako su u pravu, pitanje. Kod Mikrotika, IP-Address List, na defaultnom pppoe-out interfaceu mi izbacuje :
-vanjski IP kako me vidi i internet - pod Address
-pod Network IP iz 172.. domene
Da li je to ipak CGN, ili puno vjerojatnije, neuk čovjek u vidu mene
Traceroute prema guglu mi pokazuje da hop ide preko ove 172... adrese

Any idea ? Thnx
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2019., 22:42   #195
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Isto i kod mene, prvo javna, pa 172.x.x.x mreža.
I pf radi kako treba.
Nešto na pf krivo radiš.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 17.10.2019., 22:47   #196
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Yep, krivo nešto radim definitivno. Kad stavim kod NAT rule-general kao in.interface - Bridge (što mi nema smisla) , vidi se da pokušava konekciju,i vidljivo je da idu paketi(iako i dalje ne otvara u browseru) za razliku kada je kao in.interface postavljen ether1 ili pppoe-out. Hvala u svakom slučaju, sad znam da je do mene sigurno pa mi ima smisla tražiti rješenje.


EDIT: Iako nisam siguran da je sto posto ispravno, fercera. Naime, pratio sam tutoriale u kojima je spomenut samo ovaj dio
Ono što je kod mene "riješilo" stvar je dodavanje "forward" rule-a u Firewall-filter rules, parametri praktički isti (port,in.interface,tcp/udp, action = accept). E sad, da li je to samo nespretno riješenje ili nešto što svi uzimaju zdravo za gotovo kao ispravno,za sad ne znam.

Zadnje izmijenjeno od: schetz. 18.10.2019. u 19:56.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 14:47   #197
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,631
Pozdrav ljudovi.. Imam ruter Asus RT AC66U, gledam nekaj ovaj 680U. Generalno gledajući, da li ste zadovoljni s tim ruterom (680U)?
Zanima me prijem 5Ghz signala na 680U; da li 680U ima jači prijem signal nego AC66U?
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 17:29   #198
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Misliš ASUS RT-AC68U? To je jedan od top "mogućnosti za novac" routera. Ali ne znam koliko će ti biti bolji signal nego na tom 66U. Generalno, 2,4Ghz signal će ti dalje ići.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 20.10.2019. u 17:51.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 19:47   #199
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,631
Pardon 68U. Zanima me 5Ghz signal. Posto sam 66U premjestio dolje u hodnik, inace je ruter bio na katu, soba do moje, pa je signal bio full..

A kolko citam recenzije ovaj bi trebao imat jako dobar 5Ghz signal.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 20:12   #200
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor schetz Pregled postova
Yep, krivo nešto radim definitivno. Kad stavim kod NAT rule-general kao in.interface - Bridge (što mi nema smisla) , vidi se da pokušava konekciju,i vidljivo je da idu paketi(iako i dalje ne otvara u browseru) za razliku kada je kao in.interface postavljen ether1 ili pppoe-out. Hvala u svakom slučaju, sad znam da je do mene sigurno pa mi ima smisla tražiti rješenje.


