Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.01.2012., 14:06   #1
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
3 tb hdd problem

Pozdrav, novi sam clan na forumu i imam sljedeci problem sa hdd-om.

Kada napunim hdd(wd30ezrx) u ext ladici(CN-HDD35SA) sa 2,3tb podataka nakon par ukljucenja/iskljucenja trazi me da napravi scan & fix i nakon toga ostanem bez free space-a na hdd-u (0kb). Nakon toga pobrisem 10gb podataka i opet nakon par ukljucenja/iskljucenja me trazi scan & fix i ostanem na 0kb. Da li netko zna u cem je problem(ext ladica mozda), zasto ostanem bez free space-a i kako je najbolje formatirati taj hdd, koji os, allocation unit size? Inace na laptopu imam dualboot(xp 64bit i win764bit) i disk najvise koristim na xp64bit.
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2012., 14:15   #2
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
jel si probao mozda sa defregmentacijom?
a sto se tice formatiranja, prvo si ga napunio sa podacima pa ces sada formatirati?
ako ga koristis pod windowsima najbolje bi bio format u ntfs.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.01.2012., 14:44   #3
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
Uopce mi ne nudi u win7 taj disk da mogu defragmentirat trenutno(neznam zasto-trenutno ima 10,0gb free space-mozda zbog toga), a htio bi ponovno formatirati ako sam negdje nesto zeznuo(nije mi problem i ponovno ga napuniti). Nakon inicijalizacije se tak i tak mora formatirat tak da sam to vec jednom napravio ali sam mozda nesto krivo odabrao za taj disk, recimo allocation unit...
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 10:13   #4
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
desni klik na disk -> properties -> tools -> defragmentation nemas ponudjeno? ako ne, probaj nekim od programa za defragmentaciju .

a sto se tice allocation unit-a, ja uvijek ostavim default. (zadnje sto sam formatirao je wd vanjski hard i uredno radi nakrcan skoro pa do kraja)
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 11:36   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,391
Jesi li kod inicijalizacije stavio MBR ili GPT?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 12:13   #6
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
"desni klik na disk -> properties -> tools -> defragmentation nemas ponudjeno? ako ne, probaj nekim od programa za defragmentaciju ." - ne nudi mi taj hdd od 3tb samo c i d particiju od hdd-a na laptopu (pretpostavljam zbog malo free space-a trenutno na hdd-u, 10,0gb). Koji je najbolji free defragmenter ?
"a sto se tice allocation unit-a, ja uvijek ostavim default. (zadnje sto sam formatirao je wd vanjski hard i uredno radi nakrcan skoro pa do kraja)" - mislim da sam i ja ostavio default ali nisam 100% siguran (uvijek ostavim default).
"Jesi li kod inicijalizacije stavio MBR ili GPT?" - ja mislim da sam gpt ali opet nisam 100% siguran jel znam da mi je bilo cudno da mi to nikad windowsi nisu nudili prije kad inicijaliziram novi disk (inicijalizirao sam ih jako puno ali svi hdd's su bili do 2tb i nikad s nijednim nisam imao problema), u exploreru uredno prikazuje 2,72tb nemam one fore sa particijom od 746gb...
Po meni najbolje da ponovno formatiram disk i stavim (NTFS,Default Alocation unit size i ne chekiram Quick Format neg da odradi dugacki), prije nego idem na format probat cu sa defragmetnacijom diska.
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 12:56   #7
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Probaj sa Auslogics Disk Defrag ili Smart Defrag 2
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 12:59   #8
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
Naso sam na forumu da puno ljudi hvali defraggler pa sam ga skinuo i vec defragmentiram, trenutno 68%, btw javlja mi se non stop neka greska kad hocu sliku uploudat na forum, jel to neka greska sa kompom ili nekakvo "ogranicenje" foruma?
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 16:03   #9
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor niksa1 Pregled postova
Naso sam na forumu da puno ljudi hvali defraggler pa sam ga skinuo i vec defragmentiram, trenutno 68%, btw javlja mi se non stop neka greska kad hocu sliku uploudat na forum, jel to neka greska sa kompom ili nekakvo "ogranicenje" foruma?
malo off-topic..

