Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2012., 16:50   #1
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Posljednji pozdrav disku?

Pozdrav!

Evo ovako da objasnim svoju situaciju. Naime, pod moj komp vidite sve kaj imam, ali ključna stvari su diskovi. Naime, oba su SATA, jedan je Seagate 500GB, a drugi Hitachi 320GB. Particije su raspoređene ovako:

C: particija (na kojoj su Windowsi) 100GB - Hitachi
D: particija (na kojoj su apsolutno svi moji dokumenti, slike, filmovi i muzika) 465GB - Seagate
E: particija (prazna) 200GB - Hitachi

Problem nastaje jer komp se smrzava svakih par minuta na bilo čemu kaj radim. Znači prvo je problem taj da mi treba jedno sat vremena da ga upalim, dođe do onog Starting windows ekrana i neće dalje, i tako jedno 20 puta dok ne uspijem. Onda se smrzne na svemu kaj radim, i moram čekat da dođe sebi par minuta, a nekad neće ni to. Isto tako, tu i tamo se zna upalit komp, al da mi uopće ne učita D: particiju (znači Seagate), nego se pravi ko da ona ni ne postoji.

OK, prva pretpostavka mi je da je Seagate na izdisaju. Međutim, muči me to kaj su meni Windowsi na C: particiji, dakle na Hitachiju, koji je ispravan. Dal je moguće da to sve šteka samo zbog Seagate-a? I dali može bit još do nečega hardverski ili softverski? Recite kaj da sve provjerim. Virusa niti ičega drugog nemam, a i nedavno je formatiran komp i sve rađeno ispočetka.

Evo screenshotova iz HD Tune Pro-a:

1) Read speed - mislim da je svaki komentar suvišan



2) File benchmark - ovdje Seagate nije ni odradio do kraja, tj. pustio sam ga do 64, dalje nije imalo smisla jer sam preeeedugo čekao, dok je Hitachi to odma odvrtio



3) Random access - ovdje također Seagate nije odvrtio do kraja, jer sam ga prekinuo nakon 64KB, jer sam čekao više od 10 minuta i nije se pomaknuo, što je očiti dokaz da ne valja




Dali da otpišem disk i tražim novi ili može bit još u nečem problem? Ili da probam ga metnut u neki drugi komp i spojit nekim drugim SATA kablom pa odvrtit testove, dal bi to imalo smisla?
marke je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:04   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a da stavis screen od SMART-a?
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2012., 17:18   #3
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Da stvarno biser, sve stavio što netreba samo ono šta treba nije

Napravi screen od Health
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:26   #4
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Pardon, mislio sam da je ovo bitnije, tj. konkretnije, evo i tih screenova. Seagate izbacuje 2 warninga, Hitachi 1.



marke je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2012., 17:56   #5
suedamA obmaR
Game, PC ,motobikes, bike
Moj komp
 
suedamA obmaR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Sibenik
Postovi: 776
Probaj ako imaš drugi SATA kabel, meni su takvi simptomi bili s neispravnim kabelom.
suedamA obmaR je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2012., 13:42   #6
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Ovako, danas sam ponovo išo palit komp i jedno 5-6 puta je smrznuo na Starting windows. Onda sam zamjenio SATA kablove Hitachija i Seagate-a, tj. iz jednog sam ušteko u drugi i obrnuto. A na matičnoj imam 6 SATA portova, pa sam sva prebacio sva tri kabla (2 HDD-a, i jedna pržilica) u druga tri porta. I upalio je isprve. Doduše, prvi put kad je upalio je smrznuo kad mi se pojavi onaj ESET NOD32 splash screen, pa sam ga opet resetiro, al onda je normalno upalio. Znači, od tri paljenja, sva tri puta je prošo Starting windows ekran.

I evo sad današnjih rezultata testiranja, znači uštekanog u novi SATA port na matičnoj:




Znači, da rezimiramo, sad su ponovo sve brzine kak bi trebale bit. Od jučer se očito desilo još 70 ovih Ultra DMA CRC grešaka, al to pretpostavljam da je bilo prije nego sam ga ušteko u drugi port na matičnoj. Sad ću pratit dalje da vidim oće li se taj broj grešaka povećavat. Očito nije bilo do SATA kabla, jer je sad Hitachi uštekan u taj SATA kabel, i radi normalno. Moj zaključak je da je bilo do tog jednog SATA utora na matičnoj, kaj vi velite?
marke je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na