EDIT: Iako nisam siguran da je sto posto ispravno, fercera. Naime, pratio sam tutoriale u kojima je spomenut samo ovaj dio
Ono što je kod mene "riješilo" stvar je dodavanje "forward" rule-a u Firewall-filter rules, parametri praktički isti (port,in.interface,tcp/udp, action = accept). E sad, da li je to samo nespretno riješenje ili nešto što svi uzimaju zdravo za gotovo kao ispravno,za sad ne znam.
Pf ide IP->Firewall->NAT->pod general chain postavi dstnat, protocol, dst port, int interface (kod mene pppoe-out1)-> Action tab-> dst-nat i to address.
Moraš imat fiksnu ip adresu, ili podesit dhcp static.
Zašto ti moraš imat forward rule za isti port neznam, možda ti nešto sa ostalim firewall pravilima ne štima, može biti i redoslijed pravila, top down su...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 22:59   #201
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Pf ide IP->Firewall->NAT->pod general chain postavi dstnat, protocol, dst port, int interface (kod mene pppoe-out1)-> Action tab-> dst-nat i to address.
Moraš imat fiksnu ip adresu, ili podesit dhcp static.
Zašto ti moraš imat forward rule za isti port neznam, možda ti nešto sa ostalim firewall pravilima ne štima, može biti i redoslijed pravila, top down su...
Tako je bio i odrađen, bez fw rule, ali nije radilo. Također pretpostavljam da je problem negdje u ostalim firewall pravilima, ali jednostavno nisam imao vremena proučiti, a pogotovo čačkati uz mogućnost prekida interneta (bez obzira što je napravljen backup konfiguracije) .
Tutorial po kojem je uopće postavljen Hap, je koristio Quickset,a zbog ranije navedenih razloga, to je bila jedina opcija tada .
Plan je, čim ukućani izlete vani, a vrijeme dopusti, provjeriti sva fw pravila i koja su zapravo potrebna, te kojim redoslijedom. U najboljem slučaju, napravim konfiguraciju bez korištenja Quickset, sad mi je jasno gdje što ide da sve proradi.
Inače, malo više u duhu teme,router je bio postavljen horizontalno, otvoreni prostor, no primijetio sam da se dosta zagrijava na dnu. Sad stoji vertikalno i mlak je na dodir. WiFi signal je više nego solidan, a čak i kad nije, sve radi u najboljem redu.
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2019., 23:24   #202
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Dosta novijih uređaja "traži" uspravno stajanje inače se više griju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2019., 00:09   #203
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Da, ekipa koja ima Ubee-ta iz A1 ergele, ni slučajno ga oboriti.
Serviser kojeg znam je rekao za nekoliko slučajeva da su ih ljudi polegli zbog feng šuija pa je fino zakuhalo i još bolje prokuhalo i kaput
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 15:20   #204
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Ekipa,
trebao bi unaprijediti malo wifi signal po stanu. Trenutno imam Ausu RT-N18U spojen uza B-net-ovog rutera (modema) i žicom preko powerlinea spojen Asus RT-N12E na drugom kraju stana.
Mislio sam uzeti jači router pa ga staviti umjesto N18 a njega prebaciti u sobu gdje je sad N12 jer N18 ima relativno OK wifi signal dok je N12 katastrofa.
Što uzeti da je što manje novaca? Preferiram Asus zbog jednostavnosti

Jel se isplati kupovati ruter sa AiMeshom?
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 16:27   #205
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Nije iz Asus ergele nego TP-Link > https://www.nabava.net/routeri/route...ntena-34887731
dual band, dobro pokriva prostor signalom, ... spominjao sam ga već ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2019., 12:09   #206
float
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: St
Postovi: 47
Jel može ekipa koja ima hAP ac2 ili neki drugi mikrotik sa MAXTV direktno spojenim u ONT reć mi svoju verziju firmwarea koju imaju? Naime, izgleda da iman nekih problema sa zadnjom verzijom i drugom stranom veze (OLT?). Mislim da je do verzije firmwarea, ništa drugo nije mijenjano.
float je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2019., 12:41   #207
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Kod mene je 6.45.7 na hAP ac2 ako se ne varam. Zadnji stable. Sve radi u najboljem redu. Ili to nisam smio reći jer će me doma dočekati kaos zbog izjave 😁
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2019., 14:28   #208
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
kod mene najnovija, ako misliš da imaš problema s MaxTV-om onda ti je to globalno sada problem u RH i kažu da bi trebalo biti popravljeno do četvrtak popodne
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2019., 13:09   #209
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,487
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Ekipa,
trebao bi unaprijediti malo wifi signal po stanu. Trenutno imam Ausu RT-N18U spojen uza B-net-ovog rutera (modema) i žicom preko powerlinea spojen Asus RT-N12E na drugom kraju stana.
Mislio sam uzeti jači router pa ga staviti umjesto N18 a njega prebaciti u sobu gdje je sad N12 jer N18 ima relativno OK wifi signal dok je N12 katastrofa.
Što uzeti da je što manje novaca? Preferiram Asus zbog jednostavnosti

Jel se isplati kupovati ruter sa AiMeshom?
TP-Linkov OneMesh mi izgleda zanimljivo, barem ovako u teoriji.
Archeri A6/C6 za 400-tinjak kn bi ga trebali podržavati, kod Asusovog AiMesha je to 800+ kn.

Probaj pa javi kako radi da znam za sebe planirati
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2019., 18:55   #210
float
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: St
Postovi: 47
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
kod mene najnovija, ako misliš da imaš problema s MaxTV-om onda ti je to globalno sada problem u RH i kažu da bi trebalo biti popravljeno do četvrtak popodne
Citiraj:
Autor schetz Pregled postova
Kod mene je 6.45.7 na hAP ac2 ako se ne varam. Zadnji stable. Sve radi u najboljem redu. Ili to nisam smio reći jer će me doma dočekati kaos zbog izjave 😁

thx, sve radi s najnovijom od sinoć.
float je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na