Maksimalne dimenzije slike su 128 x 128 pixela ili 29.3 kB.

Mod: To je pravilo za sig.
Citiraj:
Kod postanja slika koristite thumbnails ili sliku stavite u zip. Ako već stavljate sliku da se odmah učitava, veličina ne smije prelaziti 200kb i maksimalnu širinu od 800 pixela

Zadnje izmijenjeno od: nino. 06.01.2012. u 16:31.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 16:27   #10
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
¸ja isti problem imam s ladicom , pa jednostavno ignoriram scan & fix i radi sve normalno. Isto mi se znalo desit kad Nokia E52 prebacim u način rada "storage device" da prebacim muziku na memory card. Kažem neću scan i fix i gotovo. Zašto se to dešava ne znam.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2012., 17:13   #11
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
Promaknulo mi je ovo za sliku 800 pixela, za 200k sam vidio, moje su 1366x768, moram resizat.
Napravljen je defragment sa defragglerom i sve je po starom (nije pomogao).

Sad sam se sjetio da nisam napomenuo jednu jako vaznu stvar.
Prvi put kad sam napunio hdd sa cca 2,3tb podataka od maximalnih 2,72tb nakon par ukljucenja/iskljucenja trazi me da napravim scan&fix. Nakon tog scan&fix-a sam ostao bez 400gb slobodnog mjesta na disku. Sta se desi da scan&fix proguta tolko slobodnog mjesta na disku? Znam da mora bit neko logicno rjesenje osim ako disk nije "pokvaren"!

"¸ja isti problem imam s ladicom , pa jednostavno ignoriram scan & fix i radi sve normalno. Isto mi se znalo desit kad Nokia E52 prebacim u način rada "storage device" da prebacim muziku na memory card. Kažem neću scan i fix i gotovo. Zašto se to dešava ne znam." - znaci da kad ponovo napunim hdd ni pod razno nad hdd-om ne smijem napravit scan&fix i sve ce bit ok (cim napravim ostanem bez free space-a 0,0kb)?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 06.01.2012. u 17:49. Razlog: spajanje postova
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2012., 18:23   #12
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor niksa1 Pregled postova
- znaci da kad ponovo napunim hdd ni pod razno nad hdd-om ne smijem napravit scan&fix i sve ce bit ok (cim napravim ostanem bez free space-a 0,0kb)?
da, znam da nije netko "riješenje" ali pokušao sam naći logično objašnjenje za ovaj problem i nisam uspio. Kontroler ladice , drugi disk , druga ladica, mobitel, usb stick..sve što je prepoznato kao "mass storage"...kod nekih kombinacija se javlja kod drugih nema pravila. Ali podaci su netaknuti na spomenutom disku. Osim ako ne pokrenem "scan and fix".

Zašto se "oslobađa prostor" i "čisti"..ne znam.. možda ih vidi kao neke "dummy" nepotrebne fileove..al iskreno ovo mi se dešava samo u windows 7-
Probaj primjerice puknut chkdsk.exe iz nekog dos prompta. Tamo scan prođe bez "brisanja".
  Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 12:54   #13
niksa1
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: zagreb
Postovi: 6
"Napravljen je defragment sa defragglerom i sve je po starom (nije pomogao)."
Sad sam skuzio da nakon defragmentiranja imam 106gb free (prije imo 10gb), znaci nekaj je napravio s tim da mi sad na odredjenim folderima javlja corrupt file..., ne preostaje nista nego formatiranje i nada da se isto nece ponovit.
niksa1 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 13:11   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,391
Ako staviš GPT i disk ne koristiš na x86 OS-u, ne bi trebalo biti problema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na